Za područje

    Električni radijator za kupaonicu

    Članak je pregledalo čak 3138+ korisnika
    Objekt možemo grijati na struju, a u tom slučaju toplinu u prostoriju dovode električni radijatori. Isto tako možemo ih upotrijebiti kao dodatno grijaće tijelo, kada na primjer želimo dodatno zagrijati samo jednu sobu – takvo popularno rješenje je električni radijator za kupaonicu.
    Stručni članak 3138
    montaza radijatora
    Imamo 820 izvođača za područje Elektro servis:

    1. Štedni električni radijatori

    Štedni električni radijator će brzo i učinkovito zagrijati cijelu prostoriju. Prednost električnih radijatora je to što za njih nije potrebna dodatna instalacija, već ih jednostavno uključimo u strujnu utičnicu. Uz njihovu pomoć možemo vrlo precizno regulirati temperaturu u prostoriji jer ih je moguće programirati termostatom. Električni radijatori obično sadrže ulje, koje je dobar akumulator topline. Štedne električne radijatore možete upotrebljavati i kao prijenosne uređaje ili kao ugradbena grijaća tijela.

    Više električnih radijatora može biti spojeno i na centralnu regulaciju. Isto tako, pri odabiru odgovarajućeg modela radijatorom možete upravljati preko GMS daljinskog upravljača. Možete birati i između različitih modela koji se razlikuju s obzirom na snagu i veličinu radijatora. Snaga radijatora određuje se prema veličini prostorije koju on grije. Standardno se upotrebljavaju radijatori između 100 i 120 W/m², a kod prikladno izoliranog objekta dovoljan je i radijator snage od 75 W/m².

    2. Ugradbeni radijator na struju

    Ugradbene električne radijatore vrlo je jednostavno postaviti. Radijatori se ugrađuju na priložene zidne nosače, koji moraju biti postavljeni tako da je radijator između 5 i 10 cm od poda. Tada će grijanje prostorije električnim radijatorom biti optimalno. Kao i svaki radijator, tako i električni zagrijava prostoriju konvekcijom zagrijanog zraka. Zagrijavanje radijatora zadaća je niskotemperaturnog električnog grijača. U radijator je ugrađen i elektronički termostat pomoću kojeg je moguće regulirati temperaturu u prostoriji. Termostat može imati dodatno ugrađenu funkciju zaštite od smrzavanja, pa tako radijator uvijek održava temperaturu prostorije iznad + 5 °C. Isto tako, možemo se odlučiti za radijator koji ima ugrađen i sigurnosni termostat, te se radijator isključuje u slučaju pregrijavanja. Visina radijatora je standardno između 20 i 60 cm.

    Stručni savjet tvtke ELTEM ELEKTRO d.o.o.


    Radi čega se dijeli instalacija na više grana? Samo zbog toga akojedna izbaci da druge ostanu funkcionalne ili postoji još neki razlog?

    Kod grananja elektroinstalacija u nekom objektu, ovisno o veličini istog, razlikujemo glavni energetski razvod, te razvod elektroinstalacije do pojedinih trošila. Pokušat ćemo u kratkim crtama objasniti grananje ili razvod elektroinstalacije do trošila  u stambenom prostoru.

    Razvod (grananje) elektroinstalacije ovisi prvenstveno o vrsti i broju trošila i njihovoj priključnoj snazi, pa tako instalaciju dijelimo na strujne krugove snage (utičnice i fiksno spojena trošila veće snage) i strujne krugove rasvjete. Strujni krugovi snage izvode se vodičima većeg presjeka te se isti osiguravaju većom nadstrujnom zaštitom od strujnih krugova rasvjete (osigurači). Ovisno o načinu polaganja vodova, temperaturi okoline i gomilanju vodova, na jednu utičnicu s nadstrujnom zaštitom od 16 A  moguće je priključit trošilo maksimalne snage oko 3600 W. Da bi se izbjeglo zagrijavanje električnih vodova, u  praksi se za svako trošilo iznad 1500W izvodi zasebni strujni krug s nadstrujnom zaštitom a na jedan strujni krug utičnica bez posebne namjene ugrađuje se 6-8 utičnica, ovisno o tome da li se radi o jednostrukim ili višestrukim utičnicama. Dakle ako odredimo strujne krugove za poznata trošila snage iznad 1500W, te zbrojimo utičnice bez posebne namjene, dobit ćemo okvirni broj strujnih krugova za utičnice. Isti proračun vrši se  i za trošila koja se priključuju direktno bez utičnica kao npr. bojler za toplu vodu čija  je priključna snaga iznad 1500W, ploču za kuhanje ili kupaonski ventilator čija je snaga ispod 100W.

    Podjela strujnih krugova rasvjete se radi također prema priključnoj snazi rasvjetnih tijela, te se dodatno vodi računa o tome da kod eventualne prorade nadstrujne zaštite ili zaštitnog uređaja diferencijalne struje, rasvjeta u objektu/stambenom prostoru bude podijeljena na što više strujnih krugova kako bi što manja površina ostala bez svjetla. Ugradnjom LED rasvjete priključna snaga svodi se na minimum te se podjela strujnih krugova vrši uglavnom zbog osvijetljenosti što većeg dijela prostora u slučaju ispada pojedinog strujnog kruga.

