Za područje

    Kada trebamo krovnu uvalu?

    Članak je pregledalo čak 733+ korisnika
    Kada imamo ujednačen dvovodni krov, nemamo većih problema s odvodnjom. No kod raščlanjenih, višestranih, odnosno viševodnih krovova, treba pažljivo planirati sustav odvodnje. Često je nužna ugradnja krovne uvale, osobito na problematičnim mjestima gdje se dvije stranice krova ili krovne površine konkavno sastaju. Postoji nekoliko načina provedbe uvale: otvorena, zatvorena i s dvostranim preplitanjem te produbljena i neprodubljena uvala.
    Stručni članak 733
    krovna uvala
    Imamo 490 izvođača za područje Žlijeb:

    1. Što je krovna uvala?

    Uvala je posebna vrsta žlijeba, odnosno kanala, koji se postavlja na presjeku dvaju krovova, kada se krovovi konkavno sastaju. Jedan je od najvažnijih detalja krova jer stvara unutarnji vodovodni kanal koji je zadužen za odvodnju vode s viših dijelova krova. Budući da se u taj kanal slijeva veća količina vode, uvalu treba pažljivo napraviti kako ne bi došlo do namakanja krova. Nepravilna ugradnja može biti uzrok ozbiljnog propuštanja odnosno prokišnjavanja krova. Obično se proteže duž unutarnjeg oboda sve od sljemena, tamo gdje se površine sijeku pod kutom većim od 180°. Međutim, postoje i drugi slučajevi u kojima je uvala nužna.

    Krovni pokrivač crijep
    Uvala je nužan krovni element za krovne pokrivače od crijepa ili metala.

     

    2. Uvala - vrste materijala

    2.1. Aluminijska uvala

    Aluminijska uvala je kvalitetnija, pa prema tome i skuplja. Obično se lakira i suši u pećnici. Na raspolaganju je u raznim bojama, često u boji cigle, smeđoj ili sivoj boji. Naravno, treba odabrati onu boju koja najviše odgovara izgledu vašeg krova. Možete kupiti već gotove uvale, kao što su preklopne uvale, kod kojih linije preklapanja omogućavaju preklapanje preko krovnog pokrova s obje strane. Uvala se fiksira za krovne letvice ili na oplatu uvale.

    Uvala može biti izrađena od različitih metala, ali najčešće se izrađuje od aluminija ili pocinčanog lima.

    2.2. Pocinčana uvala

    Možemo se odlučiti i za uvalu od pocinčanog lima, koji se najčešće izrađuje od čelika. Često je uvala zaštićena premazom ili visokokvalitetnim poliesterom. Uvala od pocinčanog lima je prije svega cjenovno pristupačnija, ali ima nešto kraći vijek. Uvale od pocinčanog lima se lako mogu oblikovati u različite oblike, poput oblika slova S. Uvale takvog oblika možemo postaviti direktno na nosive grede, tako da nema potrebe za izradom posebne podkonstrukcije.

    Pocinčana uvala
    Pocinčana uvala svjetluca na suncu i narušava izgled krova kuće, stoga je ne preporučujemo.

     

    3. Produbljena i neprodubljena uvala

    Kod produbljene uvale razina uvale odnosno dubina kanala je između 2 i 4 cm ispod razine greda. U tom slučaju voda ne može prodrijeti ispod crijepa, a kod neprodubljene postoji opasnost da će u slučaju obilnih padalina ipak prodrijeti. Dakle, ugradnja produbljene uvale je puno funkcionalnija, ali je nešto manje estetski privlačna. No funkcionalnost treba uvijek staviti ispred estetike kada je u pitanju krov i hidroizolacija, premda nekim vlasnicima kuća smeta i vidljivi odrezani rub crijepa kod produbljenih inačica. U svakom slučaju preporučujemo produbljenu uvalu, a kod rješavanja konkretnog detalja treba o svim specifičnostima razgovarati s projektantom, koji će vam detalj uvale iscrtati u okviru izvedbenog projekta.

    4. Uvale s obostranim preplitanjem

    Posebna vrsta uvale je uvala s obostranim preplitanjem. Kod takve vrste uvale šindra se u uvalu polaže unakrsno, kao kada pletemo pletenicu. Takav sustav krovne uvale smatra se težim. Preplitanjem mogu nastati izbočine koje narušavaju izgled krova. Da bi se izbjegle izbočine, šindru treba duboko ugurati u uvalu, a čavle zakucati najmanje 15 cm od sredine uvale. Ako se taj postupak ne izvede pravilno, mogu nastati šupljine koje mogu izazvati ozbiljne probleme s hidroizolacijom jer će ti dijelovi krova biti najosjetljiviji pri hodanju po krovu i u slučaju tuče.

    5. Zatvorene uvale

    Druga vrsta uvala su zatvorene uvale. Lakše ih je ugraditi i često imaju čišći izgled od isprepletenih. Ovakvim načinom provedbe dobivamo uvalu koja, gledano s terena, izgleda kao da se crijepovi susreću u liniji na sredini uvale, iako šindre zapravo leže ispod susjednih šindri. Postupak izrade zatvorene uvale odvija se tako da se šindre s jedne strane polažu najmanje 30 cm od sredine uvale, dok su na drugoj strani postavljene najmanje 4 cm kroz sredinu uvale i izrezane su u istoj ravni na sredini uvale.

    Otvorena uvala
    Otvorena uvala se najčešće izrađuje pomoću bitumenske trake s posipom. To je jedna od najtrajnijih vrsta izrade.

     

    6. Otvorena uvala

    Posljednji tip uvale je takozvana otvorena uvala, za čiju se izradu najčešće upotrebljava bitumenska traka s posipom ili limeni element. Limeni element nije baš popularan zbog svog robusnog izgleda i blještanja na suncu, pa se vlasnici kuća često odlučuju za bitumenske trake s posipom. Bitumenska traka s posipom dostupna je u više boja, tako da se može savršeno uskladiti s bojom krova. Otvorena uvala ima nekoliko prednosti. Jedna od njih je učinkovitija odvodnja vode, manje ledenih barijera zimi i manje začepljenja zbog lišća u jesen. Ova vrsta uvale je stoga vrlo postojana i funkcionirat će desetljećima, no istina je da možda neće izgledati tako savršeno kao prve dvije vrste uvale.

     

    Stručni članak 733
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Žlijeb?

    Imamo 490 izvođača za područje Žlijeb:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 490 izvođača za područje Žlijeb
    9.5
    0

    ART METALI d.o.o.


    9.8
    0

    DENI-M.D.I. d.o.o.


    10
    1

    LIMTEX, vl. Jelena Mitrović


    9.1
    0

    FINE SIMPLE PROJEKT d.o.o.