Za područje

    Uređenje kuhinje - je li ugradbena tehnika dobar izbor?

    Ne kaže se bez razloga za kuhinju da je srce svakog doma. Kuhinja nije samo prostorija u kojoj se pripremaju obroci, već je i mjesto okupljanja, druženja i stvaranja lijepih uspomena. Kod uređenja kuhinje treba prije svega težiti spoju lijepog i korisnog. Kuhinja osim estetske vrijednosti, treba biti i funkcionalna, u njoj se trebamo kretati i osjećati ugodno dok radimo. Tehnika ima ključnu ulogu u kuhinji, budući da nam kvalitetni i pravilno ugrađeni kuhinjski uređaji olakšavaju i ubrzavaju pripremu obroka. Ugradbeni uređaji su sve popularniji, stoga u nastavku teksta odgovaramo na pitanja je li ugradbena tehnika doista dobar izbor i što je važno znati prije kupnje takve tehnike.
    Stručni članak 138
    ugradbena tehnika
    Imamo 752 izvođača za područje Dizajn interijera:

    Što je zapravo ugradbena tehnika i funkcionalno uređenje kuhinje?

    Ugradbena odnosno integrirana tehnika smještena je u kuhinjskim elementima, za razliku od samostojećih uređaja. Stoga su ugradbeni uređaji zapravo skriveni iza fronti i lako se uklapaju u gotovo svaki stil kuhinje. Kako im već samo ime kaže, oni su doslovno ugrađeni u interijer.

    Ugradbena tehnika sa svim kuhinjskim elementima čini jednu cjelinu. Neki se ugradbeni uređaji mogu sakriti iza fronti, dok drugi jednostavno nastavljaju kontinuirani niz s radnim površinama.

    Za razliku od ugradbene tehnike, samostojeći uređaji su vidljivi i često odskaču od cjelokupnog dizajna kuhinje. Pa ako ne želite da vam klasična bijela tehnika kvari interijer, onda je sa stajališta estetike ugradbena tehnika puno bolji izbor.

    Danas gotovo svaki kuhinjski uređaj može biti ugradbeni, bilo da se radi o hladnjaku, pećnici, perilici posuđa, mikrovalnoj pećnici, zamrzivaču, aspiratoru, pa i aparatu za kavu.

    Majstor popravlja ugradbeni hladnjak
    Ugradbena tehnika zajedno s kuhinjskim elementima čini jednu cjelinu.

    Dizajneri interijera diljem svijeta već godinama preporučuju ugradbenu tehniku kada je u pitanju uređenje kuhinje. Jedan od takvih trendova koji nas očekuje u 2024. godini je upravo upotreba ugradbene tehnike, bilo da se radi o tradicionalnom ili modernom dizajnu, maloj ili velikoj kuhinji.

    Kako je kod uređenja nove kuhinje ili renoviranja postojećeg kuhinjskog prostora jedna od ključnih stavki upravo kupnja kuhinjskih uređaja, mnogi su u dvojbi trebaju li odabrati klasične, samostojeće ili ugradbene uređaje. Bez sumnje, ugradbena tehnika je najnoviji trend. No prije nego što se odlučite važno je sagledati sve prednosti i nedostatke ugradbene tehnike jer ona prije svega treba odgovarati potrebama i navikama vašeg kućanstva.

    Sve prednosti ugradbene tehnike

    Glavna prednost ugradbenih uređaja je ušteda prostora. To dolazi do izražaja kada su u pitanju male kuhinje, gdje je svaki centimetar slobodnog prostora dragocjen.

    Osim što nam štedi prostor, ugradbena tehnika se savršeno može uklopiti u bilo koji stil kada je u pitanju uređenje kuhinje. Jednako će se dobro uklopiti u moderne i tradicionalne kuhinje jer ugradbene uređaje danas možete pronaći u raznim bojama, stilovima i uzorcima. Odavno više nisu dostupni samo u bijeloj ili tamnoj boji.

