Za područje
    Je li puno drvo doista danas otišlo u zaborav? Može li se u potpunosti zamijeniti cjenovno pristupačnijim verzijama? Industrija drvenih ploča danas je veoma razvijena, ali puno drvo ima mnoge jedinstvene prednosti i još uvijek se upotrebljava u građevinskoj industriji.
    Stručni članak 258
    puno drvo
    Imamo 564 izvođača za područje Masivni namještaj:

    1. Masivno drvo i drvne ploče

    1.1. Masivno drvo

    Drvo može biti puno odnosno masivno ili industrijski prerađeno u različite proizvode, poput drvnih ploča. Masivno drvo je drvo punog profila koje se oblikuje i obrađuje sa svih strana. Takav način obrade čini drvo puno jačim, pa se često upotrebljava za izradu namještaja i drugih proizvoda koji zahtijevaju izdržljivost i otpornost. Puno drvo može biti izrađeno od različitih vrsta drva, kao što su hrast, javor, ariš i druge vrste. Budući da se masivno drvo izrađuje od jednog komada, ima višu cijenu od kompozitnog, a predstavlja i cjenovno manje pristupačnu opciju.

    1.2. Drvne ploče    

    Drvne ploče izrađuju se tehnološkim postupkom od različitih vrsta, kvalitete i oblika drvne sirovine, najčešće uz primjenu tlaka i topline. Mogu biti lijepljene, prešane ili napravljene od nekoliko slojeva.

    Drvne ploče se često upotrebljavaju za izradu namještaja, ormara, polica, podova i drugih proizvoda. Naime, danas se drvne ploče najčešće upotrebljavaju u industriji namještaja, dok proizvodi od punog drva predstavljaju manji dio tržišta.

    Iverica
    Materijal za izradu iverice je jeftin, ali je izrada nešto zahtjevnija.

    2. Karakteristike drva

    Puno drvo je i dalje najcjenjenije, međutim zbog rasta troškova proizvodnje i transporta danas si ga mnogi teško mogu priuštiti. Dobiva se od crnogoričnih ili listopadnih vrsta. Vrste drva se međusobno dosta razlikuju, stoga treba paziti koje ćemo masivno drvo odabrati za određenu namjenu.

    Drvo je materijal koji ima specifična svojstva i ona se uvelike razlikuju od umjetnih materijala. Mehaničke karakteristike drva koje dolaze do izražaja u građevinarstvu su elastičnost, čvrstoća i tvrdoća. One se mogu uočiti pri vanjskom djelovanju mehaničkih sila. Na te osobine utječe smjer djelovanja sile prema smjeru vlakana, stupanj vlage drva i sl. Dakle, i za drvo se može reći da ima svoju anatomsku građu. Drvo je porozno jer se sastoji od mnogo sitnih vlakana.

    Iako se to možda odmah ne vidi, drvo ima i visok postotak vlage. Odvlaživanjem ili sušenjem drvo mijenja oblik. Nepravilna ugradnja ili odabir drva mogu uzrokovati pukotine.

    Drvne ploče
    Za izradu drvnih ploča upotrebljava se puno manjih komada punog drva, koji se međusobno povezuju u ploče.
    Kako bi se spriječilo savijanje ili pucanje drva, dodatno se obrađuje na razne načine. Promišljenim i suvremenim tehnikama možemo uvelike poboljšati njegovu čvrstoću, elastičnost i nosivost.

