Za područje

    Zeleni zid - trendovski element uređenja svakog interijera

    Članak je pregledalo čak 738+ korisnika
    Vjerojatno ste već čuli za zelene zidove. To su zidovi puni vegetacije, koje uglavnom možemo vidjeti u zatvorenim prostorima. Njihov drugi naziv je vertikalni vrt. Pomoću njih možemo kreirati predivan ambijent u svakom interijeru. Osim što su vizualno prekrasni, zeleni zidovi također čiste i hlade zrak i umanjuju buku. Zbog održivog pozitivnog utjecaja na okoliš, temelj su suvremene zelene arhitekture i trendovski element uređenja svakog interijera.
    Stručni članak 738
    zeleni zid
    Imamo 133 izvođača za područje Zeleni krovovi:

    1. Sustav zelenog zida

    Zeleni zidovi se sastoje od biljaka koje se stavljaju u medij za uzgoj, koji se sastoji od posebnih vlakana kamene ili staklene vune koja u sebi dulje zadržavaju vodu i hranjive tvari. Dakle, biljke se ne sade u zemlju. Biljke posađene u montažne elemente koji tvore zid prilagođene su životu u medijima za uzgoj. U tim zidovima nalazimo sasvim jednostavne biljke koje na primjer upotrebljavamo u kuhinji za pripremu jela (metvica, bosiljak, salata) i ukrasne biljke (mnoge trave, božićno žito). Budući da se ne sastoje od klasičnih elemenata poput običnih vrtnih gredica, pri projektiranju zelenih zidova treba osobito obratiti pozornost na težinu zida.

    2. Ugradnja zelenog zida

    2.1. Zeleni zid djeluje po principu panela

    Zeleni zidovi se izrađuju od skeletne konstrukcije, na koju se pričvršćuju paneli s biljkama čija je montaža jednostavna i funkcionira po principu sustava na klik. Stoga panele možemo jednostavno međusobno spojiti bez alata. Za unutarnje zelene zidove preporučuje se klasični sustav s aluminijskim teglama za biljke, pričvršćenim na panele. Kada biljke dovoljno narastu, tegle se više neće vidjeti. Ako se odlučimo za biljke nižeg rasta (na primjer mahovinu), na raspolaganju imamo panelni sustav od perforiranog aluminija. Paneli su dostupni u dimenzijama 100 x 100 ili 50 x 50 cm.

    2.2. Ručno zalijevanje zelenog zida

    Kako ćemo opskrbiti biljke vodom, ovisi o detaljnoj konstrukciji i dizajnu zelenih zidova. Postoje dvije mogućnosti: ručno i automatsko zalijevanje biljaka. Ručno se zalijeva raspršivačem vode, koji ravnomjerno raspoređuje kapljice vode po površini. Ovaj sustav zalijevanja prikladan je samo za manje zelene zidove, dok za velike preporučujemo automatski sustav zalijevanja.

    2.3. Veliki zeleni zid - automatsko zalijevanje

    Ako se odlučite za automatsko zalijevanje biljaka, u području zida treba osigurati dotok vode. Ako se odlučite za veći zeleni zid, svakako vam preporučujemo ugradnju automatskog, odnosno ugrađenog sustava za zalijevanje jer ćete tako uštedjeti puno vremena i energije, a vaš dom će pri tome ostati čist.

    Kako funkcionira automatsko zalijevanje? Zeleni zid se sastoji od nekoliko modula. Najviši moduli imaju ugrađen dozirni žlijeb, koji osigurava ravnomjeran dotok vode, koja zatim teče kroz komore svih modula zelenih zidova. Voda se na kraju skuplja u spremnik za vodu s čepom i s crijevom koje omogućava jednostavnu odvodnju suvišne vode. Sustav je kružni, što znači da se višak vode može upotrijebiti za ponovno zalijevanje. Na taj način možemo uštedjeti veliku količinu vode i uspostaviti ekološki način zalijevanja, što se ne može postići ručnim zalijevanjem.

    Funkcija sustava za automatsko zalijevanje je i održavanje odgovarajuće vlage i hranjivih tvari u zemljištu panela.
    Unutarnji zeleni zid
    Unutarnji zeleni zid se sastoji od modula u koje stavljamo tegle za biljke. S vremenom će biljke prerasti tegle i one se više neće vidjeti. 

