Za područje

    Kamini na drva, vrste i cijene

    Članak je pregledalo čak 763+ korisnika
    Tradicionalni način grijanja je grijanje kaminom, koji osim grijanja objekta, stvara i ugodnu atmosferu u prostoru. Unatoč prividnoj zastarjelosti, kamini na drva i dalje su popularan arhitektonski element koji vrlo ugodno zagrijava prostoriju, ali i uljepšava interijer. Možete birati između otvorenih i zatvorenih kamina, plinskih i električnih. No najčešće se ipak upotrebljavaju otvoreni kamini, gdje je kontakt s otvorenim ložištem i plamenom vatre direktniji.
    Stručni članak 763
    glavna
    Imamo 119 izvođača za područje Kamini:

    1. Kamini na drva imaju brojne prednosti

    Kada govorimo o kaminima na drva, riječ je o kaminima s integriranim kaminskim uloškom. Takvi kamini na drva imaju mnoge prednosti. Jedan od najočitijih je da u kuću unose toplinu i stvaraju ugodnu, domaću atmosferu. Ništa ljepše i ugodnije od čitanja i ispijanja čaja uz kamin u zimskim danima. Osim toga, kamini na drva imaju i druge, funkcionalne prednosti. Kamini na drva ravnomjerno zagrijavaju prostoriju jer emitiraju toplinu u prostoriju na tri načina: najprije izravno kroz staklo, potom se prostorija zagrijava toplim zrakom iz ventilacijskih otvora i na kraju uz pomoć toplinskog zračenja, koje se prenosi s obloge kamina u prostoriju.

    Sve više korisnika ponovno upotrebljava kamin jer njegovom upotrebom možemo smanjiti troškove grijanja, budući da je električna energija ili lož-ulje uvijek skuplje.

    Zahvaljujući toplini koja se prenosi iz obloge kamina u prostoriju prostorija će ostati topla i nekoliko sati nakon prestanka loženja kamina.

    Osim domaće atmosfere koju kamin unosi u naš dom i topline kojom grije prostoriju, kamin je i prekrasan arhitektonski element koji oblikuje i karakterizira prostor. Pri projektiranju kamina možemo birati između najrazličitijih materijala i oblika, a možemo se i poigrati s njegovom pozicijom u prostoriji. Prekrasan kamin uljepšava cijeli prostor.

    2. Grijanje prostora kaminom na drva

    2.1. Kamini na drva imaju različitu toplinsku snagu

    Kamin na drva može biti glavni ili sekundarni izvor grijanja za naš dom. Ogrjevna snaga kamina na drva uglavnom se kreće između 5 i 15 kW, a neki snažniji kamini na drva dosežu i veće vrijednosti, no oni predstavljaju manjinski udio na tržištu. Koliko će kamin na drva učinkovito zagrijati prostoriju, ne ovisi samo o njegovoj snazi, već i o položaju u prostoriji, a još više o vrsti objekta.

    Suvremena, energetski visokoučinkovita gradnja objekata teži minimalnim gubicima topline, što omogućuje da čak i neki kamini manje toplinske snage mogu zadovoljavajuće zagrijati veći prostor. Naravno, to ne vrijedi za starije kuće s lošom toplinskom izolacijom, mogućim toplinskim mostovima i stolarijom koja ne brtvi onako kako bi trebala.

    Za kvalitetno toplinski izoliranu novogradnju stambene površine oko 50 m², uključujući dnevni boravak, blagovaonicu i kuhinju, najčešće se preporučuje kamin nešto manje snage: od 5-7 kW. Veći i snažniji kamini preporučuju se za veće dnevne sobe čija je kvadratura veća od 50 m².

    2.2. Važna je i lokacija kamina u prostoru

    Osim veličine prostorije, važan je i položaj kamina u prostoriji. Idealan položaj za kamin na drva je, naravno, što dalje u sredini prostorije, jer se tako cijela prostorija najbrže i ravnomjerno zagrijava. No budući da tlocrt s kaminom u sredini nije najbolje rješenje iz više razloga, kamini se uglavnom postavljaju uza zid. U tom slučaju najbolji položaj kamina je po sredini duže stranice, koliko je to moguće. Najgore je postaviti kamin u kut između dva zida.

