Za područje

    Jamstvo za obrtničke i građevinske radove

    Članak je pregledalo čak 901+ korisnika
    Pri sklapanju ugovora o građenju s odabranim izvođačem građevinskih ili obrtničkih radova treba obratiti pozornost na sadržaj ugovora. Nemojte gledati samo ugovorenu cijenu, već obratite pozornost i na druge točke ugovora. Jamstvo na dobro obavljeni posao ključni je dio svakog građevinskog ugovora. Ta točka vas štiti za sve eventualne pogreške koje se mogu dogoditi tijekom gradnje, ali i nakon dovršetka radova.
    Stručni članak 901
    jamstvo za gradjevinske radove
    Imamo 677 izvođača za područje Nadzorni inženjer:

    1. Pouzdan i stručni izvođač je najbolja garancija

    Dobar, povoljan i korektan izvođač danas je prava rijetkost. To je i razlog zašto se pri odabiru izvođača radije oslanjamo na preporuke prijatelja i poznanika jer smatramo da su najbolja garancija da će sve proći u najboljem redu. Takve preporuke ponekad nas dovedu i do samozvanih majstora koji nam nude daleko najnižu cijenu. Koliko god to zvučalo primamljivo, toplo i odlučno savjetujemo da se ne odlučujete za takve majstore.

    Ako ta osoba nema registriranu djelatnost za naručeni posao, onda će ona sukladno Zakonu o radu posao obaviti na crno. U tom slučaju zakon propisuje novčane kazne kako za osobu koja je izvršila radove, tako i za naručitelja koji je taj posao omogućio. I to nije sve! Ako se izvođač kojeg ste angažirali ozlijedi tijekom radova, možda ćete se čak suočiti s visokim odštetnim zahtjevom. Jamstvo? Zaboravite! U tom slučaju također nestaje svaka mogućnost ostvarivanja jamstva ili reklamacije na bilo kakve nedostatke.

    Otkrivanje nedosljednosti
    Mnoge nedosljednosti mogu se pojaviti ili postati vidljive tek s vremenom.

    2. Račun je važan zbog priznavanja garancije

    Čak i kada odabrani izvođač, bilo parketar, fasader ili ličilac, ima registriranu tvrtku, često nas uspije nagovoriti da posao obavi bez izdavanja računa, uz obećanje niže cijene. Ponekad se dogodi da nam izvođač i nakon završenih radova ponudi preostalo plaćanje „na rukeˮ dakle u gotovini. Na taj način, naravno, možemo uštedjeti dosta novca, ako i sve dok nema problema. Sam prijedlog izvođača za radove bez računa svjedoči o njegovoj neprofesionalnosti i može biti nagovještaj kasnijih komplikacija.

    Račun je jedini dokaz o izvršenoj usluzi i zakonski je obvezujuć dokument bez kojeg ne možete ostvariti jamstvo niti reklamaciju!

    3. Precizan popis radova je garancija, da konačni račun ne bude 3 x veći!

    Važno je da i prije realizacije projekta znamo koje radove želimo izvesti, koliko sredstava imamo na raspolaganju i dokad radovi moraju biti gotovi. Za manje zahvate i brze popravke formalnosti te vrste nisu potrebne, ali kada planiramo opsežnije radove koji su veliki financijski zalogaj, dobro je da se za njih dobro pripremimo.

    Izvođaču ćemo puno olakšati ponudu ako snimimo i izmjerimo postojeće stanje, navedemo količine, kvadraturu i napišemo što želimo da napravi. Samo točan popis naših želja je jamstvo za mjerodavnu ponudu izvođača. Ako je riječ o izgradnji kuće, renoviranju stana ili drugim većim projektima, nužno je da arhitekt ili projektant napravi popis građevinskih i obrtničkih radova u kojem su točno definirani svi potrebni radovi i količine.

    Mnogi će izvođači tvrditi da troškove posla mogu procijeniti odoka ili će pak reći da nema smisla gubiti vrijeme na ponudu. Može se čak dogoditi da vas uvjeri da radovi započnu što prije, a onda će, na vaše iznenađenje, prvotna usmeno dogovorena cijena naglo porasti kada izda prvi račun.

