Za područje

    Vrste i cijene energenata

    Članak je pregledalo čak 1163+ korisnika
    Pitanja u vezi s nabavom, cijenom i troškovima grijanja pojedinih energenata postavljamo si gotovo svake godine, često prekasno, neposredno prije zimske sezone grijanja. Što su točno energenti, koje su cijene energenata i vrste energenata, kada je pravo vrijeme za kupnju, ovogodišnji trendovi na tržištu energenata, njihova cijena, kao i ostale korisne informacije pročitajte u ovom članku.
    Stručni članak 1163
    cijena energenata
    Imamo 180 izvođača za područje Izračun energetske učinkovitosti:

    1. Vrste energenata

    1.1. Cijene energenata ovise o vrsti energenata

    Postoji mnogo energenata za grijanje objekata, od kojih svaki ima svoje prednosti i nedostatke. Objekt se može grijati uz pomoć prirodnog plina, ukapljenog naftnog plina, struje, lož-ulja, peleta, sječke, trupaca i pomoću toplinske pumpe. Cijene energenata znatno variraju ovisno o vrsti energenata.

    1.2. Grijanje na prirodni plin

    Grijanje na prirodni plin je idealno za gradska naselja s razgranatim plinovodima. Zemni plin smatra se povoljnim energentom, koji unatoč višoj cijeni pruža komfor. Kod grijanja na prirodni plin upotrebljava se plinski zidni kotao, koji je idealno rješenje za stanove bez kotlovnice.
    Plinski kotao je prikladan za objekte koji imaju radijatore i podno grijanje, bez obzira na to jesu li oni suvremeni – energetski štedljivi ili je u pitanju starija gradnja.
    Kao što smo već spomenuli, kotao je dobro rješenje za objekte bez kotlovnice jer se dobro uklapa u svaku prostoriju. Prednost kondenzacijskog plinskog kotla je i mogućnost kombinacije kotla za grijanje i grijača sanitarne vode, kao i visoka učinkovitost, iznad 100 %. Stoga se prirodni plin smatra jednim od prihvatljivih izvora energije.

    1.3. Grijanje na ukapljeni naftni plin

    Grijanje na ukapljeni naftni plin može biti dobro rješenje samo u ekstremnim slučajevima, kada iz raznih razloga nismo u mogućnosti odabrati neki od drugih, alternativnih izvora energije, budući da trenutno predstavlja najskuplji sustav grijanja. Veći trošak je sam energent, ali veća je i početna investicija. U krajnjem slučaju grijanja na ukapljeni naftni plin ima smisla odabrati plinski kondenzacijski kotao. Preporučuje se zagrijavanje sanitarne vode uz pomoć solarnog sustava ili nekog drugog, jeftinijeg izvora grijanja.

    1.4. Grijanje na struju

    Električno grijanje preporučuje se manjim potrošačima struje – do 15 kW. U slučaju grijanja na struju važno je odabrati električni kotao, koji omogućuje priključak odnosno povezivanje sa sustavom centralnog grijanja. Takav izbor nam omogućava jednostavnu zamjenu električnog kotla u slučaju obnove grijanja, a moći ćete se odlučiti i za neki drugi energent.
    Koje su prednosti električnog zidnog kotla? Prva prednost je rad samog uređaja koji je automatski i gotovo nečujan. Električni zidni kotao ne zauzima puno prostora, jednostavno se održava, a osim toga, nema potrebe za dimnjakom. Pomoću električnog kotla se konačno može regulirati sobna temperatura, pomoću termostata ili regulatora grijanja.

    Prirodni plin
    Cijene energenata ovise o vrsti energenata. Prirodni plin je još uvijek jedan od najboljih izbora u područjima plinovoda, ali ne omogućava samodostatnost

    1.5. Grijanje na loživo ulje

    U današnje vrijeme, kada cijene energenata stalno rastu, loživo ulje je postalo veoma skup energent. Stručnjaci procjenjuju da će se rast cijena loživog ulja nastaviti iz godine u godinu. No bez obzira na njegovu visoku cijenu i visoke godišnje troškove grijanja, loživo ulje ima i neke prednosti.
    Grijanje na loživo ulje zahtijeva vrlo malo održavanja, stoga je pogodno za one korisnike koji ne žele gubiti vrijeme mučeći se s kotlom na ulje. Regulator grijanja zadužen je za regulaciju temperature u prostoriji, tako da je životni prostor uvijek topao i ugodan.
    Uljni kotao je prikladan za objekte s podnim i radijatorskim grijanjem. Prednost uljnog kotla je što se može upotrebljavati kao dopunski izvor grijanja, kako kod toplinskih pumpi tako i kod kotlova na čvrsta goriva.

