Za područje

    Biološki pročišćivači

    Članak je pregledalo čak 1068+ korisnika
    Biološki pročišćivač je jedan je od tri tipa malih uređaja za pročišćavanje i odvodnju otpadnih voda koji možete upotrijebiti za kućanstvo na vlastitoj parceli. Biološki kućni pročišćivač se temelji na aerobnom i anaerobnom postupku čišćenja. Održavanje biološkog pročišćivača nije zahtjevno. Redoviti servis uređaja obavlja se samo jednom godišnje, a u slučaju uređaja koji rade bez struje servis uopće nije potreban. Za ispravan rad uređaja potrebno je osigurati pravodobno uklanjanje mulja (20 - 30 cm), koji se nakuplja u taložnici uređaja, kako ne bi došlo do stagnacije i nakupljanja blata i stvaranja neugodnih mirisa (upuhivanje zraka uvijek stvara miris zbog pritiska koji se stvara strujanjem zraka u sustavu; kod pročišćivača koji radi na anaerobni sustav takvih problema nema). Pri kupnji biološkog pročišćivača obratite pozornost na usklađenost postrojenja s važećom zakonskom regulativom te da sadrži dovoljno veliki spremnik za blato jer će to utjecati na učestalost pražnjenja. Veličinu spremnika određuje komunalna tvrtka koja ga prazni jednom u 1, 2 ili 3 godine i, naravno, obavlja hitne intervencije po potrebi.
    Stručni članak 1068
    bioloski prociscivac
    Imamo 68 izvođača za područje Pročišćavanje otpadnih voda :

    Biološki kućni pročišćivač – vrste i materijali 

    Proizvođači na tržištu nude dvije vrste bioloških pročišćivača: sekvencijalni biološki reaktor (SBR) i postrojenje za plutajuće čestice. Za male biološke pročišćivače se uglavnom upotrebljavaju polietilen i poliester. Ostali materijali su beton i inoks.

    SBR model BIO pročišćivača

    Ovaj model biološkog pročišćivača temelji se na sekvencijalnom radu. Pročišćavanje otpadnih voda odvija se u jednoj komori, dok se dotok vode regulira u drugoj komori. Na taj način se otpadne vode pročišćavaju u roku od 12 do 24 sati prije nego što dospiju u podzemne vode.

    BIO pročišćivač s plutajućim česticama

    Bio pročišćivač s plutajućim česticama ima regulirano protočno čišćenje otpadnih voda, što znači da je količina otpadnih voda koje se ulijevaju u postrojenje jednaka količini koja se iz njega izlijeva. Ovaj način rada može uzrokovati probleme i preopterećenje cijevi zbog povećanog dotoka vode.

    Ugradnja biološkog pročišćivača
    Ugradnja biološkog pročišćivača

    Mali biološki pročišćivač – funkcioniranje

    Biološki pročišćivač funkcionira na principu aerobnog i anaerobnog pročišćavanja otpadnih voda. Otpadne vode se iz kućanstva slijevaju u mali uređaj za pročišćavanje i počinju se skupljati u prvoj komori, koja je zapravo skupljač mulja (taložnik). Uz pomoć pumpe kompresora određena količina otpadne vode se pumpa iz taložnika u drugu komoru – komoru za aeraciju. U tom se procesu uključuje prvi ventil. Zrak se u komoru za aeraciju dovodi preko kompresora – mikro mjehurića, gdje se dalje fekalna voda razgrađuje uz prisutnosti bakterija. Zrak se dovodi kroz drugi ventil i membranu u unutrašnjost malog uređaja za pročišćavanje.

    Vrijeme potrebno za razgradnju cjelokupne količine fekalija ovisi o zapremini malog uređaja za pročišćavanje.

    Nakon procesa aeracije slijedi faza taloženja blata u drugoj komori. Kompresor se u ovoj fazi isključuje, a pročišćena voda se na površini odvaja od nataložene. Završna faza počinje uključivanjem trećeg ventila, kada kompresor počinje pumpati pročišćenu vodu iz komore za aeraciju, dok se nepročišćeni sediment uz pomoć kompresora pumpa natrag u kolektor mulja, kada se aktivira i četvrti ventil. Ovaj proces se ponavlja 4 do 6 puta dnevno, uz potrošnju električne energije od oko 0,33 kWh/dan. Za pravilan rad treba između 1,5 i 3 mg čistog kisika po litri vode.

    Bio pročišćivač – cijena 

    Cijene malih bioloških pročišćivača kreću se od 2000 eura do 5000 eura, ovisno o dimenzijama postrojenja, materijalima i vrsti uređaja za biološko pročišćavanje. Cijena se obično određuje prema broju korisnika u zajedničkom kućanstvu. Na temelju tih podataka se dalje zaključuje kolika je zapremina biološkog pročišćivača potrebna. S obzirom na to da pročišćivač kupujete za 15 i više godina, trebati imati na umu i troškove održavanja. U slučaju električnog pročišćivača ovi troškovi iznose između 1000 i 1700 eura za period korištenja od 5 godina. Za pročišćivače otpadnih voda koji rade bez električne energije takvih troškova nema. Ako trebate više informacija, posjetite našu internetsku stranicu, gdje ćete pronaći puno korisnih informacija, ali i prave izvođače koji će vam na vaš zahtjev rado dostaviti svoje ponude.

    Stručni članak 1068
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Pročišćavanje otpadnih voda ?

    Imamo 68 izvođača za područje Pročišćavanje otpadnih voda :

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 68 izvođača za područje Pročišćavanje otpadnih voda
    9.8
    0

    MONTMONTAŽA MKG d.o.o.


    9.9
    0

    BARUN, vl. Jakov Barun


    9.5
    0

    TIM d.o.o.


    9.7
    0

    TONAMONT, vl. Antun Margetić