Za područje

    Strop od opeke: kako postaviti monta strop?

    Članak je pregledalo čak 1645+ korisnika
    Stropovi od opeke nekada su bili vrlo česti, no danas ih zamjenjuju noviji i tehnički sofisticiraniji sustavi. Strop od opeke može se napraviti pomoću polumontažne konstrukcije. Prvo se postavljaju montažne grede, zatim se prostori između njih ispunjavaju ispunama od opeke, a na kraju se između elemenata ulijeva beton. Takva vrsta stropa od opeke naziva se monta strop.
    Stručni članak 1645
    strop od opeke
    Imamo 1728 izvođača za područje Zidar:

    1. Strop od opeke nekada

    1.1. Strop od opeke nije novi izum

    Stari Rimljani izumili su dosta toga, između ostalog, i neka jedinstvena konstrukcijska rješenja. Među njih svakako ubrajamo luk, koji je bio nepoznat u staroj Grčkoj, odakle su Rimljani preuzeli mnoge konstrukcijske izume. Nadvratnici iznad otvora (prozora, vrata, iznad greda) stoga su bili uvijek kameni ili drveni, što je omogućavalo svladavanje manjih raspona. Rimljani su izmislili takozvanu lučnu konstrukciju, koja je odjednom omogućila mnogo veće raspone i olakšala izgradnju mnogih objekata. Taj je pronalazak omogućio još nešto drugo, a to je da se cigla, koja se prije upotrebljavala samo za zidanje zidova, počela upotrebljavati i za izradu stropa.

    Uz kamene blokove, cigla je postala idealan građevinski element za lučne konstrukcije, a za razliku od kamena, bila je jeftina i jednostavna za proizvodnju.

    1.2. Strop od cigle Karakalinih termi

    Jedan od najpoznatijih stropova od opeke i povijesnih graditeljskih ostvarenja svakako su Karakaline terme. Riječ je o termama iz starog Rima čija je konstrukcija u potpunosti bila sagrađena od cigle, što znači da su imale i lučne stropove od cigle. Ostacima ovih divnih i ogromnih termi možemo se diviti i danas u Rimu. Strop od cigle nisu imale samo veće, važnije zgrade, nego i zgrade poput Koloseuma, čiji je podrum bio u potpunosti od cigle.

    Karakaline terme
    Ostaci Karakalinih termi u Rimu se mogu vidjeti i dandanas.

     

    2. Moderni strop od cigle: monta strop

    Cigle imaju jedan velik problem koji se najbolje očituje kod gradnje stropa od opeke. Budući da se radi o pojedinačnim ciglama, savršene su za okomite konstrukcije, ali ne i za horizontalne konstrukcije, poput stropa. Za razliku od drvenih greda, cigle su veoma kratke i ne mogu se međusobno spajati. Stoga je u povijesti jedino rješenje za strop od opeke bila lučna konstrukcija. No napretkom tehnologije to se donekle promijenilo. Opeka se počela kombinirati s armiranim betonom, najboljim materijalom za horizontalne konstrukcije. Tako je nastao strop monta, hibrid opeke i armiranog betona, koji spaja pozitivne osobine oba.

    Tehnologija gradnje radikalno se promijenila tijekom proteklih desetljeća. Danas su lučne konstrukcije od opeke i stropovi od opeke tehnički zahtjevna gradnja koja iziskuje puno vremena u odnosu na novije tehnike, poput monta stropa.
    Lučni strop od opeke
    Jedno vrijeme postojali su samo lučni stropovi od opeke.

     

    3. Monta strop - tehnička obilježja

    3.1. Hibridni monta strop

    Mogli bismo reći da monta strop spaja najbolje karakteristike opeke i armiranog betona. Takav hibridni sustav stoga nudi više pozitivnih obilježja nego što oba materijala nude pojedinačno. Monta strop je djelomično montažni strop, što znači da je dio konstrukcije montažni i upotrebljava se u svom konačnom obliku, dok se dio konstrukcije mora izgraditi na licu mjesta. Naravno, cigle su montažne, a sami trebamo uliti beton između njih.

