Za područje

    Biciklistička tura Koprivnicom – gradom bogate povijesti i kulture

    Članak je pregledalo čak 2987+ korisnika
    Tražite mjesto gdje možete „pobjeći” zajedno s prijateljima ili članovima obitelji za vikend i odmoriti se od užurbane svakodnevice? Uživati u pogledu na prirodne krajolike dok udišete svjež zrak? Ili pak želite posjetiti kulturno-povijesne spomenike i građevine čija arhitektura i veličanstvenost oduzimaju dah? Odgovor na sva ova pitanja je Koprivnica, grad smješten u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, u središtu Podravine i Koprivničko-križevačke županije. Od Zagreba je udaljen oko 90 km.

    Tekst: Tanja Prolić

    Koprivnica ima oko 33 tisuće stanovnika, koji žive u 9 naselja. Ovaj grad je i dom poznate tvrtke „Podravka”, s nadaleko poznatim brendom, mnogima omiljenim začinom Vegeta.

    Koprivnica će se osobito svidjeti ljubiteljima biciklizma jer kilometri gradskih biciklističkih staza nude izvrsne mogućnosti odabira ruta. Prvi spomenik biciklizmu podignut je u samom središtu grada. Ako ste ljubitelj urbanog biciklizma, svoje vještine možete usavršavati na poligonima koji se nalaze u neposrednoj blizini centra grada. Ako volite vožnju biciklom u prirodi, šume Crne Gore i Vinice su idealne za to; omogućuju vožnju šumskim cestama i singletrack stazama. Ono što svaki biciklist mora doživjeti kada posjeti Koprivnicu je osamdeset kilometara duga nizinska ruta koja vijuga uz rijeku Dravu.

    Ono čime se Koprivnica osobito može pohvaliti su brojne znamenitosti koje privlače sve više turista. Cijela stara jezgra grada zapravo je jedinstvena spomenička cjelina. Izdvojili smo tri građevine koje nikako ne smijete propustiti:

    Koprivnička sinagoga – Kulturni centar prim. dr. Krešimir Švarc

    Nalazi se u samom središtu grada Koprivnice, unutar kulturno-povijesne cjeline upisane u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.

    Sinagoga
    Koprivnička sinagoga - unutrašnjost, izvor: Grad Koprivnica.

    Prema podacima iz literature i katastra, sagrađena je u 19. stoljeću, točnije 1875. godine, prema projektima poznatog arhitektonskog dvojca Hönigsberg & Deutsch. Sama pozicija u centru Koprivnice za ono vrijeme bila je više nego prestižna.

    Koprivnička sinagoga pripada tipu tripartitnih sinagoga. Središnji dio čini viši dio pročelja s glavnim ulazom, a dva su ulaza simetrično smještena. Ispred same Sinagoge je malo dvorište za okupljanje, zatvoreno s ulične strane ogradom. Tlocrt objekta je pravokutan, longitudinalan, s manjim proširenjem u ulaznom dijelu. Projektiran je glavni, središnji ulaz za muškarce i bočni ulazi za žene s kružnim stubištem za galeriju. Središnji prostor je širi i viši od bočnih prostora i odvojen stupovima koji nose galerije. Stupovi u prizemlju su željezni, kružnog presjeka. Baze galerijskih stupova su pravokutnog oblika, izrađene od drva.

    Prozori su ugrađeni na bočnim zidovima, po pet sa svake strane. Manji su u prizemlju, a veći na galeriji.

    Zidovi su bili jednostavni, obojeni oker bojom bez ikakvih slika i ornamenata, s detaljem Davidove zvijezde na sjevernom zidu, u prizemlju ispod galerije. Interijer je bio u tamnim tonovima, a svjetlo su davali lusteri. U glavnom prostoru bile su drvene klupe od ebanovine, lakirane do visokog sjaja.

    Godine 1931. zgrada je obnovljena. Projekt obnove vodio je arhitekt Slavko Löwy. Gradnju je nadzirao gradski građevinski inženjer Ravnikar. Prilikom obnove Löwy je s pročelja uklonio ukrase karakteristične za gradnju u razdoblju historicizma, tako da je pročelje bilo gotovo bez ukrasa.

    Tijekom Drugog svjetskog rata zgrada je devastirana. Nakon rata izvršene su izmjene za potrebe industrijskog postrojenja.

    Temeljna obnova Sinagoge započela je 2004. godine, konzervatorsko-restauratorskim zahvatima koji su uključivali sondiranja u interijeru – sedam sondi u prizemlju i tri sonde na katu, čime su obuhvaćene sve karakteristične pozicije za istraživanje, te trinaest sondi na pročeljima.

    U razdoblju od 2005. do 2013. godine izvedeni su sanacijski radovi koji su uključivali odvodnju oborinske vode i sanaciju od kapilarne vlage, uklonjen je zidni strop, obnovljena je vanjska stolarija, probijeni su otvori na ulaznoj fasadi, a obnovljeni su i kameni portal i ulazno stubište, te je izvršena i sanacija ulične ograde.

