Za područje

    Dimnjak: položaj dimnjaka, visina i promjer dimovodnih cijevi

    Članak je pregledalo čak 611+ korisnika
    Dimnjak ili dimovodni kanal neizostavan je dio sustava grijanja. Glavna zadaća dimnjaka je stvaranje posebnog protoka zraka i odvođenje dimnih plinova koji nastaju tijekom izgaranja u okolinu, te sprečavanje nekontroliranog ulaza plinova u prostoriju. Dimnjak je jedan od najizloženijih elemenata u objektu, budući da mora izdržati visoke temperature, vlagu, kiseline, ali i različite vremenske uvjete. Za učinkovit rad i sigurnost sustava grijanja ključno je osigurati besprijekorne elemente dimnjaka, poput dimovodnih cijevi, zavojnica, rozeta i vrata, ali i pravilan promjer i visinu dimnjaka. Pri odabiru i održavanju dimnjaka treba se pridržavati svih lokalnih propisa i stručnih savjeta za siguran i učinkovit rad cijelog sustava.
    Stručni članak 611
    dimnjak
    Imamo 117 izvođača za područje Inox dimnjaci:

    1. Vrste dimnjaka

    1.1. Šamotni dimnjak

    Šamotni ili zidani dimnjaci mogu se upotrebljavati u kombinaciji s raznim vrstama grijaćih tijela, ložišta odnosno kamina. Ovaj tip dimnjaka je paronepropustan, otporan na visoke temperature i kiseline. Izgradnja šamotnog dimnjaka prilično je jednostavna, budući da obično proizvođači sastavljaju cijeli dimnjak. Dimnjak se sastoji od nosive konstrukcije, zavojnice, toplinske izolacije i drugih elemenata.

    1.2. Dimnjak od inoksa

    Danas se sve češće ugrađuju dimnjaci od nehrđajućeg čelika ili inoksa, budući da maju mnogo bolja mehanička svojstva od čeličnih i dulji vijek. Ova vrsta dimnjaka brzo se zagrijava i hladi i otporna je na kondenzat. Ovojnica od lima također je nepropusna za plin, lagana i jednostavno ju je montirati. Njihovi nedostaci su viša cijena i teže zavarivanje.

    Dimnjak povezan s kaminom
    Dimnjak je u unutarnjem prostoru najčešće povezan s ložištem - kaminom ili peći. 

    2. Gdje postaviti dimnjak?

    Položaj dimnjaka u objektu određuje se ovisno o tome gdje je postavljeno ložište odnosno grijaće tijelo. Međutim, važno je da se dimnjak nalazi u središtu zgrade, a ne na obodu jer dimnjak služi i kao dodatno grijaće tijelo. Ako je dimnjak postavljen na rub odnosno uz vanjski zid objekta, onda graniči s vanjskim prostorom, pa će se stijenke dimnjaka zimi izrazito ohladiti. Temperatura plinova koji isparavaju kroz dimnjak se smanjuje, što dovodi do kondenzacije unutar dimnjaka.

    Ako je postavljanje dimnjaka na rub odnosno uz vanjski zid objekta jedina opcija, onda ga treba posebno pažljivo izolirati kako bi se izbjeglo stvaranje toplinskih mostova.

    3. Dimnjak: visina i promjer

    Na dimenzije dimnjaka utječu visina dimnjaka i snaga ogrjevnog tijela, duljina spojnog elementa između ložišta i dimnjaka, te vrsta energenta. Dimnjak treba projektirati tako da ima odgovarajući presjek za količinu dimnih plinova koji nastaju sagorijevanjem, te da je dovoljno visok da bi se osigurao potrebni podtlak. Dakle, ključni elementi pri dimenzioniranju dimnjaka su visina i promjer.

    3.1. Koliko bi visok trebao biti dimnjak?

    Visina dimnjaka je važan čimbenik u osiguravanju učinkovitog rada dimnjaka. Viši dimnjak će osigurati bolji protok zraka, a time i bolje izgaranje. Osim toga, viši dimnjak može smanjiti rizik od povratka dimnih plinova u prostoriju. Pri planiranju visine dimnjaka treba uzeti u obzir lokalne građevinske propise koji mogu imati ograničenja u pogledu visine dimnjaka. Također je važno pravilno održavati dimnjak i provjeriti ima li oštećenja ili začepljenja koja bi mogla utjecati na njegovu učinkovitost.

    3.2. Promjer dimnjaka

    Za učinkovito i besprijekorno djelovanje ložišta i dimnjaka važan je individualni izračun odgovarajućeg presjeka dimnjaka, samo tako možemo osigurati dovoljan protok zraka koji će sigurno odvoditi ispušne plinove.

    Pri određivanju promjera dimnjaka možemo se držati jednostavnog pravila: što je manja visina dimnjaka, opseg dimnjaka treba biti proporcionalno veći. Vrsta goriva također utječe na promjer dimnjaka: ako na primjer ložimo s drvima, promjer dimnjaka treba biti veći nego ako se grijemo na pelete ili na plin. Ako se objekt grije prirodnim plinom, najčešće se upotrebljava dimnjak promjera Ø 14. Kod upotrebe lož-ulja trebamo nešto veći volumen dimnjaka, obično oko Ø 16, dok se kod krutih goriva on kreće između Ø 18 i Ø 20. Sličan opseg dimnjaka upotrebljava se i za kamine.

    Čišćenje dimnjaka
    Čist i redovito održavan dimnjak ključ je kvalitetnog grijanja kuće.

