Za područje

    Kuća Dvorište - atrijska kuća sa ciglenom bazom i bakrenim volumenom | MVA

    Članak je pregledalo čak 1958+ korisnika
    Kuća dvorište nalazi se na Pantovčaku, prestižnoj zagrebačkoj adresi, najpoznatijoj po predsjedničkoj rezidenciji smještenoj na kraju ulice. Kuća je rad zagrebačkoga arhitektonskog ureda MVA Mikelić Vreš arhitekti te predstavlja jedno od zapaženijih ostvarenja u području obiteljskih kuća zadnjih godina.

    Izbor i tekst: Boris Vidaković

    Ulica Pantovčak nalazi se na brijegu iznad povijesnog centra grada, između užurbanosti Ilice i tišine prirode. Riječ je o ulici definiranoj izgradnjom obiteljskih kuća i vila različitih stilova i obilježja građenih u periodu od posljednjih 150 godina. Ulica prolazi dužinom brijega tako da su sve kuće postavljene okomito na bočne padine s kojih se otvaraju pogledi prema gradu, što uvjetuje da kuće imaju dva lica, jedno prema ulici, a drugo prema vizurama i zelenilu na padini.

    Obiteljska kuća Pantovčak
    Kuća Dvorište, obiteljska kuća na Pantovčaku, foto: Bosnić i Dorotić

    Kuća Dvorište sastoji se od široke baze prizemlja i manjeg volumena kata. Baza je naglašeno defanzivnog karaktera, zidova od vidljive opeke, dok je dvostrešni volumen kata obučen u bakreni lim i postavljen na bazu. Odnos baze i volumena je poput dva suprotstavljena elementa, punog volumena kata i prošupljenog volumena prizemlja, čvrste baze koja izrasta iz zemlje i slobodnog volumena koji lebdi iznad. Riječ je o dva odvojena, ali povezana svijeta različitih funkcija i karaktera.

    Kombinacija bakrenog lima i vidljive opeke
    Baza od vidljive opeke i dvostrešni volumen kata obučen u bakreni lim, foto: Bosnić i Dorotić

    Na razini prizemlja, na uličnoj strani nalaze se garaža i ulazni prostor odakle se kaskadno nižu kuhinja, blagovaonica i boravak. Paralelno uz njih, u vanjskom prostoru, nalaze se terase i bazen.

    Staklena stijena
    U prizemlju se kaskadno nižu kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak, foto: Bosnić i Dorotić
    Dnevni boravak
    Blagavaonica i dnevni boravak, foto: Bosnić i Dorotić
    Terasa s bazenom
    Terasa s bazenom, foto: Bosnić i Dorotić

    Na etaži prvog kata uz hodnik smještena je radna soba, te spavaće sobe za djecu i roditelje. Radna soba projektirana je poput proširene komunikacije, a unutar nje nalazi se i dvoetažni prostor uz stubište čime je postignuto fluidno pretapanje prostora prizemlja na kat. Dugački hodnik uz sobe iskorišten je za garderobne ormare ukupne duljine preko dvadeset metara.

    Ugradbeni ormari
    Dugački hodnik iskorišten za garderobne ormare, foto: Bosnić i Dorotić

    Specifičnost soba je to što se nalaze ispod dvostrešnog krova koji omogućuje galerije koje klasične spavaonice pretvaraju u male loftove. U podrumu su smješteni tehnika i spa-zona orijentirana na mali upušteni patio koji, osim osvjetljenja, krije i atrakciju pogleda kroz bočnu ostakljenu stijenu bazena.

    Ostakljena stijena bazena
    Ostakljena bočna strana bazena, foto: Bosnić i Dorotić

    Iako naizgled jednostavna i čitka, kuća je izrazito kompleksna, te u sebi sadrži zbir akumuliranih arhitektonskih koncepata međusobno isprepletenih u jedinstvenu cjelinu. 

    Kako je kuća smještena na padini, prizemlje kuće i dvorište razvijaju se u kaskadama prateći topografiju terena. Vanjski prostori nižu se u kaskadnim terasama, jednako kao i unutarnji prostori prizemlja koji posljedično dobivaju različite visine prostorija.

