Za područje
    Da bismo uživali u udobnosti svog doma, trebamo redovito održavati svu stolariju. No osim ako nije razbijeno staklo na prozoru ili se pojavio mehanički kvar, obično pomno pogledamo prozore i vrata tek kada dođu na red za pranje, odnosno tijekom velikog proljetnog ili jesenskog čišćenja. Kada se zavjese i rolete skinu, prozori su potpuno otkriveni i tek tada postaju vidljiva sva oštećenja i tragovi istrošenosti. Tada se obično i pokušavamo sjetiti kada smo zapravo kupili prozore i kako ih obnoviti?
    Stručni članak 201
    popravak prozora
    Imamo 216 izvođača za područje Popravak prozora:

    1. Što trebate znati ako razmišljate o obnovi starih prozora?

    Prva pomisao je da treba promijeniti prozore, međutim, često za to nismo spremni - nemamo dovoljno sredstava ni vremena da to učinimo odmah ili u bliskoj budućnosti. Dobro je što obično za tako velikim i skupim pothvatom najčešće nema potrebe. Činjenica je da je stolarija najizloženiji fasadni element i stalno je pod utjecajem nepovoljnih čimbenika iz okoline, poput kiše, snijega, sunca, UV zračenja, kao i čađe, ispušnih plinova i drugih zagađivača. Stoga nas ne treba iznenaditi što unatoč višegodišnjim jamstvima koje daju proizvođači na materijal i ugradnju, posebice u urbanim sredinama, prozori ne ostaju u besprijekornom stanju onako dugo koliko se očekuje.

    No odlučite li se za pravilan i stručan popravak ili obnovu starih prozora, velika je vjerojatnost da će vam služiti barem onoliko koliko su trajali dosad. Stoga je važno najprije realno procijeniti stupanj oštećenja i dotrajalosti prozora, raspitati se o mogućnosti za popravak pa tek onda napraviti izračun. Mislimo da će vam se isplatiti, iako je i popravak prozora posao koji zahtijeva trud, vrijeme i novac.

    2. Kako odabrati izvođača za popravak prozora?

    Kada odlučite popraviti prozore, morate donijeti neke važne odluke. Prije svega, morate odrediti opseg posla: vrstu prozora koje imate, broj prozora, mehanizme, stakla. Također morate odrediti rok za popravak odnosno dokad želite da se posao obavi. Nakon što točno definirate sve detalje, morat ćete pronaći izvođača, odnosno ponuđača usluga. Takvih je na tržištu dosta, pa vam predlažemo da nam se obratite, budući da mi surađujemo samo s provjerenim tvrtkama i obrtnicima. Na našem online portalu također možete provjeriti sve njihove reference, komentare njihovih stranaka, njihove dosadašnje ponude itd.

    3. Metode obnove prozora ovisno o materijalu

    Jasno je da se sve vrste i tipovi prozora ne mogu popraviti na isti način, istim sredstvima i istim metodama. Svaki popravak zahtijeva stručnost, iskustvo i vještinu te, naravno, prave alate i opremu. Odlučite li angažirati profesionalnog majstora, on će točno znati što, kako i kojim redom treba popraviti. Naravno, sukladno vašim željama, ali i prema mogućnostima i stanju pojedinog prozora, materijala i mehanizama za pomicanje, odnosno otvaranje i zatvaranje.

    U slučaju da su vaši prozori novijeg tipa, većih dimenzija, sa složenijim mehanizmima ili sistemom upravljanja, poput onih u pametnim kućama, preporučujemo da se ne upuštate sami u radove jer možete uzrokovati još veću štetu, pa će vas popravak stajati puno više.

    Ali ako smatrate da ste dovoljno vješti u kućnim popravcima, uz malo pažnje, strpljenja i prave upute, obične, klasične prozore možete obnoviti i sami.

    3.1. Popravak drvenih prozora

    Jasno je da je popravak drvenih prozora najveći izazov. Kvalitetne drvene prozore treba redovito i pravilno održavati. Ako se pridržavate ovog pravila, služit će vam desetljećima. Drveni prozori su također jedno od najboljih rješenja za prozore jer su prirodni i najpovoljnije djeluju na mikroklimu stambenog prostora. Ali čak i u idealnim uvjetima se s vremenom na njima pojave pukotine, a zaštitni sloj se može oljuštiti. Brzina trošenja ovisi o klimi i izloženosti vremenskim promjenama. Drvena konstrukcija je primjerice na istočnoj ili južnoj strani kuće izloženija jakom suncu, zbog čega se boja, lak ili premazi brže oštećuju. Sjeverna strana je izloženija vjetrovima, koji također štetno djeluju na prozore.

    3.2. Obnova ALU prozora

    Poznato je da su metali po svojim fizikalnim i mehaničkim svojstvima najtrajniji, najotporniji i najizdržljiviji materijali. To se također odnosi na proizvode koji su izrađeni od metala. Stoga ne iznenađuje što su posljednjih desetljeća među najtraženijim inačicama takozvani ALU prozori, posebice za moderne objekte građene u minimalističkom ili industrijskom stilu. Ako ih imate kod kuće i mislite da je vrijeme za renoviranje ili ih želite nekako promijeniti, imajte na umu da je njihov najveći neprijatelj vlaga, odnosno voda.

