Za područje

    Betonska ograda i cijena betonske ograde

    Članak je pregledalo čak 14211+ korisnika
    Betonska ograda smatra se vrlo izdržljivom konstrukcijom te se obično upotrebljava kao potporni zid za nasip i na taj način sprečava klizanje zemlje. Betonska ograda se također može upotrebljavati za razgraničenje zemljišta od susjedove parcele ili od ulice. Osim toga što su betonske ograde višenamjenske, postoji i nekoliko različitih načina izrade betonskih ograda; od klasične zidane betonske ograde s betonskim blokovima i šupljim lomljenim betonskim blokovima do montažnih betonskih ograda. Osim toga, postoje i betonski stupovi za ograde. Više o tome možete pročitati u nastavku članka.
    Stručni članak 14211
    omiljen
    betonska ograda
    Imamo 1014 izvođača za područje Građevinski radovi:

    1. Klasična betonska ograda

    1.1. Betonski blokovi

    Betonske blokove krasi visoka tlačna čvrstoća, pa su prikladni za zidanje konstrukcijskih i pregradnih zidova, odnosno ograda. Betonski blokovi spadaju među najraširenije građevinske materijale jer se osim za zidanje objekata upotrebljavaju i za uređenje dvorišta i vrtova, izgradnju potpornih zidova, odnosno škarpi i stupova. Betonski blokovi dugog su vijeka i zbog hidrofobnosti (odbijanja vlage), a zbog posebne strukture mogu se zidati i s fugama. Kako bismo izbjegli dodatne troškove žbuke, fuge na kraju možemo popuniti mortom, a zid obojiti.

    1.2. Betonska ograda s lomljenim blokovima

    Lomljeni odnosno cijepani betonski blokovi su posebna vrsta betonskih blokova. Od lomljenih betonskih blokova se najčešće izrađuju dekorativne betonske ograde, zidovi, kao i škarpe i imaju izgled prirodnog kamena. Za betonske ograde upotrebljavaju se dvostrano lomljeni betonski blokovi, dok se četverostrani lomljeni betonski blokovi najviše upotrebljavaju za izradu betonskih stupova.
    Lomljeni betonski blokovi mogu biti i šuplji. Lomljeni šuplji betonski blokovi se najprije lijepe zajedno odgovarajućim ljepilom za vanjsku upotrebu, a zatim se zalijevaju betonom i po potrebi dodatno armiraju. Na kraju se prekrivaju kapama radi ljepšeg izgleda cijele betonske ograde.

    1.3. Oplatni betonski blok za betonske ograde

    Prednost oplatnih betonskih blokova je što ne postoji potreba za postavljanjem drvene oplate za betoniranje. Kod gradnje s oplatnim betonskim blokovima prvo se postavlja temelj, zatim se polažu na suho, a armaturne šipke se polažu u vodoravnom i okomitom smjeru. U šuplju jezgru oplatnih betonskih blokova se na kraju ulijeva beton, a nakon stvrdnjavanja betona betonska ograda se prekriva betonskim kapama.

    Betonski blokovi s armaturom
    Oplatni betonski blokovi s vertikalnim i horizontalnim armaturnim šipkama

    2. Izrada betonske ograde s lomljenim blokovima

    2.1. Betonske ograde s lomljenim blokovima

    Betonske ograde mogu se zidati od lomljenih betonskih blokova. Kod gradnje s betonskim lomljenim blokovima treba poštivati ista pravila kao i kod gradnje s klasičnim betonskim blokovima. Betonska ograda od lomljenih blokova je vrlo česta betonska ograda.

    2.2. Betonska ograda zahtijeva temelj

    Prije postavljanja betonske ograde od lomljenih blokova treba pravilno napraviti temelj. Najprije treba iskopati građevinsku jamu, u koju se nakon izravnavanja zemlje ulijeva materijal otporan na mraz. Debljina tampona treba biti od 10 do 20 cm, nakon toga se tampon zalije betonom i po potrebi dodatno armira. Dimenzije betonskog temelja ovise o visini betonske ograde. Preporučuje se minimalna širina temelja od 30 cm, dok dubina betonskog temelja ovisi o zoni smrzavanja. Armaturne šipke (4 x) treba ugraditi na svakih 2,5 – 3,0 m radi vertikalnog armiranja betonskog zida. Prije ugradnje lomljenih betonskih blokova treba postaviti horizontalnu hidroizolaciju, kojom se sprečava prodiranje vlage odnosno vode u betonsku ogradu.

