Za područje

    Zimski vrt, cijena za ostakljivanje balkona

    Članak je pregledalo čak 1168+ korisnika
    Zimski vrt je produžetak dnevnog boravka. Moglo bi se reći da u isto vrijeme kombinira osobine eksterijera i interijera, budući da štiti od vremenskih nepogoda, a i istodobno upija sunčevu svjetlost. Posljednjih godina tehnologija je jako napredovala i omogućila udoban boravak u zimskom vrtu, kako tijekom toplih, tako i tijekom hladnih dana.
    Stručni članak 1168
    zimski vrt
    Imamo 352 izvođača za područje Zimski vrtovi:

    1. Zimski vrt / ostakljivanje balkona - prednosti

    Zimski vrtovi su osobito popularni u zemljama s nešto hladnijom klimom. Njihova popularnost u posljednje vrijeme raste i kod nas, prije svega zbog povoljnog životnog prostora koji omogućavaju tijekom zime. Glavna prednost zimskog vrta je svjetlost koju propušta. Kvaliteta življenja koju pružaju velike staklene površine je nezamjenjiva. Dobro osmišljen zimski vrt je prostor u kući u kojem ćete se uvijek osjećati kao da ste zapravo vani. Svjetlost staklenih površina osvjetljava i unutrašnjost. Zimi i u proljeće zimi zimski vrt tako postaje sastavni dio eksterijera.

    Ostakljivanje balkona
    Ostakljenjem balkona odnosno zimskim vrtom možemo uštedjeti puno energije za grijanje prostorija tijekom zime. 

     

    2. Ostakljenjem balkona štedimo energiju

    Pravilnom izgradnjom zimskog vrta možemo uštedjeti i do 30 % energije. Za uštedu energije je osim dobre toplinske izolacije važan i položaj vrta. Zimski vrt bi trebalo smjestiti na jugoistok ili jugozapad, tako da najduža strana bude okrenuta prema istoku ili zapadu. Zimski vrt se također može upotrijebiti kao izvor za toplinsku pumpu i na taj način možemo grijati kuću. Obojimo li zid kuće u tamnu boju, dobivamo takozvani Trombeov zid i zagrijavamo prostoriju Sunčevim zračenjem.

    Biljke koje se uzgajaju u zimskom vrtu također puno pridonose mikroklimi zbog proizvodnje kisika, vezanja prašine iz zraka i regulacije vlage.

    3. Konstrukcijski sustavi za zimski vrt

    3.1. Idealne dimenzije zimskog vrta

    Danas se zimski vrtovi mogu napraviti u svim mogućim oblicima, od okruglih, višekutnih do onih sa stožastim krovom. Međutim, treba imati na umu da će dizajnerski neuobičajena rješenja samo poskupjeti njegovu gradnju, a obično takva rješenja nisu u skladu s fasadom kuće. Najbolje rješenje je da zimski vrt prati fasadu kuće cijelom širinom pročelja bez prekida.

    Raster praktički dopušta neograničenu duljinu. Nešto je drukčije s dubinom zimskog vrta. Većina izvođača s kojima smo razgovarali može napraviti zimski vrt dubine od 5,8 m do 6 m. Odlučite li se za dublji zimski vrt, trebat će vam stupovi zbog nosivosti.

    3.2. Raster profila za ostakljivanje balkona

    Raspon profila kreće se od 73 cm do 125 cm, ovisno o proizvođaču i može se prilagoditi vašim mjerama. Odabir profila je vrlo važan. Na tržištu možete naručiti PVC, aluminijske ili drvene profile za svoj zimski vrt. Više komorni PVC profili ili aluminijski profili s ugrađenom izolacijom dobar su izbor ako se želite zaštiti od pregrijavanja. Drveni profili se mogu zaštititi aluminijskom maskom.

    Debljina profila se kreće između 5 x 5 cm, 5 x 8 cm, 5 x 12 cm, ovisno o vašim zahtjevima i izradi. Na vaš zahtjev profili se mogu sakriti iza stakla.
    Biljke u zimskom vrtu
    Ostakljivanje balkona odnosno terase može biti najrazličitijih oblika i dimenzija. 

     

    4. Krov za zimski vrt

    Postoji nekoliko načina za izgradnju krova. Ako odlučite na svoj zimski vrt postaviti klasičan drveni krov, prvo će svoj posao obaviti krovopokrivač. Zimski vrt se može pokriti i laganim montažnim ravnim krovom s OSB pločama i hidroizolacijom ili „sendvič” aluminijskim pločama. Ova inačica je najjeftinija.

    Sa stajališta kvalitete stanovanja i osvjetljenja preporučujemo vam stakleni krov koji izrađuju svi proizvođači zimskih vrtova. Raster staklenog krova jednak je rasteru okomitih stakala. Raspon krova ne smije biti veći od 6 m ako želite izbjeći stupove. Površina krova je blago nagnuta, glatka i s vidljivim spojevima.

    5. Staklo za ostakljivanje balkona

    5.1. Izaberite kvalitetno staklo

    Čak 90 % zimskog vrta je ostakljeno, što znači da je odabir kvalitetnog stakla ključan jer uvelike pridonosi cijeni. Važno je unaprijed definirati hoćete li zimski vrt prije svega upotrebljavati za stanovanje ili za akumulaciju topline. Također treba uzeti u obzir geografsku lokaciju. U slučaju da će vrt biti produžetak stambenih prostora, treba odabrati stakla sa što manjim toplinskim gubicima. Optimalna toplinska propusnost je 1,0 W/m2K. To se već može osigurati s dvoslojnim staklom punjenim plemenitim plinom. Troslojno izolacijsko staklo ugrađuje se kada postoji veća potreba za izolacijom.

    5.2. Refleksivna stakla za ostakljivanje balkona

    Treba obratiti pozornost i na refleksiju stakala. Obično se postavlja staklo s 50 % refleksije Sunčeve svjetlosti. S većim refleksijama, čak i do 85 %, a to su visokoreflektirajuća stakla zimskog vrta, prostorija se neće toliko zagrijavati, ali ćemo imati i znatno manje svjetla.

    Staklene površine mogu biti fiksne ili se mogu otvarati. Veći broj fiksnih ostakljenja snižava cijenu ugradnje, ali ako se odlučimo za klizne staklene površine u zimskom vrtu, ugradnja će biti skuplja.
    Zimski vrt sjenila
    Sjenila za zimski vrt su nužna jer se inače prostor ljeti toliko pregrije da se u njemu ne može boraviti, a zimski vrt grije i druge, unutarnje prostorije kuće.

     

    6. Sjenila i ventilacija

    Prvi strah kod pomisli na zimski vrt je pregrijavanje. Međutim, pravilno zasjenjen i prozračen zimski vrt ne treba klimatizacijski uređaj. Proizvođači preporučuju vanjske rolete za zasjenjivanje vertikalnih površina. Vanjske rolete su nužne za zasjenjivanje krovnih ostakljenja. Za zasjenjenje krova sve se više upotrebljavaju tende ili jedra koja reflektiraju do 98 % Sunčevih zraka. Motorizirane rolete na senzore omogućuju nam da prilagodimo količinu zasjenjenja intenzitetu svjetla ili temperaturi. Važno je postaviti rolete 5 do 10 cm od stakla jer se na taj način osigurava strujanje vrućeg zraka dalje od stakla.

    Za kvalitetnu životnu klimu moramo misliti i na ventilaciju. Naravno, najjednostavnije je prozračiti zimski vrt otvaranjem prozora, ali postoje i drugi načini prozračivanja. Idealnu prirodnu ventilaciju osigurat ćemo ugradnjom bočnih ventilacijskih prozora u zimskom vrtu koji osiguravaju brzu izmjenu toplog zraka s hladnim.

    7. Zimski vrt - cijena

    7.1. Zimski vrt, cijena

    Naravno, često je cijena ta koja odlučuje o svemu navedenom. Cijene zimskih vrtova variraju. Za potrebe našeg istraživanja uzeli smo kao primjer zimski vrt površine 20 m² i dimenzija: širina 5 m, dužina 4 m i visina 3 m. Trošak za zatvaranje terase, nabave i ugradnje najjeftinijeg zimskog vrta u PVC profile i fiksno staklo kreće se od 530 EUR/m2. Za kvalitetnije ALU profile i bolje staklo izdvojit ćete između 670-1200 EUR/m2. Cijena visokokvalitetnog zimskog vrta s kliznim prozorima i PVC - ALU profilima te staklenim krovom je 850-1350 EUR.

    7.2. Rokovi isporuke za ostakljenje balkona

    Rokovi isporuke variraju od dva tjedna do tri mjeseca, ovisno o tome naručujete li od hrvatskog ili stranog dobavljača. Razmislite i o načinu plaćanja jer možete uštedjeti. Na primjer, neki proizvođači za avansno plaćanje nude razne popuste.

    Stručni članak 1168
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Zimski vrtovi?

    Imamo 352 izvođača za područje Zimski vrtovi:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 352 izvođača za područje Zimski vrtovi
    9.6
    0

    B.B.CONSTRUCT d.o.o.


    9.3
    0

    3E d.o.o.


    10
    1

    STAKLO BAKAR d. o. o.


    9.3
    0

    ALU LACI, vl. Slobodan Lacmanović