    U nastavku primjer strujnih krugova (grananje elektroinstalacije) jednog trosobnog stana:

    1. ploča za kuhanje (kombinirana)
    2. pećnica
    3. perilica posuđa
    4. mikrovalna pećnica
    5. utičnice na radnoj površini kuhinje
    6. utičnice kuhinja (hladnjak, napa, zamrzivač, servisna utičnica ispod prekidača)
    7. utičnice  dnevni boravak
    8.  utičnice  spavaća soba
    9. utičnice dječja soba + hodnik
    10. perilica rublja
    11. sušilica rublja
    12. servisna utičnica u  kupaonici + utičnica balkon
    13. bojler
    14. klima
    15. grijalica kupaonica
    16. rasvjeta dnevni boravak
    17. rasvjeta hodnik + dječja soba
    18. rasvjeta spavaća soba
    19. rasvjeta terasa + kupaonica
    20. rasvjeta kuhinja

    Iz navedenog možemo zaključiti da se instalacija dijeli na više strujnih krugova prvenstveno zbog priključka trošila različitih  snaga. Pravilnom raspodjelom izbjegava se preopterećenje istih, te se prorada nadstrujne zaštite (izbacivanje osigurača) događa najčešće u slučaju kvara na instalaciji ili priključenom trošilu.

    Na koji način provjeravamo ispravnost električnih instalacija i uzemljenja u našem stanu ili kući?
     
    Ispravnost električnih instalacija u stanu ili kući osim provjere funkcionalnosti, provjerava se vizualno, te ispitivanjem i mjerenjem. Vizualnim pregledom provjerava se cjelovitost instalacije (zaštita od direktnog dodira dijelova pod naponom) te eventualna oštećenja.

    Kod ispitivanja i mjerenja vrši se:
    - ispitivanje i mjerenje otpora izolacije
    - ispitivanje i mjerenje otpora uzemljenja
    - ispitivanje neprekidnosti zaštitnog vodiča i zaštite od indirektnog dodira

    Pod ispitivanjem zaštite od indirektnog dodira podrazumijevamo ispitivanje zaštitnog uređaja diferencijalne struje - ZUDS, čija je ugradnja propisana od strane Zakonodavca i uvjet HEP-a za priključak objekta na elektroenergetsku mrežu.

    Princip rada električnog radijatora?

    Električni radijator pretvara električnu energiju u toplinsku i tako stvara toplinu koju direktno predaje okolini.
    To funkcionira na sljedeći način: priključenjem električnog radijatora na električnu mrežu, električnim vodičem u radijatoru teče struja, te se zbog visokog električnog otpora vodiča isti zagrijava. Ta toplina se ovisno o vrsti radijatora prenosi na  medij u radijatoru koji direktno zagrijava prostor. Izuzetak su uljni radijatori kod kojih se ne zagrijava električni vodič, nego se prolaskom struje kroz njega zagrijava ulje, koje zatim predaje temperaturu u prostor.

    Regulacija temperature vrši se preko termostata smještenog na samom radijatoru.

    Električni radijatori predaju temperaturu direktno u prostor, za razliku  od npr. infracrvenih grijalica koje zagrijavaju samo površine ili konvektorskih grijalica koje toplinu s grijaćeg tijela u prostor prenose putem ventilatora.

    El.teh, majstor el.inst. Nedjeljko Majerić, ELTEM ELEKTRO d.o.o.

    3. Prijenosni električni radijatori

    Prijenosni električni radijator od ugradbenog se razlikuje po tome što nije postavljen u prostoriji. Pokretan je i prema potrebi se može seliti iz jedne prostorije u drugu i upotrebljava se kao dodatno grijaće tijelo. Prijenosni električni radijatori također zagrijavaju prostoriju zračenjem. U električnim radijatorima najčešće se nalazi ulje (ulje repice) koje zagrijavaju električni grijači. Ulje ima veću specifičnu gustoću od vode, a može se zamijeniti i drugom tekućinom. Neki radijatori su opremljeni i elektroničkim termostatom, a svi imaju opciju regulacije snage grijanja u određenom trenutku. Radijator na struju možemo postaviti na pola ili na punu snagu grijanja. Samostojeći električni radijator možete upotrebljavati i u vlažnim prostorijama. Možete birati između radijatora različite snage i dimenzija. Njihova visina najčešće se kreće između 40 i 70 cm.

    4. Električni radijator za kupaonicu

    Kupaonica je prostorija u kojoj je za dobar osjećaj potrebna viša temperatura nego u ostalim prostorijama u kojima boravimo. Električni radijatori za kupaonicu brzo zagriju prostoriju, a možemo ih upotrebljavati i za sušenje ručnika i spužvica. Električni radijator za kupaonicu ima zaštitu od vlage i otporan je na prskanje vode, te se ne morate brinuti da bi moglo doći do strujnog udara. Unatoč tome, preporučuje se držati ga barem 60 cm dalje od mokrih elemenata, npr. tuš-kabine, umivaonika, itd. Pomoću termostata možete precizno postaviti temperaturu i vrijeme u koje želite grijanje. Radijator možete upotrebljavati i kao dodatan izvor grijanja ili kao samostalno grijaće tijelo. Pritom morate voditi brigu o odgovarajućim dimenzijama i snazi radijatora.

    Sušenje ručnika
    Sušenje ručnika 

     

    5. Električni radijatori – cijena

    Cijena samostojećih električnih radijatora kreće se između 50 i 230 EUR.

    Cijena ugradbenih električnih radijatora kreće se obično između 100 i 270 EUR.

     

    Stručni članak 3138
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Elektro servis?

    Imamo 820 izvođača za područje Elektro servis:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 820 izvođača za područje Elektro servis
    10
    3

    HOME ENERGY SOLUTIONS d.o.o


    9.2
    0

    ELEKTRO R. R. d.o.o.


    9.1
    0

    EVARIANTS d.o.o.


    9.4
    0

    KNEŽEVIĆ GRADNJA, vl. Zoran Knežević