Za područje

    Polaganje rubnjaka

    Članak je pregledalo čak 8639+ korisnika
    Rubnjaci služe za omeđivanje površina i predstavljaju neizostavan element svakog vanjskog uređenja i voznih površina. Ovisno o njihovoj namijeni, razlikujemo tri vrste rubnjaka: rubnjake za vrtove, rubnjake za dvorišta i rubnjake za ceste. Čvršći, deblji rubnjaci upotrebljavaju se za uređenje nogostupa, prometnica, parkirališta i ulica, a tanji rubnjaci za uređenje vrtova, parkova i staza.
    Stručni članak 8639
    omiljen
    polaganje rubnjaka
    Imamo 674 izvođača za područje Popločavanje dvorišta:

    1. Dimenzije rubnjaka

    U građevinarstvu se upotrebljavaju rubnjaci raznih dimenzija, od 5,5 x 20 x 100 cm pa sve do 15 x 24,5 x 100 cm. Treba imati na umu da je postavljanje rubnjaka manjih dimenzija jednostavnije odnosno lakše zbog manje težine pojedinačnih komada, dok ćemo imati više posla s fugiranjem, budući da će biti puno više fuga.

    Vrtni (dvorišni) betonski rubnjaci:
    -  rubnjak 5,5/20 poluokrugli
    -  rubnjak 5,5/20 ravni
    -  rubnjak 5,5/25 poluokrugli
    -  rubnjak 6 kosi
    -  rubnjak 8 kosi
    -  rubnjak  8 ravan
    Cestovni betonski rubnjaci:
    -  rubnjak 10 kosi
    -  rubnjak 12 kosi
    -  rubnjak 15 kosi
    -  rubnjak 15 kosi s utorom

    2. Polaganje rubnjaka: vrste i materijali rubnjaka

    Ovisno o namjeni i materijalu, razlikujemo nekoliko vrsta rubnjaka. Postoje dakle cestovni, dvorišni i vrtni rubnjaci. Prije početka radova treba se raspitati o karakteristikama svake vrste jer one mogu utjecati na uspješnost polaganja rubnjaka. Rubnjaci za ceste moraju izdržati veliku silu, pa se najčešće izrađuju od betona. Osim betonskih rubnjaka, kao ukrasni elementi nerijetko se upotrebljavaju i kameni rubnjaci, drveni rubnjaci i metalni rubnjaci.

    Polaganje rubnjaka
    Polaganje rubnjaka

    3. Polaganje rubnjaka

    3.1. Podloga za polaganje rubnjaka

    Za polaganje rubnjaka treba prvo iskopati jarak, u kojem treba pripremiti betonsku podlogu visine oko 20 cm. Za vrtne površine upotrebljava se marka betona C16/20, a za cestovne površine C20/25. Za polaganje rubnjaka na prometnim površinama nužna je ugradnja betona veće tlačne čvrstoće, recimo C25/30. I u tom slučaju treba postaviti armaturne šipke duž položenih rubnjaka, s minimalnim promjerom od 12 mm.

    3.2. Polaganje rubnjaka zahtijeva drenažu

    Svaka kvalitetna ugradnja rubnjaka sigurno ima kvalitetno projektiranu odvodnju. Drenaža je sustav za odvodnju vode s prometnice. Zbog rubnjaka se voda neće moći slijevati u okolno tlo, što znači da bi u tom slučaju počela stagnirati na cesti. To se može spriječiti drenažom tik uz rubnjake i nagibom površine ceste, kako bi voda tekla prema odvodnji. Stoga ne zaboravite na pravilnu drenažu, kako bi voda pravilno otjecala s ceste.

    Polaganje rubnjaka drenaža
    Pažljivo polaganje rubnjaka ima također pažljivo napravljenu drenažu.

    3.3. Polaganje rubnjaka

    Kada podloga bude spremna, možemo početi polagati rubnjake. Rubnjaci se postavljaju na dobro utvrđenu betonsku podlogu s minimalnim razmakom od 5 mm. Kod povoznih rubnjaka razmak treba biti 10 mm. Betonski rubnjaci tipa 15 s utorom polažu se s razmakom od 5 mm, ali ne zahtijevaju fugiranje. Gornju površinu rubnjaka treba obavezno poravnati. Za poravnavanje upotrebljavamo gumeni čekić. Slijedi bočno betoniranje položenih rubnjaka, a preporučuje se da se isto učini i s prednje strane, ako nam način polaganja rubnjaka to dopušta.

    3.4. Fugiranje rubnjaka

    Polaganje rubnjaka završava se fugiranjem, koje treba napraviti vrlo pažljivo. Fugiranjem pojedinačnih komada rubnjaka zapravo ih dobro sljepljujemo zajedno i sprečavamo njihove pomjeranje prema naprijed ili nazad. Treba imati na umu da pomicanje jednog rubnjaka uzrokuje pomicanja okolnih rubnjaka, stoga je važno odabrati odgovarajuću i dovoljno postojanu fugirnu masu, a prije svega treba kvalitetno fugirati. Fuge između položenih rubnjaka treba ispuniti cementnom masom. Dubina fuga treba biti oko 10 mm za povozne rubnjake, a 5 mm za ostale.

    Pravilno oblikovane fuge sprečavaju habanje gornjih slojeva na spojevima gdje se javljaju dinamička i statička opterećenja. Time je polaganje rubnjaka dovršeno.
    Poravnavanje rubnjaka
    Poravnavanje rubnjaka prije fugiranja

    4. Je li polaganje rubnjaka zahtjevno?

    Ako se pitate možete li sami postaviti rubnjake, odgovor je potvrdan. To je, naime, relativno nezahtjevan zadatak, za koji nije potrebno mnogo iskustva. Polaganje rubnjaka fizički je prilično naporno, jer su neki rubnjaci vrlo teški. U tom slučaju trebat će vam pomoć pri podizanju rubnjaka. Međutim, vrijedi opće pravilo da će polaganje rubnjaka biti uspješno ako pratite upute za pravilno polaganje.

    5. Cijena za polaganje rubnjaka

    Cijena koju ćete platiti za polaganje rubnjaka uključuje pripremu betonske podloge, provedbu drenaže te polaganje i fugiranje rubnjaka. Cijena može varirati ovisno o vrsti rubnjaka i izvođaču, ali u pravilu ćete platiti između 8 i 12 EUR/m.

    Da bi rubnjaci dugo trajali, najvažnija je pravilna ugradnja, stoga ipak savjetujemo da potražite iskusnog izvođača za polaganje rubnjaka.

     

     

    Stručni članak 8639
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Popločavanje dvorišta?

    Imamo 674 izvođača za područje Popločavanje dvorišta:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 674 izvođača za područje Popločavanje dvorišta
    10
    2

    D.B.N. SISAK GRADNJA j.d.o.o.


    9.2
    0

    ELEKTRO GRADNJA j.d.o.o.


    9.7
    0

    GRAĐEVNO ZEC d.o.o.


    9.4
    0

    ZA.VR. MONT USLUGE j.d.o.o.