Tekst: Tanja Prolić
U nastavku:
Ovaj slavonski grad, koji broji nešto manje od 50 tisuća stanovnika, nalazi se na obalama rijeke Save i prostire se na obroncima prelijepe Diljgore.
Kroz povijest Slavonski Brod je imao važnu ulogu – izgrađen je na mjestu rimske Marsonije, na raskrižju najvažnijih međunarodnih putova koji povezuju zemlje Europe s Bliskim istokom, uz granicu s Bosnom i Hercegovinom.
Svaki slavonski grad vezan je za svoju rijeku. U Slavonskom Brodu je rijeka Sava, koja je istodobno i prirodna granica između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, oduvijek imala velik značaj u životu stanovnika ovog grada – to je omiljeno mjesto za odmor i kupanje, duge ljetne šetnje, druženje i sklapanje novih poznanstava. Zanimljivo je da se sve do 1934. godine Slavonski Brod zvao zapravo Brod na Savi, što ukazuje na važnost te divne rijeke za njezine stanovnike.
Koliko su stanovnici vezani za Savu, svjedoči i čuvena Splavarska ulica, čiji stanovnici doslovno žive na vodi u stotinjak brodića i splavi prilagođenih za život. Da se doista radi o pravoj ulici, potvrđuje i činjenica da svaka splav ima svoju adresu na koju im poštar može donijeti poštu… Splavarska ulica jedina je ulica te vrste u Hrvatskoj.
Slavonski Brod može se pohvaliti bogatom kulturnom baštinom, u kojoj se ističe Tvrđava Brod, najznačajnija povijesna građevina u Brodsko-posavskoj županiji. Građena je u 18. stoljeću, od 1715. do 1780. godine. Imala je obrambenu ulogu i bila je predviđena za smještaj 4000 vojnika i 150 topova. I danas tvrđava Brod nije samo izolirani spomenik kojem se možete diviti izdaleka, ona je dio života grada. Naime, unutar njenih zidina nalazi se Gradska uprava, Klasična gimnazija fra Marijana Lanosovića s pravom javnosti, Glazbena škola, Galerija Ružić.
Tu je smještena i Kuća tambure – slavonska notna bajka kao i Edukacijsko – multimedijski centar. Kuća tambure posvećena je tradicionalnoj tamburaškoj glazbi i tradicijskom hrvatskom glazbenom instrumentu koji se javnosti predstavlja na nov i suvremen način obogaćen multimedijskim sadržajima i projekcijama.
U zapadom dijelu sjevernog kavalira Tvrđave Brod smješten je Edukacijsko – multimedijski centar koji se temelji na suvremenoj informacijsko-komunikacijskoj tehnologiji sa sadržajima zabavnog, edukativnog i istraživačkog karaktera koji uključuju: informacijski centar, multimedijske i konferencijske dvorane, izložbeni prostor, Centar za nematerijalnu kulturnu baštinu, zvjezdarnicu te prikaze povijesnih etapa Tvrđave Brod i Sunčevog sustava u dvoranama virtualne i proširene stvarnosti.
Kada govorimo o kulturnoj baštini Slavonskog Broda, ne smijemo zaboraviti na Franjevački samostan, kao ni na crkvu Presvetog Trojstva. Riječ je o jednom od najvećih baroknih samostanskih kompleksa u Slavoniji, smještenom na lijevoj obali rijeke Save. Kamen temeljac postavio je barun Ivan Trenk, davne 1723. godine. Ovaj barokni kompleks je u cijelosti izgrađen od opeke. Sastoji se od jednobrodne crkve Presvetog Trojstva s tri para bočnih kapela, niskog zvonika uz sjevernu stranu svetišta i četverokrilnog jednokatnog samostana koji se nalazi uz južnu stranu crkve. Crkva i samostan građeni su po vojnim nacrtima, poput utvrde, o čemu svjedoče temelji debeli preko 3,5 m i zidovi od 2 m.
Zbog svoje dužine od 45,5 m, širine od 18,3 m i visine od 25,5 m, brodska franjevačka crkva je među najvećim crkvama u Slavoniji, dok je kvadrat – klaustar brodskog samostana „najreprezentativniji klaustar samostanske arhitekture hrvatskog sjevera i jedna od najmarkantnijih baroknih građevina na području Slavonijeˮ. (Angela Horvat).
Najpoznatija stanovnica Slavonskog Broda svakako je poznata hrvatska spisateljica za djecu Ivana Brlić-Mažuranić. Rođena je u Ogulinu, ali se nakon udaje za odvjetnika i političara Vatroslava Brlića preselila u tadašnji Brod na Savi. Upravo je u ovom gradu provela veći dio svog života i napisala mnoga poznata književna djela. Gradski trg u Slavonskom Brodu, koji Brođani zovu Korzo, ponio je njezino ime, kao i kazališno-koncertna dvorana, dok se u Slavonskom Brodu tradicionalno održavaju dječje svečanosti „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranićˮ.
