Za područje

    Stubište: stepenice, podest i ograda za stepenice

    Članak je pregledalo čak 4703+ korisnika
    Stepenice na kakve smo navikli sastoje se od fiksnih dijelova, poput pojedinih stuba, koje su međusobno povezane u stubišne krakove. Svako stubište ima ogradu za stepenice, ali može imati i odmorište, odnosno podest. Dimenzije odmorišta vrlo su važne pri projektiranju stubišta. Obično vam u planiranju stepenica pomaže arhitekt koji je upoznat sa svim standardima, ali ako to radite sami, sljedeći članak će vam pomoći. Odmorište, stepenice, kao i ograde za stepenice moraju biti definiranih dimenzija, tako da njima možemo udobno hodati.
    Stručni članak 4703
    stepenice
    Imamo 381 izvođača za područje Drvene stepenice:

    1. Funkcionalno stubište

    Stubište mora biti projektirano tako da bude funkcionalno i udobno. Postoje strogo definirani standardi za stubište, koji određuju kakav treba biti podest, ograda stepenica i, naravno, dimenzije pojedinih stuba, dakle visina i dubina, ali i kolika treba biti duljina pojedinačnog stubišnog kraka. Postoje jednokrake i dvokrake stube.

    2. Pojedine stube

    Stepenice čine horizontalne površine, odnosno gazišta i okomite površine, odnosno čelo stube. Svaka stepenica je na svojoj visini i međusobno su udaljene. Po nastupnim plohama odnosno gazištima hodamo gore-dolje i stepenice moraju biti što ugodnije za hodanje, stoga je omjer između visine i dubine pojedinačne stepenice vrlo važan. On se može izračunati formulom 2v x g = 63, pri čemu je v visina stepenice, a g dubina stepenice. U slučaju obiteljskih objekata visina pojedinačnih stepenica obično se kreće između 16 i 18 cm, a pripadajuća dubina između 27 i 31 cm.

    3. Stubišni krakovi

    Stubišni krak je niz stuba između dva odmorišta ili između etaža, ako nema odmorišta. Dvokraka ili jednokraka stubišta vrlo su česta u stambenim objektima. Međutim, postoje i trokraka rješenja ili druge kombinacije stepenica. Stubišta s jednim krakom karakterizira spajanje katova u jednoj liniji, dok dvokrake stepenice imaju između dva kraka podest, koji mijenja smjer kretanja pri prelasku s jednog stubišnog kraka na drugi. Stubišta se obično izrađuju u jednoj liniji, ili kao kutna, ali poznajemo i okrugla stubišta, koja u nekim slučajevima mogu biti lijep dodatak prostoru.

    Pravilo je da ne smije biti više od 18 stepenica u jednom stubišnom kraku, nakon čega treba između postaviti odmorište. Važna je i širina stubišta, koja ne smije biti manja od 90 cm, već je obično oko 100 cm, kao i do 120 cm. Koliko će stubišni krak biti širok najviše ovisi, naravno, o raspoloživom prostoru.

    stepenice.jpg
    U slučaju obiteljskih objekata, visina pojedinih stuba se obično kreće između 16 i 18 cm, a odgovarajuća dubina između 27 i 31 cm.

    4. Podest

    Odmorište je površina koja se pojavljuje između i/ili na kraju stubišnog kraka. Kada se odmorište nalazi između stubišnih krakova, uglavnom služi za odmor korisnika ili za ugodnije hodanje po stepenicama. Zamislite koliko je lakše penjati se uz 12 uzastopnih stepenica nego hodati po 24 stepenice! Podest je stoga dizajniran za razbijanje jednokrakih stepenica na dvokrake. Da bi podest bio udoban i funkcionalan, osobito za nošenje namještaja, mora biti dubok barem onoliko koliko je širok stubišni krak. To je najmanje 90 cm, ali ako imamo prostora, bolje je da još malo produbimo.

    Podest je najčešće izrađen od istog materijala od kojeg su izrađene nastupne plohe stuba.

    5. Ograda za stube

    Zadaća stubišne ograde je zaštita korisnika i pružanje oslonca. Ograda stepenica mora biti visoka 110 cm. Ako su ograde od letvica, pojedinačne letvice moraju biti međusobno udaljene manje od 10 cm, uglavnom radi sigurnosti djece.

    Ograda za stepenice može se sidriti frontalno (sa strane) ili na nastupnu plohu stepenica, odnosno gazište. Danas postoji i modernija ograda za stepenice, koja se može sidriti na međukatnu površinu i stepenice, ili čak na pod tako da prekriva cijelu površinu. To je osobito prikladno kada želimo da naše stubište ima veću prisutnost u prostoru i da je izraženije dizajnirano.

    5.1. Kakva treba biti ograda za stepenice

    Ograda za stepenice može biti izrađena od različitih materijala, može biti staklena i djelovati potpuno prozirno, može biti puna, ali se može i potpuno dematerijalizirati u obliku metalnih sajli. Danas je moderna ograda za stepenice izrađena od mreže koja se proteže od poda do stropa, a na koju možemo objesiti omiljene ukrase i suvenire. Estetika ograde za stepenice stoga bi trebala ovisiti uglavnom o izgledu stepenica. Ograda za stepenice trebala bi se nadovezati na i nadopunjavati materijal i estetiku stubišta.

    drvene-stepenice.jpg
    Ograde za stepenice mogu se sidriti čeono (sa strane) ili na gazište stepenica.
    Stručni članak 4703
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Drvene stepenice?

    Imamo 381 izvođača za područje Drvene stepenice:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 381 izvođača za područje Drvene stepenice
    9.8
    0

    BEMIER INTERIJERI d.o.o.


    10
    11

    OBRT PALO SANTO, vl. Boris Pavlović


    10
    2

    TERASE MONT-DS j.d.o.o.


    9.5
    0

    MEĐIMURJE INTERIJERI d.o.o.