Za područje
    Ako imate slobodan prostor u svom dvorištu i želite ga urediti na jedinstven, egzotičan i neobičan način, inspiraciju možete potražiti na Dalekom istoku. Japanski vrt je idealno mjesto za meditaciju i mirno razmišljanje, svima prijeko potrebno u užurbanoj svakodnevici. Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj ljepoti i dizajnu japanski vrtovi spadaju među najpopularnije u svijetu. Međutim, da biste napravili japanski vrt, morate znati i poštivati određena pravila, koja vam donosimo u nastavku.
    Stručni članak 57
    japanski vrt
    Imamo 232 izvođača za područje Krajobrazna arhitektura:

    Posljednjih godina japanski vrt je sve popularniji, što ne treba čuditi s obzirom na njegovu estetsku vrijednost i pozitivne osjećaje koje izaziva. Takav vrt karakterizira jedinstvena ljepota, naglašeni minimalizam, jednostavnost, prirodni elementi te odsutnost monumentalnosti i simetrije, a sve u cilju stvaranja nenarušenog sklada. Pretjeranim detaljima i šarenilu nema mjesta u uređenja japanskog vrta. Oni pružaju spokoj i mir koji nam samo prirodni okoliš može donijeti.

    Japanski vrt - elementi

    Osnovni elementi japanskog vrta su voda, kamen ili šljunak i biljke - upravo ono što se nalazi u prirodi. Voda kao element uvijek djeluje umirujuće, a u japanskom vrtu može biti prisutna u različitim oblicima, bilo kao jezerce s ribicama, fontana ili potok.

    Prema japanskom vjerovanju kamene staze predviđale su što nekoga čeka u budućnosti, a istodobno odavale počast prošlosti. Vijugave kamene staze su uobičajeni element japanskog vrta. Kamen se kao materijal upotrebljava i u izradi fontana japanskog vrta.

    Kada je riječ o biljkama u japanskom vrtu, treba voditi računa o teksturi njihovih listova, njihovim oblicima i simbolici koju nose. Budući da japanski vrt karakterizira minimalizam, pri odabiru biljaka treba se voditi sloganom „manje je više“. Također ne treba pretjerivati u njihovoj raznolikosti. Svakako je bolje posaditi manji broj biljnih vrsta koje će se potpuno uklopiti u odabrani koncept.

    Japanski vrt - odabir biljaka

    Biljka koja se najviše povezuje s ovom vrstom vrta je japanski javor. Ova biljka može u prirodi narasti i do sedam metara. Vrtne sorte su uglavnom oko 70 cm do 3 m. Ova biljka je u hortikulturi vrlo cijenjena iz dva razloga. Lišće japanskog javora tijekom godišnjih doba mijenja prekrasne, intenzivne boje: na početku listanja ima prodornu svjetlozelenu nijansu, dok je tijekom ljetnih mjeseci jako zeleno, a na jesen poprima crvenkaste i zlatne tonove. Upravo je u jesenskim mjesecima japanski javor najljepši i izgleda čarobno. I zimi je japanski javor svojevrsni ukras - zanimljiv splet njegovih grana na golom deblu djeluje dekorativno. Još jedan razlog zašto je to listopadno drvo cijenjeno u dalekoistočnoj hortikulturi je to što je idealno za male vrtove.

    Još jedna popularna vrsta za ovakav tip vrta je japanska trešnja, koja svojim mirisnim cvjetovima nježne ružičaste boje uljepšava početak proljeća. Drvo trešnje je simbol vječne mladosti i proljeća.

    Sastavni dio japanskog vrta su i druge biljke, poput paprati, zelene penjačice ili puzavice, bambusa i mahovine. Mahovinom se uspostavlja uravnoteženi osjećaj koji rasterećuje opterećeni um i tijelo stvarajući nevjerojatne krajolike.

    Kada je u pitanju izbor biljaka, jedan od postulata japanskog vrta je da treba naglasiti zelenilo i uravnotežiti boje, zbog čega šareno cvijeće ne dolazi u obzir.

    No uz pomoć japanskog javora i japanske trešnje možete unijeti malo boje u ovu oazu mira, što je u ovom slučaju prihvatljivo.
    Biljke u japanskom vrtu
    Jedan od postulata japanskog vrta je da biljke trebaju naglašavati zelenilo.

    Također se preporučuje da pri odabiru biljaka za japanski vrt dobro razmislite kako ćete ih održavati i koji im okolišni uvjeti odgovaraju. Prostor između biljaka možete popuniti kamenim stazama i nemojte ih saditi simetrično.

    Japanski vrt - pravila

    Pri uređenju japanskog vrta postoje određena pravila kojih se treba pridržavati. Neka smo već spomenuli, a evo i ostalih: budući da biste se pri uređenju japanskog vrta trebali voditi jednostavnošću, nemojte pretjerivati s ukrasima; nužno je da svaki detalj japanskog vrta služi određenoj svrsi; umjetnost japanskih vrtova izražena je kroz jednostavnost linija i boja; ističe se prirodnost - upravo mu ljepota prirode daje sklad, budi osjećaj mira i nadahnuća.

    U japanskim vrtovima stvaraju se uokvirene scene kako ne bi sve bilo izloženo u isto vrijeme. Uokvirene slike simboliziraju tajnovitost i oblikovane su tako da se s određene točke gledišta ne vidi cijeli japanski vrt. Postižu se uz pomoć vijugavih staza koje odvajaju dijelove vrta i velike grmolike biljke.

    Cilj kojem treba težiti je stvoriti vlastito utočište koje će u vama probuditi osjećaj mira, nadahnuti vas i potaknuti na nove pobjede, ostaviti jak dojam na posjetitelje, ali i unijeti duh Japana u vaše dvorište.

    Jezerce u japanskom vrtu
    Osnovni elementi japanskog vrta su voda, kamen i biljke.

    Japanski vrt - zablude

    Mnogi ljudi miješaju japanski vrt s kineskom kulturom, pa tako u svoj vrt unose jarke dekorativne elemente, šareno cvijeće, crvene viseće mostove, a japanski vrtovi zapravo su potpuna suprotnost tome.

    Zanimljivo je da japanski vrtovi sežu u daleku povijest, gdje su carevi i plemići nalazili mir i bijeg od vanjskih turbulencija.

    Stoljećima su zen redovnici i japanski krajobrazni arhitekti pokušavali stvoriti dizajn vrta koji će potaknuti ljude na opuštanje i meditaciju. Za današnji užurbani način života ovakav vrt je pravo rješenje i bijeg od stresne svakodnevice.

    Prije nego što počnete uređivati vlastiti japanski vrt, trebali biste pripremiti detaljan plan i skicu, i odlučiti koje elemente želite u svom vrtu. Ako nemate vremena posvetiti se svakom detalju ili jednostavno želite posao prepustiti profesionalcu, možete pozvati krajobraznog arhitekta - stručnjaka koji se bavi takvim uređenjem okoliša. Ako ne možete pronaći iskusnog krajobraznog arhitekta, obratite nam se. Popunite upit na našem portalu emajstor.hr, potpuno besplatno, i uskoro će vam se javiti krajobrazni arhitekt s odgovarajućom ponudom.

     

    Stručni članak 57
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Krajobrazna arhitektura?

    Imamo 232 izvođača za područje Krajobrazna arhitektura:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 232 izvođača za područje Krajobrazna arhitektura
    9.7
    0

    DIA d.o.o.


    9.7
    0

    KÖGL & PLAVEC d.o.o.


    9.4
    0

    URBANITAS d.o.o.


    9.5
    0

    DESIGN STUDIO DOMUS, vl. Daniel Keča