Na glavnom gradskom trgu nalazi se i kuća obitelji Brlić. Sagrađena je krajem 18. stoljeća, no budući da je stradala u velikom požaru 1882. godine, na njenom je mjestu tri godine kasnije podignuta neoklasicistička prizemnica koja je danas spomenik kulture pod zaštitom. Danas je u toj zgradi Interpretacijski centar Ivana Brlić-Mažuranić. Na prvom katu je stalni postav s autentičnim namještajem i inventarom iz stana u kojem je spisateljica napisala svoja najljepša djela. U prizemlju je izložbeni salon, dok je cijeli prostor obogaćen prigodnim multimedijskim i interaktivnim sadržajima.
Slavonski Brod je iznjedrio još jednog poznatog književnika, Dragutina Tadijanovića, jednog od najvećih hrvatskih pjesnika svih vremena. Njegov Spomen-dom, koji pokušava dočarati ambijent pjesnikova zagrebačkog stana u Gajevoj, nalazi se Starčevićevoj ulici.
Slavonski Brod kontinuirano ulaže u razne sadržaje za posjetitelje i mještane. Tako se grad osim spomenutim kulturno-povijesnim spomenicima može pohvaliti još trima znamenitostima novijeg datuma.
Zgrada za kajak - kanu klubove – podrška sadašnjim i budućim sportašima
Kajak i kanu najcjenjeniji je sport u ovom gradu. Za kajakaše je izgrađen novi sportski objekt gdje su ljubitelji ovog sporta dobili najmodernije uvjete za bavljenje ovim sportom. Ovoga ljeta Slavonski Brod je bio čak domaćin Europskog prvenstva u kajaku i kanuu u disciplini maraton.
2018. godine izdana je uporabna dozvola za ovaj sportski objekt. Prostor za kajak-kanu klubove nalazi se na dvije etaže i neto površine je 735,18 m². Ima teretanu od 120 m², svlačionice, prostor za masažu, spremište za kajake i radionicu, prostoriju za smještaj gostujućih klubova, uredski prostor za uprave klubova. Na gornjem katu nalazi se velika terasa s kafićem i jednim od najimpresivnijih pogleda na rijeku Savu.
Navedeni objekt samo je dio velikog sportskog kompleksa koji se nalazi na Vijušu, a koji osim njega čine Gradski bazeni, stadion kraj Save s pomoćnim terenima s umjetnom podlogom, sportska dvorana i skate park.
Sukladno tome, nove istočna i južna tribina stadiona uz Savu, pomoćna nogometna igrališta i zgrada kajak-kanu klubova čine prostornu i funkcionalnu cjelinu kompleksa stadiona.
Gradski bazeni Slavonski Brod – jedan od najljepših bazenskih kompleksa u Hrvatskoj
Slavonski Brod je 2013. godine dobio jedan od najljepših bazenskih kompleksa u Hrvatskoj. Kompleks se sastoji od tri zatvorena bazena, otvorenog olimpijskog bazena i pratećih poslovnih prostora. Kompleks bazena prostire se na površini od oko 8 800 četvornih metara.
Otvoreni olimpijski bazen je dimenzija 50 m x 25 m, temperatura vode je 26 – 28 stupnjeva, površina bazena je 1250 m², dubina 2,1 m – 4 m, zapremina bazena je 3363 m³.
Sportski bazen je dimenzija 33 m x 25 m, temperatura vode je 26 – 28, površina je 825 m², dubina bazena je 2,1 m, a zapremina 1732 m³.
Bazen za rasplivavanje je dimenzija 25,04 m x 12,54 m, temperatura vode je 28 – 30, površina 314 m², dubina 1,3 m, a zapremina 408 m³.
Dječji bazen je dimenzija 7,5 m x 6 m, temperatura vode je 28 – 30, površina 33 m², zapremina 10 m³.
Autobusni kolodvor Slavonski Brod – jedan od tri najfrekventnija u zemlji
Grad se može pohvaliti i novim suvremenim autobusnim kolodvorom. Projekt izgradnje kolodvora započeo je u lipnju 2020. godine, a već u prosincu sljedeće godine na perone novog autobusnog kolodvora stigli su prvi autobusi s putnicima.
Nova zgrada je u potpunosti usklađena s okolišem, a projektom je uređena ukupna površina od 5.800 m2. Moderno uređena zgrada može se pohvaliti brojnim sadržajima. Ima tri paviljona, caffe-bar, brojne kioske i električnu punionicu za automobile i autobuse. U potpunosti je prilagođena osobama s invaliditetom, kao i osobama smanjene pokretljivosti. Važno je istaknuti i njezin ekološki aspekt, budući da je objekt energetski učinkovit.
Koliko je projekt izgradnje novog autobusnog kolodvora važan za Slavonski Brod, potvrđuje i činjenica da je autobusni kolodvor u Slavonskom Brodu jedan od tri najfrekventnija u Republici Hrvatskoj.
Osim obilaska bogate povijesne i kulturne baštine, Slavonski Brod je mjesto gdje se možete opustiti uz rijeku Savu i gradskom kupalištu na Savi „Poloj“, uživati u sportu i rekreaciji, ali i u specijalitetima domaće kuhinje i dobrim vinima koje poslužuju ljubazni domaćini.