Za područje
    Heroji se ne rađaju, već to postaju!

    Gromobran, kako ga izraditi

    Članak je pregledalo čak 4601+ korisnika
    Osim što je vrlo opasan za ljude, grom može nanijeti i veliku štetu vašem objektu. Snaga groma je toliko velika da može zagrijati materijale, a neke čak i rastopiti. Dakle, gromobran na objektu je nužan jer u slučaju groma energiju groma odvodi pod zemlju.
    Stručni članak 4601
    gromobran na kuci
    Imamo 1829 izvođača za područje Vodoinstalateri:

    1. Zašto trebamo gromobran?

    Najveću šansu za udar groma imaju objekti smješteni na osami ili na visini, također je problematično usamljeno drveće, kao i visoke kuće na pustim mjestima. Kada je na nebu grom, postoji mogućnost da pogodi našu kuću, a posljedice toga mogu biti poražavajuće. Kada kuća ima gromobran, izrađen u skladu s važećim standardima, ne postoji opasnost od udara groma i oštećenja kuće.

    2. Kako napraviti uzemljenje kuće?

    2.1. Sastavni dijelovi gromobrana

    Gromobran se sastoji od sustava za hvatanje koji „hvata” grom i odvodi energiju u odvode, a zatim u sustav uzemljenja. Na krov su ugrađeni metalni provodnici, obično od pocinčanog lima ili bakra, koji dobro provode struju. Na taj se način sustav manje zagrijava i učinkovito odvodi energiju munje kroz odvode. Odvodi su vertikalni prodvodnici koji odvode munju s krova na tlo. Oni se mogu vidjeti na fasadi ili sakriti iza sloja završnog sloja.

    2.2. Sonda za uzemljenje kuće

    Sonda za uzemljenje je metalni štap od punog željeza, promjera između 20 i 40 mm, koji se zabija u zemlju. Sastoji se od zašiljenog vrha i materijala za pričvršćivanje. Obično su šipke sastavljive, odnosno moguće je sastaviti više njih kako bi se postigla dubina koju trebamo. Upotrebljava se kada mjerenje gromobrana pokazuje nezadovoljavajuće karakteristike tla. Tada gromobransku instalaciju treba nadograditi dodavanjem sondi, obično duž krakova objekta.

    Gromobran na krovu
    Gromobran na krovu

     

    2.3. Prikladnost gromobrana

    Kada energija dospije u sustav uzemljenja, sustav osigurava da se energija rasprši u zemlju oko objekta. Stoga treba osigurati da je sustav uzemljenja pravilno izveden jer njegov otpor mora biti što manji. Postoje dva načina uzemljenja. Najčešće se u zemlju oko zgrade položi pocinčana traka. Drugi način je postavljanje posebnih sondi za uzemljenje. Prva metoda je češća, jer ju je jednostavnije provesti, i jeftinija. Treba napraviti iskop oko zgrade, jarak u koji se zatim postavlja pocinčana traka. Prednost opcije sa sondama je što trebamo samo minimalna iskopavanja, stoga se taj sustav upotrebljava kada nema mogućnosti za iskopavanje.

    3. Održavanje gromobrana

    Kada postavimo gromobran, treba ga redovito održavati jer može doći do oštećenja. Ako želimo biti sigurni da gromobran i dalje radi, trebamo ga redovito mjeriti, u razmaku od tri do pet godina. Pogotovo treba provjeriti gromobran kada ga prerađujemo, popravljamo ili nakon eventualnog oštećenja izazvanog gromom.

    Stručni članak 4601
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Vodoinstalateri?

    Imamo 1829 izvođača za područje Vodoinstalateri:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 1829 izvođača za područje Vodoinstalateri
    10
    1

    Firma d.o.o.


    10
    1

    TOPLI DOM d.o.o.


    9.6
    0

    GROTA-M d.o.o.


    9.3
    0

    SUPERGRADNJA d.o.o.