    2.3. Zidanje betonske ograde

    Način zidanja betonskih lomljenih blokova može se provesti na dva načina. Ako je betonska ograda visoka do 70 cm, betonski lomljeni blokovi se mogu jednostavno zalijepiti zajedno. Pri postavljanju betonskih lomljenih blokova treba obratiti pozornost na to da se spojevi između blokova po okomitoj liniji ne preklapaju. Za lijepljenje lomljenih betonskih blokova treba upotrijebiti odgovarajuće ljepilo za vanjsku upotrebu. Na zadnji red betonskih blokova se mogu zalijepiti još i zaštitne betonske kape s utorima zbog odvodnje vode.

    2.4. Betonska ograda

    Betonsku ogradu je relativno jednostavno napraviti. Način izgradnje betonske ograde visine veće od 70 cm malo se razlikuje od prvog načina izgradnje. Betonski lomljeni blokovi se prvo lijepe zajedno, a zatim se zaliju betonom. Betonski šuplji lomljeni blokovi se lijepe zajedno u maksimalno 4 reda, a zatim se zalijevaju betonom. Slijedi polaganje i lijepljenje šupljih betonskih lomljenih blokova do sljedeće jednake visine odnosno vrste, koju opet treba zaliti betonom. Betonski lomljeni blokovi se lijepe tako što se ljepilom premazuju po cijeloj gornjoj strani i na obje kontaktne bočne površine. Na taj način se sprečava istjecanje betona kroz manje otvore.
    Po potrebi se betonska ograda od šupljih blokova može dodatno armirati horizontalno. Horizontalna armatura se ugrađuje tako da se u utore na gornjoj strani betonskih lomljenih blokova stavljaju dvije željezne šipke. Betonsku ogradu treba na kraju prekriti kapama, čime se sprečava ulazak vode u betonsku ogradu i poboljšava izgled betonske ograde.

    3. Izgradnja betonske ograde s oplatom

    Sljedeći način izrade betonske ograde je uz pomoć drvene oplate, postavljanjem armaturnih šipki i završnim izlijevanjem betona. Na taj način izbjegavamo međusobno lijepljenje betonskih blokova.

    4. Montažna betonska ograda

    Poseban način izrade betonske ograde je montažna betonska ograda. U ovom slučaju se ograda odnosno montažni element dovozi na gradilište i postavlja na lice mjesta. Značajna prednost u odnosu na klasičnu betonsku ogradu na gradilištu je kraće vrijeme izrade na terenu, znatno veća kvaliteta proizvoda i niža cijena u odnosu na klasičnu betonsku ogradu odnosno škarpu. Montažni betonski elementi se na gradilište dovoze već obrađeni, tako da se ne gubi vrijeme na oplatu i betoniranje na samom gradilištu. Veća kvaliteta montažnih betonskih elemenata je posljedica njihove proizvodnje na posebnim čeličnim vibracijskim stolovima.

    4.1. Postavljanje montažne betonske ograde

    Prvi korak u izradi montažne betonske ograde je priprema posebnog čeličnog vibrirajućeg stola na koji se postavlja i priprema drvena oplata. U pripremljenu drvenu oplatu se postavlja armaturna mreža koja čvrsto drži beton zajedno i apsorbira vlačna naprezanja. Nakon toga slijedi ulijevanje betona u drvenu oplatu i sušenje betona do njegove maksimalne tlačne čvrstoće, otprilike oko 28 dana. Kada se beton dobro osuši,  treba ukloniti drvenu oplatu radi konačne obrade betonske ograde Montažna betonska ograda se zatim kranom prevozi do gradilišta i montira.

