Za područje

    Paropropusna folija - nepogrešivi sekundarni krovni pokrov

    Članak je pregledalo čak 2052+ korisnika
    Krovni pokrov može s vremenom početi prokišnjavati, odnosno može se natopiti vodom, a znamo da je voda najveći neprijatelj svake konstrukcije jer ubrzava njeno propadanje i truljenje. Stoga je sekundarni krovni pokrov nužan na našem geografskom području. Sekundarni krovni pokrov, odnosno paropropusna folija štiti toplinsku izolaciju od prodora vlage ako krovni pokrov propušta. Međutim, ima i mnogo drugih korisnih funkcija, o kojima ćemo govoriti u nastavku.
    Stručni članak 2052
    paropropusna folija
    Imamo 1423 izvođača za područje Krovopokrivač:

    1. Što je sekundarni krovni pokrov?

    1.1. Sekundarni krovni pokrov je paropropusna folija

    Sekundarni krovni pokrov, koji se naziva još i paropropusna folija, je zaštitna folija koja propušta paru, ali ne propušta vodu. Paropropusna folija, između ostalog, djeluje i kao dodatna zaštita od vjetra, koja štiti konstrukciju i unutrašnjost od prodora vjetra i njime uzrokovanih oscilacija temperature u unutrašnjim prostorima. Osim što regulira vlagu, što je njezina primarna uloga, osigurava i toplinsku zaštitu.

    1.2. Paropropusna folija odvodi i kondenzat

    Osim što sprječava prodor vode u izolaciju, njezina primarna funkcija je odvođenje kondenzirane vode s donje strane krovnog pokrova, kao i osiguravanje kontroliranog prolaza vlage, prije svega one koja nastaje unutar objekta. Zašto je to važno? Prodor oborinskih voda u objekt sprječava se hidroizolacijom, a zbog velikih temperaturnih razlika, osobito zimi, može doći do stvaranja pare koja se javlja s unutarnje strane konstrukcije. Paropropusna folija omogućuje prolazak te pare iznutra prema van, čime se sprječava kondenzacija vodene pare i velika šteta koja može nastati u konstrukciji.

    1.3. Paropropusna folija je nužna

    U našem zemljopisnom području je sekundarni krovni pokrov nužan jer živimo u kontinentalnoj klimi s relativno vlažnim zimama, praćenim vrlo niskim noćnim temperaturama. Zbog toga zgrade jako zagrijavamo, a to može uzrokovati stvaranje pare koja se može kondenzirati. Paropropusna folija je stoga nužna komponenta krova svakog objekta.

    2. Kako se montira sekundarni krovni pokrov

    2.1. Sekundarni krovni pokrov zahtijeva stručnu ugradnju

    Sekundarni krovni pokrov je posebna paropropusna folija koja se ugrađuje iznad toplinske izolacije krova. Međutim, da bi ispravno funkcionirao, mora biti ispravno ugrađen, za šta treba biti zadužen iskusan krovopokrivač.

    Pri projektiranju i montaži krova moramo paziti kako postavljamo sekundarni krovni pokrov. Vlaga iz unutrašnjosti prolazi kroz toplinsku izolaciju, a zatim kroz sekundarni krovni pokrov na površinu. Ako sekundarni krovni pokrov ne funkcionira kako treba i ne propušta vlagu, na donjoj strani sekundarnog krovnog pokrova doći će do kondenzacije. Tada izolacija ispod sekundarnog krovnog pokrova postaje vlažna, a samim time vlaži se i konstrukcija objekta. To može dovesti do truljenja ili čak do pojave plijesni i gljivica.

    Neispravno postavljena paropropusna folija, čiji kontakti ne brtve, počet će odstupati od podloge i više neće pružati zaštitu.

    2.2. Lijepljenje spojeva

    Vrlo je važno da se spojevi odnosno šavovi između folija sekundarnog krovnog pokrova dobro zalijepe, inače vlaga neće prolaziti kontrolirano. Također, na mjestima gdje folija nije lijepljena dolazi do toplinskog proboja. Tako možemo izgubiti i do 40 % više energije objekta.

    Sekundarni krovni pokrov
    Sekundarni krovni pokrov - paropropusna folija djeluje također kao zaštita od vjetra. 

     

    3. Koja je paropropusna folija najbolja?

    Sekundarni krovni pokrov je obično dostupan u obliku lagane i elastične folije, međutim, na tržištu imamo doista mnogo drugih mogućnosti. Možete birati između različitih folija: Omega, Stamisol, Bramac Flex, Universal, Tyvek itd. No umjesto folija, sve su popularnije razne zaštitne ploče, na primjer Agepan ploče od drvenih vlakana.

    Budući da je svaka konstrukcija jedinstvena, savjetujemo vam da se prije odabira i postavljanja folije posavjetujete sa stručnjakom.

    4. Paropropusna folija - specifikacije

    Paropropusna folija uvijek ima specifikaciju proizvođača s fizičkim podacima na temelju kojih se može odabrati optimalno rješenje za naš krov.

    4.1. Koliki je otpor sekundarnog krovnog pokrova?

    Otpor zraka kroz koji prolazi vodena para određuje se na osnovu vrijednosti odnosno jedinice Sd. Definirano je kakva je vrijednost Sd, koja govori koliki je otpor zraka kroz koji prolazi vodena para. Na primjer, vrijednost Sd = 1 jednaka je otporu sloja zraka debljine od 1m. Vrijednosti Sd sekundarnih krovnih pokrova su vrlo različite, obično se kreću između Sd = 1 i Sd = 0,02 m.

    4.2. Koliko je teška paropropusna folija?

    Važan parametar pri ugradnji je težina materijala po metru kvadratnom. Težine sekundarnih krovnih pokrova također su vrlo različite i obično se kreću između 120 i 800 g/m2, ali mogu biti i izvan tog raspona.

    4.3. Izloženost UV zrakama

    Uz prethodno navedene podatke utvrđeno je kako dugo sekundarni krovni pokrov može biti izložen Sunčevoj svjetlosti, a da zadrži svoja primarna svojstva i pod utjecajem UV zraka. Paropropusna folija nije sloj u sklopu krova koji bi trebao biti izravno izložen UV zrakama, kao što je npr. izložena hidroizolacija.

     

     

     

    Stručni članak 2052
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Krovopokrivač?

    Imamo 1423 izvođača za područje Krovopokrivač:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 1423 izvođača za područje Krovopokrivač
    9.4
    0

    KS INTERVENCIJE d.o.o.


    9.7
    0

    TERA - DOM d.o.o.


    9.5
    0

    STESA HOME d.o.o.


    10
    7

    LIMARIJA JOZIĆ j.d.o.o.