    Ugradbena tehnika u tradicionalnoj kuhinji
    Ugradbena tehnika podjednako se dobro uklapa u suvremene i tradicionalne kuhinje.

    Kada govorimo o uređenju kuhinje, važno je istaknuti da je jedno od glavnih obilježja ugradbene tehnike dizajn bez prijelaza. Iz nje proizlazi još jedna prednost u odnosu na konvencionalne, samostojeće aparate - tamo gdje bi samostojeći aparati zauzimali previše prostora i odudarali od dizajna, oni će biti potpuno integrirani i zauzimati puno manje prostora.

    Ugradbena tehnika omogućuje postizanje jedinstvenog dizajna cijele kuhinje. Njime ćete zaokružiti estetski oblik.

    Postavlja se pitanje ima li ugradbena tehnika, osim estetskih, i funkcionalne prednosti ili u pogledu učinkovitosti zaostaje za klasičnim, samostojećim aparatima?

    Osim toga što ugradbena tehnika pridonosi estetici cijele kuhinje jer je djelomično ili potpuno skrivena u kuhinjskim elementima, ona se može pohvaliti i učinkovitošću. Ugradbeni uređaji imaju iste funkcije kao i samostojeći, štoviše, neki imaju i bolje performanse. Stvaraju manje buke jer fronte kuhinjskih elemenata u koje se postavljaju stišavaju zvukove i vibracije uređaja.

    Sa stajališta funkcionalnosti treba istaknuti još jednu njihovu prednost - jednostavniju pripremu hrane. Dobar primjer za to je ugradbena pećnica. Montirajte je u visini ruku, pa se više nećete morati saginjati kada provjeravate je li jelo gotovo, više neće biti ni nesigurnog izvlačenja vrućih posuda s hranom. Ugradbene pećnice vam mogu uštedjeti prostor. Mogu se kupiti u paru s ugrađenim panelima. Ipak, jedna od prednosti ugradbene pećnice je to što se može odvojiti od ugradbene ploče za kuhanje, što je savršeno ako planirate kuhinjski otok.

    Ugradbena pećnica
    Ugradbenu pećnicu možete montirati u visini ruku, tako da se više ne morate saginjati kada provjeravate je li jelo spremno.

    No kada su u pitanju male kuhinje, preporučuje se ugradnja u razini donjih kuhinjskih elemenata jer se na taj način dobiva veća radna površina.

    Standardna ugradbena pećnica je dimenzija 60 x 60 cm i ima mogućnost pečenja na više razina. Međutim, ako nemate toliko slobodnog prostora, možete ugraditi kompaktni model visine 45 cm koji ima sve performanse standardne veličine pećnice.

    Osim estetskih i funkcionalnih prednosti, treba istaknuti još jednu, ništa manje važnu. Ugradbena tehnika se jednostavnije čisti. Razlog je više nego očit - ugradbeni kuhinjski uređaji imaju manje površina koje su izravno izložene prljavštini. Također, budući da se radi o integriranom, kontinuiranom dizajnu, nema kutova ili praznina između uređaja u koje često zapadaju mrvice i sitni ostaci hrane. To znači da ćete kuhinju lakše i brže očistiti.

    Nedostaci ugradbene tehnike

    Prvi nedostatak ugradbene tehnike koji odbija većinu ljudi od kupnje ugradbenih kuhinjskih uređaja je visoka cijena. Ugradbene pećnice, ugradbeni hladnjaci, ugradbeni zamrzivači i ostali uređaji imaju višu cijenu od samostojećih uređaja istih ili sličnih specifikacija. Ugradbeni hladnjak primjerice može biti čak i 200 do 300 EUR skuplji od samostojećega istih performansi.

    Mnoge trgovine bijele tehnike uz kupnju ugradbenih uređaja nude mogućnost besplatne ugradnje. Ako montaža nije osigurana, to predstavlja dodatni trošak.

