Uređenje okoliša obuhvaća tako širok spektar usluga da je također teško pružiti okvirne cijene. Paušalni iznos za iskop kanala, polaganje vodovodnih i kanalizacijskih cijevi, popločavanje, asfaltiranje i polaganje travnjaka može se računati između 700-2.500 kn/m2.
Kome povjeriti uređenje dvorišta? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim izvođačima u vašem području - besplatno i bez obveze! Jednostavno ispunite obrazac u nastavku.
vaša količina
jedinica
okvirna cijena
vaša cijena
Časopis sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.
Ne obavljamo često cjelokupno uređenje okućnice, zbog toga je vrlo važno napraviti to s velikom pažnjom. Kako biste izbjegli pogreške i prevelike troškove te uštedjeli vrijeme, kojeg danas imamo sve manje, pametno je uređenje okoliša prepustiti stručnjacima.
Uređenje okoliša pametno je prepustiti stručnjacima.
Otkud početi s uređenjem, ovisi o samom objektu i njegovoj lokaciji, a s druge strane o našim željama. Konačni cilj kod kvalitetnog vanjskog uređenja je povezivanje kuće s vrtom, što nam omogućuje provođenje više vremena na otvorenom. Pri tome se treba pobrinuti za zaštitu od vremenskih i okolišnih utjecaja, poput vjetra, sunca, erozije, tuđih pogleda, te za zaštitu od ulaska nepozvanih osoba ili životinja. Moramo voditi brigu i o očuvanju sklada između izgleda kuće s vanjskim uređenjem i širom okolicom. To možemo postići promišljenim odabirom biljaka i prirodnih autohtonih materijala.
Planiranje je najbolje započeti na jesen, kada imamo dovoljno vremena razmisliti o svojim željama i potražiti stručnjaka koji će zajedno s nama pripremiti i napraviti nacrt. Ako imamo spreman nacrt do kraja siječnja, imamo dovoljno vremena za rezervaciju termina radova na proljeće. Tada je idealno vrijeme za građevinske radove, pri čemu treba paziti da se temperature preko noći ne spuste ispod nule. Biljke možete saditi od travnja nadalje. Ako se radovi pomiču na ljeto, bolje je pričekati sa sadnjom. Najbolje vrijeme za sadnju biljaka je jesen, jer se preko zime biljke dobro ukorijene i na proljeće mogu svu svoju energiju usmjeriti u rast zelenog dijela. U većini slučajeva radovi se mogu izvesti za mjesec ili dva, naravno, to ovisi o količini posla i vremenu. Važna je temperatura zraka, ali i količina oborina. Mokro tlo sprječava završetak radova.
1.3. Redovito održavanje vrta i okoliša je važno!
Bez redovitog održavanja svaki vrt ubrzo postane zapušten, neprivlačan i neugodan za boravak. Vrt može podivljati u roku od godine dana jer teži svojem prirodnom stanju. Agresivne i izdržljive biljke zagušit će one nježnije, kojima je potrebna veća briga. Održavanje vrta obično obuhvaća čišćenje (uklanjanje suhog otpadnog materijala, kamenja, mrtvih biljaka), košnju, obrezivanje i oblikovanje. Važno je pregledati voćke, ukrasna stabla i grmlje, te ukloniti mrtve grane s njih. Oblikovanje rezanjem i prorjeđivanje krošnji obavljamo na jesen. Dio održavanja je i uređivanje povrtnih i ukrasnih gredica, uređivanje trave i svih staza. Na kraju pregledavamo vrtne elemente (ogradu, vrata i pergolu) te ih prema potrebi obnovimo, odnosno popravimo sva oštećenja.
U nastavku ćemo navesti neke od najčešćih radova na uređenju vrtova i okoliša.
Prije polaganja travnatog tepiha treba napraviti analizu tla. Važno je obradu površine (niveliranje, učvršćivanje) izvoditi specijalnim strojevima i lakom mehanizacijom za odvoz zemlje. Teška mehanizacija uništi strukturu tla, pa tlo kasnije nije dovoljno ocijeđeno, što dovodi do truljenja korijenja i sprječava razvoj korijenskog sustava trave. Nakon završetka niveliranja treba dodati gnojiva za bolji razvoj korijenskog sustava, a zatim slijedi polaganje travnatog tepiha.
Za sadnju vrta dobro je imati nacrt koji uzima u obzir sve zakone struke i karakteristike tla. Važno je izabrati primjerene biljke koje odgovaraju položaju vrta, raznolikost terena, tla i okoline. Čak sama sadnja i održavanje vrta zahtijevaju stručno znanje, fizički napor i puno vremena.
Za polaganje podnih obloga teren mora biti pripremljen na odgovarajući način. Na čvrstu površinu (ili beton) možemo postavljati podne obloge. Najčešće se za popločavanje površina na dvorištu, vrtu ili prilazu upotrebljavaju betonske podne obloge. Način polaganja podnih obloga ovisi o namjeni površine (hodanje, vožnja itd.).
