Za područje

    Kućni alarmni sustav – žičani, bežični alarmni sustavi ili sustavi videonadzora?

    Članak je pregledalo čak 1730+ korisnika
    Možemo reći da je alarmni sustav postao uobičajen u moderno doba. Protuprovalni, odnosno kućni alarmni sustav jedan je od osnovnih i najčešćih oblika zaštite doma. Za alarmni sustav se obično odlučujemo ako živimo u opasnijem području ili jednostavno zbog osjećaja sigurnosti. Alarmni sustav može se instalirati na sve vrste objekata, bez obzira na to radi li se o stambenom bloku, poslovnom objektu ili obiteljskoj kući.
    Stručni članak 1730
    alarmni sustavi
    Imamo 630 izvođača za područje Alarmni sustavi:

    1. ALARMNI SUSTAV ZA KUĆU 

    U osnovi, alarmni sustavi za kuću se mogu podijeliti na dvije vrste zaštite, na unutarnju i vanjsku zaštitu kuće, od kojih svaka ima posebno definirane elemente sustava koji su povezani na glavnu jedinicu.

    1.1. Vanjski alarmni uređaji za kuću

    Zbog izloženosti vanjskim vremenskim utjecajima, vanjska zaštita kuće ima visokokvalitetne komponente alarmnog sustava, čija je instalacija vrlo zahtjevna. Vanjska zaštita kuće podrazumijeva zahtjevnije aplikacije i najčešće se upotrebljava kada je kuća ograđena i ulazak u ograđeni dio za vrijeme vaše odsutnosti nije dopušten.

    1.2. Unutarnji alarmni uređaji za kuću

    U usporedbi s vanjskom zaštitom kuće, unutarnja zaštita kuće najčešći je oblik tehničke zaštite. Već sam naziv sugerira da unutarnja zaštita štiti unutrašnje prostorije i sprječava kretanje provalnika za vrijeme odsutnosti vlasnika. Uz pomoć unutarnje zaštite, sve prostorije zaštićene su i tijekom noći.

    2. BEŽIČNI ALARMNI UREĐAJI ZA KUĆU ILI OŽIČENI ALARMNI UREĐAJI?

    Alarmni (protuprovalni) sustavi se prema načinu ugradnje dijele na ožičene i bežične alarmne sustave. Praktički nema razlike u kvaliteti rada ožičenog i bežičnog sustava, razlike se provedbene prirode. Ugradnju ožičenog alarmnog sustava u sklopu električnih instalacija treba planirati prije početka izgradnje kuće, dok se za bežični alarmni sustav možemo odlučiti i kasnije.

    2.1. Bežični alarmni uređaji za kuću – moderni bežični kućni alarm

    Bežični alarmni sustavi sve su popularniji. U slučaju bežičnog alarmnog uređaja za kuću elementi sustava s glavnom jedinicom, koju nazivamo alarmna centrala, povezani su pomoću frekvencije, a detektori se napajaju pomoću baterija. Bežični kućni alarm, odnosno alarmni sustav, brzo se i lako montira. Osim toga, omogućuje montažu bez nepotrebnog bušenja i kablova za instalaciju, što je ključno jer oni narušavaju izgled vaše kuće. Bežični alarmni sustavi izvrstan su izbor za postojeće objekte koji nemaju već pripremljene instalacije za alarmne sustave.

    2.2. Žičani alarmni uređaji za kuću

    Kod žičanog alarmnog sustava su, za razliku od bežičnog alarmnog sustava, pojedinačni elementi, odnosno komponente, povezani s alarmnom centralom pomoću vodova. Ožičeni alarmni sustavi moraju se predvidjeti, odnosno planirati kao sastavni dio svih ostalih električnih instalacija, još prije početka gradnje kuće. Ako se pri gradnji kuće ne odlučite za ugradnju alarmnog sustava, možete barem razmisliti o pripremi cijevi, odnosno ožičenju u slučaju da se eventualno predomislite u budućnosti. U potonjem slučaju uvijek se možete odlučiti za bežični alarmni sustav.

    Stručni savjet tvrtke CDS-BOND d.o.o.


    Što sve nudi tvrtka CDS-BOND d.o.o.?

    Kao tvrtka koja se 30 godina bavi uslugama sigurnosti nudimo – usluge projektiranja, ugradnje, održavanja sustava tehničke zaštite (video nadzora, protuprovale, kontrole pristupa...), izradu prosudbe ugroženosti i nadzor kod izvođenja radova. Kroz video i alarmni dojavni centar pružamo uslugu nadzora alarmnih sustava  i sustava videonadzora, intervenciju interventnih ekipa u ZG, ST, RI.

    Koliki će broj kamera pružati odgovarajuću sigurnost?