    Majstor montira perilicu posuđa
    Mnoge trgovine uz kupnju ugradbenih uređaja nude besplatnu uslugu ugradnje.

    Postoji još jedan problem - popravak! Kada se ugradbeni uređaj pokvari, pristup mjestu kvara može biti otežan. I zamjena pokvarenog dijela može potrajati, što može poskupiti sam popravak. U svakom slučaju, čim primijetite da vaš ugradbeni uređaj ne radi ispravno ili ako se pojavi problem, odmah pozovite električara koji će provjeriti njegovu ispravnost i posavjetovati vas o sljedećim koracima.

    Koliko će električar naplatiti tu uslugu? Iznos će varirati ovisno o uređaju, popravcima, lokaciji i samom električaru. Cijena elektroservisa može vas stajati od 25 EUR naviše.

    Također, imajte na umu da ćete ugradbene uređaje, za razliku od samostojećih uređaja, kasnije teže pomicati, raditi novi raspored u kuhinji ili seliti. Ako usporedimo samostojeće, klasične i ugradbene perilice posuđa, primijetit ćete da se uglavnom ne razlikuju u pogledu performansi, broja i vrsta programa za pranje te količine posuđa koje mogu oprati. Njihova glavna razlika je način ugradnje. Dok se samostojeći model fleksibilno postavlja u odnosu na kuhinjski prostor (najčešće ispod radne površine), ugradbene perilice posuđa potpuno ili djelomično prekriva prednja ploča, koja se izrađuje od istog materijala kao i kuhinja. To stvara minimalistički, atraktivan izgled. Međutim, ako se preselite ili odlučite potpuno promijeniti raspored kuhinje pri sljedećem renoviranju, samostojeću perilicu ćete svakako moći jednostavnije premjestiti ili preseliti nego ugradbenu. Na taj nedostatak trebate obratiti pozornost ako zbog posla često mijenjate mjesto stanovanja ili ste podstanar.

    Ugradbena perilica posuđa
    Ugradbene perilice posuđa su potpuno ili djelomično prekrivene prednjom pločom od istog materijala kao i kuhinja.

    Stoga prije same kupnje dobro razmislite hoće li ugradbena tehnika odgovarati potrebama i navikama vašeg kućanstva.

    Dizajn kuhinje i ugradbena tehnika - na što obratiti pozornost?

    Prije kupnje ugradbenih uređaja treba uzeti u obzir raspoloživi prostor, stil interijera, kulinarske potrebe i iznos koji ste spremni izdvojiti. Primjerice, ako imate upravo toliko novca da kupite manji ugradbeni zamrzivač, a vašem kućanstvu treba zamrzivač s većom komorom, logičnije je nabaviti samostojeći.

    Prije nego što odete u trgovinu kućanskim aparatima, isplanirajte raspored uređaja u kuhinji. Dobro razmislite o tome gdje ih želite smjestiti i u skladu s tim planirajte električne i vodovodne instalacije. Ako su instalacije već postavljene, onda će se morati uklopiti u djelomično diktirani raspored. Također razmislite o rasporedu i broju kuhinjskih ormara i radnih ploča kako biste osigurali dovoljno prostora za ugradbene uređaje.

    Detaljan projekt kuhinje osobito je važan kod ugradnje ugradbene tehnike kako bi se izbjegle komplikacije u kasnijim fazama provedbe.
    Uređenje kuhinje od strane dizajnera interijera
    Razmislite o tome gdje želite smjestiti ugradbene uređaje i u skladu s tim isplanirajte sve električne i vodovodne instalacije.

    Ako nemate vremena ili vještine da se posvetite svakom detalju, prepustite uređenje kuhinje profesionalcima, dizajnerima interijera, koji će vam napraviti plan uređenja. Koliko će vas dizajn interijera kuhinje koštati ovisit će o veličini prostora, opsegu potrebnog posla, broju trodimenzionalnih slika ili modela, kao i broju mogućih rješenja.

