U nastavku:
- 1. Vrata male kupaonice trebala bi se otvarati prema van
- 2. Trokutaste tuš-kabine za male kupaonice
- 3. Tuš-kabine s prozirnim staklom - rješenje za malu kupaonicu
- 4. Ne zaboravite na ogledalo, kao obvezan element svake kupaonice
- 5. Mali kupaonski namještaj za malu kupaonicu
- 6. Male kupaonice zahtijevaju okomite police
- 7. Odaberite svijetle boje za male kupaonice
- 8. Pruge u maloj kupaonici
- 9. Kukice na vratima male kupaonice
- 10. Zid uz kadu/tuš-kabinu ili iznad zahoda
Ako i vi u svom domu imate malu kupaonicu i odlučili ste je renovirati, bit ćemo iskreni – pred vama nije lak zadatak! Uređivanje skučenih prostora puno je teže od uređivanja prostranih prostorija, od nekoliko četvornih metara, osobito ako želite zadovoljiti sve zahtjeve funkcionalnosti, pronaći adekvatno mjesto za sav potreban namještaj, uređaje i predmete.
Male kupaonice su izazov u svakom smislu - organizacijskom, prostornom i u estetskom.
No to ne znači da se trebate odreći estetike i svog osobnog pečata dekoraciji. Jasno je da ne možete povećati kvadraturu svoje kupaonice, ali možete učiniti jednu stvar – vizualno je povećati, učiniti je udobnijom, u skladu s vlastitim preferencijama. Evo kako:
1. Vrata male kupaonice trebala bi se otvarati prema van
Kada se otvore, krilna vrata zauzimaju dosta prostora u dubinu koji se može pametnije iskoristiti za jedan ili čak dva kupaonska elementa. Stoga je najbolje rješenje da se vrata kupaonice ne otvaraju prema unutra, već prema van - prema hodniku ili drugoj prostoriji. To će vam osigurati dodatni prostor u kupaonici.
2. Trokutaste tuš-kabine za male kupaonice
Ako volite spa ugođaj i opuštanje koje donose kade s mlaznicama, imajte na umu da danas na tržištu postoje brojni modeli tuš-kabina s hidromasažnim sustavom i ostalom popratnom opremom, dok se mlaznice mogu ugraditi u zid ili gotovi uređaji s mlaznicama integriranim u kabine. Stoga se odabirom tuš-kabina ne morate nužno odreći blagodati hidromasažnih kada, odnosno jacuzzija.
Tuš-kabina će zauzeti puno manje prostora. A ako je još postavite u kut, točnije, ako se odlučite za trokutastu, kutnu tuš-kabinu, korisno ćete iskoristiti svaki centimetar raspoloživog prostora. Naime, kutovi uglavnom ostaju prazni, neiskorišteni. Činjenica koja će vas u to dodatno uvjeriti je da trokutaste tuš-kabine zauzimaju dvostruko manje prostora od četvrtastih.
S tuš-kabinom dolaze i druge pogodnosti. U njoj se obično kraće zadržavate nego u kadi, pa ćete trošiti znatno manje vode, što će se odraziti na mjesečnim računima, a potrošnja vode i struje za grijanje će biti znatno niža. To predstavlja golemu korist s ekološkog gledišta, a pri tome se štedi najvredniji resurs – voda.
3. Tuš-kabine s prozirnim staklom - rješenje za malu kupaonicu
Kad smo već kod tuš-kabina, važno je spomenuti još jedan trik koji će vašu malu kupaonicu vizualno povećati. Upotrijebite prozirno staklo za tuš-kabinu. Osim što će ono imati ulogu ogledala, stvarajući dojam većeg prostora, na prozirnom staklu se vidi i odraz druge strane, pa se stoga čini da je kupaonica prostranija nego što uistinu jest. Mat ili tamno staklo, kao i tuš-zavjese se ne preporučuju jer predstavljaju vizualnu barijeru.
4. Ne zaboravite na ogledalo, kao obvezan element svake kupaonice
Četvrto pravilo proizlazi iz trećega - ogledala su obvezan element svake kupaonice. Osim što možete vidjeti svoj odraz u ogledalu i provjeriti kako izgledate, ona imaju vrlo važnu ulogu u uređenju interijera, osobito u manjim, skučenim prostorima - refleksija pomaže u stvaranju dojma većeg prostora.
Dizajneri interijera preporučuju velika ogledala za male kupaonice, jer mogu vizualno udvostručiti prostor.