    Prizemlje i dvorište s više razina
    Prizemlje s različitim visinama prostorija, a vanjski prostor niže se u kaskadnim terasama, foto: Bosnić i Dorotić

    Razina prizemlja organizirana je postavom servisnih kutija – ormara tako da se prostori fluidno preklapaju jedan u drugi, bez vidljivih pojedinačnih konstruktivnih elemenata zidova ili stupova.

    Moderna kuhinja
    Moderna kuhinja u sklopu organizirane razine prizemlja, foto: Bosnić i Dorotić

    Kuća Dvorište je i atrijska kuća čije je prizemlje definirano zidom koji obavija unutarnje dvorište posvećeno privatnosti i intimi ukućana. Mjestimično perforiran zid ostavlja ujednačen dojam kuće izvana, ali omogućuje različite odnose prema ulici, susjedima ili vizurama prema gradu. Kako bi se izbjegla monotonost vanjskog oplošja zida od opeke, uveden je detalj izmicanja opeka koji uspostavlja naglašeniju teksturu zida i uvodi igru svjetla i sjene. Čistoća i pravilnost volumena nadopunjeni su uvođenjem ornamenta tako dajući kući još jedan kompleksan, a naizgled jednostavan sloj.

    Atrijska kuća
    Atrijska kuća, foto: Bosnić i Dorotić

    Treba naglasiti kako ideja atrijske kuće nije izoliranje od susjeda i okoline, nego kreiranje vlastitoga intimnog svijeta. Zid artikulira različite razine privatnosti kuće te stvara međuprostore prijelaza između kuće i grada.

    Unutarnje dvorište
    Unutarnje dvorište definirano zidom radi privatnosti i intime ukućana, foto: Bosnić i Dorotić

    Unutarnje dvorište postaje direktan produžetak interijera, a vanjski prostor prestaje biti samo dio slike kuće ili utilitaran (nus)prostor određen prostornim planom. Atrij u ovom slučaju omogućuje stvaranje komplementarnog i jednakovrijednog vanjskog prostora koji omogućuje maksimalno korištenje u svakodnevnom životu.

    Unutarnje dvorište produžetak interijera
    Unutarnje dvorište je produžetak samog interijera, foto: Bosnić i Dorotić

    Dvostrešni krov, koji je većini prva asocijacija na pojam kuće, ovdje je naglašen strmim kutom nagiba te postavom zabata prema ulici. Treba reći kako ideja nije moderno oblikovana klasična kuća, nego istraživanje i interpretiranje arhetipske kuće kroz karakteristične elemente. Volumen kata prepariran je u bakreni lim, ne stoji čvrsto na zemlji, nego gotovo kliže po bazi, a njegov dojam lakoće dodatno naglašavaju konzolni prepusti na rubovima.

    Bakreni lim i opeka
    Volumen kata prepariran u bakreni lim i postavljen na bazu od vidljive opeke, foto: Bosnić i Dorotić

    Arhetipska kuća postaje poput modela čije su sve karakteristike prisutne, ali nanovo osmišljene, čime je tradicija prevedena u suvremeni kontekst. Istraživanje arhetipske forme predstavlja dobrodošao odmak u dominantnom diskursu lokalne arhitektonske produkcije prvenstveno fokusirane na oblikovanje nadahnuto međuratnim modernizmom.

    Genius loci (duh mjesta) Zagreba možda je najljepše opisan kao grad srednjoeuropske arhitekture i mediteranskog načina života. Kuća Dvorište predstavlja sintezu tih utjecaja. Promišljenom i fokusiranom materijalizacijom bliska je suvremenoj slovenskoj arhitekturi, dok se načinom života i korištenjem isprepletenih unutarnjih i vanjskih prostora naslanja na mediteranski način života.

    Podaci o projektu:

     
    Lokacija: Zagreb, Pantovčak
    Godina projekta: 2016.
    Godina realizacije: 2020.
    Klijent: Privatno
    Fotografije: Bosnić, Dorotić

     

    Galerija:

    Situacija
    Situacija
    Presjek 1
    Presjek 1
    Presjek 2
    Presjek 2
    Presjek 3
    Presjek 3
    Presjek 4
    Presjek 4
    Pročelja N i E
    Pročelja N i E
    Pročelja S i W
    Pročelja S i W

     

    Podrum
    Podrum
    Prizemlje
    Prizemlje
    Kat
    Kat
    Aksa
    Aksa

     

     

    1958
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.