    4. Montaža dimnjaka

    Ugradnja dimnjaka ovisi o kakvom se dimnjaku radi. On može biti jednoslojan, troslojan ili kombiniran. Na ugradnju dimnjaka utječe i mjesto i način postavljanja, jer može biti vanjski i unutarnji, samostojeći ili ugradbeni. Često se upotrebljava troslojni dimnjak, koji se može montirati izvana ili iznutra, a može biti samostojeći ili ugradbeni. Montaža takvog dimnjaka prilično je jednostavna i brza, a također se njime brzo postiže čvrstoća odnosno stabilnost konstrukcije. Takav dimnjak je plinonepropustan i dobro izoliran.

    5. Dimne cijevi

    5.1. Od kojih su materijala napravljene dimovodne cijevi?

    Dimovodne cijevi temeljni su element dimnjaka, zadužen za odvođenje dimnih plinova iz uređaja za izgaranje kao što su kamini i peći iz objekta u atmosferu. Izrađuju su od različitih materijala, najčešće od nehrđajućeg čelika, ali i od cigle ili betona. Izbor materijala ovisi o vrsti goriva koje će se upotrebljavati za grijanje.

    5.2. Koliki promjer moraju imati dimovodne cijevi?

    Dimovodne cijevi moraju biti pravilno dimenzionirane kako bi se osiguralo učinkovito odvođenje dimnih plinova. Promjer dimovodne cijevi ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući vrstu goriva i snagu uređaja za grijanje, duljinu dimovodne cijevi te lokalne propise i standarde. Obično se upotrebljavaju dimovodne cijevi promjera od 100 mm do 250 mm ili više, ovisno o potrebama i specifikacijama. Preporučuje se postavljanje dimnjaka s odgovarajućim nagibom kako bi se osiguralo nesmetano kretanje dimnih plinova prema gore.

    Redovito održavanje dimovodnih cijevi, uključujući čišćenje čađe i ostataka goriva, ključno je za siguran i učinkovit rad dimnjaka.

    6. Rozeta za dimnjak

    6.1. Što je rozeta za dimnjak?

    Rozeta za dimnjak je zaključni element koji služi za estetski i funkcionalni završetak prodora dimnjaka kroz krov. Pravilno postavljena rozeta osigurava vodonepropusnost jer sprječava ulazak oborina u objekt kroz otvor dimnjaka.

    6.2. Od kojih materijala se izrađuju rozete za dimnjak?

    Rozete za dimnjak dostupne su u različitim materijalima, uključujući nehrđajući čelik, bakar i cink. Danas se na tržištu nude u različitim stilovima uz pažljivo dizajnirane detalje i elemente koji omogućuju savršeno prilagođavanje izgleda dimnjaka arhitekturi kuće.

    Rozeta za dimnjak

    Rozeta za dimnjak je gornji, završni element dimnjaka, koji štiti dimnjak od padalina.

    7. Zavojnica za dimnjak

    7.1. Zašto je zavojnica za dimnjak važna?

    Zavojnica je unutarnji dio cijevi dimnjaka koji služi za izolaciju i povećanje učinkovitosti dimnjaka. Pravilan izbor zavojnice dimnjaka je važan jer utječe na gubitak topline i temperaturu dimnih plinova.

    7.2. Koje se zavojnice najčešće upotrebljavaju?

    Obično se upotrebljavaju dvostruke zavojnice, između kojih je prostor ispunjen toplinsko-izolacijskim materijalom, poput mineralne vune ili keramike. To smanjuje gubitak topline i osigurava da dimni plinovi ostanu dovoljno topli da neometano teku sve do vrha dimnjaka.

    8. Vratašca za dimnjak

    Vratašca za dimnjak ugrađuju se na otvor u uređaju za grijanje, kao što je kamin ili peć. Omogućuju kontrolu dovoda zraka i procesa grijanja te sprječavaju povrat dimnih plinova u prostoriju. Vratašca za dimnjak dostupna su u raznim stilovima i materijalima, od klasičnih, željeznih vrata do suvremenih staklenih panela. Odabir pravih vrata važan je za učinkovit i siguran rad sustava grijanja.

    Redovito održavanje vratašca dimnjaka (uključujući i zamjenu brtvila) nužno je za održavanje njihove funkcionalnosti.

    9. Koliko košta dimnjak?

    9.1. Cijena za dimnjak od inoksa

    Troslojni okrugli inox dimnjaci promjera 12 cm, zajedno s konzolama, rozetama i dimovodnim cijevima te montažom vas mogu stajati oko 800 EUR, odnosno između 80 i 100 EUR/m. 

    9.2. Cijena za dimnjak od opeke

    Dimnjaci od opeke tradicionalni su i estetski privlačni, ali obično su skuplji za izgradnju i održavanje. Šamotna cigla za dimnjak, dimenzija 25 x 12,5 x 2 cm iznosi cca 1 EUR/kom.

    Naš savjet je da odaberete sav pribor odnosno elemente jednog proizvođača jer će se idealno uklapati. Također osigurajte prisutnost stručnjaka tijekom postavljanja i pridržavajte svih standarda zaštite od požara.

    Inox dimnjaci
    Dimnjak od inoksa se jako dobro uklapa u suvremenu arhitekturu.

     

     

    Stručni članak 611
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Inox dimnjaci?

    Imamo 117 izvođača za područje Inox dimnjaci:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 117 izvođača za područje Inox dimnjaci
    9.2
    0

    METEOR PROIZVODNJA d.o.o.


    9.5
    0

    KVARC KAMINI, vl. Vjekoslav Jozić


    9.5
    0

    TERMO INSTALACIJE JURMANOVIĆ j.d.o.o.


    8.7
    0

    JANNOA INSTALACIJE j.d.o.o.