Za područje
    Želite izgraditi objekt na lokaciji koja se nalazi u blizini vodotoka ili čak pripada zaštićenom području? Pitate se je li na tom području uopće moguća gradnja? U nastavku možete pročitati članak koji će vam približiti osnovne pojmove u vezi sa zaštićenim vodnim područjima i objasniti postupke i uvjete za dobivanje vodne suglasnosti za gradnju u zaštićenim područjima.
    Stručni članak 331
    vodna suglasnost
    Imamo 581 izvođača za područje Građevinska dozvola:

    1. Što je vodna dozvola?

    1.1. Vodna dozvola je službeni dokument

    Vodna suglasnost odnosno vodna dozvola je službeni dokument koji se mora ishoditi u slučaju intervencija odnosno gradnje koja može utjecati na stanje voda i vodni režim na parceli i okolišu. U određenim slučajevima vodnu suglasnost treba ishoditi i ako se radi o objektu za koji prema Zakonu o gradnji nije potrebna građevinska dozvola. To se događa kada se radi o jednostavnom objektu ili radovima na održavanju i slično.

    Svrha zahtjeva za vodnom dozvolom je zaštita i očuvanje vodnih režima i ekosustava te osiguranje što čišće vode i okoliša, kako u prirodi, tako i u gradovima.

    1.2. Vodna suglasnost: zaštićena područja voda

    Zaštićena vodna područja, za koja trebamo vodnu suglasnost, obuhvaćaju sva ona područja koja su određena s ciljem zaštite vodnog tijela, namijenjenog i upotrebljavanog za opskrbu pitkom vodom, od nepotrebnog onečišćenja ili bilo koje druge vrste opterećenja odnosno zagađenja okoliša, a koje bi moglo utjecati na ispravnost i čistoću voda na ovom teritoriju. Vodena suglasnost također je namijenjena očuvanju ekosustava povezanih s postojećim vodnim područjima.

    Prema Zakonu o vodama, Hrvatske vode izradile su Registar zaštićenih područja - područja posebne zaštite voda, te ga redovito obnavljaju i dopunjavaju.

    Zaštićena područja - područja posebne zaštite vode obuhvaćaju:

    A - područja zaštite vode namijenjene ljudskoj potrošnji (zaštićena područja površinskih voda, zaštićena područja podzemnih voda, zone sanitarne zaštite izvorišta, područja namijenjena zahvaćanju vode za ljudsku potrošnju),

    B - područja pogodna za zaštitu gospodarski značajnih vodenih organizama (područja voda pogodnih za život slatkovodnih riba, područja voda pogodnih za život i rast školjkaša),

    C - područja za kupanje i rekreaciju (na kopnenim površinskim vodama - kupališta, na moru - morske plaže),

    D - područja podložna eutrofikaciji i područja ranjiva na nitrate (eutrofna područja, sliv osjetljivog područja, područja ranjiva na nitrate poljoprivrednog porijekla),

    E - područja namijenjena zaštiti staništa ili vrsta gdje je održavanje ili poboljšanje stanja voda bitan element njihove zaštite sukladno Zakonu o vodama i/ili propisima o zaštiti prirode,

    F - područja loše izmjene voda priobalnim vodama, osjetljivost kojih se ocjenjuje u odnosu na ispuštanje komunalnih otpadnih voda.

    2. Kada trebamo vodnu dozvolu?

    Za sve one intervencije u prostor koje se smatraju potencijalnim čimbenicima koji bi mogli privremeno ili trajno utjecati na vodne režime i stanje voda treba ishoditi vodnu suglasnost. Vodna suglasnost za gradnju objekta nužna je osobito u vodozaštitnim i zaštićenim područjima, na područjima poplava, erozije i klizišta, ako se u blizini nalaze podzemne vode, za gradnju u blizini vodotoka, za gradnju koja bi mogla utjecati na podzemne vode, kao i kod svih drugih zahvata koji bi na bilo koji način ugrozili vode.

    Vodna dozvola
    Za sva zaštićena područja treba ishoditi vodnu suglasnost. Je li potrebna vodna dozvola, možete pročitati iz informacija o lokaciji.

     

    3. Zahtjev za vodnu suglasnost

    Prije početka projektiranja u lokacijskim podacima treba pribaviti projektne uvjete i druge podatke o uvjetima gradnje koji bi mogli utjecati na stanje okolnih voda i drugih vodnih režima. Svi uvjeti se moraju uzeti u obzir pri izradi projekta za građevinsku dozvolu (PGD). Nakon postupka pripreme PGD dokumentacije, naručitelj s molbom i ostalim prilozima podnosi zahtjev za izdavanje vodne suglasnosti.

    Nadležni organ za izdavanje svih potrebnih podataka o uvjetima gradnje i vodnim suglasnostima je Uprava za vodoprivredu - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RH odnosno Hrvatske vode kao upravitelj javnog vodnog dobra.

