Čimbenici koji utječu na raspored prostorija
Na raspored prostorija utječu različiti čimbenici, poput orijentacije, pogleda prema prirodi ili drugim sadržajima, ograničenju lokacije, želje klijenta, zato je on uvijek drugačiji, jer se razlikuju lokacija i korisnici. Tipski objekt koji bi s istim rasporedom prostorija odgovarao svim lokacijama ne postoji.
Prvi čimbenik koji utječe na koncept objekta je orijentacija. Kada postavimo objekt na određenu lokaciju, želimo ga sa što većim dijelom fasade orijentirati prema jugu. Težimo tome da su i prostori za boravak okrenuti na jug, dnevni boravak i blagovaonica, te što više soba. Tako ćemo u prostorijama, u kojima boravimo najviše vremena, imati najviše sunca. Ukoliko spomenute prostore zbog ograničenja položaja ne možemo orijentirati prema jugu, potrebno ih je pokušati postaviti na način da uhvate barem sunce sa zapadne strane.
Isto tako, želimo orijentirati što više prostorija za boravak prema prirodi ili drugim sadržajima, ukoliko imamo takvu mogućnost. Ako se pogled, na primjer, otvara na sjeveru zgrade, moramo objekt postaviti tako da će usprkos tome boravišni prostori biti barem djelomično okrenuti prema jugu. Na raspored prostorija utječu i ograničenja lokacije, primjerice ako je ona na uzvišenju, u tom slučaju postava objekta, kao i raspored prostorija ne mogu biti identični kao kod onog izgrađenog u ravnici. Ako je objekt na uzvišenju i ako mu pristupamo s gornje platforme, može biti korisno da se raspored prostorija zamijeni već inicijalno, s tim da na gornji kat postavimo prostorije za boravak, dok one za spavanje smjestimo u prizemni dio.
Još jedan čimbenik koji arhitekti uzimaju u obzir su želje naručitelja. Životni stil korisnika ima praktički najveći utjecaj na izgled. Naime, neke obitelji su međusobno više povezane, dok drugi pojedinci trebaju više privatnosti. Dakle, tako će i prostorije biti otvorenije i povezane u slučaju kada članovi obitelji žele provoditi puno vremena zajedno ili u objektu imamo više velikih soba, kada ukućani žele više privatnosti.
Stručni savjet tvrtke ZOE INTERIORS d.o.o
Zoe interiors d.o.o je studio za dizajn interijera koja se bavi uređenjem unutarnjeg prostora, stanova, apartmana, kuća, poslovnih prostora kao što su kafići, restorani, te svih ozbiljnijih prostora koji moraju zadovoljavati poslovnu estetiku. Usko surađujemo sa firmom Graditelj d.o.o koja se bavi projektiranjem trgovina, trgovačkih centara, stambenih, industrijskih objekata, te kroz svoje usluge nudi projektiranje, nadzor, tj. kompletan proces do izgradnje tako da s nama klijent može zaokružiti cijeli proces od ideje do realizacije. Svakom projektu pristupamo sa odgovornošću i profesionalnošću u želji k stvaranju funkcionalnog i unikatnog životnog prostora. Vrijede li neka općenita načela za raspored prostorija u kući? Prvo i osnovno načelo za raspored prostorija u kući je funkcionalnost i podređenost prostora svakome ponaosob. Međutim ima nekoliko osnovnih pravila za svaku prostoriju; Dnevni boravak Blagovaona Kuhinja Spavaće sobe Kupaonice Hodnik Na koji način usklađujete dizajn prostora i želje stanara? Naš pristup je uvijek osoban, kreativan i podređen savršenom prostoru za svakog klijenta ponaosob, naučili sam dobro slušati ljude, prepoznati njihove želje i pružiti im najbolje od najboljeg. Uređenje unutarnjeg prostora je djelatnost koja se bavi organiziranjem, uspostavlja se sklad i harmonija između prostora, predmeta i funkcije poštivajući logičku povezanost.
|
Razmještaj pojedinačnih prostorija
Općenito vrijedi nepisano pravilo da se prostorije za dnevni boravak nalaze u prizemlju, dok su one za spavanje na katu. U prizemlju su prostorije za boravak okrenute prema jugu ili zapadu. Preporučljivo je da su otvorene i međusobno povezane, na način da se dnevni boravak nastavlja u blagovaonicu i kuhinju.
Kuhinja i blagovaonica su svojevremeno bile odvojene prostorije, a danas se sve više integriraju s dnevnom sobom. Tako žena koja kuha ručak istovremeno pazi djecu, ili nesmetano razgovara s drugim članovima obitelji. Kuhinja se često smješta u nišu, ali može biti i neovisan element, koji s kuhinjskim otokom postaje središnji dio boravišnog dijela prostora.
Prostorije za spavanje su obično smještene na prvom katu, gdje članovi obitelji imaju više privatnosti. Spavaonica također može biti orijentirana prema sjeveru ili istoku, jer se u njoj provodi manje vremena. Važno je da su prema jugu ili zapadu usmjerene dječje sobe, jer u njima djeca provode dosta vremena, tu se igraju, uče, druže i drugo.
Ostalim prostorijama, kao što su primjerice trijem, spremište, smočnica, kupaonica, kotlovnica, ured, kabinet, obično pridajemo manju pozornost, jer u njima manje boravimo. One mogu biti orijentirane prema sjeveru, a neke čak i ne trebaju dnevnu svjetlost. Takve su na primjer spremišta i kotlovnice.
Za pomoć pri gradnji obratite se sustavu eMajstor, pošaljite nam upit ili nam postavite pitanje.