Još jedno odlično rješenje su kupaonski ormarići s ogledalom iznad umivaonika. Oni su „2 u 1" – osim što reflektirajuće površine čine prostor većim, ogledala nam pomažu u obavljanju svakodnevnih aktivnosti poput umivanja, pranja zuba, nanošenja šminke. Također, s takvim ormarićima dobiva se prijeko potreban prostor za odlaganje stvari. U kupaonskim ormarićima s ogledalom možete držati sredstva za oralnu higijenu, sredstva za osobnu higijenu, šminku, male ručnike, čime se oslobađa prostor oko umivaonika.
5. Mali kupaonski namještaj za malu kupaonicu
Najveći problem malih kupaonica svakako je nedostatak prostora za odlaganje svih potrebnih stvari. Kako biste napravili mjesta za sve, neka i sam kupaonski namještaj bude manjih dimenzija.
Osim kupaonskih ormarića iznad umivaonika, dobar izbor su i podni ormarići, u koje možete pospremiti sitnice bez kojih ne možete.
Ugradbeni umivaonik s ormarićem dobar je izbor za male kupaonice.
Osim za odlaganje sitnica, unutra možete smjestiti i košaru za rublje, čime ćete znatno uštedjeti na prostoru. No mnogi upotrebljavaju donje ormariće za odlaganje kućnih kemikalija i deterdženata.
A koliko ćete platiti opremanje kupaonice, odnosno koliko košta kupaonski namještaj? Odgovor ovisi o nekoliko čimbenika: o odabranim materijalima, kvaliteti, željenim detaljima, ali i o tome kupujete li ga u trgovinama namještajem ili ga naručujete od majstora po mjeri. U slučaju izrade namještaja po mjeri platit ćete oko 30 % više. Vrijednost izrade kupaonskog namještaja je negdje između 270 i 2.000 EUR. No s namještajem po mjeri uvijek ćete moći racionalnije i funkcionalnije iskoristiti prostor jer će namještaj biti potpuno prilagođen vašem prostoru.
Tražite li majstore kojima ćete povjeriti izradu ili nabavu i montažu kupaonskih elemenata? Obratite nam se. Na našem portalu emajstor.hr možete potpuno besplatno, brzo i jednostavno kontaktirati iskusne majstore. Trebate samo popuniti upit na našem portalu i ubrzo će vam se javiti zainteresirani obrtnici s odgovarajućom ponudom.
6. Male kupaonice zahtijevaju okomite police
Mali prostori traže od vas da razmišljate okomito - okomiti sustav za pohranu stvari spriječit će pretrpani izgled kupaonice.
Tamo gdje klasična polica ne može stati odaberite policu koja ide u visinu jer vertikalni prostor ostaje uglavnom neiskorišten. Namještaj nestandardnih dimenzija može vam po mjeri napraviti stolar. Tako ćete pametno iskoristiti svaki centimetar prostora i uklopiti ga s ostalim elementima.
Gotovo je sigurno da u svojoj kupaonici imate barem jedan dio zida koji zbog toga što je uzak nije našao primjenu. Ispunite ga visokom policom, izrađenom prema dimenzijama prostora.
7. Odaberite svijetle boje za male kupaonice
Opće je poznato da se odabirom određenih boja prostor može vizualno povećati, ali i smanjiti. Svijetle boje vizualno će povećati vašu kupaonicu, ali i ostaviti dojam prozračnosti te će biti ugodnije boraviti u njoj.
Možete se odlučiti za uvijek elegantnu bijelu boju, koja odiše čistoćom i lako se uklapa. A ako vam se čini presterilnom, možete se odlučiti za bež, svjetlosivu ili svijetle i hladne tonove poput svjetloplave. Po mišljenju psihologa, svjetloplava boja smiruje um i dušu, opušta, jer podsjeća na nebo bez oblaka.
Dizajneri interijera kao aktualnu boju ističu i nijansu poznatu pod francuskim nazivom taupe. Ta moderna nijansa je kombinacija bijele, bež i sive i lako se slaže s drugim bojama.
Ako se pak ne želite odreći jakih, naglašenih boja, savjetujemo vam da ih upotrijebite samo za detalje, naprimjer, za dozator za tekući sapun, ručnike, čašice za kistove i prostirke. Tako ćete „razbiti” monotoniju.
Još jedna preporuka: upotrijebite pločice koje imaju sjajnu glazuru, odnosno visoku razinu refleksije. Takve pločice će sasvim sigurno kupaonicu učiniti prostranijom.