    Moderni aluminijski prozori premazani su antikorozivnim sredstvima, lakirani ili plastificirani, ali ako se ta zaštita oljušti, izgrebe ili okrhne, voda vrlo lako može pronaći put do metalnih dijelova. Manje ogrebotine i udubljenja mogu se popraviti, no veća mehanička oštećenja ili savijanje profila zahtijevaju zamjenu cijelog prozora.

    Ako su aluminijski prozori dosta izloženi, oni se mogu očistiti i ponovno zaštititi određenim sredstvima. Nažalost, sanacija je najteža i najskuplja za plastificirane ili praškasto lakirane aluminijske prozore. U tom slučaju ih treba skinuti i odnijeti u specijaliziranu radionicu na popravak.

    3.3. Popravak ALU-drvenih prozora

    Prozori izrađeni u kombinaciji drvo-aluminij zapravo su kombinacija dvaju okvira - drveni su iznutra, a metalni izvana. Takvi prozori su trenutačno najkvalitetniji prozori koje možete kupiti. Ali kada ih treba obnoviti ili popraviti, onda se  mora popraviti posebno svaki dio okvira, ovisno o materijalu od kojeg je izrađen. Stoga je razumljivo da se radi o dvostrukom radu, koji je zbog toga i skuplji.

    3.4. Obnavljanje PVC prozora

    Općenito je prihvaćeno da se plastični, točnije PVC prozori ne mogu obnavljati. Zahvaljujući najnovijem tehnološkom napretku u industriji boja i lakova, sada je i to moguće. Kompleti za popravak PVC okvira i boja sada su dostupni na tržištu.

    Uz dobru volju i trud, i PVC prozore je danas moguće popraviti da izgledaju kao novi. Štoviše, ako vam je dosadila bijela boja, ovom prilikom je također možete promijeniti. Trenutno su u trendu tamniji tonovi - antracit siva i crna, iako ni pastelne boje nisu isključene.

    Obnova prozora
    Odlučite li se za pravilan i stručan popravak ili obnovu starih prozora, velika je vjerojatnost da će vam služiti bar još onoliko godina koliko su trajali dosad.

    4. Proces popravka ili obnove starih prozora

    4.1. Priprema prozora za popravak

    Bez obzira na vrstu prozora, prva stvar koju trebate učiniti kada ih počnete popravljati je pranje i čišćenje prozora. Prozorska krila treba skinuti i temeljito ih očistiti, isprati svu prljavštinu, masnoću, čađu i slično. Svaka vrsta materijala zahtijeva određeno sredstvo za čišćenje, iako se općenito svi mogu prati blagim deterdžentom i sredstvom za pranje prozora. No nikada nemojte upotrebljavati abrazivna sredstva poput razrjeđivača i kiselina ili čeličnu četku da biste izbjegli oštećenje staklenih dijelova. Bolje je čišćenje ponoviti nekoliko puta i na kraju sve dobro osušiti. Sljedeći korak je brušenje okvira:

    S prozora treba ukloniti sve stare slojeve boje, lakova, zaštitnih i temeljnih premaza. Cilj je doći do „zdravog materijalaˮ, bilo to  drvo, metal ili PVC. Stručnjaci savjetuju da ovo prvo čišćenje obavite manje grubim brusnim papirom i brušenjem u istom smjeru. Obratite pozornost i na jačinu brušenja. Uključite li brusilicu na najviše postavke, mogli biste oljuštiti više sloja nego što je potrebno.

    Nakon što uklonite sve stare slojeve boje i laka i s ravnih površina i s kutova, ponovno dobro očistite prozor da uklonite svu finu prašinu i prljavštinu od brušenja. Zatim upotrijebite kit za drvo, aluminij ili plastiku da popravite sva oštećenja i ponovno izbrusite površinu kako bi postala fina, glatka i ravna. Kit za popravak aluminija i plastike je dvokomponentan i zahtijeva pažljiviji rad od kita za drvo. Prije upotrebe kita obvezno pročitajte upute proizvođača.

    Nakon što završite s kitanjem svih pukotina na koje ste naišli, trebali biste ostaviti prozore da se suše najmanje 24 sata. Većina proizvoda ove vrste je suha već nakon pola sata, ali nemojte zanemariti upute proizvođača i pričekajte preporučeno vrijeme.

    Sljedeći dan ponovno provjerite sve okvire i ocijenite treba li određena područja još malo zakitati i ponovno izbrusiti. Ako budete ponovno popravljali, pričekajte još 24 sata.

    4.2. Zaštita, bojenje ili lakiranje prozora

    Dok čekate da se masa za fugiranje osuši, možete očistiti i podmazati šarke i mehanizme prozora. Dobro ih očistite, osušite i potom namažite odgovarajućim lubrikantom.

