U nastavku:
- Zašto je ventilacija važna?
- Lokalni sustavi ventilacije u usporedbi sa sustavima centralne ventilacije
- Lokalni ventilacijski sustavi su bolje rješenje
- Lokalna rekuperacija - kako ona funkcionira?
- Koliko uređaja za lokalnu ventilaciju trebamo?
- Koje su prednosti lokalnog ventilacijskog sustava?
- Koji su nedostaci lokalnog ventilacijskog sustava?
- Održavanje ventilacijskih uređaja
Zašto je ventilacija važna?
Suvremene građevinske materijale, posebice one za prozore i vrata koji se danas mogu naći na tržištu, odlikuje iznimna postojanost i kvaliteta, s naglaskom na nepropusnost, zbog veće uštede i učinkovitog iskorištavanja energije. No sva ta obilježja s druge strane sprječavaju prirodnu ventilaciju nužnu za zdravu i uravnoteženu mikroklimu u stambenom prostoru. Kada stare prozore zamijenimo novim, suvremenim prozorima, koji savršeno brtve, zrak u unutrašnjosti postaje ustajao i nezdrav, a u nekim slučajevima se može pojaviti vlaga i plijesan.
Budući da većinu života provodimo u zatvorenim prostorijama, kvaliteta zraka ima velik utjecaj na naše blagostanje i zdravlje. Vanjsko onečišćenje također jako utječe na mikroklimu i pridonosi porastu bolesti poput astme i raznih alergija.
Lokalni sustavi ventilacije u usporedbi sa sustavima centralne ventilacije
Centralni ventilacijski sustavi odlično su, a u nekim slučajevima i jedino moguće rješenje za osiguravanje dovoljne količine svježeg zraka. Međutim, ugradnja zahtijeva velike građevinske zahvate zbog postavljanja glavnih jedinica i razvođenja vodova za distribuciju zraka. U nekim slučajevima projekt prostora ne dopušta ugradnju centralnog ventilacijskog sustava ili je takvo rješenje preskupo.
Lokalni ventilacijski sustavi su bolje rješenje
Sustavi lokalne ventilacije nemaju cijevi ni vanjske elemente za distribuciju zraka. Lokalni ventilacijski uređaji s izmjenjivačem topline (rekuperatorom) lako se ugrađuju u svaki zid i ne zahtijevaju opsežne građevinske radove. Pojedinačne jedinice osiguravaju kontroliranu ventilaciju prostorija, filtriraju čestice i dovode svježi zrak s povratom topline. Njihovo djelovanje je gotovo neprimjetno i tiho.
Lokalna rekuperacija - kako ona funkcionira?
Keramički izmjenjivač topline u lokalnoj ventilacijskoj jedinici prenosi toplinu akumuliranu u iskorištenom zraku na svježi zrak koji dolazi izvana. Uobičajeni naziv „lokalna ventilacijaˮ u praksi se upotrebljava za sve uređaje koji rade lokalno, odnosno decentralizirano. Međutim, postoje dvije potkategorije sustava. Lokalni ventilacijski uređaji, koji istodobno dovode i odvode zrak i decentralizirani ventilacijski uređaji, koji rade u paru, naizmjenično.
Lokalni ventilacijski uređaj koji se ugrađuje izravno kroz zid ili u okvir prozora već ima integrirane upravljačke elemente. U tom slučaju treba samo provesti struju do uređaja. Ugrađeni uređaj dovodi svježi zrak gotovo punu minutu, dok iskorišteni izbacuje gotovo isto toliko vremena. Keramički izmjenjivač se tako istodobno zagrijava i hladi, zapravo ulazni zrak se zagrijava toplinom izlaznoga, tako da temperatura ostaje ista.
Koliko uređaja za lokalnu ventilaciju trebamo?
Koliko uređaja trebamo postaviti u prostor, ovisi o veličini naše kuće ili stana, ali i o broju stanara. Prema nepisanom pravilu, trebalo bi na svakih 25 m2 postaviti jedan uređaj.
Koje su prednosti lokalnog ventilacijskog sustava?
Najveća prednost lokalnog ventilacijskog sustava je svakako svježi zrak s visokim stupnjem povrata energije, koji osigurava i veću udobnost stanovanja. Što se tehničke strane tiče, potrebni su manji građevinski zahvati jer su uređaji mali i kompaktni te ne zauzimaju previše prostora. Postoje brojni modeli koji se mogu ugraditi u standardni prozorski okvir. Osim toga, u manjim prostorijama lokalna ventilacija radi bolje od centralne, a istodobno je odlično rješenje i za probleme vlage i plijesni.
Koji su nedostaci lokalnog ventilacijskog sustava?
Kod ugradnje tih uređaja, nažalost, ograničavajući su čimbenici tlocrt prostorije i raspored namještaja. Nepravilno pozicioniranje uređaja može narušiti učinkovitost ventilacije, pa će se neugodni mirisi iz kupaonice i kuhinje, umjesto van, širiti ostatkom prostora. Pojedinačni uređaji također imaju ograničenu jačinu protoka, pa mogu biti neučinkoviti kada je u prostoriji više ljudi.
Održavanje ventilacijskih uređaja
Lokalni ventilacijski uređaji jednostavno se ugrađuju i održavaju. Kod ugradnje takvih uređaja često se zanemaruje važnost održavanja cijelog sustava. Ventilacijske cijevi centralnih sustava teško se čiste, a kontinuirano nakupljaju i zadržavaju prašinu, kao i druge nečistoće. Kod lokalnih ventilacijskih sustava nema cijevi, pa nema potrebe za čišćenjem. Održavanje podrazumijeva samo godišnju promjenu filtera.