Cijena metalnih stepenica ovisi o visini stepenica, vrsti stepenica (ravna, zakrivljena, s platformom, konzolnim ležajem), vrsti ograde i materijala za hodanje. Cijena izrade i ugradnje jednokatnih spiralnih metalnih stepenica u prahu je oko 1.100-2.500 EUR/kom.
Kome povjeriti izradu metalnih stepenica? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim izvođačima u vašem području - besplatno i bez obveze! Jednostavno ispunite obrazac u nastavku.
vaša količina
jedinica
okvirna cijena
vaša cijena
Cijena za konstrukciju metalnih stepenica visine: 265cm i širine 100cm
Cijena metalnih stepenica s čeličnom konstrukcijom s jednom gredom 100 x 100 cm, premazanih prahom zajedno s ugradnjom. Cijena stepenica za standardnu visinu poda.
Cijena za L metalne stepenice s čeličnom konstrukcijom s jednom gredom 100 x 100 cm, obložene prahom zajedno s ugradnjom. Cijena stepenica za standardnu visinu poda.
Cijena za metalne stepenice U s čeličnom konstrukcijom s jednom gredom 100 x 100 cm, obložene prahom zajedno s ugradnjom. Cijena stepenica za standardnu visinu poda.
Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.
Svaki stan koji ima više od jednog kata treba stepenice za prelazak s jednog kata na drugi. Sastavni i neizostavni dio stepenica su ograde jer ne samo da pružaju potporu i čvrstoću, već su također zaslužne i za lijep izgled cijelog stubišta. Stepenice su važan dio kuće, pa ih nikako nećemo ignorirati. Zapravo, mnogi ljudi kažu da su upravo one prva stvar koju primijete kada uđu u neki prostor. Dakle, ako renovirate ili radite nove stepenice, vrlo je važno da odaberete pravi materijal za to.
Kao što je već spomenuto, na stubištu je upadljiva ograda. Ona je vrlo važna jer daje potrebnu potporu cijelom okviru stepenica. Metalne stepenice dobar su izbor zbog atraktivnog izgleda. Postoji nekoliko razloga da se odlučite za takve stepenice. Kovano željezo idealan je izbor zbog svoje izrazite čvrstoće i trajnosti. Za sve stepenice najvažnije je da su dovoljno čvrste i da mogu podnijeti normalnu težinu. Stepenice od kovanog željeza izrađene su od najboljeg mogućeg metala i sigurne su. Metalne stepenice veoma su popularne zbog zanimljivog izgleda. Pri projektiranju metalnih stepenica možemo kombinirati drvene stepenice, čelični okvir i ogradu. Stepenice od kovanog željeza ili nehrđajućeg čelika uglavnom su dovoljno čvrste da mogu dulje trajati. Kada ih ugradite, možete biti sigurni da će trajati desetljećima. Željezo se može oblikovati na različite načine. Iz metalnih ploča mogu se izraditi stepenice svih oblika. Ovisno o prostoru u vašem domu, možete se odlučiti za spiralne željezne stepenice ili jednokrake stepenice.
Uz uobičajene željezne i čelične stepenice, vrlo su popularne i aluminijske stepenice, prije svega zato što su otporne na sve vrste vremenskih uvjeta, osim toga i na koroziju i hrđu. Aluminijski stubišni sustavi zahtijevaju malo održavanja. Mogu se dizajnirati, odnosno sastaviti na više načina prema vašim potrebama. Zato i štede prostor, jer se mogu oblikovati prema raspoloživom prostoru.
Najvažnija prednost metalnih stepenica u vašem domu ili na radnom mjestu je što se ne mogu lako zaprljati. Sve što trebate za čišćenje su maramice za čišćenje ili vlažna krpa. Metalne površine su polirane i glatke, što sprječava nakupljanje bakterija. Dakle, ova vrsta sustava eliminira česta čišćenja i neželjene probleme s održavanjem.
Metalne stepenice popularan su izbor među graditeljima, arhitektima i dizajnerima. Metalni elementi poput ograda mogu se kombinirati s drugim materijalima ili se čitave stepenice mogu izraditi od metala. Postoji nekoliko ključnih razloga zašto je metal izvrstan izbor za stambene i poslovne stepenice.
