Za područje

    Projektiranje stepenica: planiranje dubine i visine

    Članak je pregledalo čak 9613+ korisnika
    Stepenice se smatraju važnim konstrukcijskim elementom svakog objekta koji ima više od jednog kata. Primarna funkcija unutarnjih stepenica je svladavanje visinskih razlika između katova. Stube dijele cijelu visinu etaže na manje visinske jedinice koje su prilagođene i dimenzionirane u skladu s ljudskim dimenzijama. Pri projektiranju stepenica treba obratiti pozornost na visinu između katova, širinu, visinu i dubinu svake stepenice odnosno stepenika, raspoloživi prostor, koji utječe na cjelokupni dizajn stepenica, debljinu stepenica i debljinu završnih slojeva. U ovom članku možete pročitati više o tome što sve utječe na planiranje stepenica i koji su to idealni omjeri stepenica.
    Stručni članak 9613
    omiljen
    unutarnje stepenice
    Imamo 1011 izvođača za područje Namještaj po mjeri:

    1. Što utječe na dimenzije i proračun stepenica?

    Na dimenzije stepenica utječu dva važna faktora. Prvi faktor su mjere standardnog korisnika odnosno proporcije ljudskog tijela, koje su oduvijek služile kao temelj za daljnje projektiranje stepenica. Drugi važan čimbenik koji utječe na dimenzije stepenica je prostor kojim raspolažemo.

    1.1. Standardne korisničke dimenzije

    Kao što je već spomenuto, standardne dimenzije korisnika su temelj na osnovu kojeg su definirani minimalni zahtjevi za udobno i prije svega sigurno hodanje. Dakle, koje su to standardne dimenzije? Razna istraživanja su pokazala da je minimalna standardna širina korisnika 60 cm (max. 90 cm), dužina pri mirovanju 35 cm, dužina pri hodanju 75 cm, dok je prosječna dužina koraka 63 cm, a visina 180 cm. Između krakova stepenica treba osigurati minimalnu visinu od 200 cm.

    1.2. Raspoloživi prostor

    Raspoloživi prostor je još jedan važan čimbenik koji uglavnom utječe na dizajn odnosno oblik stepenica. Ako imamo na raspolaganju više suvišnog prostora, bez problema si možemo priuštiti stepenice većih dimenzija od minimalno propisanih zahtjeva, što u praksi ne znači ništa drugo nego udobnije i sigurnije hodanje. Što je prostorija veća, imamo više mogućnosti u smislu praktičnog i funkcionalnog dizajna stepenica, koje će se najvjerojatnije povezati s ostatkom prostorije i učiniti je bogatijom. Istraživanja su pokazala da većina kupaca zapravo želi stepenice minimalnih dimenzija kako bi one zauzimale što manje prostora, ali vrlo mali broj njih pomisli da će zapravo hodanje takvim stepenicama biti manje udobno i sigurno.

    Ako je ikako moguće, radije se odlučite za nešto veće stepenice jer će hodanje biti puno ugodnije i sigurnije.

    2. Planiranije stepenica

    Za sve vrste stepenica postoje određeni minimalni zahtjevi koji se moraju uzeti u obzir pri planiranju. Nema ničeg neugodnijeg od na primjer premale dubine stepenica, premale ili prevelike rasipne širine stepenica, prevelikog nagiba stepenica, koji korisnika umara pri hodu itd. U nastavku se možete upoznati s idealnim omjerima.

    Idealna visina stepenica
    Idealna visina stepenica je između 17 i 21 cm. 

     

    3. Izračun stepenica - širina stepenica

    Širina stepenica je jedna od najvažnijih dimenzija na temelju koje se može zaključiti kakva je namjena prostorije i cijelog objekta. Širina stepenica ovisi o vrsti objekta u koji se stepenice ugrađuju.

    3.1. Proračun stepenica diktira minimalnu širinu

    75 cm

    Širina od 75 cm se smatra minimalnom propisanom dimenzijom za unutarnje stepenice. Stepenice širine 75 - 80 cm karakteristične su za manje stambene mansarde ili pomoćne objekte, gdje treba štedjeti prostor ili ga uopće nemamo na raspolaganju. Treba biti svjestan da je navedena širina stepenica doista mala i nikako se ne preporučuje za svakodnevnu upotrebu u stambenim prostorima.

    3.2. Standardna širina stepenica

    90 cm

    Stepenice širine 90 cm su standard za obiteljske kuće. Stepenice širine 90 - 100 cm su stoga najzastupljenije, udobne su za hodanje i omogućuju da se s malim razmakom mogu mimoići dvije osobe.

    3.3. Širina stepenica javnih objekata

    120 cm

    Širina od 120 cm predstavlja glavne stepenice u objektu, koji ima najviše 6 katova i manje od 20 stanova ili drugih prostorija. Drugim riječima, stepenice širine 120 cm predviđene su za maksimalno 100 osoba.