    Strukturirana ponuda je dokaz ozbiljnosti i profesionalnosti obrtnika. Preporučujemo da zatražite ponudu koja je podijeljena na pojedinačne stavke za izvedene radove. Ne zaboravite na eventualni odvoz materijala i čišćenje objekta nakon završetka radova, što izvođači često znaju preskočiti.

    4. Jamstvo i jamstveni rokovi bitna su komponenta ugovora o građenju!

    Za veće projekte, poput kompletnog renoviranja stana ili gradnje kuće, obvezno sklopite ugovor s izvođačem radova. Izvođač je dužan zanatske i građevinske radove napraviti stručno prema konkretnom projektu ili u skladu s danom ponudom i važećim normativima i standardima i u ugovorenom roku. Pri tome izvođač odgovara za opće nedostatke, za solidnost građevine, za nedostatke materijala i ugrađene opreme. Za nedostatke koji su posljedica pogreške u projektu odgovara projektant.

    Izvođač je dužan pridržavati se tehničkih propisa i projektne dokumentacije, a za sva odstupanja dužan je pribaviti suglasnost naručitelja. Samo se hitni radovi radi osiguranja stabilnosti objekta ili sprječavanja štete mogu poduzeti bez prethodne suglasnosti naručitelja. Ako radove povjeri drugome, odgovara za izbor odnosno rad podizvođača kao da ih je sam izveo.

    Unatoč tome, pogreške ili nedosljednosti se ipak mogu pojaviti. Naša je dužnost da na to upozorimo izvođača. Na pogreške ili nedostatke može se ukazati već tijekom realizacije projekta, ali se mogu pojaviti i nakon preuzimanja objekta te dugo nakon završetka radova. Ovisno o vremenu konstatiranja odnosno otkrivanja grešaka, nedostatke dijelimo na očite nedostatke, skrivene nedostatke i nedostatke u solidnosti objekta, koje definira Zakon o obligacionim odnosima.

    Jamstvo i jamstveni rokovi bitna su komponenta ugovora o izgradnji!

    5. Garancija za očite pogreške i njihovo uklanjanje

    Kada se greške ili nedosljednosti otkriju već tijekom rada, govorimo o očitim pogreškama. U slučaju da je zidar postavio zid krivih dimenzija ili je fasader ugradio pretanak sloj izolacije, da ličilac nije dobro izgladio i izbrusio zidove... takve netočnosti koje se uoče na licu mjesta su očite pogreške. Važno je odmah upozoriti izvođača na nedostatke - to je naša dužnost.

    Samo ako je izvođač na vrijeme upozoren, dužan je ispraviti sve nedostatke.

    Zahtjev za ispravak očite pogreške mora se uputiti pisanim putem, a preporučujemo i da se stanje fotografira.

    Naime, nakon pregleda i primanja obavljenih radova izvođač više nije odgovaran za nedostatke koji su se mogli opaziti običnim pregledom, osim ako je znao za njih, ali ih nije pokazao naručitelju. Ovdje je bitno naglasiti da ta obavijest mora biti upućena izvođaču, a ne nekoj trećoj osobi (npr. proizvođaču).

    Ako izvođač ne pristane ispraviti nedostatke imate pravo podnijeti tužbu protiv izvođača.

    6. Garancija za skrivene pogreške

    Neke se pogreške, međutim, ne mogu otkriti na prvi pogled. Mnoge nedosljednosti mogu se pojaviti ili postati vidljive tek s vremenom. Osobito u slučaju vitalnih dijelova objekta, tada je riječ o takozvanim skrivenim pogreškama. Na primjer, ako krov počne prokišnjavati, ako fasada propušta, postoje pogreške u instalacijama ili je hidroizolacija loše izvedena. U tom slučaju važna je brza reakcija - izvođača morate obavijestiti preporučenom poštom najkasnije mjesec dana nakon što otkrijete skrivenu pogrešku, a gubite pravo pozvati se na te nedostatke nakon 2 godine od primitka obavljenog posla.

