Za područje

    Ravni krov - detalji i sustav

    Članak je pregledalo čak 889+ korisnika
    Odvodnja vode je kod kosog krova mnogo brža i izvjesnija. Da bi se izbjeglo zadržavanje vode, dovoljno je položiti vodoodbojni krov na preklop, pri čemu sastavni dijelovi kosog krova trebaju čvrsto stajati jedni uz druge. No u slučaju ravnog krova vrijede drugi standardi ugradnje. Glavni razlog je sporo otjecanje vode, što zahtijeva kvalitetnu ugradnju homogenog, vodonepropusnog sloja hidroizolacije. Kod ravnih krovova hidroizolacijski sloj se izrađuje od zavarenih bitumenskih traka.
    Stručni članak 889
    ravni krov
    Imamo 378 izvođača za područje Ravni krovovi:

    1. Ravni krovovi: vrste

    U nastavku ovog teksta objasnit ćemo neka tehnička rješenja za ugradnju klasičnog toplog ravnog krova s bitumenskim krovnim pokrivačem, klasičnog ravnog krova opterećenog završnim slojem šljunka i pohodnog obrnutog ravnog krova s betonskim pranim pločama. Ova rješenja vrijede za takozvanu klasičnu ili osnovnu ugradnju ravnih krovova.

    2. Klasični ravni krovovi - detalji

    Klasični bitumenski sustav toplih ravnih krovova smatra se jednostavnim, funkcionalnim i isplativim te se praktički može upotrebljavati za sve vrste objekata.

    Ravni krov s bitumenskom folijom
    Klasični topli ravni krov s bitumenskom folijom. 

     

    2.1. AB ploča, bitumenski premaz i parna brana

    Kod klasičnog toplog ravnog krova na stropnu ploču od armiranog betona postavlja se parna brana, zatim toplinska izolacija, preko koje se polaže dvojni sloj hidroizolacije. Najviši sloj hidroizolacije zaštićen je šljunkom. Između parne brane i AB stropne ploče nalazi se osnovni bitumenski premaz.

    Nosiva podloga - ploča od armiranog betona premazana bitumenom - mora biti čista i suha prije postavljanja parne brane.

    Parna brana se izrađuje bitumenskom trakom za zavarivanje. Bitumenska traka za zavarivanje sadrži armaturu od staklene vune i ALU folije, koja onemogućuje prolaz vodene pare direktno u toplinsku izolaciju. U konkretnom slučaju radi se o difuzijski zatvorenom sustavu koji omogućava učinkovitu „obranuˮ od prodora i prolaska pare u toplinsku izolaciju, čime bi se smanjila izolacija materijala.

    2.2. Toplinska izolacija klasičnog ravnog krova

    Vjerojatno je samo po sebi razumljivo da toplinska izolacija, osim što smanjuje toplinske gubitke objekta, stvara ugodan životni okoliš ljeti i zimi. EPS je najprikladniji za toplinsku izolaciju krova bez balasta jer za razliku od XPS-a nema skupljanja, rastezanja i savijanja ploča zbog temperaturnih razlika. Toplinska izolacija obično se postavlja u dva sloja, tako da se ploče preklapaju na spojevima, koji trebaju biti što čvršći. EPS osigurava visoku tlačnu čvrstoću, male je težine, lako se obrađuje i ima izvrsna izolacijska svojstva. Osim toga, EPS je cjenovno pristupačan.

    2.3. Hidroizolacija, posipanje šljunkom

    Posljednji sloj klasičnog toplog ravnog krova je hidroizolacija i završni sloj je posip od šljunka. Kod klasičnog, neopterećenog ravnog krova hidroizolacija je izložena stalnim vanjskim vremenskim utjecajima. Stoga je važno da se postavi u dva sloja. Za završnu hidroizolaciju upotrebljavaju se visokokvalitetne polimer-bitumenske trake. Jedan od takvih kvalitetnih materijala je izotekt s posipom.

    Ova vrsta polimersko-bitumenskih traka armirana je fleksibilnim i otpornim poliesterskim nosačima i presvučena modificiranim bitumenom koji je vrlo otporan na vanjske temperature.

    Završni slojevi hidroizolacije moraju se pričvrstiti mehanički. Ankeri se u pravilu ugrađuju ispod preklopa prvog hidroizolacijskog sloja kroz toplinsku izolaciju u nosivu konstrukciju. Prvi sloj hidroizolacije mora biti osiguran besprijekorno zavarenim spojevima. Završni (drugi) sloj hidroizolacije postavlja se pomoću aparata za varenje, postupkom površinskog zavarivanja. Gornja strana završnog sloja hidroizolacije zaštićena je posipom od šljunka.

    3. Klasično opterećeni ravni krovovi - detalji

    Sastav klasičnog opterećenog ravnog krova u principu je uvijek isti, kao i sastav klasičnog ravnog krova - detalj koji ih razlikuje je završni sloj krova. Opterećenje predstavlja završni sloj ispranog šljunka, koji je od dva završna sloja hidroizolacije odvojen razdjelnim slojem s difuznim otvorom. Slojevi klasičnog opterećenog krova izrađuju se tako da, gledano odozdo prema gore, idu sljedećim redoslijedom: AB ploča s kosim betonom, bitumenski temeljni premaz, prvi sloj EPS toplinske izolacije, drugi sloj EPS toplinske izolacije koji je kaširan pergamentom, slijedi hidroizolacija u dva sloja, difuzijski otvori na razdjelnom sloju i isprani šljunak.

    Ravni krov opterećen šljunkom
    Presjek klasičnog ravnog krova opterećenog šljunkom.

     

    4. Obrnuti ravni krovovi - detalji

    Treći primjer su obrnuti ravni krovovi - detalji kompozicije se razlikuju kod klasičnih i obrnutih ravnih krovova jer se završni sloj hidroizolacije kod obrnutih ravnih krovova nalazi ispod sloja toplinske izolacije. Obrnuti ravni krov ima sljedeće slojeve: AB ploča s kosim betonom, bitumenski temeljni premaz, dvoslojna hidroizolacija, XPS toplinska izolacija, difuzijski otvori na razdjelnom sloju i prani šljunak, na koji se polažu betonske prane ploče.

    Pohodni ravni krov
    Obrnuti pohodni ravni krov s pranim pločama.

     

    Stručni članak 889
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Ravni krovovi?

    Imamo 378 izvođača za područje Ravni krovovi:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 378 izvođača za područje Ravni krovovi
    10
    0

    KROVOPOKRIVAČ LUKAČ d.o.o.


    9.7
    0

    TAMIS d.o.o.


    9.9
    0

    X.O.A. GRADNJA d. o. o.


    9.1
    0

    FINE SIMPLE PROJEKT d.o.o.