Troškovi obnove dimnjaka vrlo su različiti ovisno o stanju dimnjaka i vrsti sanacije. Za umetanje zavojnice od nehrđajućeg čelika u dimnjak izdvojit ćete između 70-110 EUR po metru. Točna cijena ovisi o dogovoru s izvođačem.
Kome povjeriti sanaciju dimnjaka? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim izvođačima u vašem području - besplatno i bez obveze! Jednostavno ispunite obrazac u nastavku.
vaša količina
jedinica
okvirna cijena
vaša cijena
Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.
Zimi volimo biti na toplom, uz kamine i peći. Na zidovima dimnjaka, koji moraju podnijeti visoke temperature i velike količine dima, s vremenom se nakuplja čađ i ostale štetne naslage. Dimnjaci su tijekom cijele godine također izloženi vanjskim elementima koji nanose dugoročnu štetu materijalu dimnjaka. Većina vlasnika stanova nije dovoljno svjesna da posljedice nepravilne izvedbe, održavanja i nepravodobnih popravaka dimnjaka mogu biti vrlo štetne.
Dimnjaci su izloženi vanjskim elementima, pa tako i oštećenjima. Visoke temperature i vlaga su jedan od najvažnijih čimbenika koji nanosi štetu dimnjaku. Ako na vrijeme ne popravite tu štetu, može doći do raznih problema i kvarova na vašim uređajima za loženje, uključujući i neučinkovito grijanje, curenje plina u kuću, pa čak i do požara u kući ili u dimnjaku.
Kapa dimnjaka igra važnu ulogu u zaštiti dimnjaka. Njena glavna svrha je spriječiti kišnicu, prljavštinu i životinje da uđu u dimnjak. Sva oštećenja poklopca dimnjaka nepovoljno će utjecati na vaš dimnjak i na vaš uređaj za loženje, odnosno kamin, i skratiti njegov vijek, stoga popravak treba napraviti odmah.
Većina oštećenja dimnjaka posljedica je česte uporabe. Zbog opće uporabe nužno je redovito održavati dimnjake i peći na loženje kako bi se izbjegla trajna oštećenja. Čak i kod zidanih dimnjaka, koji inače imaju vijek i do sto godina, možemo primijetiti propadanje žbuke već nakon dvadeset i pet godina. Kada se na njoj pojave prve pukotine, u njih počinje prodirati vlaga, uzrokujući dalje pucanje i druge probleme.
Ako dimnjak nije stručno i kvalitetno izgrađen, osjetljiviji je na štetu. Dimnjak izgrađen od neprikladnih materijala strukturnim problemima može izazvati mnoge štetne posljedice poput neaktivnih prigušivača, nedovoljnog propuha zbog nepravilne duljine dimnjaka, začepljenje dimnih komora i sl.
1.5. Iznenadna oštećenja dimnjaka
U dimnjaku može doći do iznenadnih oštećenja koja su posljedica udara groma ili požara zbog nakupljanja čađe. Neka oštećenja dimnjaka mogu se spriječiti redovitim održavanjem, a druga ne.
Kada gorivo u kotlu ne izgori u potpunosti (odnosi se samo na kruta goriva), na zidove dimnjaka hvataju se masne katranske prevlake odnosno čađ. To se može dogoditi jer drvo nije suho ili zato što sagorijevamo neprimjerena goriva (plastika, otpaci, lakirano drvo, ambalaža), koje se tako možemo najlakše riješiti. Jedan od razloga može biti i nedovoljan dovod zraka u ložište. Korisnici u početku vrlo često dovod zraka previše zatvore, a kada utvrde da slabo gori, potpuno otvore zaklopku za zrak. Tada se plamen izrazito poveća i plane visoko u dimnjak i zapali čađ na zidovima dimnjaka. Što je deblji sloj čađe, to će vatra doseći više temperature, pa čak do 1000 Celzijevih stupnjeva. Nakon takvog požara dimnjak obično treba sanirati.
Preventivno čišćenje može pomoći, odnosno odgoditi popravak dimnjaka i održati dimnjak u dobrom stanju. Održavanje dimnjaka i popravak dimnjaka treba shvatiti vrlo ozbiljno. Zanemarivanje čišćenja i održavanja dimnjaka ne samo da vodi do neučinkovitog grijanja i toplinskih gubitaka, već će ugroziti vašu imovinu i zdravlje, kao i sigurnost vaše obitelji.
