1. Suvremene stepenice
jerojatno se pitate koje su stepenice sada moderne, odnosno koji su najnoviji trendovi za unutarnje stepenice. Posljednjih godina moderne su uglavnom one stepenice koje su konzolno s jedne strane pričvršćene na zid, dok s druge strane vise bez potpore. Takvo stubište vrlo je popularno uglavnom zato što u prostoru djeluju lagano i elegantno, a konstrukcija je obično skrivena u nastupnim plohama. Moderne su i stepenice bez ograde, dok su kružne i zavojite stepenice danas potpuno izašle iz mode. Ove stepenice više nisu popularne uglavnom zbog toga što se njima teško hoda. Stoga se, osim ako nam ograničenja u prostoru ne dopuštaju drugo rješenje, radije ne odlučujemo za njih.
2. Samonosive unutarnje stepenice
2.1. Konstrukcija i materijal za samonosive unutarnje stepenice
Kod samonosivih stepenica, najčešće drvenih unutarnjih stepenica, riječ je o samostalnoj drvenoj konstrukciji s bočnim nosivim elementima, čeonim plohama i drvenim gazištima. Samonosive unutarnje stepenice izrađuju se od više komada masivnog drva debljine 40 mm, metodom širinskog lijepljenja, pri čemu su lamele lijepljene samo širinski (cijele lamele). Svrha lijepljenja po širini je da se spriječi skupljanje i rastezanje masivnog drva na nepovoljnim temperaturama i vlažnim uvjetima, te da drvo zadrži izvorni oblik i karakteristike.
2.2. Samonosive unutarnje stepenice mogu biti različitih oblika
Samonosive unutarnje stepenice dostupne su u različitim oblicima. Izbor ovisi o željama klijenta i raspoloživom prostoru u koji će biti postavljene. Možemo se odlučiti za klasične ili moderne stepenice. Postoje ravne samonosive unutarnje stepenice, zavojite samonosive moderne stepenice, stepenice u obliku slova L i U, kružne i naizmjenično konične samonosive unutarnje stepenice s velikim nagibom, koje su prikladne prije svega za vikendice ili za pristup potkrovlju određenog objekta.
3. Unutarnje stepenice s betonskom podlogom
3.1. Konstrukcija i materijal za unutarnje stepenice
Ugradnja drvenih unutarnjih stepenica s betonskom podlogom relativno je jednostavna. Radi se o jednostavnom oblaganju postojeće betonske konstrukcije koja predstavlja podlogu za unutarnje stepenice. Gazišta, odnosno nastupne plohe, mogu biti izrađena od različitih vrsta drva. Za gazišta se najčešće upotrebljava parket, furnir ili masivno drvo. Na isti način se oblažu i čeone plohe. Obično se čela izrađuju od istog materijala kao i gazišta ili su obojena u željenu nijansu boje. U slučaju bojenja preporučuju se perive boje, koje omogućavaju jednostavno održavanje i čišćenje.
3.2. Nastupne plohe na dva načina
Unutarnje stepenice na betonskoj podlozi mogu se montirati na dva načina. Prvi je klasičan način, gdje se nastupna ploha proteže preko čeone plohe i dobivamo prevjes. Druga metoda odnosi se na modernije stepenice – riječ je, dakle, o modernijem i suvremenom dizajnu, gdje se oštre linije dobivaju ugradnjom nastupne plohe preko čeone, bez prevjesa.
3.3. Istodobno oblaganje nastupnih i čeonih ploha?
Prva opcija je polaganje samo nastupnih ploha, dok čeone plohe i ostale finalne bočne površine ostaju otvorene i treba ih samo oličiti. Preporučuje se upotreba perive boje, koja omogućuje povremeno brisanje i pranje površine. Kod druge opcije sve se površine prekrivaju pločama od iste vrste drva, gdje imamo na raspolaganju dvije mogućnosti dizajna nastupnih ploha, sa ili bez prevjesa.
