Za područje

    Kanalizacija u kući (kućna kanalizacija)

    Članak je pregledalo čak 24455+ korisnika
    Dobro izvođenje kućne kanalizacije je prijeko potrebno za odvodnju otpadnih voda i kišnice. Sigurno ste bili svjedoci curenja, smrada i drugih problema koje stvara kanalizacija. Nepravilno izvođenje je često, pa ćemo u ovom članku govoriti o kućnoj kanalizaciji, izuzetno važnom dijelu mehaničkih instalacija u kući.
    Stručni članak 24455
    Kada nema prostora u ploči, horizontale se postavljaju u spušten plafon
    Imamo 1833 izvođača za područje Vodoinstalateri:

    Kućna kanalizacija i vertikalni vodovi

    Vodovodna i kanalizaciona mreža sanitarnih elemenata primjerice WC školjke u kupaonici sprovedena je vodoravno i normalno, dakle i horizontalno i vertikalno. Vertikalnim vodovima uglavnom probijamo ploču, zato je dobro znati njihovu poziciju, jer je to sastavni dio svake dobro pripremljene PZI dokumentacije. Naknadno bušenje betona i rezanje armature je skupo i traje dugo.

    Kako bismo smanjili troškove gradnje vrlo je važno imati što manje vertikala. Savjetujemo Vam, da s arhitektom predvidite kupaonice i sanitarije jedne ispod drugih, u istoj vertikali. Tako imamo “mokre čvorove“ jedne ispod drugih. Time dolazimo do kraćih veza između elemenata. Uobičajena debljina vertikalnih vodova, koji se izvode PVC cijevima, je 110mm tj. 11cm.

    Kućna kanalizacija i horizontalni vodovi

    Osim vertikalnih vodova kućne kanalizacije izdvajamo i vodoravne ili horizontalne vodove. Njih sprovodimo po estrihu, ili, još bolje, po izolaciji poda. Debljina kanalizacijskih cijevi je od 75 do 110mm, ovisno o sanitarnoj opremi i opterećenju. Minimalni nagib vodoravne kanalizacije je 2% što na duljini od 5m znači od 10 cm.

    Često se dogodi da u podu nema dovoljno prostora za pad od 2%, pa je moguće izvesti instalacije i ispod spuštenog plafona. U tom slučaju moramo biti sigurni da su cijevi zvučno izolovane.

    Priljučak na javnu kanalizaciju

    Važan dio kućne kanalizacije je priključak na javnu kanalizaciju ili na mali rezervoar za čišćenje ili podzemne vode. Obično se takva veza vrši cijevima promjera 200 mm ili 20 cm. Šahte se uglavnom ugrađuju na određene točke cjevovoda. To su općenito mjesta na kojima cjevovod mijenja smjer, nagib ili promjer cjevovoda, kao i mjesta na kojima se cjevovod „račva“, tj. mjesta na kojima se u jednom trenutku spaja nekoliko cijevi.

    Kanalizacija mora biti postavljena na pravilno pripremljenu podlogu, inače cijevi propadaju u zemlju i dolazi do problema. Dubina cijevi mora biti ispod granice smrzavanja, što je kod nas oko 80cm.

    Za priključak na kanalizaciju moramo imati odgovarajuću dokumentaciju i dobiti suglasnost tvrtke koja upravlja kanalizacijskom mrežom.

    Poslije izvođenja kanalizacije, vodoinstalater mora probati protok i dihtovanje cjelokupnog sustava. Tijekom probe kanalizacije ne smije curiti ili imati neke druge nepravilnosti. Zapisnik, koji se izradi poslije probe, potpisuje izvođač i preda ga nadzorniku radnje.

    Kućna kanalizacija i cijena

    Kanalizacija, zajedno s vanjskim dijelom, za prosječnu kuću košta oko 200EUR/m2, dakle 8000 EUR za kuću. Ako započinjete graditi kanalizaciju ili vam je potreban izvođač za izgradnju vaše kanalizacije, ostavite upit.

    Izvod kanalizacije iz kuće
    Izvod kanalizacije iz kuće


    Vertiklana kanalizacija
    Vertiklana kanalizacija


    Stručni članak 24455
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Vodoinstalateri?

    Imamo 1833 izvođača za područje Vodoinstalateri:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 1833 izvođača za područje Vodoinstalateri
    10
    20

    INSTALACIJE HUĐEK j.d.o.o.


    9.5
    0

    GRADNJA IVANDIĆ d.o.o.


    9.3
    0

    VG-LJUBIĆ, vl. Danijel Ljubić


    9.4
    0

    HM PATRIA d.o.o.