Za područje

    Separatori ulja za radionice i parkirališta

    Članak je pregledalo čak 1037+ korisnika
    Separatori ulja i lakih tekućina sprječavaju onečišćenje vodenih resursa, budući da pročišćavaju otpadnu vodu onečišćenu neorganskim uljima. Upotrebljavaju se za odvajanje oborinskih voda od tekućina kao što je gorivo, ulje, nafta, mazivo, ali i od raznih drugih nečistoća. Separatori ulja uglavnom se postavljaju uz javna parkirališta, benzinske crpke, mehaničarske i vulkanizerske radionice i autopraonice, ali ništa manje nisu potrebni garaži obiteljske kuće.
    Stručni članak 1037
    separator ulja
    Imamo 754 izvođača za područje Uređenje dvorišta:

    1. Uljni separator u borbi protiv onečišćenja

    Iznenađujuća je i zastrašujuća činjenica da čak i nekoliko kapi goriva može zagaditi 1000 litara vode. Uz sve češće toplinske valove praćene sušom, svaka odgovorna osoba treba biti svjesna svoje dužnosti prema prirodi i vodnim resursima. Upravo su izvori vode najčešće izloženi namjernom i nenamjernom onečišćenju, što ostavlja katastrofalne posljedice, poput pomora riba i drugih vodenih životinja. Separatori ulja imaju važnu ulogu u održavanju čistoće vodenih resursa. Namijenjeni su sprječavanju nesreća poput izlijevanja nafte i moraju se postaviti svugdje uz izvore vode u čijoj se blizini nalazi gorivo ili nafta koji je mogu zagaditi.

    Separator ulja je jednostavno, ali vrlo učinkovito sredstvo za sprječavanje onečišćenja vode.

    2. Separator ulja - prednosti

    Osim što sprječava onečišćenje rijeka, jezera i mora, uljni separator sprječava i onečišćenje tla i podzemnih voda. Separatori ulja obično se izrađuju od polietilena, koji je ekološki prihvatljiv materijal jer se može reciklirati, ali postoje i betonski separatori ulja. Separator ulja je jednostavan za servisiranje i održavanje, a i dugog je vijeka. Obično je vrlo lagan i stoga se lako može transportirati i montirati. Za montažu nije potrebno veliko tehničko znanje, pa ga možemo montirati i sami. Trebamo se samo pridržavati uputa u knjižici koju dobivamo pri kupnji proizvoda.

    3. Kako radi uljni separator?

    3.1. Uljni separator s pametnom tehnologijom

    Separator ulja koristi se osnovnim fizikalnim zakonima za rad i djeluje na principu težine. Ulja i druge tvari, kao što su benzin, loživo ulje, plinsko ulje, maziva, kao i druge lakše tekućine, imaju manju specifičnu težinu od oborinske vode koja otječe s popločenih povoznih površina. Separatori ulja smanjuju protok i brzinu odvodnje oborinske vode, a dijelovi ostalih lakih tekućina se odvajaju od vode i podižu na površinu. Očišćena oborinska voda tako sigurno otječe kroz izlazni otvor separatora ulja u odvodni kanalizacijski sustav. Na taj način separatori ulja čiste oborinsku vodu i sprječavaju istjecanje onečišćenih tekućina u podzemne vode.

    Separatori ulja dijele se na:

    1. Gravitacijske separatore, koji su primjereni za odvajanje lakih tekućina u prometnim površinama. Upotrebljavaju se za pročišćavanje otpadnih voda iz industrijskih postrojenja, praonica vozila, poljoprivrednih farmi i benzinskih crpki. Dakle, svugdje gdje je prisutno zagađivanje oborinske ili procesne vode zauljenim tekućinama, a recipijent je kolektor-kanalizacija.

    2. Separatore s koalescentnim filtrom. Njihova posebnost je koalescentni filtar koji odvaja male molekule ugljikovodika iz otpadne vode koje se ne mogu pročistiti gravitacijskim procesom, zbog svoje male težine. Služe za pročišćavanje otpadnih voda iz industrijskih postrojenja, benzinskih crpki, praonica vozila i poljoprivrednih farmi. Dakle, svugdje gdje je prisutno zagađivanje oborinske ili procesne vode zauljenim tekućinama, a recipijent je voda vodotoka II. kategorije.

    3. Separatore s sorpcijskim filtrom. Upotrebljavaju se za pročišćavanje oborinske, tehnološke ili procesne vode od ulja, gdje je recipijent vodoopskrbno područje.

    4. Separatore s koalescentnim i sorpcijskim filtrom.

    5. Separatore ulja s bypassom. Upotrebljavaju se za pročišćavanje otpadnih voda na velikim cestovnim površinama s gustim prometom.

    3.2. Dimenzije separatora ulja

    Dimenzije separatora ulja su vrlo različite i ovise o namjeni separatora, odnosno o tome hoće li se upotrebljavati za parkiralište odnosno garažu obiteljske kuće, za javni objekt ili za parkiralište benzinske crpke. Zapremina separatora ulja standardno se kreće od 300 l do 10 000 l. U slučaju obiteljskog objekta obično trebamo manje uljne separatore, zapremine od 300 do 5000 l.

    4. Zakonski propisi

    Separator ulja je nužan i po pravilniku propisan za ona mjesta i za one prostorije gdje je mogućnost izlijevanja tekućina, ulja i masti neprimjereno veća. Stoga je primjena separatora ulja obvezna na benzinskim postajama, u autopraonicama i drugim objektima za pranje vozila, na parkiralištima voznih parkova, u mehaničkim radionicama, u skladišnim spremnicima i prostorima za skladištenje opasnih tvari. Separator ulja nije potreban za kućnu upotrebu, ali se preporučuje ako se nekom od navedenih aktivnosti bavite u slobodno vrijeme, privatno ili radi zarade, tj. ako npr. nudite autoservis u svojoj kućnoj garaži. To je osnovna odgovornost prema okolišu.

    Delovanje separatora ulja
    Shema djelovanja separatora ulja. 

     

    5. Separator ulja od betona ili polietilena?

    5.1. Separator ulja od polietilena

    Separatori ulja mogu biti izrađeni od betona ili od polietilena. Svaka inačica ima svoje prednosti i nedostatke. Suprotno uvriježenom mišljenju, separator od polietilena je ekološki prihvatljiviji, neusporedivo lakši, i zbog toga ga je jednostavnije ugraditi. Polietilenski separator ulja izrađen je monolitno, stoga je njegov spremnik izrađen u jednom komadu bez spajanja pojedinih elemenata lijepljenjem, kao što je karakteristično za neke druge plastične separatore ulja. Spoj je najslabija karika spremnika, pa su monolitne izvedbe najpouzdanije u sprječavanju izlijevanja opasnih tekućina u okoliš.

    5.2. Betonski separator ulja

    U usporedbi s polietilenskim separatorom ulja, betonski separator ulja je nešto jeftiniji. Također, prednost betonskog separatora je što je dostupan u nekoliko različitih dimenzija i promjera. Međutim, betonski spremnik ima i nedostatke. Prvi je težina. Betonski uljni separator je najmanje 10 puta teži od polietilenskog, što znači da ga je praktički nemoguće montirati bez tehničke pomoći, budući da ga ni nekoliko ljudi zajedno ne može pomaknuti svojom fizičkom snagom.

    Zbog poroznog sastava materijala, betonski uljni separator nikada neće imati tako glatku površinu kao plastični, pa će i čišćenje biti zahtjevnije.

    6. Separator za ulje sa sistemom za rasterećenje

    Separator ulja s takozvanim sistemom za rasterećenje, koji se popularno naziva i bypass sistem je vrlo inteligentno osmišljen sustav. Zahvaljujući ovom naprednom sustavu se, u slučaju velike i iznenadne količine oborinske vode, što je osobito problem ljeti kod ljetnih pljuskova, prvih 10 % protoka vode pročišćava prolaskom kroz koalescentni filter, dok se ostatak voda odvodi kroz sustav rasterećenja. Prema teoriji inicijalnog oborinskog vala, utvrđeno je da se velika većina onečišćenja koje primamo s oborinskim vodama nalazi upravo u prvom valu. Koalescencijska filtracija uklanja više od 90% zagađivača vode.

    7. Koliko košta separator ulja?

    Cijene separatora ulja ovise prije svega o materijalu i veličini spremnika. Uljni separator zapremine 1 500 l za odvodnju oborinskih voda s prometnih površina stajat će vas oko 1 400 EUR.

     

     

    Stručni članak 1037
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Uređenje dvorišta?

    Imamo 754 izvođača za područje Uređenje dvorišta:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 754 izvođača za područje Uređenje dvorišta
    10
    2

    GRADBENIK d.o.o.


    10
    2

    BALTAZAR SERVIS d.o.o.


    9.4
    0

    STUNJEK d.o.o.


    10
    3

    Trust zoal d.o.o.