    3.1. Vodna suglasnost za zahtjevne i manje zahtjevne objekte

    Zahtjevni objekti predstavljaju svu onu gradnju za koju treba ishoditi građevinsku dozvolu i priložiti projektnu dokumentaciju:

    - PGD projektna dokumentacija iz koje je vidljivo da su pri projektiranju uzeti u obzir navedeni projektni uvjeti

    - originalni izvod podataka o uvjetima gradnje koji mogu utjecati na vodni režim ili stanje voda,

    - potvrda o uplati upravne pristojbe

    - ovlaštenje u slučaju da podnositelj zahtjeva nije istodobno i stranka u postupku (investitor)

    - drugi prilozi, ako to proizlazi iz podataka o uvjetima gradnje (analiza rizika, hidrološko-hidraulička analiza, vodno pravo, ugovor o osnivanju prava služnosti).

    3.2. Vodna dozvola za nezahtjevne objekte

    Nezahtjevni objekti predstavljaju sve one zahvate za koje treba ishoditi građevinsku dozvolu, ali nije potrebno priložiti projektnu dokumentaciju:

    - dokumentacija, koja se mora sastojati od tekstualnog i grafičkog rada. Treba opisati namjeravanu gradnju, priložiti preglednu situaciju i idejnu skicu odnosno geodetski plan s ucrtanim područjem zahvata

    - originalni izvod podataka o uvjetima gradnje koji mogu utjecati na vodni režim ili stanje voda

    - potvrda o uplati upravne pristojbe

    - ovlaštenje u slučaju da podnositelj zahtjeva nije istodobno i stranka u postupku (investitor)

    - drugi prilozi, ako to proizlazi iz podataka o uvjetima gradnje (analiza rizika, hidrološko-hidraulička analiza, vodno pravo, ugovor o osnivanju prava služnosti).

    3.3. Vodna suglasnost za jednostavne objekte

    Jednostavni objekti su objekti za koje ne trebamo ishoditi građevinsku dozvolu. Ako se jednostavni objekt nalazi na području koje je propisima definirano kao zaštićeno područje, prije početka gradnje takvog objekta ipak treba ishoditi vodnu dozvolu odnosno vodnu suglasnost.

    Unatoč činjenici da se radi o jednostavnom objektu, takav bi objekt mogao utjecati i ugroziti okolni vodni režim i vode ako se nalazi u blizini vodotoka odnosno na zaštićenom ili ugroženom području.
    Ishođenje vodne suglasnosti
    Ako je za određeno područje zahvata ili gradnje potrebna vodna suglasnost, ona se mora ishoditi čak i ako se radi o jednostavnom objektu za koji građevinska dozvola nije potrebna.

     

    4. Odobrenje zahtjeva za vodnu suglasnost

    4.1. Koliko je potrebno nadležnom organu da izda vodnu dozvolu?

    Nakon podnošenja zahtjeva nadležni organ izdaje vodnu suglasnost u roku od približno 60 dana ako se radi o zahtjevnom objektu, u roku od 30 dana ako se radi o manje zahtjevnom objektu, i u roku od 15 dana ako se radi o jednostavnom ili nezahtjevnom objektu. Ti se rokovi primjenjuju i počinju teći po primitku potpune prijave. Ako zahtjev nije potpun pri prvom podnošenju, od vas će se zahtijevati da ga dopunite, što može znatno produžiti cijeli proces.

    4.2. Odbijanje zahtjeva za vodnu suglasnost

    Na temelju podnesenog zahtjeva nadležni organ može utvrditi da planirani zahvat ili gradnja nije prihvatljiva prema propisima koji vrijede za predmetno područje. Također može utvrditi da planovi, projekt odnosno predložena rješenja za gradnju nisu u skladu s projektnim uvjetima odnosno mogućim uvjetima za bilo koje druge intervencije u prostoru. U tom će slučaju nadležni organ odbiti izdavanje vodne suglasnosti.

    5. Koliko dugo vrijedi vodna suglasnost?

    Vodna suglasnost prestaje vrijediti ako se u roku dvije godine od pravomoćnosti ne podnese zahtjev za izdavanje građevinske dozvole. Ako zbog vrste objekta nije potrebna građevinska dozvola (jednostavni objekt), vodna dozvola prestaje vrijediti u roku dvije godine od pravomoćnosti, ako nije započela gradnja odnosno intervencija u prostor.

    Stručni članak 331
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Građevinska dozvola?

    Imamo 581 izvođača za područje Građevinska dozvola:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 581 izvođača za područje Građevinska dozvola
    10
    0

    APZ-INŽENJERING d.d.


    9.2
    0

    SUBLIMACIJA d.o.o.


    10
    2

    STUDIO NEXAR d.o.o.


    9.4
    0

    MATERIJA d.o.o.