    Montažna betonska ograda
    Montažna betonska ograda se vrlo brzo postavlja

    5. Betonski stupovi za ogradu

    Betonski stupovi za ogradu su povezujući i konstrukcijski stupovi između kojih najčešće postavljamo ogradu od drugih materijala. Ona može biti kovana, drvena ili žičana – mogućnosti je doista mnogo. Budući da je betonske stupove za ogradu jednostavno kombinirati s raznim materijalima, oni su jedan od najpopularnijih izbora.

    6. Betonski stupovi za ogradu – izrada

    6.1. Betonski stupovi za ogradu – izliveni ili zidani?

    U principu, postoje dvije vrste provedbe. Betonski stupovi za ogradu mogu biti izliveni ili zidani. Prva izrada je zahtjevnija jer podrazumijeva oplatu i ojačanje čeličnim šipkama, što početnicima može biti prilično velik zalogaj. Također zahtijeva puno više vremena jer se beton mora osušiti. Betonski stupovi za ogradu od zidanih betonskih blokova su stoga bolji izbor. Polažemo ih jedan na drugi, a između njih se nanosi mort.

    6.2. Betonski stupovi i betonska ograda?

    Ovakva izrada je zapravo besmislena. Betonski stupovi za ogradu najljepši su u kombinaciji s drugim materijalima, a betonska ograda s betonskim stupovima može djelovati vrlo čudno. Također, izrada je duga i komplicirana, a estetskog učinka praktički nema. Takva je ograda na kraju više nego slična običnom betonskom zidu.

    Betonski stupovi
    Betonski stupovi su izvrsni u kombinaciji s drugim materijalima

    7. Cijena betonske ograde

    7.1. Cijena betonske lomljene škarpe

    Prosječna cijena za betonske lomljene škarpe, dimenzija 25 x 25 x 12,5 cm za 20-32 kom/m² je 1,45 eura.

    7.2. Cijena betonske kocke za stup

    Približna cijena za betonsku kocku za stup dimenzija 20 x 20 x 11 cm je 1,52 eura.
    Za betonsku kocku za stup dimenzija 25 x 25 x 11 cm platit ćete oko 1,80 eura.
    Prosječna cijena za betonsku kocku za stup dimenzija 23 x 23 x 22 cm je 7,15 eura.

    7.3. Cijena betonske kape za stup

    Prosječna cijena za betonsku kapu za stup dimenzija 25 x 25 cm je 2,93 eura.
    Za betonsku kapu za stup dimenzija 30 x 30 cm platit ćete oko 3,30 eura.

    7.4. Cijena lomljenog betonskog bloka

    Kao što je spomenuto, betonska ograda može biti napravljena i od lomljenih betonskih blokova.
    Cijena za dvostrane lomljene betonske blokove za vrtne i dvorišne ograde i ukrasne zidove dimenzija 20 x 40 x 17 cm, pri čemu je za kvadratni metar potrebno oko 14,5 kom, je oko 3,10 eura/kom.
    Cijena za četverostrano lomljeni blok, namijenjen prije svega za postavljanje stupova, dimenzija 20 x 40 x 17 cm pri čemu je za kvadratni metar potrebno oko 14,5 kom je 4,45 eura/kom.

    7.5. Cijena za betonsku pokrivnu kapu za lomljeni betonski blok i ukrasni zid

    Cijena za betonsku pokrivnu kapu s utorima za pokrivanje lomljenog betonskog bloka i ukrasnog zida dimenzija 28 x 23,2 x 6 cm, pri čemu je za kvadratni metar potrebno oko 4,3 kom, je oko 1,75 eura/kom.

    8. Betonski stupovi za ograde – cijena 

    Betonski stupovi za ogradu koštaju jednako kao betonski blokovi odnosno kubik betona, ovisno o tome za koju inačicu ćemo se odlučiti.

    Stručni članak 14211
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Građevinski radovi?

    Imamo 1014 izvođača za područje Građevinski radovi:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 1014 izvođača za područje Građevinski radovi
    8.6
    0

    RADUŠA PROJEKT j.d.o.o.


    9.4
    0

    KNEŽEVIĆ GRADNJA, vl. Zoran Knežević


    9.9
    0

    GRODEST d.o.o.


    9.8
    0

    MEŠIĆ GRADNJA d.o.o.