Za područje

    Vrtne kućice i njihova cijena: plastične, metalne i drvene vrtne kućice

    Članak je pregledalo čak 2694+ korisnika
    Vrtne kućice su danas vrlo popularne, budući da su troškovi izgradnje i održavanja mali, a upotreba svestrana: od šupe, spremišta do mirnog kutka za druženje. Vrtne kućice pružaju nam dodatni prostor za boravak ili pohranu razne opreme, od vrtnog alata do opreme za sport i slobodno vrijeme. Nešto veće kućice mogu poslužiti i kao natkriveni prostor za piknik ili čak kao dodatna spavaća soba za goste. U svakom slučaju veličina nije problem budući da se u produžetku kućice uvijek može napraviti trijem i pergola i tako proširiti prostor za boravak. Kupnja vrtne kućice počinje odabirom pravog materijala, pri čemu imamo na raspolaganju: drvo, plastiku i metal. Sve tri vrste materijala imaju prednosti i nedostatke. Ovaj članak će vam pomoći da odredite koja vrsta kućice najviše odgovara vašim potrebama i budžetu.
    Stručni članak 2694
    naslovna
    Imamo 196 izvođača za područje Vrtne kućice, šupe:

    1. Odabir materijala ovisi o namjeni kućice

    Koja je vrsta materijala najbolja, ovisi o vašim potrebama, očekivanjima i namjeni vrtne kućice. Ako je namjeravate upotrebljavati tijekom cijele godine, onda ćete morati odabrati kvalitetne materijale, napraviti deblje zidove, dodatnu izolaciju i razmisliti o sustavu grijanja. Na izbor materijala također utječe vrijeme održavanja koje namjeravate odnosno možete posvetiti održavanju vrtne kućice.

    Na primjer, drvena vrtna kućica zahtijeva redovito održavanje, odnosno popravke i obnavljanje (lakiranje ili bojenje) drva na svakih nekoliko godina, a i skupa je. Plastika zahtijeva mnogo manje održavanja, ali je manje prikladna za stanovanje, budući da materijal ne „diše”. Možemo je upotrebljavati samo za pohranu. Treća i cjenovno najpovoljnija opcija je metalna vrtna kućica, koja predstavlja kompromis između drvene i plastične vrtne kućice. Međutim, metalna kućica mnogima nije privlačna zbog svog industrijskog izgleda. Također, metalnu kućicu teže možemo sami popravljati i obnavljati u odnosu na drvenu, budući da su nam potrebni posebni alati.

    Drvene vrtne kućice
    Drvene vrtne kućice omogućuju ugodan boravak i rad - mogu se upotrebljavati i kao produžetak kuće.

    2. Plastične vrtne kućice

    2.1. Prednosti i nedostaci plastične vrtne kućice

    Općenito, plastične kućice su vrlo otporne na vremenske uvjete. Njihovo održavanje je jednostavno i minimalno, osim toga, moderna tehnologija je već toliko uznapredovala da plastikom možemo imitirati druge, plemenitije materijale, poput drva i kamena. Plastične vrtne kućice su cjenovno pozicionirane između metalnih, kao najjeftinija opcija i drvenih, koje su najskuplje.

    2.2. Nedostaci plastične vrtne kućice

    Očit nedostatak plastičnih kućica je veliko opterećenje koje plastika predstavlja u odnosu na okoliš, budući da se radi materijalu koji je ponajmanje ekološki. Sljedeći nedostatak je jeftin izgled koji plastika može donijeti našoj parceli. S godinama će ona postati još ružnija jer plastika loše stari i žuti ili blijedi, a mnogo ju je teže obnoviti nego drvo ili obojeni metal. Na kraju, ali ne manje važno, plastična vrtna kućica ne „diše” i stoga nije prikladna za život ili rad, već se može upotrebljavati samo za odlaganje alata i ostalog pribora. Ovo zatvara naše mogućnosti i planove u budućnost, kada ćemo je možda htjeti pretvoriti u dodatnu spavaću sobu za goste ili kućni ured.

