U nastavku:
1. Priprema za polaganje parketa
1.1. Alat za polaganje parketa
Za profesionalno, brzo i učinkovito polaganje parketa trebate nekoliko obveznih alata odnosno pomagala. To su ubodna pila ili stolna kružna pila, pila lisičji rep, čekić, metar, olovka, kut, vrpca za označavanje, letva za niveliranje, vodena vaga i drveni klinovi.
U nužne materijale za profesionalno polaganje parketa ili laminata spadaju određena kvadratura parketnih dasaka, pri čemu treba uzeti u obzir određenu količinu otpadnog materijala, zvučna izolacija, PE folija, rubne letvice, unutarnji i vanjski kutovi, vijci, čavli ili spojnice za letvice, ljepilo za parketne daske, masa za izravnavanje i određena sredstva za naknadnu obradu.
1.2. Osnovni koraci prije polaganja parketa
Prije polaganja parketa/laminata treba uzeti u obzir neke osnovne savjete. Ne ugrađujte parket i laminat u negrijane prostorije, sanitarne prostorije i ostale vlažne prostorije. Preporučujemo vam da parket u ambalaži čuvate najmanje 48 sati prije upotrebe. Također trebate obratiti pozornost na izgled parketnih dasaka - one mogu biti različitih nijansi, stoga preporučujemo da ih sortirate po bojama, naravno ovisno o vašim željama. Treba vizualno provjeriti svaku parketnu dasku i neodgovarajuće daske ukloniti.
Prije polaganja estrih treba očistiti od svih nečistoća i čestica.
Osnovni korak prije početka polaganja parketa je procjena odnosno provjeravanje poda, koji treba biti potpuno suh i ravan. Da provjerite pod, upotrijebite libelu i letvu za niveliranje. Ako postoje odstupanja veća od 4 mm na udaljenosti od 1 m, obvezno popravite pod s tekućom masom za izravnavanje. Nakon nanošenja tekuće mase za izravnavanje pričekajte da se masa osuši.
1.3. Polaganje zvučne izolacije
Sljedeći važan korak u polaganju parketa je skraćivanje dovratnika vrata za visinu parketnih dasaka i zvučnu izolaciju. Upotrijebite spomenuti alat odnosno pilu lisičji rep. Što se tiče PE folije, ona se polaže na mineralne podloge. Za drvene podloge se ne upotrebljava kao parna brana. Slijedi polaganje zvučne izolacije koja ne samo da ima funkciju zaštite od buke, već i dodatno izravnava sve rupe.
2. Polaganje parketa
2.1. Polaganje parketa - daske
Nakon što položimo zvučnu izolaciju slijedi polaganje parketnih dasaka. Pri polaganju dasaka obvezno upotrijebite drvene klinove koji osiguravaju odgovarajući razmak od zida. Odgovarajući razmak prijeko je potreban zbog širenja i skupljanja parketnih dasaka ovisno o temperaturi prostorije. Razmaci od zida i fuge između dasaka trebaju biti najmanje 10 mm u manjim prostorijama, a nešto veće u većim prostorijama. Nepisano pravilo kod polaganja parketnih dasaka je da se obično duže parketne daske postavljaju paralelno sa smjerom upadne svjetlosti odnosno sunčevih zraka.
Kod većih prostorija pobrinite se da duže stranice dasaka budu paralelne s dužom stranom prostorije.
2.2. Pričvršćivanje dasaka
Drvene daske se jednostavno lijepe na podlogu zvučne izolacije ili se polažu plivajuće, pomoću klik sustava. Masivne dvoslojne i višeslojne parkete lijepimo na podlogu po cijeloj površini, dok su troslojni parketi najčešće namijenjeni za plivajuću ugradnju. Za plivajuće polaganje parketnih dasaka treba upotrijebiti čekić i udarni čekić.
Kod klik sustava parket možemo spajati bez lijepljenja spoja (lijepljenje na podlogu ili plivajuće) ili perom i utorom. Kod plivajućeg polaganja se spoj pero - utor lijepi, ali ako parket lijepimo na podlogu, onda se spoj ne lijepi. Za lijepljenje spoja i utora preporučujemo PVA ljepila. Za lijepljenje parketa na podlogu po cijeloj površini upotrijebite ljepilo koje ne sadrži vodu.
2.3. Prepreke pri polaganju parketa
Pri polaganju ćete naići na dodatne prepreke, poput radijatorskih cijevi, stoga je analiza cijelog prostora prijeko potrebna. Na kritičnim mjestima treba izrezati drvene daske i izbušiti rupe. Kada dođete do posljednje daske, označite kutomjerom točnu duljinu, pri čemu ne zaboravite oduzeti dodatnih par milimetara za razmak od zida. Na kraju polaganja parketa prilijepite i prišarafite rubne letvice. Izrežite kutove dijagonalno ili upotrijebite unutarnje i vanjske kutove.
3. Polaganje parketa na različitim podlogama
Za plivajuće polaganje parketa prikladne su stare vinilne podne obloge, linoleum ili pluto, ali samo ako su cijelom površinom zalijepljene na podlogu. Parket možemo polagati plivajuće na stare keramičke pločice samo pod uvjetom da je postavljena hidroizolacija. Naravno, keramiku treba prije toga dobro očistiti.
Na podlogu s podnim grijanjem treba polagati samo one materijale koji su za to prikladni. Plivajuće polaganje parketa na podno grijanje provodi se na parnu branu, a temperatura parketa ne smije biti veća od 27 °C. Na podlogu s podnim grijanjem nije preporučljivo polagati parket od dimenzijski nestabilnih vrsta drva, poput bukve, masline i javora. Također se ne preporučuje polaganje parketa na električno podno grijanje.
4. Cijena za polaganje parketa
Cijene parketa mogu se uvelike razlikovati. Ovisno o vrsti poda cijena po m2 parketa varira od 7 - 35 EUR i više. Cijena parketa ovisi i o vašoj lokaciji, veličini radova i odabranom parketu - prosječni sat polaganja parketa je 15 EUR/h.