     

    3. Živi zeleni zid podiže kvalitetu života

    3.1. Ništa ne uljepšava interijer više od zelenog zida

    Zeleni zidovi nalaze svoju primjenu u zatvorenim prostorima u kojima ljudi provode puno vremena i kojima je važna kvaliteta života. Biljke su danas osnovni element uređenja suvremenih interijera, a zeleni zid je još hrabriji potez, kojim se ozelenjava cijela zidna površina umjesto točkastih elemenata poput tegli. Biljke svojim pozitivnim svojstvima u radnom okruženju povećavaju učinkovitost, kreativnost, opuštaju, a pogled na biljke rasterećuje oči.

    Budući da su vizualno vrlo privlačni, vertikalni vrtovi predstavljaju idealno osvježenje za monotone interijere.

    3.2. Zeleni zid djeluje kao dodatna izolacija    

    Prednost vanjskih zidova oplemenjenih biljkama je svakako to što biljke dodatno izoliraju zid. Osobito pridonose zvučnoj izolaciji jer su zemlja i lišće prirodni apsorberi, budući da prigušuju zvuk. Zeleni zid tako može biti izvrsno rješenje za prostorije s lošom zvučnom izolacijom, gdje je povećan prolaz zvuka između prostorija. Biljke učinkovito ublažavaju temperaturna kolebanja i apsorbiraju UV zrake. Biljke koje se nalaze u vertikalnim vrtovima brinu se za svježi zrak, budući da predstavljaju prirodne filtere koji pretvaraju ugljični dioksid u kisik i izvlače druge zagađivače iz prostorije.

    Zeleni zid smanjuje razinu CO₂ u zraku za čak 40 %, a sadržaj krutih čestica za 60 %.

    4. Zeleni zid utječe na postojeću konstrukciju

    Ako želimo cijeli zid obložiti vrlo gustim raslinjem, moramo znati da je takav zid prilično težak zbog velike količine zemlje, biljaka i podkonstrukcije koju nosi. Ako zid nije projektiran za tako veliko dodatno opterećenje, može dovesti u pitanje svoju statičku stabilnost. Ako želimo doista veliku površinu zelenog zida s gustom sadnjom, onda nam statičar mora unaprijed izračunati dodatno opterećenje i analizirati nosivost zida s povećanim opterećenjem.

    Veliki zeleni zidovi nikako nisu prikladni za gips-kartonske ploče, odnosno pregradne zidove koji nisu predviđeni za velika dodatna opterećenja. U tom slučaju preporučujemo da razmislite o manjoj zelenoj površini ili da zeleni zid postavite na nosivi zid.

    5. Vijek živog zelenog zida

    Budući da je riječ o novoj tehnologiji koja je uvedena tek posljednja dva desetljeća, još uvijek nemamo dovoljno podataka da bismo mogli točno predvidjeti vijek živih zelenih zidova, odnosno zidova sa živim biljkama. Na temelju dosadašnjeg iskustva možemo reći da je vijek zelenog zida oko 20 godina, što ne znači da će pojedine biljke toliko trajati. Neke ćemo morati presađivati nekoliko puta u ciklusu od dva desetljeća, a kada korijenski sustav više nema dovoljno prostora za rast, biljke će stagnirati i napredovati sve slabije. Tada se biljke moraju podijeliti i razmnožiti kako bi se smanjio volumen i sam korijenov sustav. Na taj način se biljka i podmlađuje i bolje uspijeva.

    Višegodišnje biljke rastu u zidu oko 10 godina, a za to vrijeme ih moramo nekoliko puta prorijediti i smanjiti njihov volumen. Nakon nekog vremena može se dogoditi da ni taj postupak više nije dovoljan. Biljku tada treba zamijeniti novom. Treba imati na umu da se mahovine znatno lakše održavaju.

    6. Vrste biljaka za žive zelene zidove

    Za žive zelene zidove pogodne su mnoge vrste biljaka, od klasičnog bršljana, hoste i lovora do začinskog bilja poput bosiljka, peršina i slično. Biljke cvjetnice uglavnom nisu prikladne za zeleni zid zbog vertikalnog rasta, cvjetovi bi jednostavno popadali na tlo. Neprikladne su i zbog alergija i cvjetnog praha. Dobro rješenje je površinsko bilje niskog rasta poput različitih vrsta mahovine, čije je održavanje veoma jednostavno. Pri odabiru biljaka treba obratiti pozornost na uvjete u kojima će one rasti: neke trebaju više svjetla, druge uspijevaju i u tamnijim prostorijama. Neke zahtijevaju više održavanja, druge opet manje.