    2.3. Plastične vrtne kućice – različiti plastični materijali

    Plastične vrtne kućice su najmodernija vrsta kućica. Mogu biti izrađene od različitih materijala. Neke plastične kućice izrađuju se od vinila, dok se druge izrađuju od polietilena (najčešća vrsta plastike) ili drugih plastičnih materijala. Bez obzira na podvrstu plastike, sve plastične vrtne kućice izgledaju gotovo jednako. Međutim, ipak postoje manje razlike među njima.

    Plastične kućice od vinila su vatrootporne, dok plastične kućice od drugih materijala uglavnom nisu. Kućice od vinila također su dugotrajnije i ne pucaju lako čak ni pri velikim i naglim promjenama temperature. Također su otpornije na vremenske uvjete. Vinilne plastične kućice stoga su odličan izbor za toplu i vlažnu klimu. Zbog svojih izvrsnih svojstava vinilne plastične kućice su najrasprostranjenije i najviše se prodaju.

    Plastične vrtne kućice
    Plastične vrtne kućice mogu djelovati jeftino i manje su kvalitetne.

    3. Drvena vrtna kućica

    3.1. Prednosti drvene vrtne kućice

    Drvene vrtne kućice često se upotrebljavaju jer se lako mogu izgraditi (možemo ih napraviti i sami, ako to znamo i umijemo). S druge strane, one su i estetski vrlo privlačne budući da se drvo, kao potpuno prirodni materijal, vrlo lijepo uklapa u vrt s biljkama. Odlučimo li se za drvenu kućicu, drvo treba impregnirati i pravilno zaštititi. Drvene kućice smatraju se najatraktivnijim i najfleksibilnijim u smislu modela i veličina, često čak i s različitim stilovima prozora i vrata. Drvene vrtne kućice mogu se jednostavno obložiti šindrom ili obojiti kako bi se slagale s fasadom kuće.

    Za razliku od plastičnih i metalnih vrtnih kućica, drvene vrtne kućice omogućuju više prilagođavanja i naknadnih promjena, budući da rad s drvom ne zahtijeva toliko profesionalnih alata kao rad s plastikom i metalom. Lako možemo na primjer sami zamijeniti dasku ili sami ugraditi vrata i prozore.

    Kvalitetna drvena kućica je također izrazito čvrsta i izdržljiva, samo treba obratiti pozornost na to da drvo s nadstrešnicom bude djelomično zaštićeno od vremenskih nepogoda te da se redovito održava i obnavlja.
    Gradnja drvene vrtne kućice
    Ako smo vješti u gradnji s drvom, drvenu vrtnu kućicu možemo napraviti i sami.

    3.2. Koji su nedostaci drvene vrtne kućice?

    Za razliku od metalnih i plastičnih kućica, drvene vrtne kućice zahtijevaju održavanje. Kako bi vaša drvena kućica bila u dobrom stanju dugi niz godina, treba je bojiti ili lakirati na svake 2 do 3 godine. Drugi problem s drvenom kućicom su insekti. Ako se u njoj nastane insekti, pojedini dijelovi kućice mogu istrunuti i treba ih zamijeniti. To se može djelomično izbjeći kupnjom visokokvalitetne kućice, izrađene od drva, koje je prirodno otporno na insekte i trulež (npr. crveni cedar). Posljednji nedostatak drvene kućice je visoka cijena. Ako kućicu ne gradite sami, a pritom želite drvenu kućicu po mjeri, to će vas koštati puno više od kupnje standardne odnosno tipske plastične kućice u trgovini.

    Po svojoj ljepoti proizvod je neusporediv s jednom plastičnom vrtnom kućicom, ali ljepota i prirodni materijali imaju svoju ponosnu cijenu.

    Drvene vrtne kućice su najpopularnije
    Drvene vrtne kućice i dalje su najpopularnija vrsta vrtnih kućica.

    4. Zidane vrtne kućice

    Ako želimo kućicu koja je izdržljivija i zahtijeva manje održavanja, možemo se odlučiti za zidanu kućicu. Nedostatak zidne kućice je što je ona nešto manje estetski privlačna od na primjer drvene kućice. Za zidanu kućicu treba osigurati i odgovarajući temelj, prije svega betonski temelj, koji treba unaprijed pažljivo isplanirati. Sama gradnja zidane kućice može biti veliki izazov za manje iskusnog pojedinca, pa ćemo najvjerojatnije morati angažirati građevinskog radnika, ako je već ne možemo sami sagraditi – što, naravno, predstavlja dodatni trošak.