    150 cm

    Stepenice širine 150 cm projektirane su za objekte s više od 6 katova i omogućuju maksimalan promet od 200 osoba.

    180 cm

    Širina stepenica 180 cm prikladna je za javne i druge poslovne objekte, s brojem osoba od 200 do 300 osoba.

    210 cm

    Širina stepenica od 210 cm također je pogodna za javne i druge poslovne objekte, s brojem osoba od 300 do 400 osoba.

    4. Proračun stepenica - visina stepenica

    Visina stepenica varira između 17 i 21 cm. Visina od 21 cm je ujedno i najveća dopuštena visina, koja omogućuje relativno udobno i sigurno hodanje. U nekim mansardama gdje treba štedjeti prostor naići ćete i na stepenice visine 22 ili čak 23, ali one su više nalik na ljestve nego na prave stepenice, a hodanje po njima je teško i nepodobno za starije osobe i djecu. Standardna visina unutarnjih stepenica je 17,5 cm.

    5. Proračun stepenica - dubina stepenica

    Proračun stepenica nam govori da je minimalna dubina stepenice odnosno gazišta 23 cm. Osnovno pravilo pri određivanju idealne dubine je ljudsko stopalo, koje prema pravilima mora u cijelosti naleći na stepenik ili barem cijelim prednjim dijelom i dijelom pete. Ljudska fiziologija je takva da gotovo svi korisnici imaju stopala većih dimenzija, pa stoga prema minimalnim zahtjevima stepenice ne pristaju savršeno ljudskom stopalu. Standardna dubina stepenica je između 27 i 30 cm.

    6. Proračun stepenica - nagib stepenica

    Nagib stepenica dobivamo automatski određivanjem visine i dubine stepenice. Međutim, ovaj proračun stepenica zapravo diktira idealan omjer dubine i visine stepenica, pa i idealan nagib stepenica za hodanje. Vrijedi pravilo da je idealan nagib unutarnjih stepenica 30°. Pri izračunu nagiba treba uzeti u obzir posebnu jednadžbu 2 x v + d = 63 cm (v = visina, d = dubina). Iz jednadžbe zaključujemo da će uz moguću manju visinu stepenice biti potrebna veća dubina, odnosno njezina površina. Preniske stepenice stoga nisu prikladan izbor jer zauzimaju više prostora.

    Jednadžba za izračun stepenica istodobno pruža osnovne podatke o ukupnom broju stepenika i minimalnoj dužini stepenica. Jednostavnije rečeno: ovom jednadžbom možete planirati idealne i udobne stepenice koje su u skladu sa standardima.
    Projektiranje stepenica
    Pravilan izračun stepenica je nužan jer će stepenice samo tako biti sigurne i udobne za hodanje.

     

    7. Pravilo podesta

    Odmorište ima važnu ulogu kada je tlocrt stepenica kraći od potrebne visinske razlike koju moramo svladati. Upotreba podesta također je potrebna ako stubišni krak sadrži više od 18 stepenica. Propisana je i minimalna dubina podesta, koja iznosi 90 cm, što je standardna uobičajena mjera za obiteljsku kuću. Drugim riječima, dubina podesta mora biti jednaka širini stepenica odnosno stubišnom kraku.

    8. Ograda za stepenice

    Prema pravilima, svako stubište mora biti opremljeno ogradom koja osigurava sigurnost i pomaže nam pri kretanju stepenicama jer se možemo pridržavati za ogradu, što je osobito važno za starije osobe. Idealna visina ograde je između 85 i 95 cm, mjereno od podnožja stepenica. Posebno pravilo vrijedi i za sve eventualne otvore između ograde i stepenica. Maksimalna dimenzija otvora je 15 cm.

    9. Zatvoreno stubište

    Kod zatvorenih protupožarnih stepenica, koje su najkarakterističnije za višestambene i druge javne objekte, treba se pridržavati pravila da se vrata ne otvaraju preko stubišta, već u suprotnom smjeru.

    9.1. Dopuštene razlike u dimenzijama pojedinačnih stepenica

    Kod dimenzioniranja stepenica treba osobito obratiti pozornost da se osiguraju jednake dimenzije svih stepenica. Ako i postoje razlike, one moraju biti minimalne. U većini priručnika je kao najveća dopuštena razlika navedena dimenzija 6 mm. Za hodanje je iz sigurnosnog aspekta, naravno, bolje da nema razlika u dimenzijama pojedinih stepenica.

    Stručni članak 9613
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Namještaj po mjeri?

    Imamo 1011 izvođača za područje Namještaj po mjeri:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 1011 izvođača za područje Namještaj po mjeri
    10
    12

    INTERIOR THINGS j.d.o.o.


    10
    0

    INTERIJER COLOR d.o.o.


    10
    0

    ČESMINA d.o.o.


    9.3
    0

    ASPECTO d.o.o.