Metalne stepenice mogu se dizajnirati po mjeri i izraditi u različitim oblicima i veličinama. Bez obzira na to je li vaš stil minimalistički, elegantni, tradicionalni ili suvremeni, mogućnosti dizajna su bezbrojne. Među metalnim materijalima od kojih možemo napraviti stepenice najčešće se upotrebljava: nehrđajući čelik, aluminij i kovano željezo. Svaka od ovih opcija nudi jedinstvene estetske i konstrukcijske prednosti, a može se kombinirati i s drugim materijalima radi jedinstvenog izgleda. Za zadivljujuću završnu obradu metal se često kombinira s drvom i staklom. Aluminijske spiralne stepenice industrijskog su izgleda i vrlo fleksibilne, dok stepenice od kovanog željeza odišu apstraktnom, suvremenom elegancijom.
Osim široke primjene, poznata je prednost i da metalne stepenice zahtijevaju vrlo malo održavanja. Za razliku od drva, metalne stepenice ne zahtijevaju brtvljenje, lakiranje ili bojenje kako bi sačuvale izuzetan izgled.
Metalne stepenice zahtijevaju vrlo malo održavanja i uistinu su izgrađene da traju. Metalne stepenice su izrazito funkcionalne i otporne na ekstremne promjene temperature i oscilacije vlage. Idealan su izbor i u zatvorenom i na otvorenom.
Postoji nekoliko načina kako možete osmisliti plan stepenica. Ako se odlučite da stepenice kupite preko specijalizirane tvrtke za stepenice, oni će vam savjetovati i pripremiti sve što je potrebno za vaše stepenice. Ako želite jedinstvene stepenice, možete zamoliti arhitekta da napravi plan. Čak vam ga i stolar može napraviti. Ako imate odgovarajuće znanje, možete i sami nacrtati plan stepenica i odnijeti ga stolaru da vam napravi stepenice.
Većina okvira stepenica je metalna. Razlog za to je čvrstoća i fleksibilnost metala, kao i njihova svestranost, što proizvođačima i dizajnerima stepenica daje prostor za kreativne ideje. U nastavku ćemo pogledati šest najčešćih oblika metalnih stepenica.
Ovaj funkcionalan, isplativ i jednostavan dizajn najčešći je jer omogućuje jednostavno i praktično kretanje s jednog kata na drugi. Međutim, određena ograničenja mogu uzrokovati da jednokrake stepenice nije moguće postaviti u prostor. Također, jednokrake stepenice možda nisu poželjne ili biste iz estetskih razloga odabrali drukčiji dizajn stepenica.
Ovaj dizajn stepenica uključuje zavoj od devedeset ili sto osamdeset stupnjeva, koji se postiže pomoću stepenica u obliku klina. Takvim stepenicama možemo postići zanimljive arhitektonske efekte, a sigurnije su od spiralnih stuba.
Uključuju zavoj od devedeset stupnjeva sa srednjom platformom. Stepenice su pravokutnog oblika, što ih čini sigurnijima i lakšima za hodanje.
Imaju dva kraka, a između podest na kojem se okrećemo za 180 stupnjeva. Podest dijeli stepenice na dva dijela i pruža siguran, priručni i funkcionalan dizajn.
Zakrivljene stepenice popularne su zbog originalnog izgleda, ali ne toliko zbog funkcionalnosti. Svake zakrivljene stepenice imaju jedinstveni oblik i stvaraju luk stepenica. Ovaj dizajn je elegantan i kreativan, ali i skuplji od jednostavnijeg dizajna stepenica.
Kućište spiralnih stepenica također je zakrivljeno. Zavija punih 360 stupnjeva odozdo prema gore i tvori krug u tlocrtu. Ova vrsta stepenica vrlo je korisna u malim prostorima gdje spirala može zamijeniti ljestve ili strme stepenice, a stepenice su istodobno vrlo elegantne i lijepe.
Pri oblikovanju stepenica treba uzeti u obzir brojne čimbenike. Prije svega treba planirati veličinu, konfiguraciju i odabrati odgovarajuće materijale za izradu stepenica. Također, stepenice trebaju udovoljavati trenutnim zahtjevima građevinskih propisa. Evo nekoliko uputa za dizajn i izvedbu stepenica.
Što se tiče dizajna stepenica, zaista morate biti upoznati s određenim pravilima. Stepenice mogu predstavljati opasnost ako nisu pravilno dizajnirane. Ako naručite stepenice od stručnjaka, on će vas moći savjetovati, baš kao i arhitekt. Stepenice moraju imati maksimalno podizanje od 220 mm i minimalni prolaz od 220 mm. Maksimalni nagib stepenica trebao bi biti 42 stupnja. Stepenice bi trebale imati ogradu najmanje s jedne strane ako su uže od jednog metra, a s obje strane ako su šire od metra. Visina ograde stuba trebala bi biti najmanje 900 mm. Ograde stuba ne smiju imati otvore između stepenica i ograde šire od 10 cm. Iznad svake stepenice treba ostaviti najmanje 2000 mm slobodnog prostora za glavu.