    Zeleni zid smanjuje buku
    Zeleni zidovi povoljno utječu na dobrobit i koncentraciju korisnika prostora te znatno smanjuju buku.

     

    7. Održavanje zelenog zida

    7.1. Zeleni zid zahtijeva redovito održavanje

    Iako zeleni zid ne zahtijeva posebnu njegu koja bi se razlikovala od održavanja sobnih biljaka u teglama, održavanje je zahtjevnije već zbog same količine biljaka, koja je neusporediva s biljkama u teglama. Biljke se također teže mogu presađivati i zalijevati, budući da ih ne možemo premjestiti na terasu ili balkon kako ne bismo zaprljali stan.

    7.2. Alati za održavanje zelenog zida

    Za održavanje zelenog zida trebat će vam prikladan alat. Očito je da zeleni zid ne dopušta zalijevanje običnim alatom za zalijevanje cvijeća jer je površina okomita. Zelene zidove stoga možemo zalijevati raspršivačem, koji će ravnomjerno raspršiti sitne kapljice vode po površini od oko 1 m², ali neće smočiti tlo oko zelenog zida. U svakom slučaju toplo preporučujemo ugradnju sustava za automatsko navodnjavanje, koji će vam olakšati zalijevanje. Ručno zalijevanje prikladno je samo za manje zelene zidove.

    Kao i svakoj biljci, i zelenom zidu treba gnojivo kako bi biljke brže i ljepše rasle. Gnojiva za okomite zelene zidove mogu se nabaviti u specijaliziranim vrtlarskim trgovinama i rasadnicima, kao i u nekim bolje opskrbljenim građevinskim trgovinama s odjelom za biljke i vrt.

    8. Umjetni zeleni zidovi

    8.1. Kada je umjetni zeleni zid pravi izbor?

    Ako nemamo vremena održavati zeleni zid, dobra alternativa živom zidu može biti umjetni zeleni zid, s plastičnim biljkama. Oni su danas tako realni da ih jedva možemo razlikovati od pravih čak i na dodir. Umjetni zeleni zid može biti izvrsno rješenje za prostorije koje uopće ne dopuštaju prirodni vertikalni zeleni zid. To su na primjer vrlo tamna, suha i vlažna mjesta u kojima biljke nikako ne mogu uspijevati.

    8.2. Umjetni zeleni zid ne treba održavanje

    Umjetni zeleni paneli imaju nekoliko prednosti u odnosu na prirodne: lišće, naravno, ne opada, zeleni zid ne treba nikakvo održavanje, u njega se ne naseljavaju kukci, zeleni zid također ne zahtijeva osnovne uvjete za rast, na primjer Sunčevu svjetlost i vodu.

    Umjetni paneli dostupni su na tržištu u uobičajenim dimenzijama 100 x 100 cm ili 50 x 50 cm. Možemo birati između raznih imitacija biljnih vrsta, poput lovora, hosta, raznih vrsta bršljana ili već pripremljenog mješovitog raslinja.

    8.3. UV zaštita umjetnog zelenog zida je nužna

    Odlučite li se za umjetni zeleni zid, savjetujemo vam da odaberete zid s UV zaštitom jer će plastične biljke inače s godinama izblijedjeti. Prije kupnje upitajte proizvođača jesu li paneli dovoljno zaštićeni od Sunčeve svjetlosti. Problem nije samo izravno sunce; s godinama će čak i paneli koji nisu izloženi Sunčevoj svjetlosti izblijedjeti.

    Stručni članak 738
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Zeleni krovovi?

    Imamo 133 izvođača za područje Zeleni krovovi:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 133 izvođača za područje Zeleni krovovi
    10
    1

    NUMENOR, vl. Marko Jakić


    8.8
    0

    BASIC BAU j.d.o.o.


    10
    1

    LOĐA, vl. Vojko Savić


    10
    1

    HIDROBEST, GRAĐEVINSKI OBRT, vl. Berislav Francetić