    Prizemlje Sinagoge obnovljeno je 2019. godine, a dvije godine kasnije su obnovljene južna i zapadna fasada Sinagoge – Centra za kulturu prim. dr. Krešimir Švarc u sklopu mjera hitne zaštite.

    Gimnazija „Fran Galović” - zgrada dobitnica prestižnih nagrada

    Ova impozantna obrazovna ustanova, nazvana po poznatom hrvatskom književniku iz razdoblja moderne, prostire se na 10 925 četvornih metara.

    Gimnazija Fran Galović
    Gimnazija „Fran Galović”, izvor: Grad Koprivnica.

    Projektanti ove zgrade su Lea Pelivan, dipl. inž. arh., „Studio UP” d.o.o. i Toma Pljejić, dipl. inž. arh., „Studio UP” d.o.o. Za ovaj projekt osvojili su brojne nagrade. Godine 2003. projekt je nagrađen na Salonu arhitekture. Četiri godine kasnije autori su osvojili nagradu „Viktor Kovačić”, najznačajniju strukovnu nagradu, koju dodjeljuje Udruženje hrvatskih arhitekata. U travnju 2009. „Studio UP” je osvojio posebno priznanje za doprinos suvremenoj arhitekturi – Nagradu Mies van der Rohe za Gimnaziju u Koprivnici. Nagradu dodjeljuju Europska komisija i Fondacija „Mies van der Rohe”. Nagrada se dodjeljuje svake dvije godine kako bi se odalo priznanje i nagradila kvalitetna arhitektonska produkcija u Europi. Na taj način ova nagrada skreće pozornost na velik doprinos europskih stručnjaka razvoju novih ideja i tehnologija.

    Zgrada Muzeja grada Koprivnice – zgrada bogate povijesti

    Zgrada je građena u 17. stoljeću (od 1660. do 1680. godine) kao jednokatna dvokrilna zgrada, a tijekom 18. i 19. stoljeća izvedena su brojna pregrađivanja i dograđivanja u unutarnjem i vanjskom prostoru, što je rezultiralo trokrilnim zdanjima. Na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće izgrađeno je istočno i produžetak zapadnog krila.

    Muzej grada Koprivnice
    Zgrada Muzeja grada Koprivnice, izvor: Grad Koprivnica.

    Današnja zgrada Muzeja grada Koprivnice je jednokatna zgrada U-tlocrta s naglašenim dijelovima ranijih faza 17. i 18. stoljeća – zapadno i sjeverno krilo, te dogradnji iz 19. stoljeća – istočno krilo. Podrum se nalazi ispod najstarijeg dijela – glavnog, sjevernog i zapadnog bočnog krila. Zgradu karakterizira visoko šatorasto krovište, pokriveno biber crijepom i prostrani tavanski prostor.

    Konstrukcija je rađena isključivo u opeci starog formata, njome su zidani svi vanjski i unutarnji zidovi, kao i svodovi. Međukatne konstrukcije, podovi i stropovi izrađeni su od drvenih greda i dasaka koje su mjestimično zamijenjene pločama od armiranog betona.

    Godine 2018. započela je energetska obnova zgrade koja još uvijek nije u potpunosti završena. Tijekom prethodne dvije godine obavljena je temeljita rekonstrukcija podrumskog prostora, koji je stavljen u funkciju i postao stalni postav Vinskog folklora kao povijesnog identiteta Podravine i Pomurja.

    Muzej u Koprivnici
    Zgrada Muzeja grada Koprivnice – unutrašnjost, izvor: Grad Koprivnica.

    Ova zgrada je vrlo važna za povijest Koprivnice jer je najstarija sačuvana zidana zgrada koja je korištena kao stari magistrat od 17. stoljeća, zatim kao podžupanija, zatim kotarski sud s gradskim zatvorom, prostorije UNHCR-a, SDK-a, a dio zgrade je korišten i kao privremeni smještaj i društveni stan. Od 1963. godine u veći dio objekta smješten je Muzej grada Koprivnice, a tek 34 godine kasnije prostor starog magistrata se u potpunosti upotrebljava za potrebe Muzeja grada Koprivnice kao javne ustanove općeg dobra.

    Muzej grada Koprivnice je muzejska ustanova koja djeluje na području kulture i registrirana je za obavljanje muzejske djelatnosti.

    U spomenutoj zgradi iz 17. stoljeća nalazi se sjedište Muzeja grada Koprivnice. U organizacijskom smislu, Muzej djeluje na više lokacija u Koprivnici i bližoj okolici, a u većini slučajeva radi se o spomenicima kulture najviše kategorije, odnosno nepokretnim kulturnim dobrima Republike Hrvatske.

    Uz navedene znamenitosti treba spomenuti i župnu crkvu sv. Nikole, franjevački samostan, kao i crkvu sv. Antuna Padovanskog. Stoga noge na pedale, kormilo u ruke i krenite u obilazak znamenitosti ovoga grada bogate povijesti i kulture.

    2987
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.