Budući da u svakodnevnom životu imamo sve manje vremena za radove u vrtu, automatizirani sustav za navodnjavanje je dobrodošlo rješenje koje nam može uštedjeti mnogo vremena. Isto tako, ne moramo voditi brigu o zalijevanju vrta za vrijeme dulje odsutnosti. Sustavi za navodnjavanje najčešće se upotrebljavaju za zalijevanje travnatih površina, povrtnih i cvjetnih gredica te stabala. Sustav za navodnjavanje treba unaprijed planirati, najbolje već u idejnoj fazi projektiranja vrta. Za optimalan rad dobro je projektiranje i izvedbu sustava za navodnjavanje prepustiti stručnjacima s iskustvom.
Vrt u kojem su samo biljke lijep je, ali nema izražen karakter. Biljke se stalno mijenjaju, a vrtni elementi vrtu daju stalnost i nepromjenjivost, a osim toga, vrt čine korisnijim i lakšim za uporabu. U vrtnu kućicu možemo pospremiti alat, a u paviljonu ili na natkrivenoj terasi možemo provoditi slobodno vrijeme čak i tijekom lošeg vremena i jakog sunca. Elementi za oblikovanje vrta su također i ograde, staze, vrtna vrata i stepenice.
Bez obzira na to obnavljate li postojeće dvorište odnosno vrt ili uređujete novo dvorište, neka vam ovaj pregled služi kao informacija o tome što možete očekivati. Postupak uređenja okoliša možemo ugrubo podijeliti na dvije faze: projektiranje i izvođenje.
Faza projektiranja sastoji se od analiza, prikupljanja ideja i projektiranja. U ovoj fazi surađivat ćete s krajobraznim arhitektom, vrtlarom ili vrtnim dizajnerom. Zajedno ćete razmisliti o vašim željama u pogledu svrhe i izgleda vrta, te o svim elementima koje želite imati u vrtu, dvorištu, odnosno okućnici. Na kraju ćete dobiti nacrt koji će sadržavati lokacije i nacrt pojedinačnih ugrađenih elemenata, izbor predloženih materijala i nacrt sadnje predloženog bilja.
Koraci:
1. Na internetu, u knjigama i u časopisima potražite inspiraciju te prikupite ideje o tome što želite postaviti u svoj vrt i kako želite da to izgleda.
2. Odredite proračun za radove.
3. Potražite opcionalne projektante odnosno izvođače, napravite uži izbor i s njima dogovorite sastanak i razgledavanje.
4. Odaberite konačni tim stručnjaka.
5. U fazi planiranja više puta ćete se naći s projektantom i pregledati predložena rješenja.
6. Potvrda konačnog dizajna.
Investitori se najčešće odlučuju posao prepustiti stručno osposobljenim izvođačima, specijaliziranima za uređenje vrtova i okoliša. Može to biti jedan, glavni izvođač, koji će se pobrinuti za sve radove, od gradnje i popločavanja do sadnje bilja, možete se odlučiti i za više različitih izvođača. Tako će naprimjer jedan izvođač izgraditi bazen, drugi će popločati oko kuće, treći će izraditi drvenu terasu, a četvrti se pobrinuti za sadnju bilja. U ovoj fazi projektant i izvođač moraju usko surađivati pri realizaciji utvrđenog nacrta. Nakon završetka radova vaš vrt će biti spreman za uživanje s prijateljima i obitelji.
Koraci:
1. Pregled ponude i procjena investicije.
2. Radovi rušenja (ako su potrebni).
3. Terenski radovi i osiguranje pravilne odvodnje.
4. Iskop i gradnja bazena.
5. Razvođenje komunalnih vodova (voda, plin, struja), puštanje u pogon komunalnih vodova (voda, plin, struja).
6. Postavljanje sustava za navodnjavanje.
7. Gradnja i popločavanje (potporni zidovi, bočni zidovi, građenje opreme za vrt itd.).
8. Izrada nadstrešnica, terasa, ograda itd.
9. Postavljanje elemenata za boravak na otvorenom (kuhinja na otvorenom, kamin itd.).
10. Sijanje trave, sadnja bilja, grmlja i stabala.
11. Ispitivanje sustava (za navodnjavanje, plin, struja).
12. Završno čišćenje i upute za uporabu i održavanje.
EMAJSTOR.HR POMAŽE PRI OCJENI INVESTICIJE I IZBORU IZVOĐAČA ZA VAŠ DOM
PRIPREMA POLJEPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA PRIJE FREZANJA
Potrebno je pripremiti sa pikamerom zemljište prije frezanja-mljevenja. 5040 KN do 8400 KN
POPLOČAVANJE DVORIŠTA
Potrebno popločavanje dvorišta površine cca 60 m2. 11340 KN do 18900 KN
PILJENJE BORA I CIŠĆENJE VRTA
Potrebno piljenje velikog bora i odvoz istog, šišanje živice. 1260 KN do 2100 KN