Za područje

    Priprema bazena za zimu - kada i kako se radi?

    Nakon sunčanih dana i ljetnog razdoblja završava sezona kupanja na otvorenom. U vanjskim bazenima svi uživamo, no i njih treba redovito održavati, a prije svega pravilno pripremiti za „prezimljavanje” kako bi još dugo služili svojoj namijeni. Postupak pripreme ovisi prije svega o vrsti bazena, kao i o tome hoće li bazen ostati u potpunosti ili samo djelomično napunjen vodom, hoće li filtracija raditi i preko zime ili će biti isključena. Dakle, radi se o ne tako jednostavnoj zadaći. A kada i kako se ona može uspješno obaviti, saznajte u nastavku teksta.
    Stručni članak 129
    priprema bazena za zimu
    Imamo 441 izvođača za područje Bazeni:

    Tijekom ljetnih mjeseci bazeni su idealan način da se rashladimo, prepustimo umirujućem djelovanju vode i uživanju u plivanju. Prema mišljenju stručnjaka, plivanje je jedan od najkorisnijih sportova za ljudski organizam. Prostor oko bazena je tijekom ljeta također omiljeno mjesto za druženje, obiteljska okupljanja i organizaciju raznih proslava. Osim što nam gode i korisni su za naše zdravlje, vanjski bazeni su također važan stilski dodatak svakoj kući i vrtu. Danas se mogu pronaći u bezbroj modela i tipova, koji se prije svega razlikuju po konstrukciji i materijalu. A što kada dođe hladnije vrijeme?

    Kada početi pripremati bazen za zimu?

    Bazen počinjemo pripremati za „zimovanje” kada temperatura vode padne ispod 12 °C i više ne prelazi tu granicu.

    Prije same pripreme bazena za zimu, dok još nije tako hladno, postupno smanjujemo kemijski tretman i filtriranje vode. Ovdje je važno istaknuti da se filtracija i kemijska obrada vode smanjuju proporcionalno padu temperature vode. Formula je vrlo jednostavna - tijekom cijelog dana filtar-crpka treba raditi onoliko sati koliko iznosi polovina visine temperature vode. To praktički znači da bi crpka trebala raditi samo 8 sati tijekom dana ako je temperatura vode u bazenu 16 °C, pa se u skladu s tim pravilom namjesti i tajmer koji je uključuje.

    Što se tiče kemijskog tretmana, doziranje je također vrlo jednostavno - ako ste upotrebljavali dvije tablete klora na 30 °C, jedna će biti dovoljna na 16 °C. A zašto? Pri nižim temperaturama usporava se razvoj bakterija i algi.

    Kako pripremiti bazen za zimu?

    Za većinu bazena preporučuje se da ostanu potpuno ili djelomično napunjeni vodom tijekom zime. U poliesterskim bazenima preko zime treba ostati 1/2 do 2/3 količine vode, kao i u bazenima s folijom i sa skimmerima (LINER). Betonske bazene sa skimmerom, odnosno preljevnim kanalom, ne treba prazniti.

    Prikaz bazena na zimu, okruženog snježnim pokrivačem
    Za većinu bazena preporučuje se da ostanu potpuno ili djelomično napunjeni vodom tijekom zime.

    Prvo što treba napraviti je svakako čišćenje stijenki, dna bazena i namještanje razine vode. Dno bazena se može lijepo očistiti usisavačem. Filter također treba očistiti.

    Za one bazene koji ostanu napunjeni do 2/3, razinu vode treba spustiti na 20 cm ispod povratnih mlaznica.

    No prvi korak cijele procedure je takozvani šok tretman klorom. Nekoliko dana neposredno prije nego što ste se planirali prihvatiti cijelog posla, trebali biste napraviti šok kloriranje uz pomoć brzotopećeg klora za uništavanje svih bakterija, klica, algi. Doziranje granula u ovom slučaju je 15 g po m³ vode. Prije tog koraka treba regulirati pH vrijednost vode. Granule klora prvo treba otopiti u vodi, u nekoj posudi, a zatim tu otopinu razliti po obodu bazena ili uliti u kompenzacijski spremnik. Važno je istaknuti da se šok tretman ne smije provoditi dok djeluju sredstva za suzbijanje algi, odnosno algicidi.

    Prije dezinfekcije treba namjestiti pH vrijednost između 7,2 i 7,6. No to se ne može učiniti bez laboratorijske analize vode koja pokazuje trenutnu pH vrijednost. Ovisno o rezultatima, voda u bazenu se tretira odgovarajućim sredstvom.

