1. Općenito o atrijskoj kući
Atrijska kuća obično je prizemnica i introvertna kuća. Introvertno znači da se ne otvara prema okolišu, već je zatvorena sama u sebe i ima ograđeno dvorište. Atrijska kuća ima atrij, to je unutarnje dvorište koje pruža kontakt s prirodom unutar kuće. Unutarnji atrij naglašava privatnost i intimu. To je poput neke vrste privatnog dvorišta u središtu kuće. Atrijska kuća je izvrsno rješenje ako smo svjesni da će svladavanje stepenica biti suvišno kada ne želimo ili nemamo vremena obrađivati veliku površinu zemlje, a kada usprkos tome ipak želimo vlastiti vrt i vlastitu kuću. Njena provedba je opravdana i u slučaju guste gradnje unutar kompaktnog naselja, kada želimo približiti prirodu korisnicima. Ova tipologija obično ima kvadraturu srednje veličine, koja se kreće između 120 i150 m2 neto stambenog prostora.
2. Koja su obilježja atrijske kuće?
2.1. Koje prednosti pruža atrijska kuća?
Atrijska kuća ima brojne prednosti zbog kojih je ovaj oblik tipologije kuće vrlo popularan u cijelom svijetu, iako je u Hrvatskoj manje raširena od klasične obiteljske kuće. Najveća prednost atrijske kuće svakako je prisan kontakt s prirodom i okolišem u svim prostorijama objekta. Idealno je rješenje za zrelija životna razdoblja jer je prizemna i nema stubište. Tlocrt atrijske kuće dizajniran je tako da se maksimalno iskoriste sve prednosti koje nudi parcela. Klasične atrijske kuće imaju tlocrt u obliku slova L i U. Glavno obilježje atrijske kuće je unutarnji atrij ili terasa koja je produkt oblika objekta.
2.2. Nedostaci atrijske kuće
Atrijska kuća definitivno ima manje nedostataka nego prednosti, ali svakako ih treba biti svjestan prije potencijalne kupnje i dobro razmisliti o njima. Budući da je atrijska kuća tipologija kuće koja je prikladnija za područja s nešto gušćom naseljenošću, trebate znati da ćete oko sebe imati prilično mnogo susjeda. Atrijska kuća nikad nema jako veliku površinu, što znači da najvjerojatnije neće biti mjesta za dodatni vrtni program poput bazena, paviljona ili ogromnog vrta za povrće. Također, atrijska kuća obično ima samo jedno parkirno garažno mjesto, a najviše još jedno parkirno mjesto u vanjskom dvorištu. Stoga biste trebali biti svjesni da atrijska kuća ne omogućava parkiranje triju ili čak više automobila. Starije atrijske kuće nemaju prostora čak ni za parkiranje dvaju automobila.
3. Koliki vrta omogućava atrijska kuća?
Većina atrijskih kuća ima vrt kvadrature njenog tlocrta ili nešto više kvadrata. Kao što je već spomenuto, kvadratura stambenog prostora atrijske kuće kreće se između 120 i 150 m², a kvadratura vrta je otprilike iste veličine. Atrijska kuća sa svojim vrtom stoga nudi dovoljno mogućnosti za uživanje u prirodi, ali trebate biti svjesni da su te mogućnosti donekle ograničene.
4. Cijena atrijske kuće
Mnogi su investitori iznenađeni činjenicom da su prizemne atrijske kuće skuplje od višekatnih kuća iste površine. Zašto je tako? Atrijska kuća ima više vanjskih površina. Krov atrijske kuće je veći, a veća je i temeljna ploča. Te vanjske površine također imaju važnu ulogu u energetskoj učinkovitosti objekta. S financijskog gledišta, atrijska kuća ima smisla samo ako njezina površina nije pretjerana. Za cijenu atrijske kuće pošaljite upit.