    5. Metalne vrtne kućice

    5.1. Prednosti metalne vrtne kućice

    Metalne kućice su najtrajnije od svih navedenih inačica. Ne trunu i otporne su na insekte. Na metalne kućice ne utječu ekstremne hladnoće i pretjerana toplina, pa ih bez ikakvih posljedica možemo izložiti izravno suncu ili velikom mrazu. Dodatna prednost je to što, u usporedbi s drvenom kućicom, metalna kućica ne zahtijeva praktički nikakvo održavanje i bolje stari od plastične inačice. Ako vam smeta izgled metala, metalnu vrtnu kućicu možete obojiti u željenu boju po RAL ljestvici. Cijena je također prednost, jer je to najjeftinija vrsta vrtne kućice.

    5.2. Nedostaci metalne vrtne kućice

    Metalne kućice se vrlo teško mogu prilagoditi našim željama jer to često zahtijeva rad s teškim alatima koje prosječni vlasnik kuće nema. Velik nedostatak je što su metalne vrtne kućice sklone koroziji ili hrđanju. Hrđa nije lijepa i ako se ne sanira, može istrošiti kućicu i ostaviti posljedice, stoga je treba što prije popraviti. Hrđa će biti veći problem u hladnijim i vlažnijim podnebljima, ali u svakom slučaju metalne kućice treba dobro zaštititi od korozije. Zbog robusnosti materijala – metala, metalne kućice se često smatraju vizualno neatraktivnima, odnosno imaju industrijski izgled.

    Industrijski izgled metalne vrtne kućice može se donekle izbjeći bojenjem metala, ali sigurno nećete postići isti estetski učinak kao kod drvene.

    5.3. Kad je metalna kućica najbolje rješenje?

    Metalna kućica je savršena za one koji trebaju isplativo i jednostavno rješenje za pohranu. Ako ne želite ili vam nisu potrebna dodatna prilagođavanja, već jednostavno želite pohraniti predmete na otvorenom, metalna kućica je dobar izbor. No tražite li kućicu da vam služi kao radionica ili dodatan višenamjenski prostor, najbolje rješenje bila bi drvena kućica.

    Metalne vrtne kućice
    Moderan izgled metalne vrtne kućice.

    6. Vrtna kućica od fiberglasa

    Također se možete odlučiti za kućicu od fiberglasa. Vrtnu kućicu od fiberglasa jednostavno je montirati i održavati, ali kao i metalna, predstavlja uljeza u vrtu i odskače od okoliša, pa vjerojatno nije najprikladnije i najelegantnije rješenje za vrlo prirodne vrtove.

    7. Vrtne kućice – cijena

    Nabava i montaža drvene vrtne kućice, dimenzija 200 x 200 cm, stajat će vas između 1000 i 4000 EUR/kom. Cijena prije svega ovisi o materijalu – najskuplja je drvena, a najjeftinija metalna inačica.

    Prije kupnje ili gradnje dobro odredite prioritete, budžet i namjenu željene vrtne kućice. Obratite pozornost na specifičnosti materijala i održavanje. Ako je ikako moguće, pokušajte je smjestiti u hlad kako biste izbjegli pregrijavanje tijekom ljetnih mjeseci. Ako pak nemate iskustva s montažom ili gradnjom, angažirajte profesionalne montažere ili majstore kako biste doista dobili funkcionalnu kućicu i ugodno mjesto za druženje i odmor.

    Stručni članak 2694
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Vrtne kućice, šupe?

    Imamo 196 izvođača za područje Vrtne kućice, šupe:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 196 izvođača za područje Vrtne kućice, šupe
    10
    1

    M.M., vl. Velibor Milošević


    9.6
    0

    DIJ GRADNJA, vl. Jurica Pavelić


    10
    0

    VIAS d.o.o.


    9.6
    0

    STOLARIJA CEGLEC d.o.o.