Za područje
    Heroji se ne rađaju, već to postaju!
    Ako ste se odlučili sami obojiti unutarnje zidove svog stana, prvo se trebate upoznati s nekim ključnim karakteristikama različitih vrsta zidnih boja koje danas postoje na tržištu kako biste bojenjem maksimalno postigli željeni učinak. U nastavku možete pročitati koje sve vrste zidnih boja danas možete kupiti na tržištu, kao i kada je bolje upotrebljavati perive boje od običnih boja.
    Stručni članak 433
    bojenje zidova
    Imamo 2764 izvođača za područje Soboslikarski radovi:

    1. Bojenje unutarnjim bojama

    Kada odlučimo obojiti svoj stan ili samo neke zidove unutarnjih prostorija, odnosno kada su nam potrebni soboslikarski radovi, susrećemo se s različitim zidnim površinama i njihovom završnom obradom. Kod nas se zidovi najčešće zidaju od cigli ili blokova i obrađeni su grubom ili finom žbukom. Većina boja dostupnih na tržištu za bojenje unutarnjih zidova prikladna je za takvu vrstu zidova.

    Na raspolaganju su nam vapnene zidne boje, silikatne, silikonske ili uljane boje. No osim pravilnog odabira boje, važna je i pravilna priprema zidne površine prije bojenja. Budući da boja za bojenje zidova ima ulogu pokrivanja, a to znači se od nje očekuje podjednako dobar zaštitni i dekorativni učinak, za renoviranje zidova vam ne preporučujemo jeftine boje.

    Uglavnom razlikujemo dvije velike skupine boja, a to su perive i neperive boje. U nastavku smo saželi neke ključna obilježja i jednih i drugih.
    Bojenje unutarnjim bojama
    Važno je koliko je zidna boja paropropusna.

     

    2. Neperive zidne boje propuštaju vlagu

    2.1. Neperive boje su paropropusne

    Neperive boje za zidove, kao što i samo ime govori, nisu prikladne za intenzivno pranje. Budući da ne sadrže veziva koja bi ih trajno vezala za podlogu, neperive boje ne treba čistiti vodom. Neperive boje se stoga mogu čistiti samo suhom krpom jer nisu otporne na trljanje mokrom krpom. Njihova prednost leži u otvorenosti filma boje. To znači da vlaga može proći kroz nanos neperive boje. Zbog toga se kondenzacija neće nakupljati na zidu jer će vlagu odmah apsorbirati žbuka. Paropropusnost je sve poželjnije obilježje boje i upotrebljava se u kućama gdje se želi postići efekt takozvanog disanja zidova.

    Neperive boje su najjeftiniji izbor boja za bojenje stana.

    2.2. Gdje treba upotrebljavati neperive boje?

    Neperive boje najprikladnije su za zidove s manjim opterećenjima. Njima možete lako obložiti stropove i spavaće sobe, ali i kabinete, utility, blagovaonice, ukratko, sve one prostorije i površine u kojima se zidovi rijetko ili uopće ne dodiruju. Manje su prikladne za dječje sobe, garaže i hodnike, gdje je veći i češći kontakt sa zidom.

    Neperive zidne boje
    Neperive zidne boje se uglavnom upotrebljavaju za dnevne sobe.

     

    3. Perive zidne boje

    3.1. Što su perive boje?

    Perive zidne boje su otpornije na pranje. Pigmentna pasta sadrži puno više veziva, što znači da sloj perive boje dobro prianja na podlogu. Nanos boje je stoga otporan na trljanje s vodom, a neke inačice su prikladne i za čišćenje deterdžentima. Zbog toga se ova vrsta zidne boje naziva perivom bojom - zid obojen takvom bojom može se čistiti. Budući da perive boje sadrže otporna veziva, njihov je nanos čvršći, pa prema tome i otporniji na udarce.

    Nanos perive boje se lakše razlijeva i stoga je gladak, pa se prljavština teže lijepi za takav zid.

    3.2. Perive boje i kondenzacija

    Perive boje su inače difuzijski više ili potpuno zatvorene, stoga takvi zidovi slabije dišu i na nižim temperaturama se na njima skuplja kondenzat u obliku kapljica vode, što ne šteti nanosu boje. Upotrebljavamo ih uglavnom za prostorije koje su izloženije mehaničkim utjecajima i prljavštini. Bojenje perivim bojama preporučuje se za hodnike u kojima se puno krećemo s nečistim stvarima i odjećom. Nanošenje perive boje preporučuje se također za kuhinju i blagovaonicu ili dječju sobu, budući da se zidovi lakše čiste.

    3.3. Perive boje za kupaonicu

    Ako ne želimo keramiku na nekim zidovima u kupaonici jer nam nije potrebna ili želimo uštedjeti novac, dobro rješenje mogu biti perive boje. Te su boje otpornije na vlagu i vodu, tako da boja neće otpadati s površine. Takvo rješenje danas postaje sve popularnije.

    Perive zidne boje
    Perive zidne boje dostupne su u istim nijansama kao i obične boje.

     

    4. Vrste zidnih boja ovisno o vezivu

    4.1. Adhezivne boje

    Adhezivne boje su one boje koje se ne mogu prati. Budući da sadrže ljepilo kao vezivo, potpuno su prirodne i prikladne za prostorije u kojima želimo postići nisku razinu alergena ili općenito besprijekornu i prirodnu klimu.

    4.2. Disperzijske boje

    Disperzijske boje se najčešće upotrebljavaju. Vezivo disperzijskih boja su smole, koje mogu biti prirodne i umjetne. Njihova kvaliteta se očituje u tome što propuštaju vodenu paru i otporne su na čišćenje vodom.

    4.3. Silikatne boje

    Silikatne boje sadrže kalijev ili natrijev silikat kao vezivo. Zbog toga se na sloju boje stvara sloj tvrdih silikatnih kristala, zbog čega su prikladne za vanjske površine. Kada radimo sa silikatnim bojama, obvezno treba nositi zaštitne rukavice jer je boja jaka.

    Stručni članak 433
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Soboslikarski radovi?

    Imamo 2764 izvođača za područje Soboslikarski radovi:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 2764 izvođača za područje Soboslikarski radovi
    9.4
    0

    KNEŽEVIĆ GRADNJA, vl. Zoran Knežević


    9.7
    0

    KANGAROO d.o.o.


    10
    16

    IVAMONT d.o.o.


    10
    3

    FIDES ART d.o.o.