Za područje

    Karcher: za uspješno čišćenje opločnika i fuga

    Članak je pregledalo čak 1926+ korisnika
    U proljeće rado uređujemo dvorište, čistimo ga i iz njega uklanjamo sve nepoželjne posjetitelje, poput korova i mahovine. Velik broj okućnica u Hrvatskoj prekriven je opločnicima, koje zbog brojnih fuga treba redovito održavati. Neki tvrde da opločnici trebaju betonsku podlogu prije polaganja, drugi da je pijesak dovoljan. Činjenica je da bez obzira na vrstu podloge, prostor između opločnika treba ispuniti kvarcnim pijeskom ili šljunkom. Opločnike i fuge najlakše ćete očistiti karcherom.
    Stručni članak 1926
    ciscenje oplocnika karcher
    Imamo 236 izvođača za područje Pranje fasade, krova:

    1. Čišćenje opločnika

    1.1. Što sve obuhvaća čišćenje opločnika?

    Najčešća vrsta prljavštine koja zahtijeva čišćenje opločnika je korov koji raste između fuga opločnika. Čišćenje fuga stoga je redovita zadaća u održavanju opločnika. Korov između fuga nanosi vjetar i gotovo ga je nemoguće izbjeći, jer se fuge, bez obzira na podlogu ispod njih, obično ispune pijeskom ili šljunkom, što je dobra podloga za korov. Čišćenje opločnika uključuje i uklanjanje dosadnih algi koje se mogu pojaviti na sjevernim, sjenovitim stranama okoliša kuće, koje su često vlažne i sporije se suše, a ni pojavljivanje mahovine nije redak slučaj.

    1.2. Kako spriječiti širenje korova?

    Kada se konačno riješimo mahovine i korova, treba spriječiti njihovo širenje. To se može postići herbicidima, što baš i nije najekološkiji način, ili pak pomoću domaćih pripravaka. Među učinkovitije domaće pripravke za čišćenje opločnika svakako spada pripravak od octa, soli i sapuna. Posebna fitofarmaceutska sredstva dostupna su u specijaliziranim trgovinama, ali nažalost nedostupna svim običnim korisnicima. Prije uporabe tih sredstava posavjetujte se s prodavačem kako pravilno primijeniti ta sredstava na biljke.

    Korov u opločniku
    Važno je redovito održavati opločnike jer će inače korov nekontrolirano i silovito rasti.

    2. Ručno čišćenje fuga

    Korova se možete riješiti i pomoću nožića. Takvo, ručno, čišćenje fuga je bolje od čišćenja pod visokim tlakom, jer uklanjate samo ono što vam smeta odnosno kvari izgled vašeg opločnika. No ručno čišćenje opločnika je puno dugotrajnije i skuplje, a dovodi i do bolova u leđima zbog nepravilnog i prisilnog držanja.

    3. Kemijsko čišćenje opločnika

    Naravno, prljavštine se možete riješiti i uz pomoć kemijskih sredstava. Takav način čišćenja opločnika jest učinkovit, ali ne i najekološkiji. Ništa nije garancija da se korov i prljavština neće ponovno pojaviti. Na taj način ćete ih se privremeno riješiti, ali da će takvo čišćenje fuga biti dugotrajno rješenje, nažalost neće.

    4. Karcher

    4.1. Karcher daje najbolje rezultate

    Prašinu, sol, ukorijenjenu prljavštinu i korov između fuga najlakše ćete ukloniti visokotlačnim vodenim čišćenjem opločnika ili karcherom, ali je za čišćenje fuga nešto agresivniji. Tako će opločnici izgledati kao novi i trajati još dulje. Nedostatak visokotlačnog čistača je što često ispire pijesak iz fuga, pa nakon čišćenja treba ponovno zagladiti prazni prostori između opločnika šljunkom ili kvarcnim pijeskom. Ali to trebate učiniti tek kada fuge budu potpuno suhe.

    4.2. Priznata tvrtka Karcher

    Tvrtku je 1935. godine osnovao industrijalac Alfred Karcher, a prvo je proizvodila industrijske grijaće elemente. Tvrtka je svoj prvi visokotlačni čistač - današnji Karcher - proizvela tek 15 godina kasnije, 1950. godine. Taj je uređaj bio polazna točka na osnovu koje se tvrtka okrenula tehnologiji čišćenja. Danas je tvrtka Karcher poznata kao najveći svjetski proizvođač visokotlačnih uređaja za čišćenje koji se u žargonu jednostavno nazivaju karcher.

    Karcher visoki tlak
    Karcher radi pod visokim tlakom i vrlo je učinkovit.

    5. Kako radi karcher?

    Karcher radi tako da pomoću snažnog vodenog mlaza pod visokim tlakom uklanja s opločnika alge, mahovinu, lišajeve, a s njihovih fuga i korov. Čistači Karcher imaju jedinstvene mlaznice koje osiguravaju veću učinkovitost čišćenja i brži rad. Osim toga, to znači da karcher za svoj rad troši i manju količinu vode, deterdženta i, naravno, energije. Radi na baterije.

    6. Koliko košta karcher?

    Cijena karchera ovisi o vrsti i snazi uređaja, ali u principu se cijene za one koji odgovaraju vašem vrtu kreću oko 500 EUR. Ali ako želite nešto snažniji i profesionalniji, možete platiti i više.

    Stručni članak 1926
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Pranje fasade, krova?

    Imamo 236 izvođača za područje Pranje fasade, krova:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 236 izvođača za područje Pranje fasade, krova
    9.3
    0

    OPTIMA INVEST j.d.o.o.


    10
    5

    ARIA COLORI j.d.o.o.


    9.6
    0

    NOEL j. d. o. o.


    9.4
    0

    MEGATRADE d.o.o.