Za male kupaonice najbolji je izbor lijepljenje keramičkih pločica do stropa. Time se smanjuju prijelazi i stvara iluzija prostranosti. Postoji još jedna prednost: nećete morati razmišljati o bojenju cijele kupaonice, već vam ostaje samo strop.
Kad smo već kod stropa - ako želite da kupaonica izgleda više, obojite strop u bijelo jer ako je iste boje kao i zidovi, kupaonici se vizualno dodaje širina. U tom slučaju slobodno možete upotrijebiti nešto svjetliju nijansu za bojenje stropa. Stropovi uvijek djeluju malo tamnije od zidova, pa ćete ih tako prividno ujednačiti.
8. Pruge u maloj kupaonici
Kao i boje, pruge na zidovima služe za stvaranje optičke iluzije. Osim toga, unose dinamiku u svaki prostor, bile one okomite ili vodoravne, tanke ili široke. Ako vam je bojenje zidova u jednoj boji monotono, pruge su odlična alternativa.
Uz pomoć pruga različitih širina, kao i njihovog postavljanja na određenu udaljenost, možete uvelike utjecati na percepciju prostora.
Za uske prostore preporučuju se horizontalne pruge budući da ćete njima maksimalno proširiti prostoriju. Naime, one će vizualno proširiti uske zidove i dati im iluziju veličine. S druge strane, okomite pruge preporučuju se za niske stropove jer stvaraju iluziju visine.
Također obratite pozornost i na njihovu širinu - širina linija utječe na konačni učinak. Tako se šire pruge preporučuju za veće i komotnije kupaonice, dok su tanke pruge bolji izbor za manje kupaonice. Odaberete li komplementarne nijanse iz spektra, stvorit ćete suptilniji učinak.
Uz pruge na zidovima izaberite jednobojni kupaonski namještaj, po mogućnosti u boji pruga, jer ćete na taj način spojiti različite elemente u kupaonici, odnosno dobit ćete ujednačeniji izgled.
9. Kukice na vratima male kupaonice
Unutrašnja strana vrata je odlično mjesto za ogrtač i ručnik. Dovoljno je objesiti kukice, što je praktično rješenje koje se i lako montira. Tako vam stvari više neće smetati i bit će vam i dalje nadohvat ruke.
Kad smo već kod ručnika, oni mogu zauzeti puno prostora. Najbolje ih je smotati i staviti u košarice koje ćete držati na perilici. Na taj način ručnici mogu poslužiti kao svojevrstan dekor, a ujedno se lako mogu izvaditi, a da pri tome ne prevrnete ostale. Čak i luksuzni hoteli posežu za tim trikom.
10. Zid uz kadu/tuš-kabinu ili iznad zahoda
Riječ je o zidnim površinama koje ostaju uglavnom neiskorištene. Kaotičan izgled karakterističan za male kupaonice izbjeći ćete ako na njih objesite police - po mogućnosti one plutajuće, koje se jednostavno pričvršćuju vijcima u zid. Boce šampona, losiona i drugih proizvoda za osobnu higijenu možete smjestiti upravo na te plutajuće police u blizini kade/tuš-kabine.
Iskoristite prostor iznad WC školjke i vodokotlića. Na visećim policama možete držati zalihe toaletnog papira, ručnika, ručnika za goste, rupčića i slično.
Prostor iznad perilice također većim dijelom ostaje neiskorišten, pa na njega možete montirati plutajuće police za držanje raznih potrepština.
Još jedan trik, za koji vjerojatno već znate - osigurajte obilje svjetla! Najbolje je da vaša kupaonica ima vlastiti izvor prirodnog svjetla, odnosno prozor, jer će to povećati prostoriju i dati joj širinu. Ako ste dovoljno sretni da imate prozor u kupaonici, izbjegavajte sve što blokira svjetlost, poput zatamnjenih stakala, roleta i zavjesa.
Ako u kupaonici nema prirodnog svjetla, onda odaberite što kvalitetniju rasvjetu. Bijela boja svjetla će kupaonicu učiniti prostranijom, dok će pri žutoj svjetlosti prostor vaše kupaonice djelovati toplo i ugodno.
Posvetite se uređenju kupaonice kako biste doista mogli uživati u njoj. Neka vam to bude mjesto gdje ćete se moći opustiti nakon napornog dana i napuniti baterije za novi dan.