Nakon ugradnje novoga parketa ili obnove staroga, zbog guljenja laka ili blijeđenja, parket je potrebno brusiti i lakirati. Lakiranje se izvodi u tri do četiri nanosa, ovisno o vrsti laka i željenoj trajnosti površinskog sloja. Prvo se na parket nanese temeljni lak, potom tri sloja laka u željenom sjaju. Sjaj laka znači koliko će gladak biti parket. Možemo birati između mat parketa, polumat ili satenastog parketa i sjajnog parketa.
Vrste laka
Možete birati između više vrsta laka o čemu će vas najbolje posavjetovati parketari. U prodaji postoji kiselinski lak, poliuretanski lak i lak na vodenoj bazi. Kiselinski lak je najjednostavniji za uporabu zbog svoje otpornosti i brzoga sušenja, no najštetniji je po zdravlje. Kiselinski lak je zbog toga sve manje u uporabi.
Poliuretanski lak je najotporniji jer tvori najtvrđi zaštitni sloj na drvetu, no dosta je zahtjevan za ozdržavanje. Poliuretanski lak, naime, zahtijeva visoku vlažnost prostora, oko 60 % vlage. Budući da je na poliuretanskoj bazi, moramo pričekati koji tjedan da se do kraja posuši jer nadražuje dušnik. Snažan miris može se zadržati i do nekoliko mjeseci.
Na raspolaganju nam je i lak na vodenoj bazi ili vodeni lak. Njegova velika prednost je to da nije otrovan. U usporedbi s poliuretanskim, manje je otporan na udarce. Parket koji je prelakiran lakom na vodenoj bazi, treba češće obnavljati. Pojavom novih tehnologija, pojavili su se i dvokomponentni vodeni lakovi koji su značajno otporniji i usporedivi s poliuretanskim lakom.
Stručni savjet tvrtke ARKADA INTERIJERI d.o.o.
Nudimo sve vrste i dimenzije parketa dvoslonji, troslojni, masivni, industrijski ili kant parket, naročito naglašavam da radimo popularnu riblju kost te chevron. Sve isključivo sa ugradnjom. Koja je vrsta parketa prikladna za podno grijanje? Najprikladnije je ugrađivati Troslojni ili dvoslojni parket, ali može i masivni. Debljina nipošto ne bi smjela biti veća od 14 mm zbog prevelikog otpora toplini jer je drvo izolator pa bi gubici topline bili preveliki. Ljepilo se uvijek preporuča malo skuplje, jednokomponentno fleksibilno. Po čemu se postupak postavljanja parketa u novogradnji razlikuje od obnove starog parketa? Obnova parketa se prije svega sastoji u brušenju i lakiranju parketa čime se postiže potpuna obnova parketa i izgled kao nov. Lak se s vremenom haba pa izgled parketa postaje star, ofucan iako drvo uglavnom ostaje vrlo malo oštećeno. Skoro svi nedostaci se uklanjaju brušenjem, dok se vrlo rijetki moraju rješavati djelomičnom zamjenom. Kako pripremiti podlogu prije postavljanja parketa? Podloga treba biti ravna sa maksimalnom neravninama do 1mm na jedan metar dužni. Podloga mora biti čista od masnoća i drugih otpada kao npr. malerskog gleta. Značajno je napomenuti da bi svi "mokri" radovi trebali biti završeni kao keramičarski, soboslikarski. Ako je glazura nova mora biti suha, a potrebno je 10 dana sušenja po cm debljine glazure ali u uvjetima temperature zraka minimalno 20 C i vlage zraka ne veće od 60%. To znači da ako su uvjeti nezadovolajvajući da se vrijeme isušivanja produžuje. Isušivanje se može ubrzati isušivačima dok su opcije sa parnim barijerama iskustveno vrlo nepouzdane.
|
Nauljen parket
Mazanje parketa uljem je metoda stara više stotina godina i, uz mazanje voskom, bila je jedina obrada za povećanje postojanosti parketa. Ponovnim osvrtom na tradicionalne pristupe, upiti za uljenje parketa rastu. Ako smo kupili masivan, tvornički još nenauljen parket, potrebno ga je obrusiti, premazati uljem te ulje ručno ili strojno utrljati u podlogu.
Prednosti nauljenog parketa
Na početku su nauljeni parketi tamniji od lakiranih. Razlika koju ćemo odmah opaziti je u površini koja je uljana mat i djeluje prirodnije nego kod lakiranog parketa. Površina će biti grublja, ali će struktura drveta biti primjetna izdaleka.
Činjenica je da ćemo nauljenim parketom postići prirodan izgled i posebnu kvalitetu života. Ako želite prebivati u kvalitetnom okruženju, savjetujemo kvalitetno borovo ili smrekino ulje, koja su potpuno prirodna.
Mane nauljenog parketa
Moramo obratiti pozornost na neke činjenice. Nauljeni parket je manje otporan na sredstva za čišćenje, stoga ga treba čistiti vlažnom, ali ne mokrom krpom. Najprimjereniji je svakako usisivač jer ne utječe na površinu parketa. Nauljeni parket je preporučljivo ponovno nauljiti jedanput godišnje. Cijena nauljenoga parketa je usporediva s cijenom laka srednjeg cjenovnog razreda. Možemo reći da nema značajne razlike u cijeni, ali postoji velika razlika u kvaliteti življenja.
Za sve upite javite se Vašoj ekipi eMajstor.