    Kamini na drva
    Kako bi kamin ravnomjerno zagrijavao prostoriju, treba ga postaviti što više u središte prostorije.

    3. Kamini na drva: različite vrste

    3.1. Otvoreni i zatvoreni kamin na drva

    Na tržištu postoji mnogo vrsta kamina na drva i svatko može pronaći onaj pravi za sebe. Prije svega, možete birati između otvorenih i zatvorenih kamina. Otvoreni kamin znači da kamin nije zatvoren staklom, tako da nema pregrade između vatre u kaminu i ostatka prostorije. Autentičan i čarobniji osjećaj je, naravno, uz otvoreni kamin, gdje imamo izravan kontakt s vatrom. Naravno, sigurniji je zatvoreni kamin, koji sprječava žar da ispadne iz kamina i zapali vatru.

    3.2. Ugrađeni kamin na drva

    Najčešće se upotrebljava klasični, ugradbeni kamin koji je fiksiran na točno određeno mjesto i ne može se kasnije premjestiti na drugu poziciju. Takav kamin treba planirati, a kao gorivo upotrebljavaju se biomasa i cjepanice. Osim klasičnog kamina na drva, postoje i inačice koje upotrebljavaju bioetanol ili biorazgradiva goriva. Kamin koji upotrebljava bioetanol ne treba dimnjak niti se iz njega dimi. Takav kamin ima spremnik u koji možete uliti do 4 litre goriva, što znači oko 4 sata rada kamina. Dakle, može se instalirati kasnije, može se brzo deinstalirati, a ugradnja je vrlo jednostavna. Takav se kamin može postaviti bilo gdje u objektu ili prostoru.

    Kamin na drva
    Zatvoreni kamin na drva je sigurniji. 

    3.3. Kamin po mjeri ili iz kataloga?

    Kada se odlučujete za kupnju kamina, možete odabrati kamin po mjeri ili kamin na drva iz kataloga. Kamin po narudžbi lakše je ugraditi u novogradnju budući da se njegova veličina, dizajn, ugradnja i položaj planiraju već pri projektiranju kuće. Tako je moguće predvidjeti i pripremiti sve potrebne priključke, što je u već izgrađenim kućama često teže. Kamin iz kataloga je standardan, ali često ga je lakše ugraditi, zbog čega ga najčešće biraju vlasnici već izgrađenih kuća.

    Cijene tipskih kamina i kamina po narudžbi prilično se razlikuju: kamini na drva po mjeri su, naravno, skuplji od tipskih kamina iz kataloga.

    3.4. Kombinirani kamini na drva

    Postoje i kombinirani ili toplozračni akumulacijski kamini. Ovaj tip kamina omogućuje brzo zagrijavanje prostora, dok istodobno kombinirani kamin emitira zračenje topline u prostoriju još nekoliko sati nakon prestanka gorenja. Kombinirani kamini na drva su širokoprimjenjivi te prikladni za one koji vode moderan, dinamičan život.

    4. Kamini na drva – cjenik

    Cijena toplozračnog ugradbenog kamina na drva s čeličnom komorom i integriranim sustavom za cirkulaciju zraka iznosi oko 4000 - 7000 EUR/kom. Montaža kamina u pravilu traje 2 – 4 radna dana, ovisno o veličini i složenosti montaže.

    Stručni članak 763
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Kamini?

    Imamo 119 izvođača za područje Kamini:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 119 izvođača za područje Kamini
    9.9
    0

    ŠKRILA, vl. Damir Dušković


    9.9
    0

    MUŽEK KAMINKO d.o.o.


    9.6
    0

    BE-POL d.o.o.


    10
    4

    KIP KOP d.o.o.