    3. Drvne ploče - vrste

    Drvne ploče su ravni i plosnati poluproizvodi od drva. To znači da je za njihovu kompoziciju upotrijebljeno mnogo manjih komada punog drva koji su međusobno povezani u panele. Stoga se za njihovu izradu upotrebljava drvo lošije kvalitete. Kao rezultat toga, njihova cijena je značajno niža, dok se s druge strane mogu znatno poboljšati neke druge karakteristike. U drvnoj industriji razlikujemo:

    3.1. Slojevito drvo

    tanak sloj drva: furnirano drvo, lijepljene grede od punog drva

    3.2. Vezane ploče

    Paneli od nekoliko tankih slojeva: furnirane ploče (domaći izraz je šperploča),
    stolarske ploče, oplatne ploče

    3.3. Vlaknaste ploče

    ploče od drvenih vlakana: veće ili manje gustoće

    3.4. Ploče iverice

    prešana iverica, iverica: jednoslojne, dvoslojne, ostalo

    4. Vezane ploče - vrste

    Vezane ploče su poluproizvodi koji se dobivaju lijepljenjem više furnira, iverja ili ploča vlaknatica. Izrađuju se u specijalnim prešama, a lijepljenje često zahtijeva uporabu kemikalija i smola. Budući da su izrađene od manje kvalitetnog drva, jeftine su, ali nažalost i štetne za zdravlje. Međutim, imaju i mnogo dobrih obilježja. Budući da su ploče međusobno križno lijepljene, drvo praktički ne pokazuje svoja obilježja, odnosno ne puca i ne savija se. Stoga se mogu izraditi i ploče velikih dimenzija.

    Vezana ploča
    Zahvaljujući paralelnim vlaknima, vezana ploča se može savijati, zbog čega se upotrebljava u industriji namještaja za izradu zakrivljenih površina.

    4.1. Lijepljene ploče

    Izrađuje se lijepljenjem unakrsnih listova ili slojeva furnira. Za razliku od šperploča, furniri se međusobno spajaju tako da vlakna idu paralelno. Stručni naziv za slojevito drvo je lamelirano drvo. Obično se izrađuje od furnira bukve ili ariša, različitih debljina. Zbog paralelnih drvnih vlakana, drvo je savitljivo, zbog čega se upotrebljava u industriji namještaja za izradu zakrivljenih površina, poput naslona stolica i zakrivljenih nogara i sl.

    4.2. Iverica

    Ploče iverice su proizvodi izrađeni od iverja drva ili drugih lignoceluloznih sirovina. Mali komadi drva se međusobno lijepe i stisnu pomoću formaldehidnih smola ili drugih ljepila u prešama, uz djelovanje tlaka i topline. Materijal za njihovu izradu je jeftin i pristupačan, ali je sama izrada nešto zahtjevnija.

    Da bi se iverica mogla upotrebljavati, treba je oplemeniti, oblijepiti folijama s imitacijom drva, ultrapasom ili nekim drugim umjetnim materijalom, a često i furnirati, odnosno obložiti tankim slojem drvenog furnira. Neoplemenjene ploče od iverice imaju nekoliko loših svojstava - ispuštaju kemikalije koje se upotrebljavaju pri lijepljenju, puno su manje čvrstoće od nekih drugih drvnih ploča, truse se i nisu elastične. Zbog toga se i teže obrađuju.

    Masivni namještaj
    Masivni namještaj je ekološki i estetski prihvatljivo rješenje.

    5. Odabir materijala za drvne ploče

    Izrada drvnih ploča povezana je s energetski zahtjevnim tehnološkim procesima. Uključuje i kemikalije, ljepila i smole koje su štetne za zdravlje. Masivni namještaj, s druge strane, predstavlja ekološki i estetski prihvatljivo rješenje. Pažljivim odabirom, preradom i obradom punog drva mogu se izraditi cjenovno pristupačni proizvodi koji nam mogu služiti cijeli život.

    Stručni članak 258
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Masivni namještaj?

    Imamo 564 izvođača za područje Masivni namještaj:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 564 izvođača za područje Masivni namještaj
    10
    3

    DUO STEP, vl. Zdravko Jurinčić


    10
    1

    DRVO KONSTRUKT, vl. Antonio Starek


    10
    1

    FABER - ZORKO d.o.o.


    10
    3

    MGF, vl. Miroslav Kos