    Kada se sve osuši, vrijeme je za bojenje. Zapravo, prije bojenja treba prvo nanijeti temeljni premaz. Takozvani primeri su različiti temeljni premazi s različitim komponentama za zaštitu i dugotrajnost materijala. Kod bojenja drva obično se nanosi više slojeva jer drvu kao prirodnom materijalu također treba fungicidna i insekticidna zaštita. Za aluminij i PVC dovoljna su dva sloja, pri čemu je vrijeme sušenja najmanje 24 sata za svaki sloj. Na kraju se na tako pripremljenu podlogu nanosi jedna od brojnih vrsta boja ili lakova za drvo, metal ili plastiku, ovisno o tome kakav konačni učinak želimo postići.

    Danas na tržištu postoje mnoge vrste kompozitnih boja koje već sadrže razne zaštitne komponente i sjaj, što olakšava i ubrzava bojenje. Ako želimo sačuvati izvornu boju drva, treba ga samo lakirati jednim od bezbojnih vodenih, uljnih, poliuretanskih ili nitro lakova. Boju aluminija i plastike možete mijenjati po želji.

    Također je važno napomenuti da se temeljni premaz i boja na drvo nanose četkom ili valjkom. Valjak je za šire stranice okvira, a kist za kutove i rubove. ALU i PVC stolarija boji se kompresorom, a na nedostupnim mjestima valjkom i četkom. Uglavnom, kombinacijom alata moći ćete obraditi sve dijelove prozora, krila i lajsne. Boja se također nanosi u dva sloja, s prekidima za sušenje od 24 sata. Proizvođači u pravilu daju jamstvo na trajnost pravilno upotrijebljenih boja, i to između 5 i 10 godina.

    5. Poboljšanje energetske učinkovitosti prozorskog stakla

    Nakon što odlučite obnoviti prozore, možda ne bi bilo loše posavjetovati se sa stručnjakom o raznim opcijama. Između ostalog, i o staklima. Većina starih prozora ima jednostruko ili dvostruko staklo u tankom drvenom ili metalnom okviru koji omogućava vrlo malo ili nimalo toplinske izolacije. Tako su se nekada radili prozori. Nepobitna je činjenica da 70 % površine prozora zapravo čini staklo, pa je sasvim jasno da je ono važan čimbenik u energetskoj učinkovitosti, toplinskoj učinkovitosti - točnije potencijalnim toplinskim gubicima.

    Napretkom tehnologije pojavljuju se i novi načini obnove starih prozora koji omogućuju poboljšanje kvalitete prozora bez potrebe za kupnjom novih. Osim što se okviri mogu popraviti suvremenim sredstvima za popravak i zaštitu, na prozore se mogu dodati nova termoizolacijska stakla, silikonska brtvila i nove okapnice. Tako dobivate prozore s jednakom toplinskom učinkovitošću kao i na prozorima posljednje generacije. Još više:

    Zamjenom stakla poboljšava se zvučna izolacija i smanjuju gubici topline za otprilike 40 do 60 %. Kondenzacija vlage na prozorima također je smanjena za 95 %.

    Za zamjenu stakala na prozorima sigurno ćete trebati profesionalce. Među dobavljačima s kojima surađujemo pronaći ćete i one koji nude kompletnu obradu prozora i letvica oko njih. Ono što omogućuje ugradnju novog stakla u stare prozore je takozvani PVC profil. Taj sustav montaže s posebnim profilima alternativa je zamjeni kompletne stolarije i odlično je rješenje u slučajevima kada je stara stolarija kvalitetna i u dobrom stanju. Uštede koje na taj način možete ostvariti su oko 70 % u odnosu na cijenu zamjene kompletne stolarije.

    6. Čišćenje i održavanje starih prozora

    Ako nešto nije u redu sa stolarijom, tijekom većih čišćenja primijetit ćete i škripu ili cviljenje klimavih ili oštećenih metalnih dijelova prozora. Na prozorskim okvirima i krilima često se pojavljuju pukotine kroz koje stalno prolazi zrak. Čak i izolacijski materijal poput pjene, trake ili gume gubi elastičnost i počinje se savijati, ljuštiti i otpadati, a samim time i vrata i prozori postaju klimavi te još mnogo toga. Ako stolarija nije jako oštećena, sve mehanizme može popraviti i podmazati bravar.

    Vrata i prozore treba redovito održavati. Barem jednom godišnje treba ih dobro očistiti i podmazati kako bi im se produžio vijek. Također im je potrebno redovito servisiranje, zapravo zatezanje i podešavanje šarki kako bi sve ostalo na svome mjestu.

     

     

     

    Stručni članak 201
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Popravak prozora?

    Imamo 216 izvođača za područje Popravak prozora:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 216 izvođača za područje Popravak prozora
    10
    2

    ČIVITIKO d.o.o.


    9.7
    0

    ALU ROL d.o.o.


    9.5
    0

    ALUMILAN d.o.o.


    9.6
    0

    PLASTOMET, vl. Mario Krolo