    Na ovo pitanje ne može se odgovoriti jednoznačno jer svaki prostor nosi svoje zahtjeve. Zato je iznimno važno prije svakog davanja ponude za videonadzor obaviti pregled objekta te izraditi sigurnosnu prosudbu prema kojoj se radi sigurnosni plan i predlaže vrsta sustava zaštite te količina elemenata za ugradnju. To znači da će konkretno broj kamera biti moguće dati za svaki prostor pojedinačno. Ovo je iznimno važno da korisnici upamte. Pruži li im netko ponudu za određeni broj kamera bez izrađene sigurnosne procjene, može značiti slabiju zaštitu prostora.

    Postoje li još neki načini upravljanja alarmom osim tipkovnice na samom alarmu?

    Tehnologija brzo napreduje pa konstantno dolaze nova i naprednija rješenja, što je odlično za naše korisnike. Već je postao standard da se alarmnim sustavom osim tipkovnicom i daljinskim upravljačem, upravlja i preko mobilnih uređaja bez obzira gdje se nalazili.

    G-din Goran Švorinić - voditelj tehnike, CDS-BOND d.o.o.

    3. ALARMNA CENTRALA I DRUGI ELEMENTI ALARMNOG SUSTAVA

    alarmni-sustav-za-kucu.jpg
    Alarmni sustav za kuću.

    3.1. Alarmna centrala – glavna jedinica

    Alarmna centrala je glavna upravljačka jedinica alarmnog sustava. Funkcija alarmne centrale je obrada signala primljenih sa senzora i tipkovnica, kontrola izlaza (svjetla, sirene) i, naravno, prijenos signala alarma. Treba znati da je svaki alarmni sustav potpuno neovisan o mrežnom napajanju. U slučaju kvara, alarmna centrala nastavlja nesmetano raditi, što osigurava plinonepropusni akumulator.

    Alarmna centrala ima ugrađen komunikator, koji omogućuje povezivanje s telefonskom linijom. O podešavanju cijelog alarmnog sustava ovisi koga će centrala zvati u slučaju alarma. To može biti kontrolni centar ili telefonski broj. Pojavom pametnih instalacija i sustava neke vrste alarmnih centrala omogućuju kontrolu putem tableta ili mobilnog pametnog telefona.

    3.2. Enkoder (tipkovnica)

    Enkoder je namijenjen za uključivanje, odnosno isključivanje cijelog kućnog sigurnosnog sustava, pregled događaja i programiranje centralne jedinice alarmnog sustava. Može biti dizajniran kao LED, LCD ili zaslon osjetljiv na dodir (touch screen). Na enkoderu se može uključiti odnosno isključiti cijeli sustav, uključiti noćni režim zaštite, pokrenuti panic alarm i slično.

    3.3. Govorni i GSM modul

    Glasovni modul je ugrađen u centralnu jedinicu radi lakšeg upravljanja i lakše identifikacije alarma. Glasovni modul nas obavještava o točnoj lokaciji alarma pri upućivanju poziva, a omogućena je i daljinska aktivacija, odnosno isključivanje sustava. U slučaju da u kući nema analogne telefonske linije, za komunikaciju se upotrebljava GSM modul, koji osim komunikacije omogućuje i slanje SMS poruka.

    3.4. Unutarnja i vanjska sirena

    Sirena služi za zvučno upozoravanje okoline na alarm i plaši provalnika. Vanjska sirena ima unutarnje napajanje, pa može unatoč prekidu napajanja nastaviti raditi normalno, bez prekida. Sirena obično ima ugrađen i sabotažni prekidač, za sprječavanje otvaranja.

    3.5. Dodatni elementi alarmnog sustava

    U elemente alarmnog sustava uključujemo i određena bežična rješenja, pa se alarmna centrala može nadograditi posebnim modulom za prijam bežičnih signala. To uključuje detektore ugljičnog monoksida i drugih plinova, detektore anestetika, infracrveni senzor pokreta, unutarnji i vanjski senzor pokreta, senzor povišene temperature, požarni senzor, senzor u slučaju loma stakla, kao i kameru za videonadzor.

    4. ALARMNI PAKET ZA KUĆU

    Alarmni sustav za kuću, uključuje isporuku i ugradnju alarmnog sustava s glavnom jedinicom, senzorima i kamerom. Alarmni paketi mogu doseći vrijednost od 500 - 1,000 EUR. Cijena alarmnog sustava ovisi o vrsti alarmnog sustava (ožičeni, bežični), veličini kuće, kao i pružatelju usluga.

    Stručni članak 1730
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Alarmni sustavi?

    Imamo 630 izvođača za područje Alarmni sustavi:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 630 izvođača za područje Alarmni sustavi
    10
    1

    MD elektro j.d.o.o.


    10
    1

    POKAS VISION, vl. Filip Pokas


    9.2
    0

    TEHNO-PD j.d.o.o.


    9.5
    0

    ELEKTRIVO, vl. Ivica Ivišić