    1.6. Grijanje na pelete

    Grijanje na pelete je alternativa loživom ulju i prirodnom plinu i danas je sve raširenije, kao gorivo u automatskim kotlovima. Prednost grijanja na pelete je niža cijena u odnosu na loživo ulje i prirodni plin. Ta vrsta grijanja nudi nam jednaki komfor kao i ostali izvori, a energent je i ekološki prihvatljiv.
    Kotao radi automatski. Nedostatak je punjenje i pražnjenje posude za pepeo 1 do 2 puta tjedno, dok istodobno trebamo i suh prostor u kući za odlaganje materijala. U odnosu na loživo ulje i plin, s peletima imamo više posla, osobito zbog redovitog održavanja. Kotlom na pelete upravlja se pomoću regulacije grijanja, kojom se regulira sobna temperatura.

    1.7. Grijanje na trupce, grijanje na drva

    Kako cijene energenata sve više rastu, mnogi se ljudi odlučuju za grijanje na cjepanice ili drva za ogrjev, osobito ako tu vrstu energenata mogu dobiti na samodostatan način. Razvoj tehnologije kotlova na čvrsta goriva je u posljednje vrijeme uvelike uznapredovao, pa moderni kotlovi na drva postižu više od 90% učinkovitosti. Kotao na drva uključuje spremnik i modernu regulaciju grijanja. Primarna funkcija spremnika topline je akumulacija sve topline koju proizvodi kotao. Sobna temperature se regulira pomoću regulatora grijanja. Grijanje na trupce smatra se pristupačnim i ugodnim grijanjem.

    Prednosti kotlova na drva su automatski rad kotla i njegova visoka učinkovitost. U kotao se mogu ubaciti deblji trupci, ali vrijeme gorenja, naravno, ovisi o količini trupaca. Nedostatak je stalno održavanje vatre i polaganje trupaca, a kuća mora imati i dodatni, suhi prostor za skladištenje energenata.

    Peć na drva
    Peć na drva

    1.8. Grijanje na drvnu sječku

    Drvna sječka je prikladno rješenje za velike objekte. Grijanje se smatra ekonomičnim, ali ima i neke nedostatke. To je jako skupa investicija, koja također zahtijeva veliki prostor. Za grijanje na sječku trebamo kotao i veliki spremnik, pa ne čudi što je takav način grijanja pogodan za manje drvne pogone koji za grijanje upotrebljavaju vlastito otpadno drvo.
    Jedna od mogućnosti grijanja na sječku je i zajednička kotlovnica uz pomoć koje se istodobno može grijati nekoliko potrošača.

    1.9. Grijanje pomoću toplinske pumpe

    Grijanje toplinskom pumpom smatra se ekološki najprihvatljivijim i energetski najučinkovitijim izvorom grijanja. Funkcija toplinske pumpe je odvođenje topline iz obnovljivih izvora energije u okolišu (zrak, voda, zemlja), kojom se zatim zagrijava voda. Za grijanje je potrebno oko 25 % električne energije, a ostatak energije se zapravo crpi iz okolnog izvora. Taj omjer između uložene električne energije i toplinske energije dobivene iz prirodnog izvora naziva se ogrjevni broj. Kod grijanja toplinskom pumpom upotrebljava se niskotemperaturni sustav grijanja – zidno, podno ili konvektorsko grijanje.
    Ako vam smeta kontinuirani rast cijena energenata iz godine u godinu, možete ovaj problem uspješno i dugoročno izbjeći odabirom posebne vrste energenata odnosno grijanja – grijanje pomoću toplinske pumpe.
    Glavna prednost je, naravno, veliki dobitak slobodne energije iz okoliša i što je potrebno malo prostora za ugradnju toplinske pumpe. Nedostaci su visoka početna investicija, koja se brzo nadoknađuje niskim troškovima grijanja, a osim toga, kupnju dijelom subvencionira država. Još jedna posebnost ovog načina grijanja je da uz pomoć toplinske pumpe možete zimi grijati kuću, a ljeti je hladiti.

