U nastavku:
1. Grilje - tradicionalna vanjska sjenila za prozore
1.1. Grilje štite od vanjskih utjecaja
Grilje prije svega služe za zasjenjivanje prozora od Sunčevih zraka i za zamračenje prostorije kako bismo noću mogli dobro spavati. Sjenila na objektu su važna jer će se bez njih objekt tijekom ljetnih mjeseci pregrijavati. Postavljaju se direktno na okvir prozora ili na svoj okvir (štok), najčešće neovisno o prozoru ili vratima, s vanjske strane. Samim time grilje dodatno izoliraju kuću ili stan i pridonose ugodnoj životnoj klimi u ljetnim mjesecima.Kao i rolete, grilje istodobno zasjenjuju i prozračuju objekt. Također štite prozore od nepovoljnih klimatskih utjecaja, osobito od kiše, snijega, tuče i vjetra. Pružaju nam i dodatnu protuprovalnu zaštitu i štite od neželjenih pogleda.
1.2. Grilje su estetski element kuće
Osim zaštitne uloge, grilje su i ukrasni element pročelja koji daje karakter objektu. Ako su pravilno odnosno usklađeno dizajnirane, predstavljat će lijep estetski element na vašoj fasadi. Grilje na pročelju kuće mogu imati izrazito dekorativnu ulogu, koju prolaznici mogu zamijetiti, a takvo estetsko rješenje odgovara svim arhitektonskim rješenjima. S obzirom na to da su dostupne u više nijansi boja, lako se mogu prilagoditi arhitekturi objekta odnosno njegovom pročelju. U tom kontekstu možete se opredijeliti između dva pristupa: grilje kao akcent fasade, koji, naravno, mora odgovarati boji pročelja ili rolete kao nastavak fasade objekta, pri čemu ih treba učiniti što nevidljivijima.
Zbog velikog izbora materijala i boja, vrlo se jednostavno mogu prilagoditi arhitekturi svake kuće.
2. Vrste grilja
Postoji više vrsta grilja koje se razlikuju prema pomicanju odnosno vrsti lamela. Grilje mogu biti izrađene od fiksnih lamela, pomičnih lamela ili od cjelovite ploče, takve grilje nazivamo punim griljama.
2.1. Grilje s fiksnim lamelama
Grilje s fiksnim lamelama su standardno, tradicionalno rješenje koje se može primjetiti u svim starijim objektima. Ovakve grilje dodatno štite naše prozore i kvalitetno zasjenjuju. Od ostalih tipova se razlikuju po tome što su lamele fiksne. Stoga ih ne možemo pomicati i pomoću njih regulirati količinu svjetla. Grilje s fiksnim lamelama su dobre za zasjenjivanje, ali su nešto manje prikladne za zamračivanje prostorija, budući da između lamela postoje fuge kroz koje prodire svjetlost i struji zrak. Ako ste navikli spavati u potpunom mraku, takve grilje vjerojatno nisu pravi izbor za vas.
2.2. Grilje s pomičnim lamelama
Druga vrsta grilja su grilje s pomičnim lamelama. Ovo je najčešći tip modernih grilja za koje se odlučuju suvremeni kupci. Grilje s pomičnim lamelama pružaju sličnu zaštitu kao grilje s fiksnim lamelama. Razlika je samo u tome što su lamele za grilje fleksibilne, tako da njihovim pomicanjem možemo vrlo precizno regulirati količinu svjetlosti koju grilje propuštaju u prostoriju. One nam pružaju mogućnost finog podešavanja osvijetljenosti budući da se lamele mogu otvarati pod više kutova – od odškrinutih, preko srednje otvorenih do sasvim otvorenih. Tako se prostorija može potpuno zamračiti, djelomično osvijetliti ili stvoriti difuzno svjetlo.
Grilje s pomičnim lamelama su pogodne za one koji žele potpuni mrak noću, a djelomično zasjenjenje interijera danju.
2.3. Pune grilje
Pune grilje su izrađene od jedne ploče, koja je obično vodootporna, zato kuća s punim griljama dobiva više tradicionalni izgled. Upotrebljava se uglavnom u specifičnim renovacijama zaštićenih objekata. No danas pune grilje više nisu baš popularne u novogradnji, budući da su ih zamijenile grilje s fleksibilnim lamelama koje omogućavaju više načina uporabe. Pune grilje se sastoje od pune drvene ploče bez lamela i fuga, pa kada su zatvorene, ne postoji mogućnost ulaska svjetlosti u prostoriju. Pune grilje omogućavaju potpuno zamračenje prostorije, bez mogućnosti regulacije količine svjetla. Upravo to može biti njihov nedostatak jer ih ne možemo upotrebljavati za zasjenjivanje interijera tijekom dana. No tijekom sunčanih dana možemo otvoriti cijelo krilo ili ga samo odškrinuti. To, naravno, ne vrijedi kada je vrijeme vjetrovito i krila se ne smiju ostaviti otvorena jer će ih vjetar zalupiti i može ih oštetiti.