Vaša početna točka pri dizajniranju stepenica trebala bi biti veličina. Da biste odredili koju veličinu stepenica trebate, počnite s mjerenjem visine stepenica. Ovo mjerenje podrazumijeva mjerenje od konačnog poda dolje do zadnjeg nivoa poda gore. Zatim možete izračunati broj potrebnih stepenica. Prosječna visina stepenica je 2600 mm, što se lako može podijeliti u 13 stepenica s visinom od 200 mm. Sada izmjerite ukupni raspoloživi prostor za duljinu stepenica i izračunajte dubinu pojedine stepenice. Također pripazite da nagib stepenica ne prelazi 42 °.
Što se tiče širine vaših stepenica, one nemaju ograničenja. Međutim obično stepenice mjere oko 860 mm, dok glavno stubište može biti malo šire. Za sekundarne stepenice preporučuje se minimalna širina stuba od 600 mm.
Najbolje mjesto za stepenice razlikuje se od kuće do kuće i trebalo bi se temeljiti na dizajnu vašeg tlocrta. Općenito se smatra da je najbolje mjesto za početak stepenica negdje blizu ulaznih vrata. Dobro je ako ne morate prijeći drugu sobu da biste došli od ulaznih vrata do stepenica. To je od presudnog značaja ako kuća ima tri kata jer će stepenice također imati funkciju požarnih stepenica. Također razmotrite kako će vaše nove stepenice utjecati na prirodno svjetlo koje ulazi u vaš dom. Nemojte postavljati nove stepenice tako da spriječe bilo kakav protok svjetlosti.
Da bi dizajn vaših stepenica zadovoljavao vaše potrebe, kako vizualno tako i praktično, razmislite o uključivanju nekih nestandardnih elemenata dizajna. Razmislite mogu li vaše nove stepenice uključiti i prostor za pohranu, te mogu li neki elementi možda biti zastakljeni kako bi naprimjer povećali količinu prirodnog svjetla koje ulazi u vaš prostor. Stepenice sa spremištem izvrstan su način da se maksimalno iskoristi raspoloživi prostor. Uzmite u obzir prirodno svjetlo u dizajniranje vaših stepenica. U nekim je slučajevima teško privući prirodno svjetlo prema stepenicama, osobito ako se nalaze u središtu kuće, daleko od svih prozora. Usprkos tome, čak i u najtamnijim dijelovima kuće moguće je stvoriti odgovarajuću rasvjetu za vaše stepenice. Treba razmotriti sljedeće opcije: reflektore iznad vrata, kako unutarnjih tako i vanjskih, koji dovode svjetlost na početak stepenica. Svjetlo smješteno točno iznad stepenica. LED traka je koristan način osvjetljavanja stepenica tamo gdje nema dovoljno prostora. Pomoću LED dioda u potpunosti možete naglasiti dizajn stepenica. Adekvatna rasvjeta stepenica nije potrebna samo s praktične točke gledišta, već je možete upotrijebiti i za isticanje dizajna stepenica, koji ga tako stvarno oživljava. Apsolutno je potrebno uključiti rasvjetu na vrhu i na dnu stepenica, kojom se upravlja pomoću dvosmjernog prekidača.
emajstor.hr pomaže pri ocjeni investicije i izboru izvođača za vaš dom
Izrada i montaža metalnih stepenica
Potrebna izrada metalnih stepeniza za gornji kat. Visina etaže cca 230 cm. 6786 € do 11310 €
Izrada ravnih metalnih stepenica
Ravne metalne stepenice koje bi spajale terase izmedju prvog i drugog kata uz koje bi bila potrebna i dva metalna podesta dimenzija 100 x 100 cm koji bi se pričvrsti ili preko terase na betonski zid kuće, a na koje bi se onda pričvrstite stepenice. Visina etaže je 280cm a razmak izmedju podesta je 300cm. 6786 € do 11310 €
Spiralne stepenice vanjske čelične
Spiralne vanjske stepenice koje spajaju dvorište, balkon na prvom katu i izlaz na terasu.
moderan minimalistički izgled s gazištima od mrežastog čelika i jednostavnom ogradom s dva izlazna podesta.
za stepenice će biti pripremljena temeljna stopa s ankerom za montažu na tlu.
20358 € do 33930 €