    Kada se završi šok tretman brzotopivim klorom, treba pričekati dva dana, a zatim primjeniti kemikalije za bazen. U tu svrhu upotrebljava se sredstvo za zimsku zaštitu bazena koje sprječava stvaranje algi i kamenca. Količina se dodaje prema uputama proizvođača navedenim na ambalaži. Pri nižim temperaturama razvoj algi se usporava, a primjenom tog sredstva potpuno se poništava.

    Sredstva za zimsku zaštitu smatraju se izvrsnim rješenjem za vanjske bazene, odnosno one koji prezimljavaju napunjeni.
    Zaštita bazena pred zimu
    Za one bazene koji ostanu napunjeni do 2/3, razinu vode treba spustiti na 20 cm ispod povratnih mlaznica.

    Kada se kemikalije uliju u vodu, uključuje se sustav filtracije kako bi se kemikalije raširile po bazenu, a zatim treba filtar ponovno isprati.

    Nakon čišćenja bazena od fizičkih nečistoća i kemijske obrade vode slijedi zimsko održavanje tehničke prostorije odnosno strojarnice i pokrivanje bazena.

    U bazenima gdje razina vode ostaje na 1/2 do 2/3 isključuje se osigurač tehničke prostorije, a u tehničkoj prostoriji svi prekidači u razvodnoj kutiji. Sljedeći na redu su ventili - ventil za dno bazena treba zatvoriti, dok ostale ventile treba otvoriti i pustiti vodu da istječe iz cijevi. To su cijevi skimmera, mlaznica i usisne cijevi. Najbolje je ukloniti ventile i spremiti ih na sigurno. Treba voditi računa i o brtvama - sve ventile koji ostaju zatvoreni i zadržavaju vodu treba izolirati stiroporom, staklenom vunom ili nekim drugim izolatorom. Voda se također mora ispustiti iz pješčanog filtra otvaranjem ispusta na njegovom dnu. Poklopac filtra i ispust na dnu trebaju ostati otvoreni preko zime. Za one filtre koji imaju 6-pozicioni ventil na vrhu, preporučuje se uklanjanje obruča kako bi se smanjio tlak. Ručica tog ventila treba biti postavljena u neutralni položaj, što znači da nije ni u jednom od 6 mogućih položaja. Time se brtva ventila rasterećuje.

    Pokrivalo za bazen
    Prije dezinfekcije treba namjestiti pH vrijednost vode između 7,2 i 7,6.

    A crpka za bazen? Sve crpke bazena moraju se isprazniti od vode otvaranjem ispusnih ventila. WD-40 se također može upotrijebiti za prskanje i zaštitu pokretnih dijelova crpke koji su dostupni. Zatim se crpke skidaju i spremaju na suho i toplo mjesto, npr. u kotlovnicu ili garažu ili se nose na pregled u servis.

    Vodovodni priključak se zatvara izvan tehničke prostorije (strojarnice), također treba isprazniti se sve cijevi koje vode do njega. Ugrađene PVC ventile najbolje je ukloniti ili samo otvoriti. Treba paziti i na dihtunge.

    Preporučuje se da tehnička prostorija (strojarnica) bude izolirana, kao i da ima određeni način grijanja koji regulira temperaturu tijekom cijele godine, dok zimi mora biti namještena tako da se spriječi smrzavanje. Ako nema dodatnog grijanja, važno je izolirati cijevi, ventile i slivnike u kojima se nalazi voda. Treba provjeriti i brtvljenje ulaznih vrata.

    A što je s bazenima koji zimi ostaju potpuno puni? Ako nije postavljen zimski režim rada, onda se kao i kod bazena koji ostaju 2/3 puni, sve cijevi u tehničkoj prostoriji, kao i filtri i bazenske pumpe potpuno prazne. A ako postoji zimski režim rada, sve cijevi, filtri i protočna pumpa ostaju puni tijekom cijele godine, budući da se uređaj za filtriranje u tom slučaju uključuje samo po potrebi, odnosno kada je temperatura vode oko 3 °C .

    Čemu služe gumeni čepovi za cijevi? Upotrebljavaju se kada je bazen napunjen vodom, a treba isprazniti cijevi između bazena i tehničke prostorije. Gumenim brtvenim čepovima se brzo i jednostavno zatvara cijev, nakon čega se može isprazniti, a da bazen ostane pun vode. Također, mogu se upotrijebiti za cijevi u djelomično ispražnjenim bazenima. Na taj način se sprječava istjecanje vode u tehničku prostoriju u slučaju porasta razine vode u bazenu zbog velikih oborina.