    Tražite li iskusne i profesionalne dizajnere interijera? Obratite nam se. Na našem portalu emajstor.hr možete potpuno besplatno, brzo i jednostavno kontaktirati iskusne majstore. Trebate samo popuniti upit na našoj stranici i ubrzo će vam se javiti zainteresirani dizajneri interijera s odgovarajućom ponudom.

    Vrlo važan dio plana za električne instalacije je raspored utičnica.

    Kuhinja je prostorija u kojoj je smješteno najviše električnih instalacija, pa zahtijeva posebnu pažnju pri planiranju i postavljanju instalacija.

    Iako postoji više pristupa za raspored i položaj utičnica za ugradbenu tehniku, najrašireniji je onaj koji podrazumijeva pozicioniranje utičnica u susjedni element kuhinje u odnosu na sam uređaj. Takav raspored omogućuje jednostavan pristup isključivanju uređaja iz utičnice u slučaju kvara ili održavanja.

    Ako se iz nekog razloga utičnica mora ugraditi neposredno iza samog ugradbenog uređaja, treba osigurati dovoljnu dubinu u kuhinji kako stražnja strana uređaja ne bi udarala u električni priključak. Stoga vam preporučujemo da dubina kuhinje bude najmanje 65 cm, naravno, ako to dimenzije materijala radne ploče dopuštaju, kako bi se instalacije iza uređaja mogle postaviti bez problema.

    Montaža utičnica u kuhinji
    Izrazito je važno obratiti pozornost na raspored utičnica.

    Kako bi vaše instalacije bile sigurne i kako biste spriječili neželjene nezgode, trebate se voditi sljedećim smjernicama: utičnice trebaju biti odvojene od vodovodnih instalacija sudopera i perilice posuđa minimalno 20 cm; utičnice za uređaje ugrađene u donje kuhinjske elemente najbolje je postaviti na visinu od 30 cm od gotovog poda, osim ako specifikacija uređaja ne zahtijeva drukčije; visina priključka za ugradbenu napu ovisi o točnoj visini same nape ali obično je oko 180 cm od razine gotovog poda.

    Osim toga, kod rasporeda kuhinjskih uređaja važno je hladnjak i zamrzivač pomaknuti što dalje od uređaja koji emitiraju toplinu, poput pećnice ili štednjaka.

    Treba obratiti pozornost na same ugradbene uređaje. Razmotrite modele uređaja koji najviše odgovaraju vašim potrebama i proračunu. Pripazite na dimenzije uređaja, ali i na njihovu energetsku učinkovitost.

    Kuhinjski uređaji su većinom veliki potrošači. Neki od njih stalno rade, što znači da su stalno priključeni na napajanje, poput hladnjaka i zamrzivača. Pri odabiru uređaja s dobrom energetskom učinkovitošću možete uštedjeti i do 50 % struje. Stoga pogledajte energetsku oznaku na naljepnici. Energetska oznaka je standardizirani sustav ocjenjivanja energetske učinkovitosti električnih uređaja. Nove ocjene su danas puno jednostavnije i kreću se od A do G, pri čemu je A energetski najučinkovitiji razred. Potražite one s oznakom F (A +), E (A++ ) ili D (A+++) kako biste se najučinkovitije koristili ugradbenim uređajima. Oznakom C se obilježava najučinkovitiji uređaj, bolji i štedljiviji i od D (A+++).
     

     

     

    Stručni članak 138
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Dizajn interijera?

    Imamo 752 izvođača za područje Dizajn interijera:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 752 izvođača za područje Dizajn interijera
    9.1
    0

    KIČER INTERIJER j.d.o.o.


    9.4
    0

    MIG ZAGREB d.o.o.


    9.5
    0

    STUDIO ŽIC j.d.o.o.


    9.5
    0

    A PLUS D STUDIO j.d.o.o.