    3.2. Prednosti monta stropa

    Prednosti monta stropa su brojne. U glavne ubrajamo:
    - monta strop je idealna podloga za stropni mort
    - omogućuje jednostavno provođenje električnih instalacija
    - ne zahtijeva šalovanje i druge potrošne materijale koji se upotrebljavaju za izlijevanje betona
    - zbog svojstava same opeke kao materijala, monta strop ima bolju toplinsku izolaciju
    - zbog cigle, vlastita težina monta stropa je manja od vlastite težine armirano betonskog stropa. To je poželjno kod renoviranja starijih objekata, na koje bi promjena debljine i posljedične težine međukatne ploče mogla statički negativno utjecati
    - monta strop omogućuje bolju izradu detalja u kontaktu s horizontalnim elementima, pa prema tome i manje toplinskih mostova
    - u prosjeku se utroši 40 % manje betona nego kada se izrađuje ploča od armiranog betona. Takva konstrukcija je i ekološki prihvatljivija zbog velikog udjela opeke i manjeg udjela betona.
    - Monta strop puno bolje regulira vlagu u prostoriji.

    3.3. Negativna obilježja monta stropa

    Kao i svaka građevinska konstrukcija, monta strop ima nedostatke, koji su minimalni u odnosu na druge konstrukcije. Glavni nedostatak je nešto viša cijena u usporedbi s međukatnom pločom izrađenom od armiranog betona. Također, ukupna debljina monta stropa često je veća od debljine mnogih ploča od armiranog betona. To nije problem ako se radi o novogradnji, gdje je visina prostorija prilagođena tome, ali može biti problem u postojećim objektima s niskim stropovima, gdje svaki izgubljeni centimetar pogoršava kvalitetu stanovanja.

    Monta strop
    Monta strop je dobra alternativa stropu od armiranog betona, a u mnogim aspektima je čak i bolji izbor jer ima manje negativnih obilježja.

     

    4. Kako se izrađuje monta strop?

    4.1. Nosači za monta strop

    Kao kod svake stropne konstrukcije najprije treba postaviti okomitu konstrukciju, na koju ćemo položiti, odnosno pričvrstiti strop. Kada se podigne nosivi zid, njegov vrh se izravnava svježim mortom, a na njega se postavljaju prednapete grede. Osni razmak između nosača dimenzionira se prema dimenzijama ispune koja će se upotrijebiti. Prednapete grede od opeke moraju svakih nekoliko metara biti poduprte potpornim gredama i stupovima. Idealan osni razmak između nosača je 60 cm. To znatno ubrzava ugradnju, ali istodobno ne smanjuje nosivost. Nosači se moraju naslanjati na zid najmanje 12 cm, ali ako naliježu koji centimetar više, tim bolje za sigurnost konstrukcije.

    4.2. Polaganje cigle od opeke

    Nakon što postavimo i pripremimo nosače, slijedi polaganje zidnog elementa od opeke. No prije nego što počnemo polagati zidne elemente od opeke, treba ih navlažiti. Nakon pravilnog redanja, na ostatak okomitog zida postavljamo armaturu. Negdje se preporučuje ugradnja armaturne mreže iznad opečnih elemenata. Zatim se na pripremljenu konstrukciju izlijeva beton. Izlijeva se bez prekida.

    Za raspone veće od 3 metra treba ugraditi i poprečna armaturna rebra, koja će osigurati da konstrukcija bude otporna na točkasta opterećenja.

    4.3. Monta strop zahtijeva protupotresne veze

    Također treba napraviti protupotresne horizontalne veze od betona oko zidane ploče. O ovom koraku treba razmišljati mnogo ranije - u prethodnoj točki upozorili smo da nakon završetka postavljanja opečnih zidnih elemenata treba postaviti armaturu između cigle i ostatka zida. Sada znate čemu to služi. Horizontalna veza se postavlja iznad obodnih zidova i u istoj ravnini kao i ploča od opeke. Maksimalni raspon koji može izdržati monta strop je 6 do 7 m, pa je njegova uporaba prikladna uglavnom za stambenu gradnju, dok je monta strop manje prikladan za izgradnju javnih, sportskih i industrijskih objekata, gdje su potrebni veći rasponi.

    Monta strop prva faza
    U prvoj fazi izrade monta stropa postavljaju se nosači (vir: wienerberger.si).
    Monta strop druga faza
    Slijedi dodavanje stropne ispune od opečnih blokova, a na obod okomitog zida se ugrađuje armatura za horizontalne protupotresne veze (vir: wienerberger.si).
    Monta strop treća faza
    Konstrukciju zatim zalijevamo betonom i montaža monta stropa je završena (vir: wienerberger.si). 

     

    Stručni članak 1645
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Zidar?

    Imamo 1728 izvođača za područje Zidar:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 1728 izvođača za područje Zidar
    9.2
    0

    ADŽAGA GRADNJA j.d.o.o.


    9.9
    0

    CHARTA d.o.o.


    9.4
    0

    OBRT MAJERIĆ, vl. Branko Majerić


    9.6
    0

    DELTA GROUP d.o.o.