Za područje
    Heroji se ne rađaju, već to postaju!

    Vanjska terasa uz kuću kao osnovni element vrta

    Članak je pregledalo čak 2085+ korisnika
    Nema ništa ljepše i ugodnije od bezbrižnog sjedenja u vlastitom kućnom vrtu i uživanja u hladu drveća i ugodnom povjetarcu, uz zvuke ptica. Idealno mjesto za to je vanjska terasa, koja je danas neizostavan element svakog kućnog vrta. Vanjska terasa je također savršeno mjesto za vrtne zabave i nedjeljne ručkove sa svojom obitelji ili prijateljima tijekom toplijih mjeseci.
    Stručni članak 2085
    glavna
    Imamo 232 izvođača za područje Krajobrazna arhitektura:

    1. Vanjska terasa uz kuću: planiranje

    Uvjet za uspješno planiranje i izgradnju ljetne terase je prije svega pravilan položaj objekta na parceli i pametno povezivanje terase s unutarnjim prostorom. Ključna je i dobra međusobna suradnja arhitekta, krajobraznog arhitekta i naručitelja, čime je dobar projekt zajamčen. Arhitekt će, naravno, uzeti u obzir sve vaše želje u pogledu veličine i oblika terase, ali će pritom uvijek provjeriti koja je terasa najprikladnija za postojeće arhitektonsko rješenje samog objekta. Uključivanje krajobraznog arhitekta nije suvišno. On će se pobrinuti za mnoge važne detalje, poput zadovoljavajuće osunčanosti i hladovine na vašoj terasi i sl.

    2. Idealan položaj vanjske terase 

    Idealan položaj vanjske terase je na južnoj strani objekta, naravno, uz odgovarajuće zasjenjenje. Ako ne osigurate odgovarajuće zasjenjenje, terasa će ljeti biti praktički neupotrebljiva, a ljudi se neće željeti puno zadržavati tamo. Terasa se može zasjeniti na različite načine: pergolama, suncobranima, tendama, kao i drvećem. Zasjenjenje terase drvećem stvara potpuno drukčiju atmosferu i klimu. Ljeti će stvarati sjenu, a u jesen i zimi, kako lišće bude padalo, omogućit će prodor zraka sunca na terasu.

    Ako u vrtu već imate neka postojeća stara stabla koja stoje točno na mjestu gdje želite imati terasu, nemojte ih sjeći! Uključite stara stabla u dizajn terase i izgradite terasu oko njih. Tako ćete dobiti bogatu i gustu sjenu, koja se kod mladih stabala ne može postići desetljećima.
    Vanjska terasa s hladom
    Ključno je da vanjska terasa uz kuću ima dovoljno hlada.

    3. Vanjska terasa mora biti dobro povezana s kućom 

    Ljetna terasa smatra se poveznicom između objekta i otvorenog prostora. Idealno rješenje je da se ljetna terasa poveže s interijerom kuće preko velikih staklenih površina – u pravilu s dnevnim boravkom ili blagovaonicom. Ljetna terasa će tako predstavljati produžetak unutarnjeg prostora i vizualno ga povećati. Stoga je važno da razmislite gdje ćete je točno smjestiti. Ako vanjska terasa uz kuću nema direktnu vezu sa stambenim prostorom, sigurno ćete je manje upotrebljavati, pa nećete iskoristiti potencijal koji takav prostor nudi.

    Savjet stručnjaka iz tvrtke GLOBAL CONNECT d.o.o. 

    1. Što je to krajobrazna arhitektura?

    Krajobrazna arhitektura je interdisciplinarno područje koje spaja elemente arhitekture, urbanizma, dizajna i prirodnih nauka u cilju oblikovanja i planiranja krajolika. To uključuje planiranje, projektiranje, kreiranje i održavanje krajolika, kao i upravljanje prirodnim i stvorenim resursima.

    Cilj krajobrazne arhitekture je stvaranje atraktivnih, funkcionalnih i zdravih krajolika za ljude i okoliš. To uključuje kreiranje parkova, zelenih površina, pejzaža, šetališta, vrtova, golf terena, javnih površina i sl.

    Krajobrazna arhitektura također uključuje korištenje principa održivosti, tako da se u obzir uzimaju aspekti održivosti, kao što su upravljanje vodom, erozija, kontrola buke i smanjenje emisije štetnih plinova.