3. Drvene grilje
3.1. Drvene grilje pridonose domaćoj atmosferi prostora
Najčešće se grilje izrađuju od drva, i to od punog drva, ariša, smreke ili hrasta. Takve grilje su i najljepše, a vaš dom će učiniti ugodnijim i domaćim. Nekada su sve grilje bile drvene.
Ako se odlučimo za drvene grilje, trebamo ih zaštititi od vremenskih uvjeta (osobito od slanog zraka, slane vode i velike vlage, tipičnih za morsku obalu). Drvene grilje se održavaju zaštitnim premazima i bojom te zahtijevaju više održavanja od aluminijskih ili PVC inačica. Poželjno je da kvaliteta drva od kojih su izrađene odgovara DIN 68 360 – prve klase za proizvodnju građevinske stolarije. Drvene grilje možete bojiti u bilo koju boju.
3.2. Drvene grilje su odličan izolator
Dodatna prednost drvenih grilja je dobra podnošljivost temperaturnih razlika. Iako za razliku od aluminija drvo ne reflektira Sunčevu svjetlost od svoje površine, a time ni od objekta, ono se puno manje zagrijava na suncu, pa će manje emitirati toplinu u okoliš. Drvene grilje tako pružaju vrlo dobru toplinsku i zvučnu izolaciju. Dobro reagiraju na niske temperature i nagle temperaturne promjene s temperaturnim ekstremima.
4. ALU grilje
4.1. ALU grilje za moderan izgled
Grilje mogu biti i metalne, na primjer od aluminija, što objektu daje moderniji izgled. Aluminijske grilje mogu imati fiksne ili fleksibilne lamele. Lamele mogu biti također dodatno izolirane. Dimenzije grilja su proizvoljne jer se najčešće izrađuju po narudžbi. No možemo kupiti već gotove odnosno izrađene aluminijske grilje, koje obično imaju slične standardne dimenzije kao i prozori, na primjer 60 x 60 cm. Aluminijske grilje su vrlo lagane, pa su prikladne za starije objekte s lošijom konstrukcijom koju ne želimo dodatno opterećivati.
Velika prednost aluminijskih grilja je velika izdržljivost i otpornost na vremenske uvjete. Praktički su neuništive i izrazito ih je jednostavno održavati, pa duže traju od drvenih. Aluminijske i PVC grilje proizvode se samo s fiksnim i pokretnim lamelama.
4.2. ALU grilje odbijaju Sunčevu svijetlost
Prednost ALU grilja je što zbog svojstava metala odbijaju Sunčevu svjetlost s površine aluminijskih lamela. To znači da Sunčeva svjetlost u puno manjoj mjeri prelazi iz vanjskog dijela zgrade u unutarnji, što osigurava ugodno hladnu klimu interijera tijekom ljetnih mjeseci. Iako se aluminij na suncu zagrijava više nego drvo, upravo je to svojstvo refleksije svjetlosti od metala ključno za toplinsku izolaciju u ljetnim mjesecima.
4.3. ALU prozori u različitim bojama i imitacijama
Na tržištu imamo na raspolaganju velik broj nijansi boja aluminijskih grilja. Posljednjih godina sve su popularnije aluminijske grilje u imitaciji drugih materijala, posebice u imitaciji drva. Takve grilje uspješno kombiniraju ugodan, topao izgled drva s dobrom izdržljivošću i jednostavnim održavanjem aluminija.
5. Grilje i način otvaranja
Grilje se razlikuju i prema načinu otvaranja, pri čemu svi materijali omogućuju sve načine otvaranja, kao što svi materijali dopuštaju sve vrste lamela. Postoje zaokretne grilje, s otvaranjem na van, zatim klizne s otvaranjem nalijevo ili nadesno, koje su prije svega prikladne za veće prozore, jer zbog dimenzija ne omogućuju otvaranje krila. Postoje i preklopne (harmonika) inačice i podizne grilje, koje se, kao što im i samo ime govori, podižu iznad prozora i fiksiraju pomoću šipke.
6. Grilje - cijena
Drvene grilje nešto su skuplje od aluminijskih. Za drvene grilje dimenzija 100 x 120 cm platit ćete od 270 do 350 EUR, a za aluminijske grilje istih dimenzija od 190 do 320 EUR. Cijena ovisi i o pokretljivosti lamela - grilje s pomičnim lamelama uvijek su nešto skuplje od grilja s fiksnim lamelama.