Kod dimnjaka i popravaka dimnjaka ne isplati se štedjeti jer posljedice mogu biti kobne. Treba poduzeti mjere prije nego se dogodi požar u dimnjaku ili iz dimnjaka istječu otrovni plinovi. Dimnjak treba pregledati nakon završene sezone grijanja ili prije početka nove sezone. U slučaju da dimnjačar utvrdi da je sanacija dimnjaka nužna, preporučljivo je kontaktirati tvrtku specijaliziranu za sanaciju dimnjaka. Nakon pregleda stručnjak će vam savjetovati na koji način možete sanirati dimnjak. Odaberite tvrtku koja ima dugu tradiciju, pouzdana je i ima brojne dobre reference. Takva tvrtka će sigurno biti upoznata s najnovijim pristupima i tehnologijom za sanaciju i upotrebljavat će prikladne certificirane materijale. S obzirom na to da su intervencije u dimnjak ponekad urgentne, dobro je provjeriti je li odaziv i dostupnost tvrtke brza.
Ovaj dimnjak spada u zidane dimnjake i nadogradnja je klasičnom šamotnom dimnjaku. Izrađen je od keramike visoke kvalitete koja je u odnosu na šamotni potpuno nepropusna za vodu, što je prednost za suvremene peći koje u dimnjak oslobađaju puno kondenzata i dimne plinove visokih temperatura, što keramika također odlično podnosi.
Keramički dimnjak prikladan je za sva goriva i ložišta. Mora dobro podnositi visoke temperature odvodnih plinova i dima te mora biti otporan na vlagu odnosno kondenzaciju. Dimnjak ove vrste siguran je, pouzdan i izdržljiv. Uz pravilnu izradu i upotrebu te prikladnim održavanje keramički dimnjak može trajati 50 godina i više.
Dimnjak za kuće s pasivnim ili niskoenergetskim standardom mora udovoljavati visokim zahtjevima. To podrazumijeva posebno prilagođen dimnjački sustav, koji udovoljava svim protupožarnim uvjetima, a istodobno sprječava nastanak toplinskih mostova. To se postiže postavljanjem posebnih termoelemenata, poput posebne termopodloge na temelju dimnjaka i termo obruba oko proboja tavana i krova.
Na taj dimnjak možemo priključiti kondenzacijski ili niskotemperaturni plinski grijač. Dimnjak djeluje neovisno o temperaturi zraka u prostoru jer zrak s vrha dimnjaka prolazi do grijača u međuprostoru između plašta i zavojnice. Dimnjak tako djeluje kao izmjenjivač topline i pojačava snagu uređaja za loženje. Njegova prednost je i što se na njega može istodobno priključiti nekoliko plinskih grijača (do 10).
Najčešće su zidani dimnjaci izrađeni od šamota. Dimnjački sustav sastavljen je od tri sloja: vanjski plašt, toplinska izolacija i okrugla zavojnica dimnjaka. Izgradnja ove vrste dimnjaka je jednostavna. Plašt dimnjaka je obično betonski, a zavojnica od vatrostalne šamotne opeke. Između je toplinska izolacija od kamene vune. Posljednjih godina je šamotni dio gotovo u cijelosti zamijenila keramika, koja je otpornija na visoke i niske temperature i spriječava odvođenje kondenzacije kroz zavojnice dimnjaka. Šamot također nije strukturno najstabilniji materijal, nije otporan na kiseline i može propuštati plinove. Šamotni dimnjak prikladan je za sagorijevanje krutih goriva (ogrjev, drvna sječka, pelet) i ulja za loženje.
Dimnjaci od nehrđajućeg čelika dostupni su u jednoslojnoj ili troslojnoj verziji. Za sanaciju dotrajalog zidanog dimnjaka obično se upotrebljava jednoslojna zavojnica koja se gurne u postojeći dimnjak tako da radovi na rušenju nisu potrebni. Ako je postojeći dimnjak urađen sa zavojima, upotrebljava se fleksibilna inoks zavojnica. Troslojna inoks zavojnica sastoji se od unutarnje cijevi, izolacije i vanjske cijevi. Ova vrsta dimnjaka neovisna je i ne treba je umetati u zidanu zavojnicu dimnjaka. Troslojni inoks dimnjak je lagan i atraktivan, upotrebljava se za sve vrste goriva i kotlova, također u slučaju visokog nadtlaka i podtlaka. Montaža inoks dimnjaka je jednostavna i brza, a dimnjak se može upotrebljavati odmah nakon ugradnje.
