Za područje

    Čišćenje snijega i uklanjanje poledice - potreba i obveza

    Zima donosi probleme koji svake godine muče građane: snijeg i led na stepenicama, prilazima, nogostupima i parkiralištima. Osim što narušavaju estetiku stambenih, poslovnih i ugostiteljskih objekata, nagomilani snijeg i poledica ugrožavaju sigurnost pješaka, posebice starijih osoba, a nerijetko dolazi do padova, čak i težih ozljeda. Stoga je redovito čišćenje snijega i leda od iznimne važnosti, a za mnoge i zakonska obveza.
    Stručni članak 202
    ciscenje snijega
    Imamo 19 izvođača za područje Zimska služba:

    Najhladnije godišnje doba, zima, nosi blagdansku euforiju i uživanje u zimskim sportovima, ali i brojne obveze, probleme i troškove, poput većih mjesečnih računa zbog sezone grijanja, smrzavanje cijevi zbog niskih temperatura, ali i kontinuirano čišćenje snijega i tragova poledice, budući da led na stepenicama ili prilazu može biti vrlo opasan, osobito za starije osobe!

    Poledica i snijeg nisu bezopasni

    Vremenski uvjeti tijekom zime nose rizik od ozbiljnih ozljeda zbog zaleđenih nogostupa, prilaza, stubišta, parkirališta, gdje se led  često „skriva″ ispod tankog sloja snijega. S druge strane, zbog sklizkih putova javljaju se rizici u vožnji, stvaraju ledenice na krovovima objekata, dolazi do pucanja cijevi, vodovodnih i sanitarnih.

    Hitna pomoć svake zime redovito intervenira zbog ozljeda, uganuća i prijeloma ekstremiteta jer je poskliznuće na poledici vrlo česta pojava. Takve ozljede mogu biti različite težine, od beznačajnih do onih težih, pa čak i onih sa smrtnim ishodom.

    Poledica na stepenicama
    Led na stepenicama ili prilazu može biti vrlo opasan, osobito za starije osobe.

    Ozljedama zbog poledice i poskliznuća podložni smo svi. Osobito starije osobe, a posebice žene s uznapredovalom osteoporozom.

    Hladni dani praćeni snježnim padalinama i poledicom nisu nimalo bezazleni jer se svatko može lako poskliznuti i ozlijediti.

    Najčešće ozljede su ozljede zglobova - šake i skočnog zgloba. Ozljede ručnog zgloba najčešće nastaju pri padu na ispruženu ruku, što uzrokuje oštru bol i oticanje, a taj dio šake obvezno pomodri. Daleko teže ozljede su prijelomi kostiju, kod kojih je bol stalna i tišteća, hematomi dulje traju, a deformacija je vidljiva golim okom.

    Kako izbjeći ozljede na ledu?

    U takvim zimskim uvjetima važno je spriječiti sve potencijalne neugodnosti, pa i opasnosti. Prije svega trebamo biti svjesni mogućih ozljeda i opasnosti.

    Važno je pripaziti na sam hod - savjetuje se sporije i opreznije kretanje. Važna je i koncentracija tijekom hodanja, izbjegavanje distrakcija. Osobito treba obratiti pozornost na takozvani crni led, odnosno tanki, smrznuti sloj na cesti koji se pojavljuje nakon ledenih kiša ili pod utjecajem automobila (tople gume tope snijeg i led, a kada se taj led ponovno smrzne, stvara se opasni prozirni sloj). Iako izgleda kao da je taj tanki sloj leda na cesti crn, radi se o prozirnom sloju koji izgleda kao da je samo mokar, a zapravo je izrazito sklizak.

    Kada ima leda na površinama za hodanje, ne nosite previše stvari u rukama radi ravnoteže i korištenja rukohvata.

    Također, u jakim i hladnim zimskim uvjetima nužna je adekvatna obuća, s protukliznim potplatima, po mogućnosti s kramponima. Kao što zimi treba imati zimske gume na automobilu, tako treba nositi i obuću koja sprječava proklizavanje i smanjuje opasnost od ozljeda.

    Zimska obuća s protukliznim potplatima
    U jakim i hladnim zimskim uvjetima nužna je adekvatna obuća s protukliznim potplatima.

    Postoje i određeni trikovi za uspješno odleđivanje prilaza ili stepenica. U tu svrhu može poslužiti deterdžent za suđe - dvije litre mlake vode pomiješajte s 1 velikom žlicom deterdženta za suđe i 30 ml 70 % alkohola. Dobivenu otopinu ulijte u bocu s raspršivačem i poprskajte stubište ili je izlijte izravno na stepenice ili prilaz. Led će brzo nestati; sol ili soda bikarbona - to je najpoznatije rješenje: sol ili soda bikarbona se posipaju po ledu, a preko toga se posipa pijesak da bi se spriječilo klizanje. Provjerite površine i po potrebi ponovite postupak.

    Ako se snijeg ne očisti, slegnut će se, a jutarnji mraz samo će ga zbiti. Stoga je prvo i osnovno rješenje, nažalost, mnogima najomraženije - uzeti lopatu i sve raščistiti.

    Održavanje prohodnosti površina je vrlo važno tijekom zimske sezone, prije svega iz sigurnosnih, a potom i estetskih razloga.

    Ako pak ne želite razmišljati o skliskim i neprohodnim površinama koje otežavaju svakodnevni rad, prije svega sam ulaz i izlaz u stambeni/poslovni/ugostiteljski objekt ili nemate vremena za ručno čišćenje snijega, a pri tome ne želite doći u sukob sa susjedima oko toga tko je zadnji čistio snijeg i smrzavao se, ne bi bilo loše obratiti se zimskoj službi za održavanje.

    Zimske službe za održavanje nude širok spektar usluga - od čišćenja snijega s prometnica, parkirališta i nogostupa, uklanjanja leda i sprječavanja stvaranja leda posipanjem soli ili riže do čišćenja snijega s prometnica i nogostupa itd.

    Zimska služba čisti snijeg
    Ne želite li razmišljati o skliskim i neprohodnim površinama, ne bi bilo loše obratiti se zimskoj službi za održavanje.

    A koliko košta zimska služba za održavanje? Za usluge čišćenja snijega s prilaza, prometnica ili parkirališta tijekom zimske sezone uz posipanje riže ili soli protiv poledice u pravilu se naplaćuje od 25 do 40 EUR/h.

    Tražite li iskusnu i profesionalnu službu za zimsko održavanje i čišćenje? Obratite nam se. Na našem portalu emajstor.hr možete potpuno besplatno, brzo i jednostavno kontaktirati iskusne majstore. Samo trebate popuniti upit našoj web-stranici i ubrzo će vam se javiti zainteresirane službe za zimsko održavanje i čišćenje s odgovarajućom ponudom.

    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Imamo 19 izvođača za područje Zimska služba:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija