Za područje
    Heroji se ne rađaju, već to postaju!

    Estrih: cijena i vrste

    Članak je pregledalo čak 1580+ korisnika
    Estrih je danas gotovo neizostavan dio završnih građevinskih radova. Njegova namjena je raznovrsna. Pridonosi otjecanju vode, upotrebljava se za izravnavanje površina, a može biti vezni konstruktivni element ili podloga za velika opterećenja. Tko ga izrađuje, koliko košta i koje vrste estriha postoje, pročitajte u nastavku.
    Stručni članak 1580
    izrada estriha
    Imamo 569 izvođača za područje Estrih, glazura:

    1. Vrste estriha

    Postoji više vrsta estriha. Jedna od vrsta je vezni estrih, koji se ugrađuje izravno na beton. No u praksi se češće ugrađuje estrih koji je slobodno pomičan ili klizni, a od podloge je odvojen slojem debljine najmanje 4 mm. Ako se estrih izlijeva izravno na izolaciju, najčešće se upotrebljava stirodur. Minimalna debljina estriha je 4 do 5 cm. Za razdjelni odnosno međusloj upotrebljava se polietilenska folija, koja mora biti kontinuirana, odnosno postavljena bez prekida. Trake folije koje se upotrebljavaju za klizni estrih moraju se preklapati.

    2. Vrste estriha prema načinu ugradnje

    Ovisno o načinu ugradnje, razlikujemo plivajući estrih, vezni estrih i klizni estrih. Već sam njihov naziv nam govori kako je estrih povezan sa slojem ispod njega.

    2.1. Plivajući estrih

    Plivajući estrih se najčešće upotrebljava u novogradnji i pri renoviranju. Obilježje ove vrste estriha je da se izlijeva izravno na toplinsku odnosno zvučnu izolaciju, stoga je od ploče armiranog betona odvojen slojem izolacije, najčešće stirodura. Izolacijski sloj mora biti debeo najmanje 1 cm, a obično se ugrađuje na otporni, čvrsti stirodur debljine 4 - 6 cm.

    2.2. Vezni estrih

    Kao što mu samo ime kaže, vezni estrih se izlijeva izravno na podlogu. Postoje jednoslojni i višeslojni vezni estrisi. Bolje i čvršće prianjanje estriha na podlogu postiže se sredstvima za bolje prianjanje ili emulzijama.

    2.3. Klizni estrih

    Ova vrsta estriha je odvojena od podloge posebnim razdjelnim slojem - fugom. Za razliku od plivajućeg i veznog estriha, klizni estrih nema izravan kontakt s bilo kojim drugim građevinskim slojem.

    3. Druge vrste estriha

    3.1. Ručno izlijevani odnosno klasični estrih

    Klasični estrih sastoji se od nešto suše betonske mješavine, koju treba kvalitetno zagladiti tijekom izrade kako bi se dobila glatka podna površina.

    3.2. Samorazlijevajući estrih

    Samorazlijevajući estrih izrađuje se od prethodno pripremljene smjese koja se na mjestu ugradnje samo još dobro pomiješa s vodom. Ova vrsta estriha ima dosta prednosti, kao što su manja debljina (već od 2 cm) i potpuno oblaganje cijevi podnog grijanja zbog tečnije betonske smjese. Ako ćete svoj dom grijati podnim grijanjem, potonje je vrlo važno jer se jedino tako postiže optimalan i učinkovit prijenos topline između cijevi podnog grijanja kroz estrih u prostor.

    3.3. Suhomontažni odnosno suhi estrih

    Jedna od glavnih prednosti suhomontažnog estriha je činjenica da se može brzo i jednostavno postaviti bez obzira na godišnje doba. Osim toga, odlikuje se malom težinom i malom potrebnom visinom poda, a pod se može upotrebljavati odmah nakon završetka radova.

    3.4. Ručni estrih

    Četvrta vrsta estriha je prikladna prije svega za manje površine i na onim mjestima gdje strojna izvedba nije moguća zbog otežanog pristupa. Ručni estrih idealan je za renoviranje manjih prostorija i sanaciju rupa nastalih pri renoviranju instalacija.

    3.5. Strojni estrih

    Strojni estrih se sastoji od više slojeva, toplinske izolacije i betonskog završnog sloja. Takav se estrih izlijeva izravno na izolaciju. Nakon toga se postavlja završna betonska obloga - najčešće u obliku plivajućeg poda. Glavna prednost plivajućih podova je što su odvojeni od zidova stanova, što pak onemogućuje prijenos zvuka s estriha u prostoriju.

    Estrih odličan za podno grijanje
    Estrih je odličan za podno grijanje, budući da se cijevi jednostavno zaliju estrihom. 

     

    4. Vrste vezivnog materijala

    Obično se upotrebljava cementni estrih. Sastoji se od pijeska, vezivo je cement, a smjesi se dodaje voda. Za estrih su važni kemijski dodaci, vrsta ovisi o namjeni, kao što je  cementno-sulfatni estrih. Ima optimalnu vlažnost, nije osjetljiv na vlagu i može se upotrebljavati vani i unutra. Estrih se može miješati ručno ili strojno, pri čemu je strojna priprema estriha bolja za homogenu smjesu i učinkovitiju raspodjelu.

    5. Armiranje estriha

    Pojedine vrste estriha treba armirati radi vlačne čvrstoće. Preporučuje se da se svaki ugrađeni estrih deblji od 4,5 cm armira. Obično se estrih armira zavarenom Q mrežicom, koja sprečava pucanje i ugrađuje se s donje strane estriha. Novost na tržištu su metalna i polipropilenska vlakna. Vlakna se umiješaju izravno u estrih. Estrih s polipropilenskim ili metalnim vlaknima ima istu vlačnu čvrstoću cijelom dužinom, pa je mogućnost pucanja vrlo mala.

    6. Estrih: cijena za ruke i materijal

    Tehnički gledano, estrih, to jest njegova izrada spadaju u unutrašnje građevinske radove, a njima se bave građevinske tvrtke i specijalizirane tvrtke. Budući da kvaliteta izvedenih radova utječe na ugodan boravak, bolje je da posao prepustite stručnjacima. Potražite najbolje majstore na portalu eMajstor. Cijena klasičnog estriha debljine 4 - 5 cm stajat će vas od 9 do 11 EUR/m2.

    Stručni članak 1580
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Estrih, glazura?

    Imamo 569 izvođača za područje Estrih, glazura:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 569 izvođača za područje Estrih, glazura
    9.8
    0

    MILENA GRADNJA d.o.o.


    10
    0

    MYSTIC CENTAR GRADNJA j.d.o.o.


    10
    1

    TICHE GRADNJA j.d.o.o.


    9.7
    0

    NIVA, vl. Josip Bilandžija