    2. Da li smatrate da u Hrvatskoj postoji društvena svijest o etičkim načelima i održivom razvoju kada je riječ o krajobraznoj arhitekturi? Ili pak prevladava manjak svijesti što se ogleda u poremećajima uzrokovanim ljudskim djelovanjem, kao npr. heat-island efekt?

    U Hrvatskoj, kao i u mnogim drugim zemljama, postoji rastuća svijest o važnosti etičkih načela i održivog razvoja u krajobraznoj arhitekturi. Međutim, još uvijek postoje izazovi s manjkom svijesti i potrebe za jačanjem svijesti o važnosti održivog planiranja i projektiranja krajolika.

    Heat-island efekt je dobar primjer toga, gdje nedovoljno promišljeno planiranje i projektiranje gradova dovodi do povećanja temperature u gradovima, što ima negativne posljedice na zdravlje i kvalitetu života stanovnika.

    Stoga, važno je nastaviti raditi na jačanju svijesti i edukaciji o važnosti etičkih načela i održivosti u krajobraznoj arhitekturi, kako bi se osiguralo da krajolik bude funkcionalan, atraktivan i zdrav za ljude i okoliš. To može uključivati suradnju s društvenim skupinama, vladama i industrijskim sektorima, kao i jačanje regulatornog okvira i praćenje i evaluaciju rezultata projekata krajobrazne arhitekture.

    3. Smatrate li da grad Zagreb, kao najurbanija sredina u Hrvatskoj, sadrži dovoljno zelenih površina u odnosu na urbano okruženje?

    U nekim dijelovima grada Zagreba postoje zelene površine, poput parkova i vrtova, koje pružaju zdrava i atraktivna mjesta za rekreaciju i odmor za stanovnike. Međutim, u cjelini, grad Zagreb, kao i mnogi drugi veliki gradovi, suočava se s izazovima s manjkom zelenih površina u usporedbi s urbanim okruženjem.

    Stručnjaci smatraju da gradovi trebaju imati određenu razinu zelenih površina kako bi se osigurala kvaliteta života stanovnika i smanjili negativni utjecaji gradske izgradnje, poput heat-island efekta i smanjenja kvalitete zraka. Stoga, smatram da bi bilo važno nastaviti raditi na jačanju zelenih površina u Zagrebu, kroz projekte kao što su uređenje parkova, stvaranje novih zelenih površina, kao i jačanje regulatornog okvira koji podržava održivu izgradnju i planiranje krajolika u urbanim sredinama. Ova mjera može pomoći da se osigura zdrav i atraktivan okoliš za stanovnike grada i da se smanje negativni utjecaji urbanizacije.

    gosp. Deni Pavić, GLOBAL CONNECT d.o.o.

    4. Odabir materijala: drvena ili popločena vanjska terasa?

    Pri odabiru materijala važno je da se materijali usklade s ostalim elementima vrta i kuće. Krajobrazni arhitekt će svakako uzeti u obzir želje naručitelja te će na temelju njih i svog iskustva kreirati boravišni dio vrta, koji će svojom estetikom i prefinjenošću oplemeniti i uljepšati objekt i njegov okoliš.

    4.1. Drvena vanjska terasa uz kuću

    Drvena vanjska terasa sigurno je jedno od najljepših rješenja za terasu. Drvo je prirodni materijal koji se savršeno stapa s okolišem i elegantno ga nadopunjuje. Takva vanjska terasa uz kuću imat će dašak starih, rustikalnih terasa, što je veoma šarmantno. Egzotične vrste drva sve su češći izbor za namještaj i podne obloge terase, ali moramo pripaziti na pravilan odabir jer nije svako drvo kvalitetno i trajno. Odlučite li se za drvo, birajte tikovinu ili ariš, koji su odgovarajuće kvalitete i dugotrajni. Ako želite postići jako dug vijek drva ariša, nemojte ga lakirati, već ga premažite uljem, kako bi zadržalo lijep smeđi izgled.

    Drvena vanjska terasa
    Drvena vanjska terasa još uvijek se smatra jednom od najelegantnijih, jer se savršeno uklapa u prirodni okoliš.

     

    4.2. WPC daske

    Vanjska terasa uz kuću može biti izrađena i od WPC dasaka. Riječ je o daskama izrađenim od plastike koje su vizualno dosta slične prirodnom drvu, osim što nemaju loša svojstva kakva ima drvo. Potpuno su otporne na vodu i vlagu, imaju dulji vijek te se lakše čiste i održavaju. Često se upotrebljavaju za terase uz bazene. Trebamo biti svjesni da je takva terasa dobra aproksimacija drva, ali je ipak riječ o umjetnom materijalu.