    Izvođač je dužan odgovoriti u roku mjesec dana i dostaviti obavijest o uzroku nedostatka i načinu na koji će se on otkloniti. Pogreške se moraju ispraviti najkasnije u roku od dva mjeseca. Ako nedostatak otežava upotrebu nekretnine ili je čak ugrožava, izvođač je dužan nedostatak odmah otkloniti. Zakonsko jamstvo na skrivene nedostatke je 2 godine, što znači da možete zatražiti uklanjanje skrivenih nedostataka do dvije godine nakon izvršene usluge ili kupnje nekretnine.

    Prava naručitelja prema izvođaču zbog nedostataka građevine prelaze i na sve kasnije stjecatelje građevine, ali tim kasnijim stjecateljima ne teče novi rok za obavijesti i tužbu, već im se uračunava rok prethodnika.

    7. Garancija na nedostatke koji se tiču solidnosti građevine

    Nedostaci koji se tiču solidnosti građevine su najteže građevinske pogreške koje ugrožavaju čvrstoću, stabilnost i funkcionalnost objekta te onemogućuju stanovanje i upotrebu objekta. Neravnomjerno slijeganje kuće koje se očituje kao pucanje zida, prokišnjavanje krova, zbog čega dolazi do vlaženja drvene konstrukcije, nestručno napravljena hidroizolacija koja uzrokuje prodor vode su takozvane pogreške u solidnosti gradnje, istodobno radi se o skrivenim pogreškama.

    Izvođač je odgovoran za te nedostatke i dužan ih je otkloniti o svom trošku.

    Garancija i jamstva također su obvezni dio ugovora o građenju, ali se ta odgovornost ne može isključiti. Za njih izvođač odgovara ako se ti nedostaci pokažu za vrijeme od 10 godina od predaje i primitka radova i ne može ih se ugovorom isključiti niti ograničiti. To znači da deset godina nakon kupnje ili pružanja usluge možete zahtijevati ispravak tih pogrešaka.

    8. Garancije proizvođača i njihovo priznavanje

    Dosad smo se bavili pogreškama uzrokovanim radom izvođača, ali nešto drugo je garancija proizvođača za proizvode. Proizvođači fasadnih sustava, krovnih sustava, hidroizolacija i drugih važnih građevinskih sustava, materijala (parket, keramika i dr.) i opreme (radijatori, toplinske pumpe, svjetiljke, bijela tehnika i dr.) mogu ponuditi različite garancije za kvalitetu svojih proizvoda.

    Jamstveni rokovi su različiti: za kontaktne fasade primjerice u rasponu od 10 do 25 godina, a za krovne sustave primjerice između 15 i 40 godina. Pri ostvarivanja prava iz garancije važno je znati da su npr. krov i fasada sustava nedjeljiva cjelina. To znači da izvođač ne smije pojedine materijale i elemente koji su dio sustava zamijeniti drugima. Završna žbuka fasadnog sustava jednog proizvođača ne može zamijeniti žbuku drugog proizvođača. Ako se to dogodi, ne samo da riskirate lošiju kvalitetu provedbe, već će proizvođač fasadnog sustava odbiti vaš zahtjev za jamstvom.

    Za ostvarivanje prava na jamstvo potreban vam je:

    -    račun kojim se dokazuje kupnja svih elemenata koji su dio fasadnog i krovnog sustava i sl.
    -    preslika jamstvenog lista
    -    informacije o projektu i lokaciji.

    Račun i kopiju jamstvenog lista morate dobiti odmah nakon pružene usluge, stoga ne zaboravite ta dva dokumenta!

    Stručni članak 901
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Nadzorni inženjer?

    Imamo 677 izvođača za područje Nadzorni inženjer:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 677 izvođača za područje Nadzorni inženjer
    9.1
    0

    STUDIO BABIN d.o.o.


    9.5
    0

    ARHITEKTURA DRVAR d.o.o.


    10
    39

    IN GEO d.o.o.


    9.5
    0

    PROSTOR EKO d.o.o.