    Na kraju, tu su i pokrivala za bazene i plovci.

    Za akumulaciju pritiska leda u slučaju smrzavanja površine bazena upotrebljavaju se zaštitni plovci ili kompenzatori leda. Potrebni su za betonske bazene, ali se preporučuju i za druge vrste jer sprječavaju oštećenja od leda. Plovci se spajaju u lanac, koji se zatim polaže po dužini bazena. Preporučljivo je imati najmanje dva reda zaštitnih plovaka, a ako je bazen veći, i više.

    Pokrivala za bazen ne smiju propuštati svjetlost. Također se ne preporučuju otvori na pokrivalu kako kišnica ne bi unosila nečistoće. Ako se kišnica skuplja i ostaje u sredini bazena, mora se upotrijebiti crpna pumpa. Univerzalno pravilo je da pokrivač sa svake strane bazena bude 1,5 - 2 metra veći od dimenzija bazena.

    Prezimljavanje bazena
    Pokrivači za bazene ne smiju propuštati svjetlost niti imati otvore. 

    Sezonsko otvaranje bazena - priprema bazena za ponovnu upotrebu

    Sljedeće godine, prije otvaranja ljetne sezone, bazen treba pripremiti za ponovnu upotrebu.

    Najprije se uklanja zimsko zaštitno pokrivalo. Ako se na pokrivalu nakupila prljavština i kišnica, treba ga prije skidanja očistiti, oprati, složiti i pospremiti. Također treba ukloniti zimske plovke, koji služe za sprječavanje zaleđivanja.

    Budući da se bazen nije upotrebljavao nekoliko mjeseci, neizbježno je da se nakupila nečistoća, pa kao i kod zimske pripreme bazena, treba usisati dno i očistiti stijenke. Nakon toga se u tehničkoj prostoriji obavljaju pripreme, odnosno iznova se namještaju svi uklonjeni elementi - filtri, crpke, grijači, UV lampe, elektrolizatori i sve ostalo. Nakon što se svi uređaji i dijelovi opreme ponovno povežu u sustav, mogu se uključiti prekidači u razvodnoj kutiji i voda se može pustiti u sustav.

    Na kraju dolazi priprema bazenske vode, koja ne smije sadržavati alge i nečistoće. Voda mora imati odgovarajuću pH vrijednost, koja ovisi o vrsti bazena: u poliesterskim bazenima i bazenima s folijom pH vrijednost treba biti između 7,0 i 7,4, dok u betonskim pH vrijednost treba biti između 7,4 i 7,6.

    Godišnje održavanje bazena, dakle, podrazumijeva pripremu bazena za sezonsko otvaranje, odnosno proljetno puštanje u rad, kao i za zatvaranje bazena odnosno pripremu bazena za prezimljavanje. Radi se o zahtjevnim poslovima održavanja, koji uključuju čišćenje, redovitu provjeru i održavanje filtracijskog sustava, uspostavljanje optimalne pH vrijednosti vode te čišćenje bazenske opreme. Cijena takve usluge znatno varira, ovisno o veličini i vrsti bazena, kemiji koja se upotrebljava, kao i o pružatelju usluga. Iznosi se kreću od nekoliko stotina pa i do nekoliko tisuća eura za kompletne usluge.

    Ako vam bazeni djeluju primamljivo i razmišljate o njima, imajte na umu da ni u tom slučaju ponude nisu ujednačene. Naprimjer, betonski bazen s keramičkim premazom, hidroizolacijom, kao i svim potrebnim radovima može vas stajati od 600 do 870 EUR/m2.

    Tražite li pouzdanog izvođača radova kojem biste povjerili izgradnju ili nabavu i postavljanje bazena? Obratite nam se. Na našem portalu emajstor.hr možete potpuno besplatno, brzo i jednostavno kontaktirati iskusne izvođače radova. Trebate samo popuniti upit na našem portalu i ubrzo će vam se javiti zainteresirani ponuditelji s odgovarajućom ponudom.

     

     

     

    Stručni članak 129
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Bazeni?

    Imamo 441 izvođača za područje Bazeni:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 441 izvođača za područje Bazeni
    9.4
    0

    VIDOS BAZENI d.o.o.


    10
    1

    MELING GRADNJA d.o.o.


    10
    4

    ALPHA SUN j.d.o.o.


    10
    1

    CERADE DU PLAST, vl. Nikola Pokrajčić