Plastični dimnjaci prikladni su isključivo za peći na plin ili ulje koje ne prelaze temperature od 160° Celzijevih stupnjeva. Sustav dimnjaka sastoji se od brojnih elemenata poput zavojnica (krutih i savitljivih), koljena i drugih elemenata, izrađenih od polimera i drugih umjetnih masa visoke kvalitete. Plastični dimnjaci su otporni na hrđu, UV zrake, ozonske promjene, starenje i difuzno su nepropusni. Upotrebljavaju se prije svega za sanaciju postojećih zidanih dimnjaka i za novogradnju s pećima na niskotemperaturne kotlove. U tom slučaju postavljaju se tijekom izgradnje vatrootpornog zidanog kanala. U slučaju sanacije zavojnica se umeće u postojeći dimnjak.
Za svaki dimnjak i uređaj za grijanje koji je na njega priključen treba prije početka upotrebe dobiti suglasnost dimnjačara. Dimnjak i cjelokupni sustav grijanja moraju se stoga dobro planirati i moraju ih izraditi stručnjaci. Ako su zadovoljena oba uvjeta te uz redovito čišćenje i održavanje dimnjaka ne treba očekivati probleme s dimnjakom. Dimnjačari pregledavaju, savjetuju i upozoravaju, a korisnici moraju biti svjesni svoje odgovornosti u održavanju dimnjaka i uređaja za loženje u dobrom stanju. Redovito održavanje mogu si priuštiti svi. U slučaju krutih goriva dimnjake treba čistiti četiri puta godišnje, uljane kotlove jednom godišnje. Plinski kotlovi ne stvaraju čađu pa se jednom godišnje obavi samo mjerenje dimnih plinova. Mjerenje dimnih plinova također se mora obavljati 1 x godišnje za uljne kotlove. Ta pravila treba poštivati čak i ako se uređaji za grijanje upotrebljavaju samo jednom ili dva puta godišnje.
Kad je dimnjak toliko oronuo da ga više nije sigurno upotrebljavati za grijanje, treba napraviti sanaciju dimnjaka. Tipični znaci da dimnjak više nije prikladan su:
- istjecanje plina u prostor
- izražen miris čađi u prostoru
- na zidovima dimnjaka su se pojavile vlažne mrlje čađe i katrana.
Dimnjak također treba sanirati ako nadležna dimnjačarska služba naredi zabranu loženja u vašem dimnjaku. Ako ćete mijenjati način grijanja, to može značiti da vaš postojeći dimnjak nema odgovarajuće dimenzije za novi uređaj za loženje. Čak i u tom slučaju postoje rješenja za sanaciju odnosno doradu vašeg dimnjaka. Jedan od najčešćih načina sanacije (zidanog) dimnjaka je proširivanje dimnjaka bušenjem i umetanjem cijevi od inoksa. Bušenjem se povećava unutarnji volumen dimnjaka, u koji se zatim može umetnuti zavojnica od inoksa. To se radi samo kada je unutarnji opseg postojećeg dimnjaka premalen. Koliko se može povećati unutarnji opseg dimnjaka, ovisi o dimenziji postojećeg dimnjaka i njegove čvrstoće. Postupak je pouzdan i može se brzo obaviti. U slučaju ravnog dimnjaka sanacija se obavlja jednokratno. Međutim, kada dimnjak ima više zavoja, popravak se obavlja za svaki zasebno.
emajstor.hr pomaže pri ocjeni investicije i izboru izvođača za vaš dom
Sanacija dimnjaka
Trazim sanaciju postojećeg dimnjaka. Treba podići dimnjak jer se dimi kad vjetar jako puše. 3393 € do 5655 €
Sanacija dimnjaka za kondenzacijki bojler
Postojeći zidani dimnjak ukupne visine 16.45 m prema nalazu dimnjačara NE ZADOVOLJAVA. Kako se postavljha novi kombinirani plinski bojler (kondenzacijski) potrebna je sanacija dimnjaka što prije jer postojeći bojler nije ispravan i ne radi.U prilogu se nalaze slike dimnjačarskog nalaza. 6786 € do 11310 €
Sanacija postoječeg dimnjaka
Popravak zidanog unutarnjeg dimnjaka koji koristi za grijanje peći na drva. U prostoriji u kojoj je instalirana peć dimnjak je zidan od poda do stropa nekakvim elementima blok opeke sa unutarnjm otvorom od oko 14 cm. a u tavanskom dijelu zidan je klasičnom ciglom jedinicom. 3393 € do 5655 €