    4.3. Popločena vanjska terasa

    Vanjska terasa uz kuću može biti popločena kamenim ili betonskim opločnikom. Kamene ploče su svakako najskuplja opcija. Cijena uvelike ovisi o vrsti kamena koji se upotrebljava. Granitni opločnici puno su jeftiniji od ostalih vrsta kamena. Za popločavanje vanjske terase važno je upotrijebiti otporne vrste stijena.

    Vanjska terasa može biti popločena i betonskim opločnikom. Ovo je sigurno najjeftinije rješenje, ali zbog standardnog izgleda za mnoge manje popularan izbor. Trebamo naglasiti da postoji velik broj različitih betonskih opločnika (prani, obični, brušeni i sl.), pa se za svakog zahtjevnog kupca mogu naći još neki unikatni.

    4.4. Vanjska terasa uz kuću od opeke

    Posljednja opcija su opločnici od opeke ili terakota. Vanjska terasa od terakote veoma je lijepa i daje osjećaj doma i rustikalnosti, ali je relativno skupa i zahtjevna za postavljanje i održavanje. Savršeno je rješenje za kuće od opeke jer će djelovati kao logičan produžetak fasade.

    Terasa od opeke
    Terasa od opeke uz kuću daje dašak rustikalnosti.

     

    5. Namještaj i rasvjeta na terasi

    5.1. Vrtni namještaj 

    Važno je odabrati udoban vrtni namještaj koji će vam omogućiti da terasu upotrebljavate za različite namjene. Vrtni blagovaonski stol sa stolicama omogućit će vam druženje s prijateljima uz ručkove i večere na otvorenom, dok ćete se na primjer na niskim ležaljkama moći izležavati tijekom toplih dana i opuštati u čitanju dobrih knjiga. Možete izabrati i nižu vrtnu garnituru za sjedenje, ali u kombinaciji s vrtnim blagovaonskim stolom može djelovati premasivno, pa nam vanjska terasa odjednom bude puna namještaja i ne može disati. Vrlo je važno veličinu i masivnost te broj vrtnih garnitura prilagoditi dimenzijama terase. Neka na manjoj terasi bude samo jedna garnitura vrtnog namještaja i možda još jedna niska ležaljka, no na većoj terasi si možete priuštiti više različitih komada namještaja.

    Ako je terasa mala, nemojte birati masivan vrtni namještaj jer ćete je tako vizualno još više zatvoriti. Izaberite lagani drveni ili metalni mrežasti namještaj.

    Ako oko kuće imate više terasa, možete ih opremiti različitim vrtnim namještajem, ovisno o položaju: na središnju, najveću terasu možete postaviti vrtni blagovaonski stol i poneku nižu ležaljku, a na drugu, manju terasu, nižu garnituru za sjedenje i možda viseću mrežu. Tako ćete moći obje terase upotrebljavati u različitim prilikama, za različite svrhe.

    Vrtni namještaj
    Vanjska terasa s različitim vrtnim namještajem omogućuje više različitih namjena.

     

    5.2. Rasvjeta terase

    Pri osvjetljavanju ljetne terase važno je da budete umjereni kako ne biste utjecali na širi okoliš. Možete osvijetliti samo dio terase ili cijelu terasu. I ovdje možete biti kreativni. Za osvjetljavanje terase možete iskoristiti ukrasne posude, kocke, solarna svjetla, čak i svijeće. Često možemo vidjeti i razne motive vatre, koji daju osjećaj svjetlosti i topline. Za rasvjetu se mogu upotrijebiti i stojeća svjetla. Naravno, sve ovisi o tome što želite postići rasvjetom. Često je glavna svrha rasvjete terase naglasiti pojedine elemente, poput vode, drveća, ali i raznih skulptura.

    Mala i velika terasa uz kuću
    Mala i velika terasa uz kuću: veća se može upotrebljavati kao vanjska blagovaonica, a manja kao kutak za opuštanje i čitanje.

     

     

    Stručni članak 2085
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Krajobrazna arhitektura?

    Imamo 232 izvođača za područje Krajobrazna arhitektura:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 232 izvođača za područje Krajobrazna arhitektura
    9.8
    0

    TOBIS-INŽENJERING d.o.o.


    9.4
    0

    KABINET 13 d.o.o.


    9.7
    0

    ONDA ARHITEKTURA d.o.o.


    9.5
    0

    DIGOD, vl. Josipa Slaviček