Za područje

    Sanacija vlažnih zidova i statičko injektiranje zidova

    Članak je pregledalo čak 10836+ korisnika
    Ako vam se na zidovima pojavi plijesan ili pukotine, odmah poduzmite mjere. Prodiranje vlage može se spriječiti pravilnim postavljanjem hidroizolacije, a pucanje konstrukcije sa statičkom sanacijom odnosno injektiranjem zidova 
Istražili smo kako možemo zaštititi svoj dom od tih neugodnosti.
    10836
    vlaga
    Imamo 284 izvođača za područje Kapilarna vlaga u zidu, sanacija:

    1. Zašto se na zidu pojavljuju vlaga i plijesan?

    Glavni uzrok za pojavu plijesni ili neugodnog mirisa je neadekvatna hidroizolacija objekta, objašnjavaju u tvrtki HIDROIZO J.D.O.O.. Prodiranje vlage u zid uzrokuje padanje žbuke, nakupljanje naslaga i mrlja po zidovima, nakupljanje vode, truljenje drva i hrđanje konstrukcije i armature, i naravno, pospješuje rast pljesni, koja je štetna za zdravlje. Sve ove posljedice uvelike smanjuju kvalitetu života i vrijednost nekretnine.

    2. Hidroizolacija temelja i zidova

    Jedino jamstvo za trajnu zaštitu objekta od prodiranja vlage iz terena je kvalitetna ugradnja hidroizolacije. Hidroizolacija je najjeftinija vrsta izolacije, ali uložak vam neće mnogo pomoći ako je izolacija nepravilno ugrađena, zato odaberite iskusnog majstora. Manjkava i neprecizna hidroizolacija može uzrokovati ozbiljne probleme i kasnije ogromne troškove sanacije. 

    hidroizolacija

    Svakako planirajte i izvedite hidroizolaciju za svaku novogradnju. Hidroizolacija temelja, izrada drenaže, hidroizolacija podruma, balkona i terasa samo su neki od postupaka. Moguća je i naknadna hidroizolacija starijih objekata. To se postiže injektiranjem zidova materijalima nove generacije, a radi se o hidrostrukturalnim akrilatnim smolama, tzv gelovima koji se vežu sa oštečenom fugom i čine elastičnu barijeru koja neće popustiti niti pod ekstremnim naprezanjima (potresima, izgradnjom novih objekata u neposrednoj blizini, sanacijom prometnica...), radovi se izvode vrlo brzo i u par dana Vaša je kuća sigurna od vlage.

     

    hidroizo
    Hidroizolacijska pasta. Izvor:hidroizo.hr

     

    3. Sanacije zida, injektiranje

    Ponekad nije problem prodiranje vlage, nego i statička nestabilnost konstrukcije, koja puca, popušta i polako tone i nije potresno sigurna. Mogući uzroci su loše utvrđena podloga prije gradnje, deformirani temelji zbog neravnomjernog iskopa temeljnog jarka, ispiranje materijala ispod zemlje zbog loše drenaže, mekšanje noseće podloge zbog neadekvatnog odvodnjavanja oborinskih voda ili zbog puknutog vodovoda, septičke jame, kanalizacije itd., te isušivanje i krčenje vlažnog terena.

    Injektiranje je postupak popunjavanja praznina u konstrukcijskim elementima, kojim statički ojačavamo strukturu, sprječavamo kapilarno dizanje vlage i postižemo vodonepropusnost konstrukcije.

    Ukoliko je došlo do propadanja i pucanja objekta u tom slučaju potrebno je izvršiti stabilizaciju dijela ili cijelog objekta. To se izvodi specijalnim poliuretanskim smolama. Smole se injektiraju ispod temeljnog zida objekta i prilikom injektiranja ispunjuju i lijepe postojeće tlo. 

    Sam postupak uključuje analizu postoječeg stanja okoliša oko i ispod objekta, bušenje rupa, pozicioniranje kopalja za injektiranje i naravno educiranog i ovlaštenog izvođača za rukovanje alatima za injektiranje, što tvrtka HIDROIZO J.D.O.O. može ponuditi.  

    alat
    Alat potreban za stabilizaciju objekta. Izvor:hidroizo.hr

    4. Injekcijska masa

    Ovisno o vrsti konstrukcije i željenim učincima sanacije, možemo birati između različitih injekcijskih masa, kojima se mogu dodati i aditivi za bubrenje, dodaci protiv dizanja kapilarne vlage, pucolani, bijeli cement, kreč i dr. 

    Epoksidna smola upotrebljava se za injektiranje betona i manjih oštećenja jer znatno bolje prodire u konstrukciju. To je kvalitetan, ali malo skuplji postupak. Silikonska emulzija smanjuje propusnost vlage. Sa poliuretanima rješavamo ozbiljnija oštećenja konstrukcije. S njima postižemo vodonepropusnost građevinskih konstrukcija. S cementnom injekcijskom masom učvršćujemo zidove od kamena i mješovite zidove od kamena i opeke.                        

    5. Postupak injektiranja

    Rupe se najprije izbuše u željenom dijelu konstrukcije te se u njih ugrađuju adekvatni injekcijski nastavci. Stručnjak određuje dubinu, promjer i broj bušotina prema stanju konstrukcije i prethodnoj analizi sa sondiranjem. Nakon toga slijedi priprema injekcijske cementne mase s dodacima koji zbog hidrofobnih svojstava djelomično rješavaju i problem kapilarnog ovlaživanja temelja. Pritisak injektiranja prilagođava se u odnosu na čvrstoću poda i konstrukcije, a količina injekcijske mase u odnosu na volumen rupa i šupljina u konstrukciji. Budući da je to zahtjevan postupak s visokim pritiscima i kemikalijama, nikako ga ne biste trebali sami izvoditi, upozoravaju iz tvrtke HIDROIZO J.D.O.O.

    stabiliziranje
    Stabilizacija temeljne ploče. Izvor:hidroizo.hr

     

    10836
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Kapilarna vlaga u zidu, sanacija?

    Imamo 284 izvođača za područje Kapilarna vlaga u zidu, sanacija:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 284 izvođača za područje Kapilarna vlaga u zidu, sanacija
    10
    2

    PROLUFT ISUŠIVANJE d.o.o.


    8.6
    1

    GS-GRIC j.d.o.o.


    9.2
    0

    COTA GRADNJA I USLUGE d.o.o.


    9.7
    0

    OBRTNIČKA ZADRUGA ČAKOVEC