Izbor i tekst: Maroje Mrduljaš
Za kampus je raspisan natječaj na kojem je pobijedio vodeći hrvatski projektantski ured 3LHD. Već sam natječajni prijedlog bio je atipičan - jer su 3LHD predali analize i koncept, no ne i definitivni projekt, a s idejom da se ostavi dovoljno manevarskog prostora za naručitelja pri razradi konačnog rješenja. 3LHD su programom traženu kombinaciju radnih prostora i manjeg hotela osmislili kao kompaktni samodovoljni socijalni organizam koji kompenzira izostanak javnih sadržaja, urbaniteta, pa čak i uređene prirode u široj okolici zgrade.
3LHD je prostornu organizaciju utemeljio u preciznom vertikalnom zoniranju koje korespondira s hibridnim programom. Velika većina zaposlenika i posjetitelja u kampus dolazi automobilom, pa je tema parkiranja za koncept bila izuzetno važna. Uobičajena rješenja koriste ili parkiralište koje okružuje zgradu i troši parcelu, ili pak skupu, a često i ambijentalno neugodnu podzemnu garažu. 3LHD su odstupili od tih šablona te su izdigli volumen iznad tla, a čitavo prizemlje postalo je prozračno i natkriveno parkiralište neposredno povezano s ulaznim lobijem. Takvo tipološko rješenje možemo okarakterizirati kao drive-in kampus.
Voluminozna četverokatna baza projekta sadrži urede koji su organizirani oko velikoga unutarnjeg atrija sa zenitalnim osvjetljenjem. On služi kao auditorij, mjesto neformalne socijalizacije te dio interijerskog pejzaža i scenarija kretanja kroz zgradu. Open-space uredi orijentirani su prema eksterijeru, a intimnije sobe za sastanke i koncentrirani rad orijentirani su upravo prema unutarnjem atriju koji je fokus prostorne organizacije i simbolička jezgra kampusa. Uz rub atrija uspinje se i skulpturalno oblikovano stubište izvedeno u crnom čeliku, koje je osmišljeno kao kinematska promenada s koje se otvaraju pogledi prema raznim ambijentima u nutrini zgrade.
Na bazu zgrade postavljen je vitki vertikalni volumen s hotelom i reprezentativnim uredima uprave tvrtke. Spona između zasebnih svjetova radnih prostora i hotela jest „piano nobile“ na krovu baze. Eksterijerski dio piana nobilea je raskošno ozelenjena terasa, oaza artificijelne prirode u kojoj se pronalazi predah od radnih aktivnosti. U zatvorenom dijelu nalazi se restoran koji se po potrebi transformira u konferencijski centar. „Piano nobile“ s raznolikim zajedničkim sadržajima funkcionira istovremeno kao buffer-zona, ali i mjesto susreta između stalnih i privremenih korisnika kampusa.
Ta logična i jezgrovita koncepcija podržana je vrlo preciznim oblikovanjem koje ne pravi razliku između reprezentativnoga i uslužnoga, odnosno informatičkim rječnikom „front-sidea“ i „back-sidea“ zgrade. Svi tehnički elementi zgrade kao što su instalacije, protupožarni sustav, rasvjeta i drugi eksplicitno su pokazani i integrirani u interijerski pejzaž. Nema spuštenih stropova, nema prikrivanja instalacija uz pomoć gips-kartonskih zidova i sličnog, nego su svi slojevi infrastrukture „funkcionalni ornament“ koji je važno sredstvo oblikovanja interijera. Arhitektonski okvir zgrade je i u interijeru i eksterijeru definiran konstrukcijom od fino izvedenoga neožbukanog betona. Jezgrovitost oblikovanja vrijedi i za eksterijer. Velike staklene plohe pročelja baze uvučene su od fronti betonskih ploča međukatne konstrukcije koja štiti interijer od izloženosti suncu.
Po vanjskom perimetru uspinje se zelenilo koje će s vremenom u potpunosti obujmiti zgradu i time upotpuniti pasivnu zaštitu od zagrijavanja. Oblikovanje vitkog volumena gornjih etaža korespondira s više introvertnom stambenom namjenom, pa su staklene stijene zaklonjene panelima od tamnosmeđega perforiranog lima. Dojmljiva oblikovna preciznost svih sastavnica zgrade ostvarena je uz pomoć in-house softvera Volum3 koji je 3LHD razvio u suradnji s drugim stručnjacima, a koji je i javno dostupan.
Kampus Infobipa najavio je novu generaciju hibridnih zgrada na periferiji Zagreba. U nesređeni, entropijski kontekst smješten je samodovoljni urbani otok koji nudi socijalno i sadržajno heterogen radni okoliš. Projekt pokazuje kako rubovi grada mogu postati mjesta iskušavanja novih arhitektonskih koncepata, a zgrada Infobipa postavila je nove standarde za izgradnju uz planiranu aveniju.
Naziv projekta: Hibridni kampus Infobip |
Lokacija: Zagreb - Buzin |
Godina projekta: 2018 |
Godina realizacije: 2021 |
Klijent: Infobip |
Fotografije: Jure Živković |
Galerija: