Polaganje laminatnih podova je pristupačno. Laminatni podovi posebno se preporučuju za prostorije koje nisu preopterećene, pa se mogu koristiti za kratkotrajne i povoljne podove. Cijena laminata ovisi o kvaliteti laminata, teksturi, pripremi podloge i naravno izvođaču. Za polaganje laminata potrebna je tvrda, ravna i suha površina. Trošak isporuke i polaganja laminata po kliku, zajedno s materijalom, iznosi oko 11-18 EUR/m2.
Kome povjeriti polaganje laminata? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim izvođačima u vašem području - besplatno i bez obveze! Jednostavno ispunite obrazac u nastavku.
vaša količina
jedinica
Okvirna cijena
vaša cijena
Cijena postavljanja laminata na podlogu. Trošak postavljanja laminata sa potrebnim radovima i materijalom.
Ako planirate osuvremeniti podnice u svom domu, laminatni pod može biti izvrstan izbor. Ovi izdržljivi podovi dostupni su u širokom izboru boja, stilova i različitih stupnjeva kvalitete. Prije nego što počnete preuređivati dom važno je znati nekoliko činjenica o laminatnim podnim oblogama kako biste mogli odlučiti jesu li one pravi izbor za vas.
Laminatni pod je kompozitni pod, što znači da se sastoji od nekoliko materijala u jednom. Izrađen je od iverne, drvene osnove, koja je presvučena „grafičkim slojem” i zaštitnim plaštem. Ova vrsta podova može se postaviti u bilo koji prostor u vašem domu, što olakšava stvaranje ujednačenog, bešavnog izgleda. Laminat je izumljen 1977. godine, ali i dalje je popularan proizvod koji se danas pojavljuje u mnogim domovima.
Kao i kod svakog materijala, i kod laminata postoje neke prednosti i nedostaci. Pogledajmo ih bliže kako bismo dobili jasniju sliku o tome da je laminat prikladan za vas.
Prednosti
Laminat je dostupan u obliku dasaka ili pločica, što olakšava stvaranje željenog izgleda poda. Laminat se lako postavlja s rubovima koji se slažu na klik. Tanak sloj podloge od pjene i gume čini laminat tihim i ugodnim za hodanje. Pravo se drvo ne upotrebljava za izradu laminatnih podova, što znači da je laminat pametan izbor ako ste zabrinuti zbog prekomjernog krčenja šuma i održivosti. HOS (hlapljivi organski spojevi) ne oslobađaju se iz laminata jer nema potrebe za upotrebom ljepila. Laminat je izrazito izdržljiv, što ga čini izvrsnim izborom za velika kućanstva s malom djecom. Također je vrlo lako održavati čistoću laminata redovitim metenjem i povremenim brisanjem.
Nedostaci
Iako su laminatne podne obloge povoljne, obično one nisu nije najbolji izbor za kupce domova koji preferiraju masivno drvo ili pločice. Laminat je osjetljiv na vlagu, pa nije prikladan za polaganje u podrumima ili na područjima s visokom vlagom. Da biste postavili laminat u kupaonici, morate se pobrinuti da su svi rubovi lamela ili ploča zalijepljeni, a obod mora biti zapečaćen brtvilom. Ako ste zabrinuti za okoliš, zaštitni sloj na laminatu nije biorazgradiv.
Važno je odabrati najbolji laminat za svoj dom kako biste bili zadovoljni konačnim rezultatom. Bez obzira radi li se o boji, debljini ili stilu, mnoge robne marke nude visokokvalitetne, trajne podne podloge koje će trajati godinama. Evo nekoliko ključnih obilježja na koje treba obratiti pozornost da biste odabrali najbolji laminat za svoj dom:
Potražite laminatne podove koji imaju sustav sastavljanja na klik koji sprečava prodiranje vlage u daske. Polaganje ove vrste podova je jednostavno i besprijekorno.
Najbolji laminatni podovi uključuju vrlo izdržljivo i vodonepropusno brtvilo koje se nanosi na gornji sloj radi dodatne zaštite.
Većina laminatnih podova je izdržljiva, ali težite podovima s ocjenom AC4, što znači da vaš pod može podnijeti veliki promet bez ogrebotina ili oštećenja na drugi način.
Kvalitetni laminatni podovi otporni su na izlijevanja i mrlje. Prikladni su i za prostore poput kupaonice ili kuhinje, bez brige o oštećenjima vodom.
Robne marke kvalitetnih laminata nude niz stilova, boja i modela. Svakako odaberite laminat koji je u nijansi i dizajnu koji vam se sviđa.
Bez obzira volite li izgled visokog sjaja ili prigušeni mat, odaberite visokokvalitetni laminat sa savršenom količinom sjaja.
