Za područje

    Idejno rješenje

    Članak je pregledalo čak 1948+ korisnika
    Idejno rješenje građevinskog objekta je sastavni dio odnosno prilog predinvesticijskog projekta. To je prvi dio projektne dokumentacije, koji se izrađuje po narudžbi investitora, usporedo s izradom predinvesticijskog projekta. Samo u slučaju da se predinvesticijski projekt ne izrađuje, onda se idejno rješenje može izraditi zasebno.
    Stručni članak 1948
    idejno rjesenje
    Imamo 1164 izvođača za područje Projektiranje:

    1. Što je idejno rješenje?

    Idejno rješenje je prvi plan koji će vam trebati pri gradnji kuće. Idejno rješenje je zapravo brzi koncept buduće kuće kojim se definira izgled kuće, određuju materijali i ugrubo ocrtava konstrukcijski sustav objekta, a prije svega tlocrtna organizacija kuće. Idejno rješenje se sastoji od grubih planova pojedinih katova, bez definiranih konstrukcijskih slojeva, kutova ili proračuna, a uz to nacrt obično sadrži i mnoštvo skica, vizualizacija i referencija kako bi kupac lakše zamislio što je zapravo ideja kuće i kako će ona doista izgledati kada se izgradi.

    2. Što sadrži idejno rješenje

    2.1. Idejno rješenje sadrži popis postojećeg stanja

    Idejno rješenje sadrži popis zemljišnih parcela planirane izgradnje, navode važećeg prostornog akta, opis postojećeg i planiranog stanja. U tekstualnom dijelu opisa postojećeg stanja treba navesti i sve arhitektonske prepreke, dotrajale objekte, rušenja koja treba provesti, drveće i sve ostalo raslinje koje će se morati posjeći radi izgradnje i sl. Također je dobrodošlo da idejno rješenje sadrži kratki opis kvalitete postojećeg prostora, na primjer na kojoj strani su najljepši pogledi, koji su dijelovi parcele obilno osvijetljeni, gdje je neko lijepo stablo... Sve će to pomoći arhitektu pri projektiranju.

    Arhitektu će od velike pomoći biti i vaš popis postojećeg stanja jer vi poznajete parcelu puno bolje od njega. U svakom slučaju, prije početka rada on mora obići parcelu i sam dokumentirati stanje.

    2.2. Idejno rješenje uključuje fotodokumentaciju

    Važno je napraviti što više fotografija postojećeg stanja prije početka radova. Bilo da se radi o praznoj parceli ili staroj kući koju želimo dograditi ili obnoviti, uvijek je dobro znati kako je parcela izgledala prije intervencije. To je također važno u slučaju sporova sa susjedima i za usporedbu učinka situacije prije i poslije. Na kraju, ali ne manje važno, dobro je sačuvati fotografiju postojećeg stanja za uspomenu.

    Fotodokumentaciju u pravilu izrađuje arhitekt koji je zadužen za idejno rješenje jer će mu fotografije okoliša pomoći u planiranju; on će na primjer pogledati gdje su na parceli najbolji pogledi i to uzeti u obzir pri planiranju kuće.

    2.3. Idejno rješenje u skicama

    U fazi izrade idejnog rješenja arhitekt će prvo projektirati kuću na temelju brojnih skica koje će dobro dokumentirati razvoj dizajna od početnih ideja pa sve do konačne inačice koju će predstaviti naručitelju. Uvijek je dobro vidjeti sve prošle faze i napuštene odluke koje su vodile do konačne verzije. Na temelju toga bolje ćemo razumjeti zašto je kuća pred nama upravo takva kakva jest. Idejni projekt se stoga obično sastoji od barem nekoliko skica koje prikazuju razvoj ideje kroz vrijeme.

    2.4. Idejna rješenja

    Idejno rješenje najčešće sadrži sljedeće grafičke prikaze odnosno planove: tlocrt situacije u mjerilu 1:500 ili 1:200 (ovisno o veličini parcele) i karakteristične planove arhitekture. Potonji uključuju tlocrt svih katova u mjerilu 1:100 ili 1:50 i najmanje jedan tipski presjek objekta.

    Tlocrt situacije nam prikazuje smještanje objekta na zemljište s vidljivim osnovnim gabaritima i rastojanjima od granica parcele. Važan je zato što možemo zamisliti gdje će objekt stajati i kako možemo organizirati pristup, poglede i vanjski prostor na temelju njegovog smještanja odnosno izgradnje na parceli.

    Idejno rješenje sadrži i karakteristične arhitektonske planove. Međutim, oni nisu kotirani i nemaju označenu kvadraturu pojedinih soba! Tu spadaju tlocrti svih katova (ako ima više istih katova, dovoljan je idejni nacrt tlocrta tipične etaže), koji okvirno prikazuju tlocrtni raspored prostorija, njihovu međusobnu povezanost i povezanost s vanjskim prostorom, prema kojem smjeru neba su orijentirani... Idejno rješenje obično sadrži tlocrte s ucrtanim namještajem kako bismo lakše mogli zamisliti veličinu i namjenu prostorija.

    Osim tlocrta, idejno rješenje sadrži najmanje jedan tipski presjek kroz objekt (po mogućnosti dva), koji ilustrira visinske gabarite kuće. Broj potrebnih presjeka ovisi o vertikalnoj složenosti objekta.

    2.5. Za idejni nacrt su ključne vizualizacije

    Danas svako idejno rješenje sadrži mnogo 3D vizualizacija koje realno prikazuju izgled kuće i od velike su pomoći naručitelju u razumijevanju objekta. Vizualizacije ne samo da prikazuju izgled kuće, već i njezinu povezanost s okolišem, te okvirno definiraju njenu materijalnost.

    Realistične vizualizacije
    Idejno rješenje sadrži vizualizacije koje su već danas toliko realistične da ih je teško odvojiti od fotografije.

    3. Izrada idejnog rješenja

    3.1. Tko izrađuje idejno rješenje?

    Idejno rješenje za arhitektonski projekt može izraditi investitor odnosno projektant prema njegovoj narudžbi u raznim inačicama. Planovi idejnog rješenja se izrađuju u dimenzijama koje osiguravaju cjelovit pregled danih rješenja.

    3.2. Idejno rješenje zahtijeva blisku suradnju investitora i naručitelja

    Da bi idejno rješenje bilo izrađeno u skladu sa zahtjevima prostornih akata s jedne strane i željama investitora (naručitelja) s druge strane, veoma je važna suradnja između projektanta i naručitelja već u ovoj fazi izgradnje objekta. Investitor mora jasno reći koji su mu stambeni prioriteti, koliko i kakve sobe želi, kolika mu je kvadratura potrebna i slično.

    3.3. Idejno rješenje i prostorni akti

    Dobar arhitekt će uzeti u obzir i proučiti prostorne akte već u fazi idejnog rješenja. Oni uglavnom mogu uvelike utjecati na položaj i izgled kuće.

    Budući da zakonske „začkoljice” odnosno pravni detalji mogu uništiti cjelokupan izgled kuće, svaki će se dobar arhitekt već u fazi idejnog rješenja raspitati o prostornim aktima i zakonima.

    Na primjer, za svaku parcelu su u informacijama o lokaciji navedena potrebna rastojanja od susjedove parcele. Kad se arhitekt o tome ne bi raspitao već u fazi idejnog rješenja, mogao bi projektirati preveliki objekt koji investitor ne bi smio izgraditi sukladno zakonu.

    4. Idejno rješenje nasuprot idejnom projektu

    Glavna razlika između idejnog rješenja i idejnog projekta je stupanj razrade odnosno dorade projekta. Za razliku od idejnog rješenja, idejni plan sadrži kotirane tlocrte s osnovnim dimenzijama, definirane i određene materijale, definiran konstrukcijski sustav (npr. drvene grede s krovištem od valovitog lima, ali bez svih sastavnih slojeva objekta, poput hidroizolacije), sadrži i podatke o konkretnoj materijalnosti kuće. Opći izgled, gabariti, tlocrti i presjeci idejnog projekta ne odudaraju bitno od idejnog rješenja, najčešće se samo dorađuju u skladu sa željama naručitelja i razvojem projekta. Dorađeno i detaljnije definirano idejno rješenje koje sadrži i osnovne numeričke podatke je, dakle, idejni projekt.

    Izračun cijene
    Cijena za idejno rješenje jako varira – razlika može biti i do 5x!

    5. Suglasnosti za idejno rješenje

    Idejno rješenje može sadržavati grafičke prikaze i opise namjeravane gradnje, na temelju kojih organi nadležni za izdavanje suglasnosti kontroliraju uvjete projekta odnosno daju odobrenja za nužne priključke iako je to obično stvar kasnijih faza projektiranja. Zahtjeve za utvrđivanje projektnih uvjeta podnosi investitor ili, najčešće, po njegovom ovlaštenju, projektant. Na taj način su s projektnim uvjetima navrijeme upoznate sve nadležne službe i organi koji su odgovorni za izdavanje suglasnosti, kako za komunalne priključke, tako i za energetsku potrošnju, za prometne priključke itd.

    6. Koliko košta idejno rješenje?

    Teško je predvidjeti koliko će vas koštati idejno rješenje. Cijena idejnog nacrta prije svega ovisi o projektantu, a cijene mogu varirati do 3 i više puta od ponuđača do ponuđača. Neki se projektanti idejnom rješenju posvećuju vrlo detaljno, tako da za njegovu pripremu odvoje i do mjesec-dva, jer žele da idejno rješenje bude proizvod posebne arhitektonske ideje i priče. Takav pristup je jedinstven, a za njega se uglavnom odlučuju oni kupci koji žele jedinstvenu odnosno unikatnu kuću.

    Mnogi arhitekti će vam pripremiti čak nekoliko idejnih rješenja kako biste mogli birati između više mogućnosti. Zamislite koliko će vremena arhitektu u tom slučaju oduzeti idejno rješenje!

    Drugi projektanti će vam ponuditi katalog idejnih nacrta iz kojeg će zajedno s naručiteljem odabrati ono idejno rješenje koje najviše odgovara svim zahtjevima, a onda ga samo neznatno prilagoditi zahtjevima terena, klime, prostornih akata i željama naručitelja.

     

     

    Stručni članak 1948
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Projektiranje?

    Imamo 1164 izvođača za područje Projektiranje:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 1164 izvođača za područje Projektiranje
    9.9
    0

    DDESIGN STUDIO, vl. Dragana Kurtić


    9.1
    0

    ARHITEKTONSKI BIRO HUBICKI j.d.o.o.


    9.3
    0

    NIMIS-ING d.o.o.


    9.6
    0

    COIN INŽENJERING d.o.o.