4. Unutarnje stepenice montirane na čeličnu konstrukciju
Ove unutarnje stepenice vrlo su moderne. Za ovu vrstu stepenica često se upotrebljava nosiva čelična konstrukcija od inoksa, na koju su pričvršćene (drvene) nastupne plohe. U usporedbi sa stepenicama ugrađenima na betonsku podlogu, smatra se da je čelična konstrukcija prozračnija, a istodobno propušta u prostor i osigurava prostoru dodatnu svjetlost. Druga vrsta montaže unutarnjih stepenica na čeličnu konstrukciju obično obuhvaća cjelovitu obnovu već dotrajale čelične konstrukcije, koja se oblaže nastupnim, čeonim i bočnim plohama. S donje strane obično se nanosi obloga od gipsa. Važno je, međutim, da se cijela konstrukcija također prikladno zvučno izolira.
5. Konzolne moderne stepenice
Konzolne, odnosno plutajuće moderne stepenice novi su trendovski hir u modernoj, suvremenoj gradnji, jer na račun skrivene konzolne podkonstrukcije dobivamo optičko lebdenje stepenica u prostoru. Zid na koji se postavljaju konzolne stepenice treba biti nosiv (armirani beton). Ugradnja konzolnih modernih stepenica je zahtjevnija od ugradnje klasičnih stepenica.
5.1. Koje su prednosti konzolnih unutarnjih stepenica?
Glavna prednost konzolnih stepenica je obogaćivanje odnosno uljepšavanje unutarnjeg prostora postizanjem modernog, estetski privlačnog izgleda i optičkog lebdenja u prostoru. Stoga su prikladnije za modernije objekte, gdje svojom estetikom dopunjuju i obogaćuju prostor.
5.2. Ugradnja konzolnih stepenica
Nastupne plohe konzolnih stepenica mogu biti od drva ili metala (čelika). Svaka ploha zasebno je usidrena u zid, koji mora biti nosiv tj. od armiranog betona. U pojedinačne nastupne plohe ugrađuje se metalna podkonstrukcija, što stvara privid lebdenja stepenica. Nastupne plohe mogu biti i pričvršćene na skriveni nosač u zidu, ali se prvi način ugradnje češće upotrebljava.
6. Koliko koštaju unutarnje stepenice?
Cijena unutarnjih stepenica varira ovisno o načinu ugradnje, materijalu, dimenzijama stubišta i, naravno, ovisno o izvođaču. Cijena modernih stepenica (npr. konzolnih) bit će najvjerojatnije viša od cijene ugradnje klasičnih stepenica.
Napomena: u nastavku su navedene prosječne cijene različitih izvođača, odnosno ponuditelja unutarnjih stepenica. Cijene su bez PDV-a!
Jednokrake drvene samonosive moderne stepenice
Cijena jednokrakih drvenih samonosivih unutarnjih stepenica iznosi 1.000 EUR. Cijena ovisi o vrsti drva. Ako usporedite hrast, jasen i bukvu, hrast ima najvišu cijenu, slijedi jasen, dok je bukva najjeftinija.
Drvene samonosive unutarnje stepenice u L izvedbi
Cijena kutnih unutarnjih stepenica je 850 EUR do 1.400 EUR. Najskupljom vrstom drva smatra se hrast, slijedi jasen, a zatim bukva.
Dvokrake metalne unutarnje stepenice
Cijena dvokrakih metalnih stepenica s čeličnom konstrukcijom i jednostrukim nosačem dimenzija 100 x 100 mm, uključujući montažu, izrađenih u standardnoj visini etaže iznosi približno 1.500 EUR.
Metalne unutarnje stepenice u L izvedbi
Cijena metalnih stepenica u L izvedbi, s čeličnom konstrukcijom i jednostrukim nosačem dimenzija 100 x 100 mm, uključujući montažu, i izrađenih u standardnoj visini etaže iznosi približno 1.600 - 2.800 EUR.
Konzolne moderne stepenice
Konzolne stepenice su zbog zahtjevne ugradnje najskuplja opcija.
Početne cijene kreću se od 3.000 EUR nadalje.