Svaki proizvođač laminata nudi vlastite garancijske uvjete. Odaberite robnu marku koja vam nudi najmanje 10 godina garancije ili čak doživotnu garanciju za maksimalnu zaštitu.
Laminatni podovi mogu se naći u raznim oblicima, veličinama i stilovima. Bilo da se radi o osuvremenjivanju vaše kuhinje ili cijelog doma, trebate obratiti pozornost na neka ključna obilježja kako biste mogli odabrati odgovarajući laminat za svoje potrebe.
S inženjerskim drvenim laminatnim podom možete pod nekoliko puta obnoviti brušenjem gornjeg sloja i nanošenjem novog premaza. Plastični laminat nije moguće obraditi, ali je obično puno jeftiniji od drvenoga. Kod obje vrste ćete postići izgled pravog drva, ali s plastičnim nema potrebe za napornim održavanjem. Za razliku od podova od masivnog drva, na laminatne podove ne trebate nanositi zaštitne premaze. Postoje u različitim debljinama od 6 do 12 mm. Što je ploča odnosno lamela deblja, to će biti otpornija na udarce. Deblji laminat također bolje apsorbira buku, što ga čini idealnim za ugradnju na katove. Laminatni podovi dostupni su u obliku izduženih lamela (poput brodskog poda) koje stvaraju izgled pravog drva, postoje i laminatne podne pločice. Idealne su ako volite estetiku kamenih ili keramičkih pločica u svom domu. Također možete birati između mat ili sjajnog završnog sloja, ovisno o željenom izgledu.
Ako postavljate laminat u kuhinji, odaberite boju koja će se slagati s vašim ormarima i radnim površinama. Uvjerite se da je prvo namještena podloga za zaštitu osnove od vlage i oštećenja. Ako želite da vaš laminatni pod bude čist, odmah ga obrišite ako ga namočite. Redovito uklanjanje prašine i metenje ili usisavanje poda sprječavaju grebanje zaštitnog sloja ostacima i hranom. Redovitim održavanjem smanjujete nakupljanje prašine i prljavštine.
Što se tiče trendovskih boja, siva je popularna opcija posljednjih godina. Sivi laminat možete pronaći u raznim nijansama, od svijetle do tamne, rustikalne i moderne. Sivi laminatni podovi dat će moderan izgled vašem domu i izvrsno skrivaju nedostatke. Odaberite sivu boju koja će se dobro slagati s bojama zidova, namještajem i ostalim elementima. Većina sivih laminatnih podova dizajnirana je tako da izgleda poput drva obojenog sivim lakom. Tako ćete stvoriti rustikalan, topao izgled i osjećaj u svakoj sobi vašeg doma.
Kada je riječ o odabiru laminatnih podova za kupaonicu, odaberite one koji su vodootporni. Odaberite pod s kvalitetnim zaštitnim slojem koji neće dopustiti prodiranje vode ispod poda. Neke robne marke nude impresivne garancije za svoje podove, stoga odaberite proizvođača koji će pomoći zaštititi vaše ulaganje pomoću najmanje 10-godišnje garancije. Budući da laminat ima glatku površinu, dodajte prostirke za kupaonice kako biste izbjegli neočekivano klizanje i padove.
Možda ćete se iznenaditi kad saznate da na zidove možete dodati također laminat. Odaberite laminat s autentičnim uzorkom ili tiskom od drva ili kamena. Laminat možete dodati na zidove pomoću ljepila i pištolja za čavliće. Izmjerite i izrežite laminatne daske na ispravnu duljinu prije nego što ih pričvrstite na zidove. Svakako ostavite malu fugu između dijelova kako bi se materijal mogao širiti i stezati bez savijanja.
Ako dodajete laminat u kupaonicu ili kuhinju, obavezno odaberite vodootporni laminat. Neke robne marke upotrebljavaju izraz vodootpornost, ali u stvarnosti je samo njihov laminat nepromočiv. Najbolji vodonepropusni laminat zaštitit će vaš pod od vlage i spriječiti prodiranje vode ispod površine poda. Uvjerite se da je vaš novi laminat u potpunosti vodootporan, a ne samo nepromočiv, jer u suprotnom riskirate trajna oštećenja ako odmah ne pobrišete izljeve i vlagu. Ako želite dodatno hidroizolirati laminat, možete dodati silikonsko brtvilo po obodu i ispod podložaka. Ovaj jednostavan korak stvara nepropusnu brtvu i preporučuje se za kupaonice, kuhinje i praonice rublja.
Ako biste radije sami položili laminat ili imate pitanja o popravcima i održavanju, evo nekoliko brzih i jednostavnih uputa koje će vam pomoći u procesu.