    2. Cijene energenata se mijenjanju

    Cijene energenata mijenjaju se iz godine u godinu, ali u principu dugoročno rastu. Rast cijena energenata najviše ovisi o vrsti energenta, jer trošak pojedinog energenta može jako varirati. Inače, cijene energenata ovise o događajima i rastu globalnog tržišta. 
    U Hrvatskoj je od klasičnih izvora energije najbolja opcija plinska termoelektrana zbog vlastite proizvodnje plina u sjevernom Jadranu, dok se svi ostali tipovi primarnog energenta moraju uvoziti. Što se tiče električne energije, ključni problem je manjak kapaciteta za podmirivanje vlastite potrošnje te starost postojećih postrojenja.

    2.1. Promjena cijena energenata – samodostatnost

    Najučinkovitiji odgovor na porast i promjenu cijena energenata je, naravno, samodostatnost. To znači da smo znatno manje vezani odnosno ovisni o događanjima i rastu na svjetskom tržištu, stoga promjene cijena energenata znatno manje utječu na nas nego u slučaju da nismo samodostatni. Međutim, samodostatnost nam omogućuju samo određene vrste energenata. Jedno od najučinkovitijih, a dugoročno i najpovoljnijih rješenja za grijanje je svakako toplinska pumpa.

    3. Kada su cijene energenata niske?

    3.1. Cijene energenata tijekom sezone

    Najbolje vrijeme za kupnju energenata je neposredno nakon završetka sezone grijanja, kada je ponuda veća, a potražnja manja. Tada je izbor veći, pa ćete moći usporediti više energenata i goriva, kako po cijeni tako i po drugim karakteristikama. Općenito je prihvaćeno da su cijene nešto niže nakon završetka sezone grijanja, ali to nije uvijek tako. Na primjer, u slučaju loživog ulja na cijenu, osim ponude i potražnje na međunarodnoj burzi, mogu utjecati nepredviđeni ekonomski, politički ili drugi događaji. Ovo vrijedi kao i za loživo ulje i za ukapljeni naftni plin.

    3.2. Cijene energenata ovisno o vrsti izvora energenata

    Drukčije je s drvnom biomasom jer se cijene drvne sječke, peleta i ogrjevnog drva (cjepanica) formiraju na domaćem tržištu prema ponudi i potražnji i ne ovise o gospodarskim i drugim političkim događajima. Drvnu biomasu najbolje je kupovati neposredno prije ljeta (svibanj, lipanj) i najkasnije do kolovoza. Popusti za kupnju drvne sječke i peleta su uglavnom u proljeće i ljeto.
    Pri kupnji treba paziti da sječka i peleti budu što više suhi, dok je za drva (cjepanice) najbolje da se suše na zraku najmanje 1 godinu ako u trenutku kupnje nisu dovoljno suha.

    4. Cijene energenata – što odabrati?

    Pitanje odgovarajućeg izbora energenta prije svega ovisi o vrsti objekta. Nije svejedno radi li se o starom objektu s minimalnom izolacijom ili o novoj, modernoj gradnji s dobrom izolacijom ili čak niskoenergetskoj kući. Jedno je sigurno – ako su vam godišnji troškovi grijanja previsoki, preporučujemo vam da odmah zamijenite energent.
    Godišnji troškovi grijanja objekta smanjuju se proporcionalno višem energetskom razredu. To znači da što objekt ima više izolacije, to će biti niži troškovi grijanja.

    Stručni članak 1163
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Izračun energetske učinkovitosti?

    Imamo 180 izvođača za područje Izračun energetske učinkovitosti:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 180 izvođača za područje Izračun energetske učinkovitosti
    9.1
    0

    OLUJA PROJEKT d.o.o.


    9.7
    0

    MEGA POLIS d.o.o.


    9.5
    0

    ARHITEKTURA DRVAR d.o.o.


    9.6
    0

    AD - ARHITEKTURA I DIZAJN d.o.o.