Izračunajte kvadraturu poda i dodajte još 10 – 15 % za otpad. Počnite s krajnjeg kraja sobe i izmjerite daske tako da prianjaju paralelno sa zidom. Kružnom pilom izrežite laminatne daske na točnu veličinu. Pri polaganju svake linije koristite se drvenim odstojnicima kako biste omogućili širenje materijala. Pričvrstite svaku dasku postavljajući je na odgovarajući komad pod kutom dok ne sjedne na svoje mjesto. Ponovite ovaj postupak u svakom redu. Komadićem drva i gumenim čekićem možete lagano zakucati svaku dasku na svoje mjesto. U međuvremenu provjerite ima li praznina i ponovno pričvrstite svaki komad za ravnomjerno, besprijekorno prianjanje. Nanesite brtvilo duž rubova prostorije (preporučuje se prozirni silikon) kako biste zaštitili podlogu.
Izrežite svaki komad laminata stolnom, ručnom ili kružnom pilom. Za glatko rezanje preporučuje se dijamantno rezilo. Izrežite svaki komad laminata gotovom stranom prema gore. Kada režete svaki komad, polako idite kako biste osigurali ravan rez koji ide do kraja.
Uklonite sve stare podne obloge i pometite i usišite pod. Ako vaš laminatni pod ne uključuje pričvršćenu podlogu, počnite s polaganjem podloge kako biste pokrili cijeli pod. Prije polaganja laminata uklonite sve podne letvice. Možete ih spremiti i položiti natrag nakon završenog polaganja poda. Prije rezanja laminatnih ploča ili dasaka, rasporedite ih na pod kako biste odredili najbolji raspored. Obrežite jezičke s dasaka, koje ćete postaviti izravno na zid. Započnite polaganjem prvog reda na najduži zid, započnite s desne strane i pomičite se ulijevo. Razmaknite odstojnicima svaki komad nekoliko milimetara. Ponavljajte postupak u svakom redu dok ne dođete do suprotnog zida u prostoru.
Pronađite komplet za popravak laminata koji odgovara boji vašeg poda. Može sadržavati kit u boji ili vosak za uklanjanje manjih ogrebotina. Nježno nanesite kit ili vosak na ogrebotine kako biste popunili praznine.
Kit je idealan za šire ogrebotine koje vosak možda neće dovoljno pokriti. Pomoću noža za kit rasporedite kit preko ogrebotina i držite ga pod kutom od 45 stupnjeva dok ga pritišćete na ogrebenu površinu. Prije nego počnete hodati ovim dijelom poda, pustite da se kit stvrdne. Možda ćete trebati zamijeniti pojedine laminatne daske ili pločice s izrazito dubokim ogrebotinama ako ih nije moguće popraviti tradicionalnim metodama.
Prvo temeljito očistite i usišite pod, a zatim zahvaćeno područje obrišite krpom za prašinu ili krpom od mikrovlakana. Pamučnom krpom nanesite sredstvo za uklanjanje boje ili odmašćivač poda ISKLJUČIVO na osušenu boju. Ostavite da se sredstvo za čišćenje upije u boju nekoliko minuta. Obrišite područje suhom krpom i po potrebi ponovno upotrijebite sredstvo za uklanjanje boje kako biste uklonili preostalu boju. Slijedite iste upute kao gore, ali upotrijebite sredstvo za čišćenje prozora na bazi amonijaka umjesto sredstava za uklanjanje boje ili odmašćivača poda. Za uklanjanje ostataka boje možete upotrijebiti i aceton za uklanjanje laka za nokte. Uvijek isperite laminatni pod toplom vodom i temeljito ga osušite nakon uklanjanja mrlja.
Uklonite obloge i rubne letvice i zatim poravnajte estrih smjesom za izravnavanje kako biste osigurali ravnomjernu, ravnu površinu. Postavite parnu barijeru prema uputama proizvođača. Pri postavljanju laminatnih podova slijedite iste korake kao i za ostale podne obloge. Ako postavljate laminat na svježi estrih, ostavite estrih da se dobro osuši prije polaganja laminata (najmanje 30 dana).
emajstor.hr pomaže pri ocjeni investicije i izboru izvođača za vaš dom
Postaviti laminat na postojeće pločice
U hodniku su postojeće pločice koje su u lošem stanju, a u kuhinji je na podu pluto i preko toga tapeta za pod, htjela bih sve dovesti na istu razinu sa istom oblogom (laminat, vinil,..što je najjednostavnije). 270 € do 450 €
Postavljanje laminata
Potrebna postava laminata na postojeći parket u sobi cca 20m2. 360 € do 600 €
Postavljanje laminata
Postava laminata cca 45 m2. 675 € do 1125 €
Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.